dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 47
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusiek Zobacz post


    No i właśnie też mi sie to wydaje przewymiarowane i taka dostaje opinie kogo sie nie pytam. Zastanawiam sie jakich argumentów można tu użyć w rozmowie z konstruktorem, jemu tak wychodzi i koniec. Ja umowę mam z architektem on już zapłacił konstruktorowi tamten zrobił jak uważa, nie zmieni i juz, pasowa sytuacja.
    Ja zamawiać poszerzenie domu wzdłuż kalenicy, po 0.5m z każdej strony sadziłem że może będzie trzeba dodać po jednej parze krokwi i tyle. a tu wychodzi prawie podwojenie kosztów więźby.
    Z całym szacunkiem do Ciebie zapytam się, - Tobie i innym się wydaje że jest przewymiarowane a czy Ty i znajomi macie uprawnienia konstruktora czy architekta? Nie rozumiem ludzi którzy chcą coś zaoszczędzić kosztem swojego bezpieczeństwa bo chcą zaoszczędzić parę zloty.
    Konstruktor nie podpisze się pod czymś czego nie jest pewien albo pod samoistnymi zmiana inwestora to On odpowiada za projekt a kierownik za realizacje zgodnie z projektem w razie nieszczęścia to oni będą pociągnięci do odpowiedzialności a nie Ty.
    Więc te dywagacje i obliczenia są niepotrzebne bo szkoda tylko czasu.
    No cóż zrobisz jak uważasz ale nikt nie mówił że przy budowie domu będzie łatwo, miło i tanio.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    To nie jest prosty wzór (chociaż ręcznie też można policzyć).
    Tak się właśnie obawiałem,
    Chciałbym pytając P. Konstruktor dlaczego przyjęła większe obciążenia móc wskazać jakie przyjęte są w oryginalnym projekcie, i nie bardzo wiem jak to dokładnie pokazać

    Jeśli mógłbyś zrobić mi te obliczenia przekrojów płatwi w drewnie dla obciążeń jak w oryginalnym projekcie i nowych rozpiętości podpór byłbym wdzięczny.
    Ostatnio edytowane przez strusiek ; 06-12-2021 o 21:22

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Więc te dywagacje i obliczenia są niepotrzebne bo szkoda tylko czasu.
    No cóż zrobisz jak uważasz ale nikt nie mówił że przy budowie domu będzie łatwo, miło i tanio.
    Uważam, że sam fakt że obliczenia/rysunki zrobił konstruktor z uprawnieniami nie powoduje że nie nie podlegają one żadnej dyskusji, weryfikacji, wątpliwościom.
    U mnie wzbudziły one wątpliwości a że nie mam wiedzy fachowej proszę na forum o pomoc i w dużym stopniu ja uzyskuje.

    nikt nie mówił że będzie tanio i miło ale gdybym spotkał się po stronie konstruktora z takim zaangażowaniem jakie pokazuje "d7d" - na pewno udałoby się dojść do porozumienia, a właśnie postawa " tak musi być" - powoduje duże pytanie czy na pewno interes inwestora jest na pierwszym miejscu.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusiek Zobacz post
    Uważam, że sam fakt że obliczenia/rysunki zrobił konstruktor z uprawnieniami nie powoduje że nie nie podlegają one żadnej dyskusji, weryfikacji, wątpliwościom.
    U mnie wzbudziły one wątpliwości a że nie mam wiedzy fachowej proszę na forum o pomoc i w dużym stopniu ja uzyskuje.

    nikt nie mówił że będzie tanio i miło ale gdybym spotkał się po stronie konstruktora z takim zaangażowaniem jakie pokazuje "d7d" - na pewno udałoby się dojść do porozumienia, a właśnie postawa " tak musi być" - powoduje duże pytanie czy na pewno interes inwestora jest na pierwszym miejscu.
    Wiesz, nie pisze tego aby Ciebie krytykować za to że masz pewne obawy ale gdyby tak np inwestor budujący blok kilkunastopiętrowy zaczął mieć obawy co do wyliczeń konstruktora i zaczął wstawiać swoje to wiesz jak to by się skończyło? prawdopodobnie katastrofą budowlaną.
    W pewnych kwestiach konstrukcyjno technicznych ne ma dyskusji, trzeba robić tak jak konstruktor zaprojektował bo on za to bierze odpowiedzialność. Czy d7d weźmie na siebie odpowiedzialność jak dach się zawali? Podpisze Ci się pod projektem że on dokonał zmian?
    Na forum na pewno dużo można się dowiedzieć i uzyskać dużo pożytecznych rad ale szukając pomocy w kwestii konstrukcji dachu i to w dodatku zmiany materiału i jeszcze tym się podpierać od osoby której się tak naprawdę nie zna uważając jej wyliczenia za jako pewnik to jak dla mnie jest niepoważne.
    Dlaczego tak piszę? Z własnego doświadczenia a raczej doświadczenia niedalekiego sąsiada który tak przekombinował więźbę dachową ( dach kopertowy wielospadowy z kilkoma lukarnami) że po ułożeniu dachówki dach zaczęła się więźba rozjeżdżać i żadna firma nawet ta co go wykonywała nie chciała tego poprawiać. Gościu musiał praktycznie od nowa robić więźbę i tak zaoszczędził a jemu tez się wydawało że jest przewymiarowana i miał "fachowych" doradców ale jak doszło co do czego to nikt się nie przyznawał.
    I dlatego o tym piszę aby uzmysłowić Ci powagę sytuacji.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wiesz, nie pisze tego aby Ciebie krytykować za to że masz pewne obawy ale gdyby tak np inwestor budujący blok kilkunastopiętrowy zaczął mieć obawy co do wyliczeń konstruktora i zaczął wstawiać swoje to wiesz jak to by się skończyło? prawdopodobnie katastrofą budowlaną.
    W pewnych kwestiach konstrukcyjno technicznych ne ma dyskusji, trzeba robić tak jak konstruktor zaprojektował bo on za to bierze odpowiedzialność. Czy d7d weźmie na siebie odpowiedzialność jak dach się zawali? Podpisze Ci się pod projektem że on dokonał zmian?
    Na forum na pewno dużo można się dowiedzieć i uzyskać dużo pożytecznych rad ale szukając pomocy w kwestii konstrukcji dachu i to w dodatku zmiany materiału i jeszcze tym się podpierać od osoby której się tak naprawdę nie zna uważając jej wyliczenia za jako pewnik to jak dla mnie jest niepoważne.
    Dlaczego tak piszę? Z własnego doświadczenia a raczej doświadczenia niedalekiego sąsiada który tak przekombinował więźbę dachową ( dach kopertowy wielospadowy z kilkoma lukarnami) że po ułożeniu dachówki dach zaczęła się więźba rozjeżdżać i żadna firma nawet ta co go wykonywała nie chciała tego poprawiać. Gościu musiał praktycznie od nowa robić więźbę i tak zaoszczędził a jemu tez się wydawało że jest przewymiarowana i miał "fachowych" doradców ale jak doszło co do czego to nikt się nie przyznawał.
    I dlatego o tym piszę aby uzmysłowić Ci powagę sytuacji.
    Kto doradził sąsiadowi zmianę, odchudzenie konstrukcji więźby dachu?
    Sam podjął decyzję o zmianach czy może wykonawca zalecił ?
    Wykonawcy z doświadczeniem w budowaniu więźby dachowej nie zauważyli niebezpiecznych rozwiązań?
    Sąsiad już nie pamięta kto tak mu doradził?

    Zupełnie inna sprawa gdy zmiany zalecił i zatwierdził swoim podpisem uprawniony projektant konstrukcji.
    To wtedy ten projektant odpowiada za zmiany i posiada też OC z tytuły wykonywanego zawodu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #26

    Domyślnie

    Pomysłowość ludzka nie zna granic. Na pewno nie zrobił mu tego konstruktor czy projektant tylko "fachmany" którzy uważali się za mądrzejszych od projektanta, tyle wiem i wiem że dach był robiony praktycznie od nowa.
    Ot tak sobie chłop zaoszczędził na odchudzeniu więźby.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Wniosek jest prosty - nie trzeba słuchać fachmanów którzy doradzają nie mać wiedzy i nie ponosząc konsekwencji swoich porad.
    Pewnie doradzili sąsiedzi, fachowcy od budowy lub "szwagry".
    W sprawach konstrukcyjnych należy radzić się doświadczonych projektantów konstrukcji (z uprawnieniami i z OC).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Przyjęto charakterystyczne obciążenia pionowe o wartości 11,5 kN/m płatwi, praktycznie bez nie uwzględniono obciążeń poziomych ewentualnie działające na płatwie.

    Płatew P1 (wg schematy stalowego) - układ czteroprzęsłowy: 5,24m + 2,24m + 2,84m + 2,84m - płatwie drewniane C24 o wymiarach 2x 26x16cm (h x b).
    Połączenie przegubowe płatwi na środkowym słupie.
    Przęsła trzecie i czwarte czyli te o rozpiętości 2,84m + 2,84m mogą mieć mniejszy przekrój.
    Nośność wykorzystana w ok. 80%.

    Płatew P2 (wg schematu stalowego) - układ trójprzęsłowy: 5,24m + 2,84m + 5,08m - płatwie drewniane C24 o wymiarach 2x 26x16cm (h x b). dla przęseł 5,24m + 2,84m
    i większa płatew C24 o wymiarach 2x 26x18 cm dla przęsła o rozpiętości 5,08m.
    Nośność płatwi wykorzystana w ok. 80% dla 2x 26x16cm i ok. 95% dla 2x 26x18cm.
    Połączenie przegubowe płatwi na prawym słupie (tak jak w wersji pierwotnej - drewnianej) - miedzy belkami o różnej szerokości.
    Można tez zmienić schemat i zrobić połączenie przegubowe w środku rozpiętości między słupami.
    Wyjdzie wtedy jeden przekrój płatwi 2x 26x16cm i wykorzystanie nośności ok. 95%.

    Ze wzrostem rozpiętości rośnie też obciążenie słupów pod płatwiami.
    Trzeba sprawdzić nośność podparcia (bezpośrednio na stropie) i samych słupów.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 08-12-2021 o 23:19
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Przyjęto charakterystyczne obciążenia pionowe o wartości 11,5 kN/m płatwi, praktycznie bez nie uwzględniono obciążeń poziomych ewentualnie działające na płatwie.

    Płatew P1 (wg schematy stalowego) - układ czteroprzęsłowy: 5,24m + 2,24m + 2,84m + 2,84m - płatwie drewniane C24 o wymiarach 2x 26x16cm (h x b).
    Połączenie przegubowe płatwi na środkowym słupie.
    Przęsła trzecie i czwarte czyli te o rozpiętości 2,84m + 2,84m mogą mieć mniejszy przekrój.
    Nośność wykorzystana w ok. 80%.

    Płatew P2 (wg schematu stalowego) - układ trójprzęsłowy: 5,24m + 2,84m + 5,08m - płatwie drewniane C24 o wymiarach 2x 26x16cm (h x b). dla przęseł 5,24m + 2,84m
    i większa płatew C24 o wymiarach 2x 26x18 cm dla przęsła o rozpiętości 5,08m.
    Nośność płatwi wykorzystana w ok. 80% dla 2x 26x16cm i ok. 95% dla 2x 26x18cm.
    Połączenie przegubowe płatwi na prawym słupie (tak jak w wersji pierwotnej - drewnianej) - miedzy belkami o różnej szerokości.
    Można tez zmienić schemat i zrobić połączenie przegubowe w środku rozpiętości między słupami.
    Wyjdzie wtedy jeden przekrój płatwi 2x 26x16cm i wykorzystanie nośności ok. 95%.

    Ze wzrostem rozpiętości rośnie też obciążenie słupów pod płatwiami.
    Trzeba sprawdzić nośność podparcia (bezpośrednio na stropie) i samych słupów.
    I oczywiście ty się pod tym podpiszesz i dasz gwarancje autorowi tematu że to jest ok?
    A tak gwoli przypomnienia to:
    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wniosek jest prosty - nie trzeba słuchać fachmanów którzy doradzają nie mać wiedzy i nie ponosząc konsekwencji swoich porad.
    Pewnie doradzili sąsiedzi, fachowcy od budowy lub "szwagry".
    W sprawach konstrukcyjnych należy radzić się doświadczonych projektantów konstrukcji (z uprawnieniami i z OC).
    Rozumiem że oprócz wykształcenia medycznego w dziedzinie wirusologi jesteś też doświadczonym projektantem z doświadczeniem i wykształceniem.

  10. #30

    Domyślnie

    d7d bardzo dziękuję za poświęcony czas - bardzo mi pomogłeś



    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Rozumiem że oprócz wykształcenia medycznego w dziedzinie wirusologi jesteś też doświadczonym projektantem z doświadczeniem i wykształceniem.
    henrykow chyba nie potrzebne uszczypliwości, złośliwości ....

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusiek Zobacz post




    henrykow chyba nie potrzebne uszczypliwości, złośliwości ....
    To nie uszczypliwości tylko ostrzeżenie dla Ciebie abyś się nie słuchał kogoś kto bazuje tylko na necie. przecież te śmieszne obliczenia gdyby Ci się chciało sam byś sobie wyliczył, tylko poszperać i poczytać w necie ale nie tędy droga bo @d7d nie podpisze Ci się pod projektem a mało tego tu chodzi o twój dom i bezpieczeństwo twoje i twoje rodziny.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    ....
    Nośność płatwi wykorzystana w ok. 80% dla 2x 26x16cm i ok. 95% dla 2x 26x18cm.
    .....
    Wyjdzie wtedy jeden przekrój płatwi 2x 26x16cm i wykorzystanie nośności ok. 95%.

    ......
    Cześć,
    jeszcze 1 kwestie chciałem dopytać
    czy jak piszesz:
    "Stal - HEB180 jest policzony na 61,8% SGU"
    a w policzonej przez Ciebie wersji drewnianej: "Nośność wykorzystana w ok. 80%."
    to mówimy o tym samym parametrze? czy nie można porównać SGU i nośności wprost?
    czy mamy wprost w tych obliczeniach jakąś wielkość nośności/wytrzymałości która możemy zestawić z obu wariantów ?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Jutro wieczorem wrócę do tematu łącznie z pytaniami na pw
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    W prosty sposób - SGU to jest ugięcie a SGN (nośność) to wytrzymałość.
    Element może mieć odpowiednią (dużą) wytrzymałość i duży zapas wytrzymałości a będzie np. nadmiernie ugięty lub odwrotnie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    To nie uszczypliwości tylko ostrzeżenie dla Ciebie abyś się nie słuchał kogoś kto bazuje tylko na necie. przecież te śmieszne obliczenia gdyby Ci się chciało sam byś sobie wyliczył, tylko poszperać i poczytać w necie ale nie tędy droga bo @d7d nie podpisze Ci się pod projektem a mało tego tu chodzi o twój dom i bezpieczeństwo twoje i twoje rodziny.
    Świetne !!
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    wytrzymałość płatwi w układzie ze stali
    Poz.1.3.1 Płatew stalowa P1
    Wyniki wymiarowania stali wg PN-EN 1993 str.9
    Pręt 2 2 - I 180 HEB SGU 0,618 CW+A
    czyli 61,8% SGU
    i dalsze pozycje.
    Pręt nr 2 ma 61,8% SGU ale SGN może być np. 61,7% lub 44,9% jak dla pręta nr 3

    Poz.1.3.2 Płatew stalowa P2
    Wyniki wymiarowania stali wg PN-EN str. 17
    Pręt 2 2 - I 180 HEB SGU 0,618 CW+A
    też 61,8% SGU
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    To nie uszczypliwości tylko
    ostrzeżenie dla Ciebie
    abyś się nie słuchał kogoś kto bazuje tylko na necie.
    przecież te śmieszne obliczenia gdyby Ci się chciało sam byś sobie wyliczył,
    tylko poszperać i poczytać w necie

    ale nie tędy droga bo @d7d nie podpisze Ci się pod projektem a mało tego tu chodzi o twój dom i bezpieczeństwo twoje i twoje rodziny.
    Polecasz szukanie w necie i jednocześnie oskarżasz że ktoś bazuje na informacjach z netu.

    BTW - tych "śmiesznych" wzorów nie ma w internecie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #38

    Domyślnie

    Nie wiem co trzeba mieć ale to samouwielbienie to przy tobie za mało, 5 razy jeden po drugim odpowiadając w jednym temacie i to jeszcze pisanie o niczym to mistrzostwo w biciu piany. Brawo za zaangażowanie.
    To skrajna nieodpowiedzialność ani poważne aby wierzyć anonimowi w wyliczenia które są strategiczne przy budowie w tym przypadku więźby i stawiać swoje i swoje j rodziny bezpieczeństwo bo szkoda wydać więcej pieniążków na stalowe elementy więźby.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nie wiem co trzeba mieć ale to samouwielbienie to przy tobie za mało, 5 razy jeden po drugim odpowiadając w jednym temacie i to jeszcze pisanie o niczym to mistrzostwo w biciu piany. Brawo za zaangażowanie.
    To skrajna nieodpowiedzialność ani poważne aby wierzyć anonimowi w wyliczenia które są strategiczne przy budowie w tym przypadku więźby i stawiać swoje i swoje j rodziny bezpieczeństwo bo szkoda wydać więcej pieniążków na stalowe elementy więźby.
    5 wpisów - wyjaśniam : prowadzę z Autorem korespondencję na pw.

    Stwierdzenie swoje jako anonimowy autor, kierujesz do @strusiek więc nie będę odpowiadał.

    PS Nie sądź wszystkich po sobie i wedle swojej wiedzy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #40

    Domyślnie

    Prowadzić dyskusje na PW to mija się z celem i sensem forum.
    A autorowi tematu tylko pozostaje mi współczuć takiego doradcy.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony