dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Przechód w innym miejscu niż dojazd

    Dzień dobry.

    Mam bardzo skomplikowana sprawę z dojazdem do działki na której chce się budować.
    I chciałbym się zapytać czy ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem który zalecił mi prawnik i architekt.
    Posiadam działkę 9a na której chce się budować.
    Od strony północnej mojej działki jest działka moich rodziców a za nią droga publiczna która nie styka się z moja działka.
    Od strony południowej mojej działki jest Droga gminna wewnętrzna która ma 3m szerokości na planach fizycznie ma około 4,30m ale liczy się to co na planach.
    W MPZP jest zaznaczona ta droga gminna wewnętrzna ze kiedyś będzie poszerzana do 6m ale to tylko plan i narazie nie ma mocy prawnej.
    Z tego powodu Gmina mówi ze nie wyda pozwolenia na budowę bo nie mam dojazdu do działki bo droga gminna wewnętrzna jest za wąska, nawet nie można zrobić osobnego pasu jezdnego i pieszego bo droga musiała by mieć około 3,5-4m a ma 3m.
    Ale prawnik zasugerował mi ze mogę zrobić w ten sposób ze:
    Zrobie służebność przechodu i zaznaczę to w księgach wieczystych przez działkę moich rodziców od drogi Publicznej której jest za działka moich rodziców do mojej działki a dojazd będę miał droga która znajduje się od południowej strony mojej działki i tak później trzeba to zrobić w projekcie.
    Mam pytanie czy ktoś kiedyś robił w taki sposób ? Ze miał dojście do działki w innym miejscu niż dojazd?
    Albo coś podobnego?
    Prawnik mówi ze to jest zgodne z przepisami ale czy ktoś miał podobnie czy ta sprawa jest podejrzana?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Zapisujesz w akcie notarialnym służebnośc przechodu i przejazdu przez działkę rodziców (załącznikiem jest mapa z lokalizacją projektowanej służebności - linie przerywane w kolorze czerwonym), służebność będzie w KW, przedstawiasz wypis z KW, dostajesz PnB. Gdy "wypiłujesz" w gminie urządzenie przyzwoitej drogi gminnej spełniającej wymagania PB, wnosisz sprawę do sądu i postanowieniem sądu likwidujesz służebność zgodnie z art 293 i 295 KC.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 12-11-2021 o 21:56 Powód: Dopisałem

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź.
    Tylko ze ja według prawnika przez dzialke rodziców mam mieć tylko służebność przechodu czyli dojście do działki od strony południowej a dojazd mam mieć droga gminna wewnętrzna o wymiarach na planach 3m od strony południowej mojej działki.
    Nie mogę zrobić służebności przejazdu przez działkę rodziców bo stoją tam dwa garaże które trzeba było by wyburzyć na co nie ma zgody moich rodziców a po za tym w MPZP od południowej strony mojej działki ma być kiedyś ta droga gminna wewnętrzna poszerzana na 6m i dlatego to jest takie rozwiązanie tymczasowe żeby teraz dostać pozwolenie na budowę dlatego dojście będę miał w innym miejscu niż dojazd do działki. I stad moje pytanie czy ktoś kiedyś miał podobnie i czy nie ma z tym później problemów ?

  4. #4

    Domyślnie

    Przechód od strony północnej* Przepraszam za błąd

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Ustanowiona służebność daje ci prawo (dla celów uzyskania PnB), lecz nikt ci nie każe tego egzekwować czyli nie ma obowiązku rozbiórki garaży. Po 10 latach nie korzystania, służebność wygasa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony