dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 60
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tu masz pompę puszczoną samopas (tylko CWU w dziennym okienku) w najzimniejszy dzień.
    https://pvmonitor.pl//i_user.php?idi...021-01-18#/pc0

    Możesz sobie pozmieniać dane. Nawet pompa puszczona samopas w dzień, gdy są większe zyski bytowe i słoneczne i wyższa temperatura (więc i straty mniejsze) w dzień praktycznie nie chodzi.
    Guzik prawda
    Wg. wykresu przybliżone zużycie w godz.
    godz. 0-6 10 kWh - tania
    godz. 6-13 9 kWh - droga
    godz. 13-15 2 kWh - tania
    godz. 15-22 10 kWh - droga
    godz. 22-24 3 kWh - tania

    Więc15 kWh w taniej i 19 w drogiej. I tak wyjdzie taniej niż w G11, ale szału nie ma.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Więc15 kWh w taniej i 19 w drogiej. I tak wyjdzie taniej niż w G11, ale szału nie ma.
    W najzimniejszy dzień ostatnich kilku lat.
    Dodajmy, że w dziennym okienku nie grzała na potrzeby CO - a tylko CWU. Nawet w ten najmroźniejszy dzień nie było potrzeby dogrzewania przez 6 godzin dnia - a spokojnie mogłaby dogrzać w dziennym okienku nie tylko tańszym prądem ale jeszcze z wyższym COP a podłoga by nie pozwoliła na przegrzanie pomieszczenia i to by opóźniło potrzebę grzania wieczorem - pewnie aż do nocnej taniej strefy. A nawet jak nie, to niewiele wyszłaby w drogą. Wystarczy podbić temperaturę w taniej strefie o jedno oczko - i zużycie w drogiej strefie najprawdopodobniej wyjdzie bliskie zera.

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie jest akumulacyjna podłogówka. W zalezności od miejsca wylewka ma od około 11 do 14cm. Nie ma bufora, układ jest bardzo prosty, zasilany gruntową pompą ciepła 10kW. Sterowanie termostatem pokojowym - korzystanie ze sterowania pogodowego wykluczyłoby mozliwość nastawienia się na tanią taryfę. Ustawiłem temperaturę w drogiej taryfie na 22 stopnie, a w taniej na 23,5. Po 8 godzinach grzania mam na zasilaniu 35 stopni, a na powrocie 28 i prawie zawsze te 8 godzin wystarcza, żeby zagrzac parter do 22 stopni (w praktyce po wyłaczeniu o 6 rano temperatura nadal rośnie). Nie bez znaczenia jest także grzanie 13-15, robiłem eksperyment i jednak właczenie na te 2 godziny robi róznicę, bez tego pompa zwykle nie wyrabiała i grzała do 7-8 rano. Sprawdza się to dobrze, chociaz w sypialniach na piętrze mam chłodnawo (dla mnie ok, ale inni marudzą). Prawdopodobnie problemem jest za słaba pompka od podłogówki, gdyż przepływy na górze są słabe - ok 1l / min (około 2000mb rurek obsługuje jedna pompka). Rok temu (grudzien + styczen 2021) dostałem mój największy rachunek za prąd i było to 950zł, w tym 550zł za ogrzewanie (mniej więcej). Myślę, że to świetny wynik, biorac pod uwagę, że jeszcze nie ma styropianu pod oknami tarasowymi na parterze, a pod drzwiami wejściowymi wieje jak pieron (sam osobiście to skopałem).
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W najzimniejszy dzień ostatnich kilku lat.
    Dodajmy, że w dziennym okienku nie grzała na potrzeby CO - a tylko CWU. Nawet w ten najmroźniejszy dzień nie było potrzeby dogrzewania przez 6 godzin dnia - a spokojnie mogłaby dogrzać w dziennym okienku nie tylko tańszym prądem ale jeszcze z wyższym COP a podłoga by nie pozwoliła na przegrzanie pomieszczenia i to by opóźniło potrzebę grzania wieczorem - pewnie aż do nocnej taniej strefy. A nawet jak nie, to niewiele wyszłaby w drogą. Wystarczy podbić temperaturę w taniej strefie o jedno oczko - i zużycie w drogiej strefie najprawdopodobniej wyjdzie bliskie zera.
    Nie chodzi mi o to że nie da się grzać tylko w taniej bo oczywiście, że się da. Piłem do tego ze pompa puszczona samopas grzeje głownie w taniej.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie chodzi mi o to że nie da się grzać tylko w taniej bo oczywiście, że się da. Piłem do tego ze pompa puszczona samopas grzeje głownie w taniej.
    Bo tak jest. Takich dni, jak policzyłeś jest 1 na kilka lat.
    Zobacz dla przykładu kilka dni później:
    https://pvmonitor.pl//i_user.php?idi...021-01-20#/pc0

    I w sumie, w sezonie, niewiele ciepła produkuje w drogiej puszczona samopas.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Serio? Prawie zawsze idealnie o 6 rano kończy pracę, potem startuje w okienku i znowu idealnie zaczyna o 22? I to wszystko praktycznie dzień w dzień tak samo, bez żadnego sterowania? Nie wierze.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie wierze.
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Podsumowanie roku 2021.

    Zużycie całego domu - 5511 kWh , 31% w drogiej taryfie , 69% w taniej taryfie.

    Na ogrzewanie domu , łącznie z ciepłą wodą poszło 2699 kWh. Pompa działała samopas , nie patrząc na godziny jej pracy.
    Myślisz, że kłamie? Po co?

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Myślisz, że kłamie? Po co?
    Poprzeglądałem te wykresy.
    Akurat ten tydzień co wskazałeś jest jak od sznurka - tak jak pisałem stop ok 6, okienko, potem start dokładnie 22. I tak cały tydzień.
    Wcześniej wykresy dużo częściej np. tak:
    https://pvmonitor.pl//i_user.php?idi...021-01-04#/pc0

    Może akurat ten tydzień co wskazałeś Kaszpir jednak coś kombinował z godzinami.

    Jesteś w stanie wyjaśnić czemu jeden dzień wygląda tak:
    https://pvmonitor.pl//i_user.php?idi...021-01-20#/pc0
    a inny tak:
    https://pvmonitor.pl//i_user.php?idi...021-01-04#/pc0

    Nawet nie wnikając w wykresy: u Kaszpira pompa samopas chodzi 30% w drogiej i 70% w taniej a CWU jest sztywno ustawione w taniej. Zakładając że CWU stanowi jakieś 20% zużycia (u mnie jest to więcej ale załóżmy 20%), to samo ogrzewanie wyjdzie w proporcjach 40/60 albo gorszych. A więc bardzo daleko do twierdzenia że pompa samopas grzeje głownie w taniej.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 03-02-2022 o 19:49
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Zakładając że CWU stanowi jakieś 20% zużycia
    Skąd takie założenie? U mnie CWU wg mojego małego zużycia to 32% a wg PChE załączonego do projektu 42,5%. Ale to w ciągu całego roku - a nie sezonu grzewczego.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...r-pompy-wg-OZC

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Jesteś w stanie wyjaśnić czemu jeden dzień wygląda tak:
    Mogę tylko domyślać się z rozkładu temperatur i z https://www.meteo.waw.pl/hist.pl (dosyć daleka od lokalizacji Kaszpira) że 20 stycznia był bardzo słonecznym dniem w przeciwieństwie do 4 stycznia.

    A czemu o 6 się wyłączała? Może wstają odpalają czajnik, prysznic... Znowu zgaduje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-02-2022 o 21:31

  10. #50
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Zakładając że CWU stanowi jakieś 20% zużycia (u mnie jest to więcej ale załóżmy 20%),
    Co Wy z Kaizenem kąpiecie się rodzinami w misce ?
    U mnie obecnie 2+0 i na ogrzewanie idzie ok.1600kWh a na cwu ok.1300kWh

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skąd takie założenie? U mnie CWU wg mojego małego zużycia to 32% a wg PChE załączonego do projektu 42,5%. Ale to w ciągu całego roku - a nie sezonu grzewczego.
    U mnie też jest to dokładnie 32% - faktycznie w czasie roku a nie sezonu. W tym sezonie na tą chwile mam dokładnie 22% zużycia na CWU. Przyjmijmy 20% - wiadomo może być trochę inaczej, ale nie o procenty tu chodzi a o zasadę.
    Jeśli pompa zużywa 30% w drogiej i 70% w taniej, ale 20% stanowi CWU w taniej - to na CO rozkłada się to 37,5/62,5%. To wg Ciebie oznacza, że pompa grzeje głownie w taniej?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mogę tylko domyślać się z rozkładu temperatur i z https://www.meteo.waw.pl/hist.pl (dosyć daleka od lokalizacji Kaszpira) że 20 stycznia był bardzo słonecznym dniem w przeciwieństwie do 4 stycznia.

    A czemu o 6 się wyłączała? Może wstają odpalają czajnik, prysznic... Znowu zgaduje.
    A ja się mogę domyślać, że było kombinowane coś z czasówką. Rzeczywiście, wstają o 6, odpalają czajnik i podłogówka ze swoją bezwładnością to wykrywa, zmienia temperaturę na wyjściu i wyłącza grzanie. I tak dzień w dzień. I codziennie o 22 wyłączają telewizor i wtedy podłogówka to natychmiast wykrywa i załącza grzanie? Litości...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #52

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    chciałem zapytać o przybliżone dzienne zużycie kWh w przypadku ogrzewania podłogowego.
    Wczoraj włączyłem ogrzewanie podłogowe (bufor). Ustawiona temperatura podgłówki 16 stopni. Zależy mi tylko na zabezpieczeniu domu przed mrozami. Dom jest ocieplony styropianem grafitowym 18 cm, lambda 032, na poddaszu wełna 42 cm, podłoga styropian 18 cm lambda 036. Zużycie za jeden dzień wyniosło aż 93 kWh. Według mnie to bardzo dużo. Rozumiem, że dom jeszcze nie jest wygrzany ale wydaje się to być zbyt dużo. Średnio co godzinę bufor pobierał 3,5 kWh, po wstępnym nagrzaniu. Biorąc pod uwagę powyższe, miesięcznie byłoby to aż 2900kWh przy temperaturze podłogówki16 stopni... Czy to zużycie jest normalne?

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bas.1990 Zobacz post
    Czy to zużycie jest normalne?
    Na dzień dobry masz ile ton domu do podgrzania i o ile stopni?

    To konkretne kWh. Do tego w nowym tomu masz setki litrów wilgoci technologicznej, którą trzeba odparować (a ciepło parowania wody jest duże). Więc tak, na początku zużycie jest duże i jest to oczywiste. Zwłaszcza, jak wygrzewasz podłogówkę (a warto to zrobić) grzejąc ją zgodnie z procedurą (czyli z miesiąc po środku którego ustawiasz temperaturę maksymalną).
    Czy nie za duże - trudno zgadywać nie wiedząc, ile kWh/K potrzebujesz i o ile stopni podniosłeś temperaturę. Czas do osiągnięcia docelowej temperatury w domu nic nie mówi o jego zapotrzebowaniu na ciepło. Potem już coś - ale ze dwa-trzy lata będzie zużycie spadało wraz ze schnięciem budynku i stabilizacji temperatury gruntu pod nim.
    Dla przykładu mój dom potrzebuje ok. 30kWh/K. Jakby był wychłodzony w okolice zera, to by dało 660kWh do osiągnięcia 22* (a przy wygrzewaniu będzie jeszcze więcej). Do tego ze 350kWh na odparowanie 500l wody czyli razem z 1000kWh No i wraz ze wzrostem temperatury rosną straty do zewnątrz. Kolejne kWh.

    Można to porównać do odpalenia tamy na rzece. Na początku musisz zbiornik napełnić. Potem tylko uzupełniać straty. I po to jest OZC/PCHE/Świadectwo Energetyczne żebyś wcześniej wiedział, ile tych strat będzie i ile z nich pokryją zyski bytowe i słoneczne, a ile będzie musiał dostarczyć system grzewczy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-12-2022 o 22:59

  14. #54

    Domyślnie

    Kaizen, dziękuję za odpowiedź. Doprecyzowując, posadzki już były wygrzewane w lipcu, zgodnie z wymogami. Temperatura domu została podniesiona z 9 stopni do 16 stopni. Zapotrzebowanie na energie wychodzi 53kWh/m2 na rok.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pierwszy sezon przy wykończeniówce grzałem właśnie do ok 16 stopni. Pompa ciepła zżarła przez sezon ok 700kWh. Zakładając cop ok 3, to daje trochę ponad 2000 kWh na sezon w domu jak ze stopki.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bas.1990 Zobacz post
    Temperatura domu została podniesiona z 9 stopni do 16 stopni.
    Mierz ile kWh ciągnie dla utrzymania stałej temperatury i jaka jest wtedy na zewnątrz. Z tego będzie można coś wnioskować.

  17. #57

    Domyślnie

    Po osiągnięciu 16 stopni co godzinę pobierane było 3,5kWh, przy -3/-2 stopniach na zewnatrz

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Pierwszy sezon przy wykończeniówce grzałem właśnie do ok 16 stopni. Pompa ciepła zżarła przez sezon ok 700kWh. Zakładając cop ok 3, to daje trochę ponad 2000 kWh na sezon w domu jak ze stopki.
    2000 kWh za sezon, u mnie wychodzi 3000 kWh za miesiąc.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bas.1990 Zobacz post
    Po osiągnięciu 16 stopni co godzinę pobierane było 3,5kWh, przy -3/-2 stopniach na zewnatrz
    W dzień podniosło Ci temperaturę o 7 stopni i się dziwisz, że dużo energii pobrało?
    Ale patrz na zużycie w dłuższym czasie - minimum dobowe zużycie i dobowa zmiana temperatury wewnątrz domu. Bo to, że podłoga ma taką temperaturę nie znaczy że nie trzeba jeszcze podnieść temperatury ścian i stropu. Więc dopiero jak cały dom osiągnie temperaturę docelową to zużycie będzie tylko uzupełniało straty.
    Jest jeszcze kwestia wentylacji - jaką masz wentylację? Okna szczelne?

  20. #60

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, na chwile obecną wyłączona. Okna 3 szybowe, szczelne. To zuzycie to w ciagu 24 godz. Czyli 24 godziny -93 kWh. Temperature zewnętrzną źle podałem, oscylowała wokół 0 stopni, max spadła do -1,5 stopnia na 4 godziny.
    Ostatnio edytowane przez bas.1990 ; 02-12-2022 o 16:04

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony