dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie Przewody elektryczne

    Z uwagi na rosnące ceny miedzi oraz dalszy remont w zamieszkałym domu chciałbym zakupić przewody elektryczne. Część z nich chciałbym polożyć samodzielnie. Mam na myśli przewody do oświetlenia prowadzone w suficie, tak aby później można było wszystkie meble ułożyć na środku pomieszczeń i je zabezpieczyć ułatwiając elektrykowi dostęp do ścian. Zacząłem się więc rozglądać i zaintrygowały mnie różnice w cenie. 100m 5x1.5 NKT kosztuje ok. 650zł. Taki sam przewód od Telefoniki ok. 300zł tańszy. Skąd taka różnica jeśli oba przewody mają takie same parametry. Nie sądzę, aby Telefonika robiła gorsze jakościowo przewody?

    Druga sprawa, to czytałem że elektrycy wolą pracować na własnym materiale. Czy w takim wypadku zakup przewodów we własnym zakresie jest błędem? Szczególnie obecnie, w dobie rosnących cen i galopującej inflacji?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Obydwa kable YDYP? To oferent NKT chce Cię orżnąć.

    Skoro sam chcesz układać, to co Cię obchodzi co wolą elektrycy?
    A faktycznie wolą z materiałem, bo zarabiają jeszcze na różnicy w VAT i na swoim rabacie.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, oba przewody są YDYp, z czego Telefonika jest ok 300zł tańsza. Samodzielnie chciałem ułożyć jedynie przewody do oświetlenia w suficie, bo t ożadna filozofia, aby móc później na środku ustawić meble, a elektrykowi zostawić dalszą część prac na ścianach i ew. w podłodze przy ścianie. Rozchodzi się jedynie o to, aby elektryk nie musiał robić bruzd w suficie, abym mógł na środku, pod przyszłą lampą ustawić swój dobytek

    Mógłbym więc zakupić tylko niezbędne przewody, ale jak patrzę na rosnące ceny miedzi to wolałbym chyba zakupić całośc i niech leży.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Tak, oba przewody są YDYp, z czego Telefonika jest ok 300zł tańsza.
    Dasz linka do tej ceny NKT?
    Dla porównania:
    https://allegro.pl/oferta/kabel-drut...nkt-9539064856

  5. #5

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Umknęło mi, że to pięciożyłowe. Ale wszystkie niedostępne (znaczy na zamówienie po którym zaktualizują cenę - a pewnie jedyna w miarę aktualna to NKT). Popatrz w tym samym sklepie na 3x1,5 - te kosztują ponad 300zł/100m. Nie licz na to, że 5x1,5 kupisz w podobnej cenie.

  7. #7

    Domyślnie

    Proszę bardzo - https://etak.eu/pl/products/przewod-...50v-11447.html
    Do żyrandoli w zupełności wystarczy, chyba że rzeczywiście potrzeba 5-zyłowe.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Proszę bardzo - https://etak.eu/pl/products/przewod-...50v-11447.html
    Do żyrandoli w zupełności wystarczy, chyba że rzeczywiście potrzeba 5-zyłowe.
    A co w normach stoi o kablach 1mm2 do instalacji oświetleniowej?

  9. #9

    Domyślnie

    Mój błąd - fakt, nie doczytałem, że to "jedynka", za co bardzo przepraszam.
    Mimo wszystko ceny ... coraz gorsze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10

    Domyślnie

    Faktycznie, nie zauważyłem że są niedostępne i dlatego pewnie ceny nie zostały zaktualizowane. Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten szczegół.

    Ceny coraz gorsze a przewodów pójdzie dużo, dlatego pomyślałem aby kupić teraz bo po nowym roku miedź zapewne znowu podrożeje. Myślicie ze to głupi pomysł, albo będzie później problem ze znalezieniem elektryka? Samodzielnie chciałbym tylko ułożyć przewody w suficie i ścianie od góry do wyłącznika. Zostawić zapas, obciąć i podłączenie wraz z osadzeniem nowej puszki zostawić elektrykowi.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula
    Samodzielnie chciałbym tylko ułożyć przewody w suficie i ścianie od góry do wyłącznika. Zostawić zapas, obciąć i podłączenie wraz z osadzeniem nowej puszki zostawić elektrykowi.
    Oczywiście przewody o określonej ilości żył do wypustów sufitowych (jak i łączników np. schodowych/krzyżowych, ale to już rola elektryka)
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Tak, chodzi mi tylko o odcinek od wyłącznika do punktu oświetlenia na suficie na środku pokoju. To pozwoli mi ustawić na środku pokoju meble aby dać elektrykowi dostęp do ścian. Inaczej trzeba będzie meble przestawiać co chwilę a to nie robota, bo wydłuża pracę, meble się niszczą i wszystko w środku się kurzy.

    Przewody będą 4x1.5 lub 5x1.5 w zależności od pomieszczenia.

  13. #13

    Domyślnie

    Te 5x1,5 to pewnie lampa 2-sekcyjna z wentylatorem, tak?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    Taki jest pomysł, ew sama lampa, ale lepiej mieć przewód więcej niż jakby go miało zabraknąć. Pytanie jak się na to będą zapatrywać elektrycy i czy nie będą kręcić nosem ze juz coś jest zrobione i przewody kupione?

  15. #15

    Domyślnie

    Jeżeli będzie wykonane zgodnie ze sztuką, to dlaczego mają kręcić ?
    Druga sprawa, że dodatkowa żyła to ... okazja do zdalnego czy też grupowego sterowania itd.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Przepraszam, że się wtrącam ale chciałem zapytać jako laik, czy do oświetlenia nie może być zastosowany przewód o przekroju 1 mm2 i zabezpieczony bezpiecznikiem np 6A a może jeszcze mniejszym?

  17. #17
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Jeżeli będzie wykonane zgodnie ze sztuką, to dlaczego mają kręcić ?
    Ciężko chyba położyc przewód niezgodnie ze sztuką. Bardziej chodziło mi o to, że przewody byłyby już zakupione przynajmniej w większości, bo może się zdażyć, że czegoś zabraknie, ale zawsze to mniejszy koszt zakupu powiedzmy dodatkowych 100m 3x2.5 niż wszystkiego, bo ceny szaleją.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula
    Ciężko chyba położyc przewód niezgodnie ze sztuką.
    Wcale nie. Bardzo łatwo.
    Na przykłąd w kształcie choinki, w poprzek, po skosie, poza strefą układania i wiele, wiele innych cudów.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    No tak, masz rację. Jestem chyba zbyt dokładny, bo nawwet o tym nie pomyślałem. Niemniej, nie o to chodziło.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony