dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie Przyłącze energetyczne do działki przez prywatną drogę/działkę.

    Witam.
    Mam taką sytuację. Kupuję działkę, która jest nieco odsunięta od głównej drogi. Prowadzi do niej prywatna droga o szerokości 5m która jest moją własnością, w rzeczywistości jest to osobna działka z osobnym numerem, która nie ma statusu drogi. Czy jest szansa, że Tauron przyłączy mi prąd do właściwej działki czy tylko do tej "drogowej"?
    Czy w takim wypadku będzie konieczna służebność przesyłu i kto w takim wypadku płaci za akt notarialny?

    Dzięki za pomoc.
    Krzysiek.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Najlepszym źródłem informacji będzie BOK Tauron-u, a nie to forum na którym pewnie dostaniesz parę a może nawet lawinę odpowiedzi, niestety mało wartościowych.

  3. #3

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:21

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris86k Zobacz post
    Witam.
    Mam taką sytuację. Kupuję działkę, która jest nieco odsunięta od głównej drogi. Prowadzi do niej prywatna droga o szerokości 5m która jest moją własnością, w rzeczywistości jest to osobna działka z osobnym numerem, która nie ma statusu drogi. Czy jest szansa, że Tauron przyłączy mi prąd do właściwej działki czy tylko do tej "drogowej"?
    Czy w takim wypadku będzie konieczna służebność przesyłu i kto w takim wypadku płaci za akt notarialny?

    Dzięki za pomoc.
    Krzysiek.
    Jednym z warunków aby działka była działka budowlana musi posiadać dostęp do drogi. jeżeli ta działka ma status budowlanej to ZE wykona przyłącze do działki budowlanej prawdopodobnie wzdłuż tej drogi o której piszesz. Dziwne że ona jak piszesz nie na statusu drogi.
    W zasadzie gdyby przyjąć że są to dwie działki to działka/droga nie ma statusu budowanej więc do niej ZE nie wykona przyłącza.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    O jaką służebność przesyłu pytasz?
    Chcesz żeby Tauron miał służebność przesyłu przez Twoją działkę aby doprowadzić prąd do Twojej działki?
    Jak będziesz od nich wymagał służebności przesyłu przez tą działkę drogową to Ci postawią złącze na początku działki drogowej a Ty będziesz płacił za WLZ do właściwej działki.
    Albo pozwolisz im przeciągnąć kabel pod drogą i postawią Ci złącze przy właściwej działce.
    Chodzi mi o to czy jest szansa aby podciągnęli swój kabel do właściwej działki i jeśli jest taka możliwość to czy konieczna jest służebność na część kabla który będzie w drodze?

  6. #6

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:21

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris86k Zobacz post
    Chodzi mi o to czy jest szansa aby podciągnęli swój kabel do właściwej działki i jeśli jest taka możliwość to czy konieczna jest służebność na część kabla który będzie w drodze?
    Jaka służebność? skoro ta droga należy do Ciebie.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Jeśli jesteś jedynym właścicielem działki drogowej to sprawa jest prosta. Ja mam działkę przy drodze prywatnej, która ma 6 właścicieli więc ustanowiliśmy służebność przesyłu dla spółki wodociągowej, gazowniczej i PGE, żeby ułatwić formalności podczas doprowadzania mediów. Ale w przypadku jednego właściciela to chyba nie ma takiej potrzeby.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie

    Powiem najprościej jak się da. Czy konieczna jest służebność wobec Taurona jeśli będę wkopywać swój kabel na moim terenie (działce drogowej)?
    Jeśli nie to na jakiej podstawie się to odbywa (jakaś zgoda pisemna? umowa?) oraz jak później będą dokonywać ewentualnych napraw skoro nie będą mieć służebności?
    Ostatnio edytowane przez kris86k ; 08-11-2021 o 11:17

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Twoje przyłącze na twoim gruncie. Masz okazać prawo własności czyli wypis z Księgi Wieczystej - dokument ostemplowany a nie wydruk z netu!! Służebnośc jestw twoim interesie.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie

    No właśnie nie moje przyłącze tylko taurona.
    Nie mówię, że jest czy nie jest potrzebna służebność. Chodzi mi tylko o to czy trzeba to wpisać do aktu aby później przy załatwianiu przyłącza nie mieć z tym problemu.
    Nie mam problemu aby do działki drogowej wpisać służebność dla Taurona. Pytam tylko czy to jest potrzebne lub wymagane aby tauron podciągną swój kable do działki budowlanej, a nie tylko tej drogowej?
    Ostatnio edytowane przez kris86k ; 08-11-2021 o 12:49

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Ja na mojej drodze płaciłem za własne przyłącze, brak wpisu do aktu. Sąsiad ciągnie kabel do swojego domu pod moją drogą, płaci tauronowi za wykonanie- brak wpisu w akcie.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Ja na mojej drodze płaciłem za własne przyłącze, brak wpisu do aktu. Sąsiad ciągnie kabel do swojego domu pod moją drogą, płaci tauronowi za wykonanie- brak wpisu w akcie.
    Rozumie, że skrzynki Taurona macie przy granicy drogi, a nie działki? Pytam czy mówisz o opłacie do Taurona czy za własne WLZ?
    Z tego co wiem do ZE płaci się za każdy kW, który sobie zażyczysz plus ewentualnie za każdy metr ponad 200m.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja oraz ośmioro moich sąsiadów ma działkę przy innej działce o długości ok 100m i szerokości 6m i każdy z Nas ma wpisaną służebność przejazdu przez tą działkę. Nazywamy ją drogą i jest ona nadal działką prywatną. Zapytaj w ZE czy w ogóle będę ciągnęli przyłącze działką/drogą? U mnie kabel jest puszczony 0,5m w głąb każdej działki i wychodzi do skrzynki elektrycznej która stoi w granicy każdej działki. Każdy z sąsiadów grzecznie podpisał projektantowi przyłącza zgodę na zakopanie kabla w jego posesji, tym samym każdy cofną się swoim ogrodzeniem ok 1mb w głąb.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris86k Zobacz post
    Rozumie, że skrzynki Taurona macie przy granicy drogi, a nie działki? Pytam czy mówisz o opłacie do Taurona czy za własne WLZ?
    Z tego co wiem do ZE płaci się za każdy kW, który sobie zażyczysz plus ewentualnie za każdy metr ponad 200m.
    Skrzynki czyli ZKP jest montowane przy lub w granicy działki a nie drogi i o usytuowaniu ZKP decyduje projektant który będzie robił projekt przyłącza w imieniu ZE.
    Za każdy kW płaci się za moc przyłączeniową za przyłącze do 200 m jest to opłata zryczałtowana.
    Ty we wniosku podajesz nr działki do której chcesz zrobić przyłącze a wszelakie uzgodnienia będzie załatwiał projektant przyłącza.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie

    Teraz nieco mi się to rozjaśniło. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
    Czyli rozumiem, że wyrażę zgodę w formie zwykłej umowy do ZE ze zgodą na zakopanie kabla w działce drogowej i to wystarczy i nie jest wymagana żadna służebność?

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Tak, wyrażasz zgodę na wykonanie przyłącza w stylu "w związku z planowaną budową budynku mieszkalnego na działce nr.... zlokalizowaną w miejscowości ... wyrażam zgodę na przejście przez teren działki oznaczonej nr geodezyjnym nr .... projektowaną infrastrukturą techniczną: sieci i przyłącza wody i kanalizacji sanitarnej."

    To wystarczy dla formalności wykonania przyłączy.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kris86k

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    38

    Domyślnie

    Super. Dzięki za pomoc.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris86k Zobacz post
    Teraz nieco mi się to rozjaśniło. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
    Czyli rozumiem, że wyrażę zgodę w formie zwykłej umowy do ZE ze zgodą na zakopanie kabla w działce drogowej i to wystarczy i nie jest wymagana żadna służebność?
    Nie wiem jak jest w Tauronie ale zgody będziesz udzielał projektantowi przyłącza który będzie je robił w imieniu Taurona.
    Dla Taurona teraz nic nie musisz wyrażać, żadnej zgody tylko podajesz lokalizację działki do której ma być wykonane przyłącze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony