dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 51
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Ciężko chyba położyc przewód niezgodnie ze sztuką.
    Jeśli chcesz zasilać jedno gniazdko lub jedną lampę, sterowaną z jednego miejsca, to rzeczywiście, trudno sknocić. Ale jeśli chciałbyś coś więcej niż pojedynczą żarówę, to lepiej wcześniej konsultuj prace z wykonawcą. Weź pod uwagę, że elektrycy uczą się fachu przez lata, więc coś w tym jednak jest, że nie da się wszystkiego wiedzieć przychodząc z ulicy.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Dociekliwym proponuję zmierzenie fi przewodu (żyły) w naturze. Nawet w tzw. solidnych hurtowniach sprzedają oszukane przewody. Na zakupach z netu łatwo sie naciąć.

  3. #23

    Domyślnie

    Ale żeby zmierzyć, najpierw trzeba kupić.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  4. #24

    Domyślnie

    Normy kupować nie zamierzam, ale czy jest w niej realne uzasadnienie dla takiego przekroju? Czy standardowo sto lat za murzynami 1.5mm2 dla 5W LED, bo tak.

  5. #25

    Domyślnie

    Jeżeli zakupię markowy przewód, np. od NKT to raczej wszstko powinno być z nim OK. Nie podejrzewam nikogo o podrabianie przewodów.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Jeżeli zakupię markowy przewód, np. od NKT to raczej wszstko powinno być z nim OK. Nie podejrzewam nikogo o podrabianie przewodów.
    Nie sądzę, żeby jakikolwiek producent podpisujący się na swoim towarze kantował. Jakiś azjatycki no name może się odważy na jednorazowy strzał. Ale szybciej na składzie "miedzi" by oszczędzał - to trudniej wyłowić szaremu człowiekowi a grubość kabla jak ma dwa różne w ręku może każdy porównać.

    Wystarczy nie kupować no name.

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Kiedyś potrzebowałem kawałek miedzianego na grot do lutownicy, zmierzyłem stary grot i wybieram coś z kilkumetrowych zwojów w pakamerze. To jest temat dla dociekliwych.Np. kilka metrów z całego zwoju (zakup z 10 lat temu w popularnym markecie), na oryginalnym opakowaniu (folia) producent czy dystrybutor, jak wół stoi napisane 3 x 1,5. Mierzę fi żyły suwmiarką, wynik 1,2mm . Wzór na pole koła i otrzymujemy1,13 mm^2. To jest 1,5??? Czepiam się?

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Kiedyś potrzebowałem kawałek miedzianego na grot do lutownicy, zmierzyłem stary grot i wybieram coś z kilkumetrowych zwojów w pakamerze. To jest temat dla dociekliwych.Np. kilka metrów z całego zwoju (zakup z 10 lat temu w popularnym markecie), na oryginalnym opakowaniu (folia) producent czy dystrybutor, jak wół stoi napisane 3 x 1,5. Mierzę fi żyły suwmiarką, wynik 1,2mm . Wzór na pole koła i otrzymujemy1,13 mm^2. To jest 1,5??? Czepiam się?
    Raczej się czepiasz , kłania się norma PN-EN 60228 , trzeba było zmierzyć rezystancję żyły

  9. #29

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:24

  10. #30

    Domyślnie

    PN-EN 60228
    Podano znamionowe przekroje, w zakresie od 0,5 mm2 do 2 500 mm2, żył izolowanych przewodów i kabli energetycznych. Przedstawiono również liczbę i wymiary drutów żył oraz wielkości ich rezystancji. Norma dotyczy żył jednodrutowych i skręconych wykonanych z miedzi, aluminium oraz stopów aluminiowych stosowanych w przewodach giętkich lub przeznaczonych do układania na stałe. Podano również wartości temperaturowych współczynników korekcyjnych stosowanych podczas pomiarów rezystancji oraz wartości granicznych wymiarów żył okrągłych
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #31

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim.

    Mam jeszcze jedno pytanie, więc odświeżę temat. Chciałem zapytać o przewód do rolet. Czy 4x1.5 będzie wystarczający (od rolety do włącznika) i 3x1.5 z rozdzielnicy do włącznika?

    Przy okazji chciałem także zapytać w jakim stanie elektryk powinien to zostawić? Kiedyś czytałem, że robi się puszkę pod sufitem w okolicy okna, do której osoba montująca roletę doprowadza przewód z zewnątrz, ale nie urządza mnie takie rozwiązanie - po pierwsze nie chcę takiej puszki bo jest szpecąca, a po drugie rolety będą montowane po elewacji i nie chcę wówczas robić dodatkowych otworów na przewody. Najchętniej chciałbym, aby elektryk od włącznika poprowadził przewód od razu na zewnątrz, który będzie czekał na rolety, ale wówczas będzie narażony na wilgoć do czasu zamontowania rolety. Czy w takim wypadku warto dopłacić do YKY 4x1.5?

  12. #32

    Domyślnie

    Osoby montujące rolety to wprowadzają przewód "roletowy" np. OMY 4x1 mm2 w okolice puszki, w krtórej będzie zamontowany sterownik góra-dół.
    Nie zapomnieć o możliwości sterowania centralnie i/lub radiowo.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 21-11-2021 o 17:06
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #33

    Domyślnie

    Nie będzie sterownika. Rolety będą podnoszone i opuszczane łącznikiem żaluzjowym/roletowym/trójpozycyjnym.

  14. #34

    Domyślnie

    Niech będzie łącznikiem.
    Do niego i tak wystarczy przewód zasilający 3x1,5 mm2, chyba że potrzeba sterować grupowo, to dodatkowe oprzewodowanie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #35

    Domyślnie

    A od łącznika do rolety? Tak jak pisałem, wolałbym uniknąć robienia przewiertów kiedy będzie już zrobiona elewacja, a pokój otynkowany. Wolałbym wcześniej przełożyć odpowiedni przewód - zwinięty na zewnątrz koło okna nie będzie mi przeszkadzał. Stąd pytanie o YKY 4x1.5.

  16. #36

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz - to rolety nie są wyposażone w "fabryczne" przewody linkowe?
    Jeżeli nie, to OMY 4x1,5 mm2 (ostatecznie OMY 4x1 mm2) od łącznika do samej listwy zaciskowej wewnątrz urzadzenia.
    Dlaczego 4 x ? - każdy monter powinien wiedzieć.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #37

    Domyślnie

    Może są. Ale czy to znaczy, że nie można takiego przewodu wymienić? Poza tym jak długie są to przewody? Załóżmy, że pokój ma 40m2, łącznik roletowy przy wejściu do pokoju, a okno na jego drugim końcu. Czy taki fabryczny przewód wystarczy? A jeśli od łącznika nie dociągnę przewodu do rolety, to czeka mnie bruzdowanie połowy pokoju, czy mam robić ochydną puszkę nad oknem?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Chciałbym mieć możliwość w przyszłości sterowania roletami centralnie itp. Czy wystarczy z rozdzielnicy do każdej rolety poprowadzić przewód 5x1mm2?

  19. #39

    Domyślnie

    Nie wystarczy.
    Minimum to 1,5 mm2
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Może są. Ale czy to znaczy, że nie można takiego przewodu wymienić? Poza tym jak długie są to przewody? Załóżmy, że pokój ma 40m2, łącznik roletowy przy wejściu do pokoju, a okno na jego drugim końcu. Czy taki fabryczny przewód wystarczy? A jeśli od łącznika nie dociągnę przewodu do rolety, to czeka mnie bruzdowanie połowy pokoju, czy mam robić ochydną puszkę nad oknem?
    Podpowiecie coś w tym temacie?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony