dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Kominek + bufor

    Cześć,

    Mam prośbę o podpowiedź jak najlepiej spiąć kominek z płaszczem wodnym z buforem,

    Bufor wodny 850l.
    Obecnie grzany grzałką do 60 stopni Celsjusza, mierzone u góry bufora.
    Z bufora zasilana jest podłogówka oraz CWU poprzez miedzianą wężownice.
    Niedawno kupiłem mały kominek z płaszczem wodnym. Moc 8kW (płaszcza 6kW).

    Jak najlepiej połączyć kominek (układ otwarty) z buforem?
    Pierwszym pomysłem był laddomat, jednak opinię o tym rozwiązaniu na forum są co najwyżej średnie.
    Może zatem pompa sterowana termostatem różnicowym?

    Prośba o podzielenie się swoimi rozwiązaniami.
    ...

  2. #2

    Domyślnie

    Z punktu widzenia hydrauliki kominek z płaszczem niczym się nie różni od zwykłego kotła na paliwo stałe - schemat podłączenia będzie więc identyczny jak np. przy kotle zasypowym (zakładając, że do tej pory bufor pracował również w układzie otwartym).
    Zabezpieczenie temperatury powrotu można zrobić zaworem trójdrożnym z termostatem, chociaż niektórzy twierdzą, że w ogóle nie potrzebne (ja mam).
    A pompą może sterować sterownik kominka, trzeba tylko odpowiedni dobrać.

  3. #3

    Domyślnie

    Sterownik kominka wszystko załatwi. Tak małym kominkiem trochę potrwa zanim zagrzejesz bufor za to nie będzie problemu z przegrzaniem domu.

  4. #4

    Domyślnie

    Główne zasilanie bufora będzie prądem.
    Kominkiem chcę go dogrzewać dodatkowo.

    Możecie polecić jakieś sprawdzone sterowniki do kominków z płaszczem wodnym?
    ...

  5. #5

    Domyślnie

    JA mam tech st392 , pełne sterowanie przepustnicą , pompą i co tylko chcesz.

  6. #6

    Domyślnie

    Sterownik wybrany, dziękuję za pomoc.

    Prośba jeszcze o sprawdzenie schematu podłączenia kominka do bufora, układ otwarty.


    Nad pracą pompy będzie czuwał sterownik z termostatem różnicowym.
    ...

  7. #7

    Domyślnie

    Naczynie wzbiorcze musi być bezpośrednio nad źródłem ciepła (czyli kominkiem) i nie może być między nimi niczego na rurze łączącej (żadnych zaworów, filtrów itp.). Zawór bezpieczeństwa 1,5 bar jest przeznaczony do układu zamkniętego.

  8. #8

    Domyślnie

    Lepiej nie rób sam hydrauliki, tylko daj do zrobienia fachowcowi. Źle podłączony kominek z płaszczem wodnym może w skrajnym przypadku być prawdziwą bombą w domu - w sensie dosłownym, a nie w przenośni.

  9. #9

    Domyślnie

    To prawda co piszesz.

    Wzorowałem się trochę na schemacie podłączenia laddomatu


    Sugerujesz, żeby zrobić osobne naczynie dla kominka?
    Nie chciałbym przenosić obecnego. Kominek używany będzie tylko w okresie zimowym.

    Chętnie bym wziął jakiegoś speca, ale wszyscy konkretni, których znam, mają pracy na 3m-c do przodu.
    Większość hydrauliki w domu robiłem "tymi ręcami", odpukać, działa.
    ...

  10. #10

    Domyślnie

    Moim zdaniem to trochę co innego zrobić własnymi rękami "zwykłą hydraulikę", gdzie jak coś nie zadziała to najwyżej będziesz bez wody przez kilka dni lub ci zaleje kawałek podłogi, a co innego samodzielne podłączanie kotła na paliwo stałe (bo z punktu widzenia hydrauliki tym właśnie jest kominek z płaszczem) w pomieszczeniu, gdzie cały czas przebywają ludzie. Nie mówię, że się nie da, ale ja bym nie ryzykował, tym bardziej, że - mimo dotychczasowych sukcesów - widać, że nadal jesteś początkujący w temacie.
    W instalacji mogą być dwa naczynia wzbiorcze, to nie jest problem (choć większa będzie powierzchnia styku wody z powietrzem, a więc jej większe nasycenie gazem, przez co może się trochę więcej syfu w instalacji zbierać). Ważne, żeby naczynia były odpowiednio wysoko, ale też nie mogą być umieszczane np. na nieogrzewanym poddaszu.

  11. #11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony