dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Dom pasywny a garaż - dylatować czy nie?

    witajcie

    jestem na etapie koncepcji swojego domu - w skrócie: parterowe dwie stodoły łącznie ok 180-200m2 PU + 50-60m2 garaż w osobnej, trzeciej stodole. Wszystko zwarte, blisko siebie (powiedzmy że w kształcie U). W związku z tym, że jako tako mogę sobie pozwolić na zainwestowanie w solidne docieplenie to wolę teraz zrobić standard bliski pasywnemu (około 30/30/40?) i cieszyć się znikomymi rachunkami przez lata - niezależnie od cen energii.

    W związku z tym wstępnie planowałem oddylatowany garaż od domu na osobnej płycie (bo po co bezsensownie ogrzewać 50 m2 znajdujące się na dodatek całkowicie od północy?) ale oczywiście łatwo się mówi - prościej zrobić układ funkcjonalny "normalnie", czyli z domem mającym wspólną ścianę z garażem. Obiecałem, że dam znać w poniedziałek czy robimy tak czy tak - czy jesteście mi w stanie pomóc? Polecić jakieś dzienniki, wpisy, autorów, własne doświadczenie? Czy faktycznie lepiej zrobić garaż oddylatowany? Czy taki nieogrzewany garaż nie będzie się bardzo szybko wychładzał i konieczne będzie grzanie aby utrzymać >0 st C? Natomiast garaż połączony bezpośrednio ścianą z domem i ocieplony tak samo jak dom będzie lepiej trzymał temperaturę?

    Architekt zwrócił też uwagę na to, że miejsce dylatacji będzie pewnie trudniejsze w zabezpieczeniu przeciw wilgoci (na styku brył o to łatwiej).

    Każda rada mile widziana. Z góry dziękuję.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Lepiej zrobić garaż oddylatowany. Jak? Od tego jest architekt, żeby zaproponował rozwiązanie. Nie rozumiem w czym problem, bo parterówka jest wyjątkowo łatwa do zbudowania oddzielnie garażu i części mieszkalnej.

    Dom bliski pasywnemu to dom, w którym jest za mało zysków słonecznych, aby pokryć zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym. Czyli buduj pasywny, bo bardzo możliwe, że i tak wyjdzie nieco powyżej tych 15 kWh/m2 rocznie.

    Obecnie wraz z kolegą z pracy siedzimy nad projektem jego domu i architektka dostała takie samo zadanie: oddylatowac garaż od bryły części ogrzewanej.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Mój dom jest parterówką, gdzie garaż jest oddylatowany.
    Garaż jest na osobnej płycie, nie mam izolacji pod płytą, jeszcze nigdy temperatura nie spadła poniżej 0 stopni.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dom bliski pasywnemu to dom, w którym jest za mało zysków słonecznych, aby pokryć zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym. Czyli buduj pasywny, bo bardzo możliwe, że i tak wyjdzie nieco powyżej tych 15 kWh/m2 rocznie.
    Generalnie działka jest z wjazdem od północnego-zachodu więc przeszklenia wychodzą mi od południowego-wschodu i południowego-zachodu (na pozostałych ścianach praktycznie nie będzie). Także zyski powinny być (nic nie zasłania i jest zapas na ew. sąsiadów). Tu bardziej problemem może być strata przez okna - trochę tego będzie, a to zawsze U kilkukrotnie gorsze niż ścian.

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Mój dom jest parterówką, gdzie garaż jest oddylatowany.
    Garaż jest na osobnej płycie, nie mam izolacji pod płytą, jeszcze nigdy temperatura nie spadła poniżej 0 stopni.
    Dzięki! Tak właśnie chciałem robić w przypadku oddylatowania - i raczej na to się zdecyduję

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomdts
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Dylatacja garażu od budynku mieszkalnego... czy ktoś zadał pytanie czy budynek będzie zespolony z garażem i czy fundamenty czy płyta fundamentowa ...
    jak chcesz budować???

    pogadajmy...

    ja zastosowałem głębokie fundamenty a budynki stawiałem na wysokich ścianach fundamentowych, dlaczego nie ma takiej siły żeby przy płycie nie było mikro ruchów pomiędzy bryłami budynków.
    warto to rozważyć na etapie projektowania,,,


    pozdrawiam Tomasz
    Dom 133,5m2 zapotrzebowanie 15Kw/24h + garaż 50,5m2 nie ogrzewany, stan zamknięty i wykończeniówka .PC gaz R410A 7Kw + DŻ 2x90m, GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia + zraszanie. Studnia 133mm 44m w tym 25osłonawa reszta bosa studnia 126mm, pompa 125l/min, PV 9.6 Kwp.
    AKTUALNY STAN BUDOWY


    POST: dom energooszczędny z elementami pasywnego

    Dziennik przeniesiony, dołączyłem do KLUBU SAMOROBÓW

    Dziennik Budowy Dom-na-twardym-wzgórzu

    CO i CWU koszt - 0,00 zł na rok...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomdts Zobacz post
    dlaczego nie ma takiej siły żeby przy płycie nie było mikro ruchów pomiędzy bryłami budynków.
    warto to rozważyć na etapie projektowania,,,
    Ta. Przy założeniu, że nie będzie tego projektował konstruktor a Mietek, pomocnik murarza. Pod styk płyt dajesz ławę, czy płytę centrującą, Jeszcze jakiś łącznik pomiędzy płytami i masz posprzątane.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomdts
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Exclamation Łączymy...

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Ta. Przy założeniu, że nie będzie tego projektował konstruktor a Mietek, pomocnik murarza. Pod styk płyt dajesz ławę, czy płytę centrującą, Jeszcze jakiś łącznik pomiędzy płytami i masz posprzątane.
    Jakiś, są łączniki dylatacyjny
    https://m.halfen.com/pl/3729/nasza-oferta/?node=2105

    ale preferuje izolowane...
    https://m.halfen.com/pl/3729/nasza-oferta/?node=5401

    https://www.schoeck.com/pl/dylatacja-budynku-dorn polecam ale trudni się z nimi rozmawia...
    i nawet Mietek je ogarnie

    Powodzenia Tomasz

    PS zapraszam do markowych rozwiązań
    Dom 133,5m2 zapotrzebowanie 15Kw/24h + garaż 50,5m2 nie ogrzewany, stan zamknięty i wykończeniówka .PC gaz R410A 7Kw + DŻ 2x90m, GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia + zraszanie. Studnia 133mm 44m w tym 25osłonawa reszta bosa studnia 126mm, pompa 125l/min, PV 9.6 Kwp.
    AKTUALNY STAN BUDOWY


    POST: dom energooszczędny z elementami pasywnego

    Dziennik przeniesiony, dołączyłem do KLUBU SAMOROBÓW

    Dziennik Budowy Dom-na-twardym-wzgórzu

    CO i CWU koszt - 0,00 zł na rok...

  8. #8

    Domyślnie

    Ja również prosiłem architekta o odcięcie garażu od budynku. Jest połączony tylko wieńcem i fundamentem.
    A tak z innej beczki - w nieogrzewanym garażu dajecie styropian w posadzkę? Bo podobno lepiej nie dawać (grzeje wtedy posadzka w zimie ciepłem z gruntu) ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Ja również prosiłem architekta o odcięcie garażu od budynku. Jest połączony tylko wieńcem i fundamentem.
    A tak z innej beczki - w nieogrzewanym garażu dajecie styropian w posadzkę? Bo podobno lepiej nie dawać (grzeje wtedy posadzka w zimie ciepłem z gruntu) ?
    U mnie garaż nie jest połączony z domem , to 2 oddzielne konstrukcje z przerwą na izolację termiczną.
    Nie mam w garażu izolacji pod płytą, mam izolację płyty w postaci pionów ustawianych płyt XPS. Ściany i dach izolowane.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomdts
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Proszę jaka ładna izolacja w szczelinie dylatacyjnej...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PICT0254.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	68,5 KB
ID:	458276

    A tutaj izolacja 15 cm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PICT0296.JPG
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	79,7 KB
ID:	458277

    można...
    Dom 133,5m2 zapotrzebowanie 15Kw/24h + garaż 50,5m2 nie ogrzewany, stan zamknięty i wykończeniówka .PC gaz R410A 7Kw + DŻ 2x90m, GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia + zraszanie. Studnia 133mm 44m w tym 25osłonawa reszta bosa studnia 126mm, pompa 125l/min, PV 9.6 Kwp.
    AKTUALNY STAN BUDOWY


    POST: dom energooszczędny z elementami pasywnego

    Dziennik przeniesiony, dołączyłem do KLUBU SAMOROBÓW

    Dziennik Budowy Dom-na-twardym-wzgórzu

    CO i CWU koszt - 0,00 zł na rok...

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomdts
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Question

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Ja również prosiłem architekta o odcięcie garażu od budynku. Jest połączony tylko wieńcem i fundamentem.
    A tak z innej beczki - w nieogrzewanym garażu dajecie styropian w posadzkę? Bo podobno lepiej nie dawać (grzeje wtedy posadzka w zimie ciepłem z gruntu) ?
    Powiem lepiej...
    Dobrze sobie zrobić, odpływ linowy na środku jak będzie się topniał śnieg. i do tego jakiś kanał tak dla męskiego Ego... żarcik.
    Taki kanał potrafi wygenerować sporo ciepła z ziemi, po warunkiem że brama będzie szczelna i gruba izolacja .

    pozdrawiam Tomasz
    Dom 133,5m2 zapotrzebowanie 15Kw/24h + garaż 50,5m2 nie ogrzewany, stan zamknięty i wykończeniówka .PC gaz R410A 7Kw + DŻ 2x90m, GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia + zraszanie. Studnia 133mm 44m w tym 25osłonawa reszta bosa studnia 126mm, pompa 125l/min, PV 9.6 Kwp.
    AKTUALNY STAN BUDOWY


    POST: dom energooszczędny z elementami pasywnego

    Dziennik przeniesiony, dołączyłem do KLUBU SAMOROBÓW

    Dziennik Budowy Dom-na-twardym-wzgórzu

    CO i CWU koszt - 0,00 zł na rok...

  12. #12

    Domyślnie

    widzę, że chwile mnie nie było i temat ożył

    jeśli chodzi o mnie, to dom i garaż będą w takim wypadku osobnymi konstrukcjami na osobnych płytach fundamentowych. Na dodatek dom będzie miał w miejscu styku z garażem płaski dach, a garaż - dwuspadowy (efekt trzech stodół połączonych płaskim dachem). Także wydaje mi się, że nie powinno tu być większych problemów?

    Pomiędzy garażem a domem przerwa jedynie na izolację. I tu pytanie - czy jeśli dom będzie miał na ścianie izolację 30 cm to między garażem jest sens tyle dawać? Nie mam pojęcia czy ma to jakieś konsekwencje - choć to pewnie określi architekt. No i jaka grubość ocieplenia na garaż z waszej perspektywy jest wystarczająca, aby nie przejmować się spadkami temperatury poniżej 0 bez konieczności grzania?

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomdts
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Question

    Cytat Napisał timanfaya Zobacz post
    widzę, że chwile mnie nie było i temat ożył

    jeśli chodzi o mnie, to dom i garaż będą w takim wypadku osobnymi konstrukcjami na osobnych płytach fundamentowych. Na dodatek dom będzie miał w miejscu styku z garażem płaski dach, a garaż - dwuspadowy (efekt trzech stodół połączonych płaskim dachem). Także wydaje mi się, że nie powinno tu być większych problemów?

    Pomiędzy garażem a domem przerwa jedynie na izolację. I tu pytanie - czy jeśli dom będzie miał na ścianie izolację 30 cm to między garażem jest sens tyle dawać? Nie mam pojęcia czy ma to jakieś konsekwencje - choć to pewnie określi architekt. No i jaka grubość ocieplenia na garaż z waszej perspektywy jest wystarczająca, aby nie przejmować się spadkami temperatury poniżej 0 bez konieczności grzania?
    Dylatacja 50% starczy czyli 15 cm, trzeba pamiętać iż łączniki dylatacyjne będą podnosiły koszt dyletacji płyty fundamentowej, w garażu mam zimą około 6'C przy -14;C na zewnątrz ale to było 2 razy od 2017 roku i w tym czasie przy bramie 40mm miałem -2'C im głębiej w garaż tym cieplej.
    Poza tym sama garaż jest barierą dla przenikania ciepła z budynku mieszkalnego.
    Przy płycie fundamentowej z nie izolowaną posadzką w garażu a izolacji płyty pod budynkiem mieszkalny trzeba pamiętać jakie ugięcia będziesz miał pomiędzy płaszczyznami?
    Jeżeli masz dobrze nośny grunt to jest OK, jak masz wątpliwości daje to do myślenia, warto otworzyć umysł na te możliwe problemy...
    Jakkolwiek myślenie o tych rozwiązaniach jest pozytywne...

    Pozdrawiam Tomasz
    Dom 133,5m2 zapotrzebowanie 15Kw/24h + garaż 50,5m2 nie ogrzewany, stan zamknięty i wykończeniówka .PC gaz R410A 7Kw + DŻ 2x90m, GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia + zraszanie. Studnia 133mm 44m w tym 25osłonawa reszta bosa studnia 126mm, pompa 125l/min, PV 9.6 Kwp.
    AKTUALNY STAN BUDOWY


    POST: dom energooszczędny z elementami pasywnego

    Dziennik przeniesiony, dołączyłem do KLUBU SAMOROBÓW

    Dziennik Budowy Dom-na-twardym-wzgórzu

    CO i CWU koszt - 0,00 zł na rok...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomdts Zobacz post
    Dylatacja 50% starczy czyli 15 cm, trzeba pamiętać iż łączniki dylatacyjne będą podnosiły koszt dyletacji płyty fundamentowej, w garażu mam zimą około 6'C przy -14;C na zewnątrz ale to było 2 razy od 2017 roku i w tym czasie przy bramie 40mm miałem -2'C im głębiej w garaż tym cieplej.
    Poza tym sama garaż jest barierą dla przenikania ciepła z budynku mieszkalnego.
    Przy płycie fundamentowej z nie izolowaną posadzką w garażu a izolacji płyty pod budynkiem mieszkalny trzeba pamiętać jakie ugięcia będziesz miał pomiędzy płaszczyznami?
    Jeżeli masz dobrze nośny grunt to jest OK, jak masz wątpliwości daje to do myślenia, warto otworzyć umysł na te możliwe problemy...
    Jakkolwiek myślenie o tych rozwiązaniach jest pozytywne...

    Pozdrawiam Tomasz
    te łączniki są konieczne jeśli dom to osobna konstrukcja i nie ma nic wspólnego z garażem? Jakie potencjalne problemy to rozwiązuje?

    Co do gruntu - pod humusem sama twarda glina, bez wody.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomdts
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał timanfaya Zobacz post
    te łączniki są konieczne jeśli dom to osobna konstrukcja i nie ma nic wspólnego z garażem? Jakie potencjalne problemy to rozwiązuje?

    Co do gruntu - pod humusem sama twarda glina, bez wody.
    Witam
    Oczywiście, nie są wymagane ale, odpowiedz sobie na pytanie pracy gruntu na budynek.
    oczywiście nie będzie to miało wpływu na komfort mieszkania i użytkowania, lecz może mieć wpływ na wizualne problemu zwłaszcza na płaszczyznach elewacji lub na uszczelnieniach konstrukcyjnych. Na moim przykładzie po stronie północnej elewacja odchyliła się około 2 mm w płaszczyźnie poziomej i to widać z bliska (6-8m) a po południowej jest konstrukcja dylatacyjna pod elewacją z drewna i nic tam nie widać, ale budynek jest na ławie fundamentowej.
    Katastrofy budowlanej nie będzie, lecz przy płycie nie wiem co może się stać, na pewno nic poważnego, trzeba sobie odpowiedzieć czy przesunięcia nie wpłyną na wizerunek zewnętrzny. jeżeli grunt jest nośny to powinno być OK.
    Proponuję przespacerować się po okolicy i pooglądać somie pobliskie budynki czy nie mają wyraźnych rys na elewacjach zewnętrznych, czyli ścianach konstrukcyjnych to Ci dużo podpowie o sposobach rozwiązaniach potencjalnych problemów.

    PS. łączniki można wykonać samodzielnie...

    Powodzenia Tomasz
    Dom 133,5m2 zapotrzebowanie 15Kw/24h + garaż 50,5m2 nie ogrzewany, stan zamknięty i wykończeniówka .PC gaz R410A 7Kw + DŻ 2x90m, GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia + zraszanie. Studnia 133mm 44m w tym 25osłonawa reszta bosa studnia 126mm, pompa 125l/min, PV 9.6 Kwp.
    AKTUALNY STAN BUDOWY


    POST: dom energooszczędny z elementami pasywnego

    Dziennik przeniesiony, dołączyłem do KLUBU SAMOROBÓW

    Dziennik Budowy Dom-na-twardym-wzgórzu

    CO i CWU koszt - 0,00 zł na rok...

  16. #16

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że jednym z najciekawszych rozwiązań są garaże tynkowane z https://www.jakmurowane.pl/. Nie tylko wyglądają zjawiskowo, ale również charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości, dzięki czemu dobrze zabezpieczają samochody.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony