dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Cicha pompa ciepła o mocy około 8 kW

    Cześć, czy ktoś mógłby mi doradzić jakiś model pompy ciepła P-W o w miarę dobrych parametrach akustycznych?

    Jednostka zewnętrzna będzie zainstalowana około 4 m od granicy działki, więc poziom mocy akustycznej jednostki zewnętrznej Lwa musiałby być raczej poniżej 57 dB(A), żeby zejść z ciśnieniem akustycznym na granicy działki do wymaganych 40 db(A) (zakładam współczynnik kierunkowy Q=4, ale nie wiem, czy nie nazbyt optymistycznie ponieważ sąsiadka ma budynek gospodarczy w granicy działki naprzeciw planowanej jednostki zewnętrznej).
    Początkowo byłem zainteresowany Buderusem WLW 196i 8 AR T190, ale cena z montażem (około 50 k PLN) przekroczyła zakładany budżet i zbliżyła się nawet do ceny gruntówki. Czy znacie jakiś produkt z nieco niższej półki cenowej (najlepiej kombajn ze zintegrowanym zasobnikiem C.W.U) o w miarę dobrych parametrach akustycznych?

    BTW. Czy uważacie, że aktualnie panuje dobry okres na zakup PC? Pytam, bo mam wrażenie, że ceny w przeciągu ostatnich 6 miesięcy strasznie wzrosły i nie jestem pewien, czy nie warto poczekać (jakoś super mi się nie spieszy, ale chciałem wydać zgromadzone oszczędności, żeby ich inflacja nie zjadła).
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 10-11-2021 o 07:22 Powód: błąd w akronimie BTW

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Jak ma być cicho to zostaje tylko gruntówka
    A tak serio to wiem że Panasonic ma wersje SQ czyli "super quiet" które mają tryb ograniczonej pracy i wtedy schodzą z obrotami. Może taka byłaby dla Ciebie wystarczająca

    A propos cen to niestety wzosty i inflacja są w każdej gałęzi gospodarki. Nie wiem jakim budżetem dysponujesz ale teraz część ogólnoposkich sprzedawców/montażystów ma promki na jednostki zamówione teraz z montażem na 1Q-2Q 2021. Wiem że takie oferty mają Budotom i CNC

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Z gruntówką niestety mam taki kłopot, że od roku dom znajduje się na terenie górniczym (o czym dowiedziałem się przypadkiem miesiąc temu) więc wykonanie odwiertów wymaga dodatkowej papierologii i wydłuża czas inwestycji (musiałbym czekać na wstrzymanie ruchu górniczego około 5 miesięcy, co nieco komplikuje sprawę).
    Jeśli chodzi o budżet to zakładałem jakieś 35-40 tyś PLN jako maksymalną granicę (łudziłem się, że można zrobić nawet taniej) - jeszcze jakiś czas temu maszynownię można było spokojnie zmieścić się w takim budżecie, ale nie wiem, czy to nadal możliwe. Mam gaz w granicy i w razie W mogę zmienić plany, ale wolałbym nie ciągnąć gazu do domu.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Nie jesteś jeszcze skazany na rezygnację z gruntowej PC. Zaraz mnie tu zjedzą stare wygi z tego forum ale polecę Tobie jedną firmę. Nazywa się Konceptus i są z Sosnowca. Ja będę z nimi robił instalację gruntówki w okolicach Warszawy na początku przyszłego roku ale wiem że mają już sporo instalacji w całym kraju.

    Polecam o tyle że oni robią coś pomiędzy głębokim odwiertem a kolektorem płaskim. Są to helikoidalne odwierty o głebokości do 10m i średnicy 50cm, w które jest włożona spirala z solanką. Ta spirala ma długość 100m każda. Dla Twojego zapotrzebowania pewnie wystarczy ich najsłabsza jednostka gdzie masz 5szt takich otworów/odwiertów. Na takie głębokości nie jest potrzebne pozwolenie z tego co kojarzę.

    https://www.facebook.com/KonceptusPo...=page_internal

    Możesz wyrwać taki zestaw z całą kotłownią za 37k. Zapytaj ich o ofertę to nic nie kosztuje a może zdejmie Tobie z głowy problem hałasującej PC PW
    https://konceptus.com.pl/

    Jestem w kontakcie z dwoma klientami tej firmy i jak do tej pory są zadowoleni.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc! Bardzo ciekawa opcja z odwiertami helikoidalnymi - napisałem do Konceptusa. Mam nadzieję, że dostępna powierzchnia działki będzie wystarczająca pod dolne źródło (myślałem wstępnie o pasie około 6 x 19 m - pomiędzy garażem a granicami działki) i stosunkowo płytkie odwierty nie będą wymagały dodatkowej papierologii.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam Panasonica Super Queit i mogę polecić. Stoi ok 5 metrów od ogrodzenia, za którym sąsiad ma taras. I jest to jedyna rzecz, która mu nie przeszkadza

    Poza tym pamiętaj, że w dzień pompa będzie chodziła głównie w okresie kiedy nikt na dworze nie spędza dużo czasu. Z kolei w nocy przy zamkniętych oknach nikt nie ma szans pompy usłyszeć.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Zgodzę się z agb że praca jednostki to głównie noc albo sezon jesienno-zimowy gdy ktoś rzadko przebywa na zewnątrz. Z kolei latem PC pracuje na niskich obrotach i wysokim COP więc nie potrzebuje iść pełną mocą.

    Inna sprawa że można się odgrodzić jakimiś roślinami które tłumią dźwięki. Tylko takie raczej zimnolubne, bo jak będą blisko jednostki to długo moga nie wytrzymać.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki agb! Muszę sprawdzić dane techniczne tej pompy. Mojej sąsiadce przeszkadzała nawet studzienka na mojej działce oddalona ponad 2 m od granicy (chciała, żebym zakopał, i zrobił z drugiej strony działki i przy okazji wezwała PINB - sprawa do teraz w toku), więc nie zdziwiłbym się gdyby jakiś urząd zjawił się z pomiarami hałasu w nocy od razu po rozpoczęciu okienka drugiej taryfy

    EDIT:
    Wg. danych katalogowych podczas pracy pod częściowym obciążeniem T-CAP 9 kW SQ generuje poziom mocy akustycznej rzędu 58 dB(A), co już jest bardzo blisko tego co potrzebuję. Może rzeczywiście drzewka jak pisał wyżej exetterenak załatwiły by sprawę.

    Dzięki Panowie za pomoc!
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 10-11-2021 o 08:33

  9. #9

    Domyślnie

    Ja bym jeszcze Zubadana sprawdził. Kojarzę, że też był dość cichy.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @Regius

    Daikin Altherma - powinieneś zmieścić się w kwocie którą dysponujesz. Na R32 przy -20 st.C (lub -25 st.C) daje ze sprężarki powyżej 6 kW.

    Są również ze zbiornikiem c.w.u. (nierdzewka nie wymagająca anody), gdzie j.w. ma wymiar około 60x70x180 cm przy pojemności 260 litrów.

    Jest cicha.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    @vr5, na temat Daikin'a rozmawiałem z firmą Karbon z Rybnika i wygląda na to, że poziom mocy akustycznej to 62 dB(A) dla jednostki zewnętrznej - czyli zdecydowanie przekroczy poziom ciśnienia akustycznego 40 dB(A) na granicy działki.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał poziom Zobacz post
    Ja bym jeszcze Zubadana sprawdził. Kojarzę, że też był dość cichy.
    Dzięki, rzeczywiście Zubadan jest całkiem cichy (56 dB(A)), boję się, że cenowo wyjdzie bardzo podobnie do Buderusa wliczając montaż i zasobnik C.W.U.

  13. #13

    Domyślnie

    Karbona już poznałeś

    Tu link do jego artykułu o obudowie tłumiącej : https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...a-czesc-druga/

    Tak bardziej informacyjnie. Bo strasznie droga ponad 8'000 zł wg ceneo. Wydaje się przegięcie jak za kilka blach + mata wygłuszająca, ale patrząc na zdjęcia w podlinkowanym artykule zrobili z obudowy - kombajn o wadze 100 kg.

    Dla mnie Altherma 6 kW jest cicha, ale mam ubytek słuchu na wyższych częstotliwościach więc nie jestem miarodajny. P.C. mam odsuniętą od ściany domu o 2,5 metra, a do sąsiada ponad 14 metrów. Plus roślinność (choinka, tuje) co rozpraszają dźwięk w okolicy.
    Altherma 8 kW może przed rokiem zmieściłaby się w budżecie, obecnie po podwyżkach raczej budżet przekroczy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-11-2021 o 10:02
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.723

    Domyślnie

    Jak bym miał 37 tys (do niedawna 33 tys) to bez zastanawiania tylko gruntówka i pewnie konceptusa zawsze stałe dobre parametry a że nie mam wolnych 37 tys to kupiłem haiera za 10 tys dofinansowań od nikogo nie chcę .

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Ze strony Atlantica - EXTENSA AI R32 8 KW - Poziom hałasu 40dB - Poziom natężenia akustycznego mierzony w odległości 5 m od urządzenia, na
    wysokości 1,5 m od podłoża.
    Cena katalogowa - cena brutto 28376 zł.
    Moją wyszarpałem 2k poniżej ceny katalogowej.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 10-11-2021 o 14:46
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Jak bym miał 37 tys (do niedawna 33 tys) to bez zastanawiania tylko gruntówka i pewnie konceptusa zawsze stałe dobre parametry a że nie mam wolnych 37 tys to kupiłem haiera za 10 tys dofinansowań od nikogo nie chcę .
    Gdyby nie ta bliskość granicy to też pewnie wziąłbym nową PC najtańszą lub ze średniej półki (albo nawet używkę). Alternatywą jest gaz (mam w granicy działki, wystarczyłby komin turbo przez ścianę), ale wolałbym uniknąć podłączenia gazu do domu. Rozwiązanie z gruntówką najbardziej mi się podoba, ale muszę poczekać na ofertę od Konceptusa.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja posiadam od kilku lat pompę Panasonica w wersji jednostki zewnętrznej UQ (t-cap 9kW seria H) i potwierdzam że jest bardzo cicha. Czasem zwlaszcza w dzień, dopiero stojąc przy niej słychać szum powietrza. Nie mierzyłem poziomu hałasu ale kilka metrów dalej trzeba się wsłuchać żeby zauważyć że pracuje. Przy defroscie i pracy na maxa zimą trochę ją slychac, ale ogólnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Mnie do pompy PW przekonała prostota instalacji (mniej rzeczy do schrzanienia) i brak ingerencji w działkę.

  18. #18

    Domyślnie

    Samsunga na r32 ponoć bardziej słychać niż poprzednie modele. Dzisiaj przy 5 stopniach na zewnątrz jest w domu niesłyszalna. Zimą , w nocy, słychać że coś tam mruczy na zewnątrz. Na zewnątrz juz jest gorzej. Szczerze to nie wiem czy któraś pompa spelni twoje oczekiwania w tych założeniach. Moim zdaniem, a słyszałem kilka pomp zimą, każda jest stosunkowo głośna przy -10stopniach.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 13-11-2021 o 08:07

  19. #19

    Domyślnie

    Ja trochę z innej beczki. Gdybym był Twoim sąsiadem wolałbym żebyś miał nawet najgłośniejszą pompę ciepła niż kopciucha którym cicho smrodziłbyś mi po oknach. Zimą kiedy ta pompa pracuje w domu jej po prostu nie słychać, latem zagrzanie wody to maksymalnie 1 h w ciągu doby można sobie ustalić godziny grzania
    tak żeby najmniej "przeszkadzać". Instalując pompę też miałem takie myśli i obawy, teraz uważam że bezzasadne.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    @Pandar3k dzięki za opinię, al wolę dmuchać na zimne, bo jedną kontrolę z PINBu już mi sąsiadka zafundowała (szkoda było by demontować później pompę ciepła, która nie spełnia wymagań hałasu).
    Znalazłem na rynku jeszcze nieco bardziej budżetową wersję PC - LG therma V na R32. Katalogowo ma Lwa 60 dB(A), więc jakbym obrócił jednostkę zewnętrzną na drugiego sąsiada to przy 6m od granicy spełniłbym wymóg 40 dB(A).
    Przy 4m od granicy na styk wchodziła by mi Rotenso Aquami 8kW, nieco lepiej Zubadan 8 kW a z pewnym zapasem Hewalex PCCO mono 11 kW.
    Co sądzicie o powyższych pompach? Czy są warte uwagi (na ofertę na gruntówkę od Konceptusa jeszcze czekam)?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony