dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu w 2022

    Witam wszystkich,
    zamierzam zacząć budować wiosną przyszłego roku, choć na razie wszyscy straszą - że nie wiadomo co będzie, że drogo itp. Dlatego założyłem ten temat, żeby poznać opinie tych, którzy właśnie budują i jak z ich perspektywy wygląda teraz budowlana rzeczywistość oraz poznać innych forumowiczów w podobnej do mojej sytuacji. Bo jak mówią w kupie raźniej, to może do jakiś ciekawych wniosków albo spostrzeżeń nas ta wymiana myśli doprowadzi.
    Na początek moje wątpliwości:
    1. Projekt i formalności - czy robić jak najszybciej czy po nowym roku, projekt mam upatrzony C365 Przejrzysty z drobnymi zmianami (nie byłbym prawdziwym Polakiem, gdyby nie chciał dodać tam czegoś od siebie).
    2. Przyłącza - mam wodociąg i prąd przy działce, ale nie mam gazu i kanalizacji (więc jakie ogrzewanie polecacie w tych czasach i co ze ściekami - lepiej oczyszczać - oczyszczalnię robić czy wywozić - szambo).
    3. Ekipy budowlane - czy już trzeba szukać, czy podpisywać umowę i czy wiąże się to z jakimiś przedpłatami.
    4. Materiały - planuję płytę fundamentową, ściany z bloczków silikatowych, więźba tradycyjna, dach z ceramiki, komin gotowy jakiś, ocieplenie styropian chyba - jak oceniacie takie plany, kiedy byście zamawiali materiały, czy trzeba za nie płacić wcześniej, co ze składem itp.
    Z góry dzięki za włączenie się do rozmowy.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArekK73 Zobacz post
    Witam wszystkich,
    zamierzam zacząć budować wiosną przyszłego roku, choć na razie wszyscy straszą - że nie wiadomo co będzie, że drogo itp. Dlatego założyłem ten temat, żeby poznać opinie tych, którzy właśnie budują i jak z ich perspektywy wygląda teraz budowlana rzeczywistość oraz poznać innych forumowiczów w podobnej do mojej sytuacji. Bo jak mówią w kupie raźniej, to może do jakiś ciekawych wniosków albo spostrzeżeń nas ta wymiana myśli doprowadzi.
    Na początek moje wątpliwości:
    1. Projekt i formalności - czy robić jak najszybciej czy po nowym roku, projekt mam upatrzony C365 Przejrzysty z drobnymi zmianami (nie byłbym prawdziwym Polakiem, gdyby nie chciał dodać tam czegoś od siebie).
    2. Przyłącza - mam wodociąg i prąd przy działce, ale nie mam gazu i kanalizacji (więc jakie ogrzewanie polecacie w tych czasach i co ze ściekami - lepiej oczyszczać - oczyszczalnię robić czy wywozić - szambo).
    3. Ekipy budowlane - czy już trzeba szukać, czy podpisywać umowę i czy wiąże się to z jakimiś przedpłatami.
    4. Materiały - planuję płytę fundamentową, ściany z bloczków silikatowych, więźba tradycyjna, dach z ceramiki, komin gotowy jakiś, ocieplenie styropian chyba - jak oceniacie takie plany, kiedy byście zamawiali materiały, czy trzeba za nie płacić wcześniej, co ze składem itp.
    Z góry dzięki za włączenie się do rozmowy.
    ad.2 Kwestię gospodarki sciekowej ustala Gmina w WZ.
    ad.4 Po co komin? czy od razu trzeba wyrzucac kase w błoto?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArekK73 Zobacz post
    1. Projekt i formalności - czy robić jak najszybciej czy po nowym roku, projekt mam upatrzony C365 Przejrzysty z drobnymi zmianami (nie byłbym prawdziwym Polakiem, gdyby nie chciał dodać tam czegoś od siebie).
    Znaczy nie masz jeszcze projektu, nie masz adaptacji, nie masz kierbuda, (czyli siłą rzeczy nie masz też PnB), nie masz przyłączy, nie masz umówionych ekip? To chyba miałeś na myśli start w 2023r.?

    Oczywiście, że będzie drogo (coraz drożej). Jak kiedyś zakładałbym do już pesymistycznej wyceny dodać 30% na nieprzewidziane wydatki i wzrost cen tak teraz dodawałbym z 50% zapasu, żeby spać spokojnie. I nie do wyceny ze strony projektu, która jest w miarę realistyczna co najwyżej w zakresie SSZ - a do wstępnych wycen np. rekuperacji, stolarki, ogrzewania, ocieplenia itd.

    Ten wątek czytałeś?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    1. Projekt i formalności - czy robić jak najszybciej czy po nowym roku, projekt mam upatrzony C365 Przejrzysty z drobnymi zmianami (nie byłbym prawdziwym Polakiem, gdyby nie chciał dodać tam czegoś od siebie).
    Im później, tym drożej. Budowa nie staje się z roku na rok coraz tańsza. Dokładnie odwrotnie. Brawo - będzie premia za rozsądek, bo projekt prosty konstrukcyjnie.
    2. Przyłącza - mam wodociąg i prąd przy działce, ale nie mam gazu i kanalizacji (więc jakie ogrzewanie polecacie w tych czasach i co ze ściekami - lepiej oczyszczać - oczyszczalnię robić czy wywozić - szambo).
    Tak jak koledzy napisali - pierwszy krok to WZ lub MPZP (jeśli jest). Też chciałem oczyszczalnie przydomową, ale nie mogłem bo MPZP. Jeśli nie masz dwóch lewych rąk, jesteś skłonny na to poświęcić czas to zastanowiłbym się nad POŚ. Alternatywnie szambo. Jeśli nie masz gazu, to chyba z zostaje tylko pompa ciepła (z sensownych rozwiązań).
    3. Ekipy budowlane - czy już trzeba szukać, czy podpisywać umowę i czy wiąże się to z jakimiś przedpłatami.
    Tak, minimum rok na przód trzeba szukać na SSO. Co do przedpłaty. To dla mnie jest to dyskwalifikacja. Żadnych przedpłat, bo niejeden się na tym przejechał. Jeśli wykonawca proponuje takie rozwiązanie, to ja odpowiadałem, że możemy się rozliczać nawet co 5 dni - zgodnie z stanem prac. Nie brałem ekipy z materiałem (zawsze to wychodzi dużo drożej)...
    4. Materiały - planuję płytę fundamentową, ściany z bloczków silikatowych, więźba tradycyjna, dach z ceramiki, komin gotowy jakiś, ocieplenie styropian chyba - jak oceniacie takie plany, kiedy byście zamawiali materiały, czy trzeba za nie płacić wcześniej, co ze składem itp.
    Komin - strata pieniędzy. Dom parterowy, więc przewody reku ułożysz sam z pomocą przyjaciela/szwagra w trzy dni. WG to arachaizm w który nie warto (IMHO) wchodzić.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5

    Domyślnie

    Budowa domu na dzień dzisiejszy na kredyt to samobójstwo. Jeżeli ktoś ma odłożone swoje to można budować , wiadomo tanio już było.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro0106 Zobacz post
    Budowa domu na dzień dzisiejszy na kredyt to samobójstwo. Jeżeli ktoś ma odłożone swoje to można budować , wiadomo tanio już było.
    Nie strasz, nie strasz, bo ...
    Od 20 lat wszyscy mówią to samo: "kiedyś to było tanio, teraz to drogo, lepiej poczekać". I co? Co roku drożej. Buduj się, jeśli Cię stać.

    Nie zgadzam się z tym, że nie da się oszacować kosztów wykończenia, remontu lub budowy. Ja się mieszczę w zaplanowanym z góry pułapie, choć liczyłem na oszczędności. Tych nie udało się zrobić, ale nie jestem zaskoczony. Różnica kosztów budowy, względem tego "za ile chciałbym się wybudować" wyniosła tylko 7%. By nie było, że doświadczony jestem - buduję pierwszy dom. Oboje mamy wykończenie mieszkań za sobą, oboje wychowani w domach, współzarządzaliśmy remontami w rodzinie. Może dlatego bardziej realnie podchodzimy do tematu...

    Ps. jak to zrobić?
    Kartka, długopis i liczycie WSZYSTKO - każdą, śróbkę, każdy worek, płytkę, chemię budowlaną, łączkę listwy etc. Nie bierzcie pod uwagi promocji i niskich cen - te średnie lub lepiej maksymalne, na towarze +10/20%. Jeśli wybudujecie się w ciągu 12 m-cy, to jest duża szansa, że cena zaplanowana = cena wykonana. Jeśli ponad rok - doliczcie 10%. Voilà!
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 14-11-2021 o 19:47
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7

    Domyślnie

    Jest szansa że będzie taniej jak rynek się załamie a do tego trzeba większych powyżej stup procentowych, poza tym na efekt tych podwyżek i tak trzeba czekać około .roku. Ci co już wzięli kredyty w większości i tam są zmuszeni się wybudować . Na razie ceny materiałów są astronomiczne , robocizny tak samo firmy już nie wiedzą ile brać.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro0106 Zobacz post
    Budowa domu na dzień dzisiejszy na kredyt to samobójstwo. Jeżeli ktoś ma odłożone swoje to można budować , wiadomo tanio już było.
    Tanio jest - w kredytach właśnie. Kredyty oprocentowane znacząco poniżej inflacji nie są niczym niezwykłym.
    Wydawanie pieniędzy na najem czy męczenie się kątem u teściów - to jest samobójstwo.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro0106 Zobacz post
    Jest szansa że będzie taniej jak rynek się załamie a do tego trzeba większych powyżej stup procentowych, poza tym na efekt tych podwyżek i tak trzeba czekać około .roku. Ci co już wzięli kredyty w większości i tam są zmuszeni się wybudować . Na razie ceny materiałów są astronomiczne , robocizny tak samo firmy już nie wiedzą ile brać.
    Zgadzam się z tym, że jedynie załamanie (np. tak jak napisałeś - przez znaczne podniesienie stóp procentowych) może spowodować korektę (ale nie poniżej cen z 2019 r. - takie IMHO moje zdanie - za dużo nadrukowali pustego pieniądza). Tylko jeśli do tego dojdzie (a nie dojdzie, bo rząd straciłby władzę...), to na wygranej pozycji będzie ten kto ma gotówkę, bo pojawi się wysyp mieszkań/domów/budów, których nie będą w stanie spłacać kredytobiorcy i lepiej (opłacalnie) będzie kupić z rynku wtórnego.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #10

    Domyślnie

    Należy zadać sobie pytanie czy to co teraz mamy na rynku to jest bańka spowodowana tanim kredytem znacznie poniżej inflacji w gospodarce ? Jeżeli tak to wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów nastąpi spadek zapotrzebowania w budownictwie i ceny materiałów i usług w budowlance zaczną spadać. I okaże się że wybudowaliśmy dom 50% drożej jak realna wartość a oprocentowanie może dogonić a w zasadzie powinno inflację .

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Moim zdaniem główne pytanie, na jakie trzeba odpowiedzieć, to czy cena z dziś odpowiada wartości pieniądza na dziś. Innymi słowy, czy podwyżka cen skompensowała (czy przekracza) poziom cen wynikający z dodruku.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Jesli masz gdzie magazynować kupuj materiały na zapas. Taniej nie będzie. Handlowcy, producenci na hura nie obnizą ceny. Własnie wszyscy uczestniczymy w zjawisku przyzwyczajania klienta do nowej półki cenowej.
    To powinno się udać.

  13. #13

    Domyślnie

    Właśnie buduje 135m2 na płycie parterówka, możliwość adaptacji poddasza (jest wysoko) + lane schody, ceramika braas turmalin, bez garażu. SSZ 290k pln bez udziwnień poza sufitem gdzie będzie w większości pomieszczeń zostawiony "surowy" dzięki płytą szalunkowym.

    1. Projekt załatw jak chcesz, od PNB masz 3 lata na wbicie łopaty. Ja miałem PNB od września zacząłem w kwietniu tego roku.
    2. Zależy od gminy. Oczyszczalnia jest fajna bo się szybko zwróci, ale nie możesz używac domestosów itp itd.
    3. Moja ekipa miała na rok do przodu terminy, obecnie mają na 1,5 roku jak kogoś znajdziesz na wiosne to cud. Powodzenia. Mówimy o dobrych ekipach z polecenia oczywiście może komuś coś wypaść to się zdarza. Ja dałem swojej ekipie 3k zaliczki. Umowy? Faktury? Na budowie? dobre dobre takie realia.
    4. Komin? To się zdecyduj jakie ogrzewanie bo jak pompa to komin zbędny a to zawsze z 2k za komin + komin na górze obróbki itp itd. Parę tysi.


    Jak chcesz mogę Ci podesłać excela bo mam rozliczonego co do złotówki i gwoździa praktycznie. Do SSZ jak już mówiłem 290k pln. Zakładałem 250 ~~ ale ceny materiałów jak do stropu były względnie ok bo np.
    Solbet 24 10zł, Stal 3500 (aczkolwiek była już wcześniej po 3200 zimą), XPS 430 (był po 390 zimą). Tak dojechałem do stropu kwiecień -> połowa/koniec maja tak gdzieś w okolicy czerwca.
    Solbet 10zł -> 13zł
    Stal 3800 -> 5500-6000
    XPS 430 -> 600zł
    O drewnie nic nie mówię nawet, jak w zeszłym roku szczyt za deski na deskowanie był 500 tak teraz płaciłem 1000, za więźbę było 950 rok temu tak teraz 1500. Na samym drewnie z 13-15 koła w plecy vs to co zakładałem.

    także no. Moim zdaniem jak masz $ (ja buduje za $) to kup materiał zimą +/- większość i niech czeka bo przykład kupiłemn 8 palet silki 12 xelli za 2700 ~~ to potem musiałem dokupić 7 palet (bo na składzie mi powiedział że sobie później domówie bo Silki mi nie przymmie z powrotem to sobie dokładnie policze ile mi będzie brakować) i zapłaciłem 3300? To samo było z solbetem 7x3zł = 21zł więcej na m2 a tych m2 to było z 70 na piętrze moze lepiej? łatwo policzyć kolejne 1500-2000 w plecy.

    To tak odemnie z doświadczenia


    Okna wstawiają jutro, bez udziwnień normalne okna bez HST 29k pln. 14 sztuk





  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    2. Zależy od gminy. Oczyszczalnia jest fajna bo się szybko zwróci, ale nie możesz używac domestosów itp itd.
    Takie jest powszechne przeświadczenie. A rzeczywistość wcale nie taka różowa. POŚ rozsącza tylko rzadkie. Trzeba dbać o nią (te skuteczniejsze wymagaja prądu i serwisu, a wszystkie odpowiedniego użytkowania, żeby działały). I jak 1-2x do roku wywieziesz w sumie z 4m3 osadu po 150zł/m3 to może się okazać, że wcale to tak dużo taniej nie wychodzi, niż wywożenie szamba po 25zł/m3. I zwróci się nie prędko albo i nigdy. Porównanie wygody trudne - bo szambo trzeba wywozić częściej, za to nie trzeba przejmować się chemia, bakteriami, serwisem czy wyjazdem na kilka tygodni.
    [/QUOTE]

  15. #15

    Domyślnie

    Niby powinno itp itd. znajomi mają od 10 lat? raz do roku wywożą za 300pln, dosypują tylko jakieś detergenty czy bakterie nie wiem i tyle. Upierdliwa tylko chemia której nie można używać

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pablos1995

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-136
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Właśnie buduje 135m2 na płycie parterówka, możliwość adaptacji poddasza (jest wysoko) + lane schody, ceramika braas turmalin, bez garażu. SSZ 290k pln bez udziwnień poza sufitem gdzie będzie w większości pomieszczeń zostawiony "surowy" dzięki płytą szalunkowym.

    1. Projekt załatw jak chcesz, od PNB masz 3 lata na wbicie łopaty. Ja miałem PNB od września zacząłem w kwietniu tego roku.
    2. Zależy od gminy. Oczyszczalnia jest fajna bo się szybko zwróci, ale nie możesz używac domestosów itp itd.
    3. Moja ekipa miała na rok do przodu terminy, obecnie mają na 1,5 roku jak kogoś znajdziesz na wiosne to cud. Powodzenia. Mówimy o dobrych ekipach z polecenia oczywiście może komuś coś wypaść to się zdarza. Ja dałem swojej ekipie 3k zaliczki. Umowy? Faktury? Na budowie? dobre dobre takie realia.
    4. Komin? To się zdecyduj jakie ogrzewanie bo jak pompa to komin zbędny a to zawsze z 2k za komin + komin na górze obróbki itp itd. Parę tysi.


    Jak chcesz mogę Ci podesłać excela bo mam rozliczonego co do złotówki i gwoździa praktycznie. Do SSZ jak już mówiłem 290k pln. Zakładałem 250 ~~ ale ceny materiałów jak do stropu były względnie ok bo np.
    Solbet 24 10zł, Stal 3500 (aczkolwiek była już wcześniej po 3200 zimą), XPS 430 (był po 390 zimą). Tak dojechałem do stropu kwiecień -> połowa/koniec maja tak gdzieś w okolicy czerwca.
    Solbet 10zł -> 13zł
    Stal 3800 -> 5500-6000
    XPS 430 -> 600zł
    O drewnie nic nie mówię nawet, jak w zeszłym roku szczyt za deski na deskowanie był 500 tak teraz płaciłem 1000, za więźbę było 950 rok temu tak teraz 1500. Na samym drewnie z 13-15 koła w plecy vs to co zakładałem.

    także no. Moim zdaniem jak masz $ (ja buduje za $) to kup materiał zimą +/- większość i niech czeka bo przykład kupiłemn 8 palet silki 12 xelli za 2700 ~~ to potem musiałem dokupić 7 palet (bo na składzie mi powiedział że sobie później domówie bo Silki mi nie przymmie z powrotem to sobie dokładnie policze ile mi będzie brakować) i zapłaciłem 3300? To samo było z solbetem 7x3zł = 21zł więcej na m2 a tych m2 to było z 70 na piętrze moze lepiej? łatwo policzyć kolejne 1500-2000 w plecy.

    To tak odemnie z doświadczenia


    Okna wstawiają jutro, bez udziwnień normalne okna bez HST 29k pln. 14 sztuk




    Jeśli mogę prosić o przesłanie wspomnianego excela będę wdzięczny! mail: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Mam oczyszczalnię ścieków biologiczną z odprowadzeniem oczyszczonych ścieków do rowu melioracyjnego. Koszt dokumentacji ,oczyszczalni, montażu 15 tysięcy. 2,5 roku temu. Raz do roku wywóz do tej pory raz wywoziłem 150 zł , ciężko mi określić ceny zużywanego prądu , serwis do tej pory zbyteczny. Miesięcznie zużywam 25 m3 wody koszt ewentualnego wywozu to co najmniej 750 zł na miesiąc u mnie oczyszczalnia już się zwróciła za wywóz nieczystości zapłacił bym ponad 20 tyś zł. Oczywiście nie każdy zużywa tyle wody co ja .

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro0106 Zobacz post
    Miesięcznie zużywam 25 m3 wody
    Ile z tego w ogrodzie? U mnie na 180m3 na wodomierzu w domu zużyte 73m3.
    Jak cena z dokumentacją legalnego odprowadzenia do rowu - to rewelacyjna. I chyba mało kto ma szczęście dostać zgodę na to.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-11-2021 o 00:29

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post

    O drewnie nic nie mówię nawet, jak w zeszłym roku szczyt za deski na deskowanie był 500 tak teraz płaciłem 1000, za więźbę było 950 rok temu tak teraz 1500. Na samym drewnie z 13-15 koła w plecy vs to co zakładałem.
    https://www.gazetaprawna.pl/wiadomos...ane-rosna.html
    Z tym drewnem to ja nie wiem czy to nie są jakieś spekulacje.
    Miałem wycenę wiązarów z października 2020 - 23 tys. dzisiaj - 43 tys. Litości! to za rok ile będzie - 80 tys?
    A przepraszam bardzo - dlaczego branża meblarska nie odnotowała 100% wzrostów cen?
    Niby ceny drewna na światowych rynkach już spadają a u nas drogo i piszą że będzie jeszcze drożej.
    I podobno nasi producenci wiązarów importują drewno ze Skandynawii, a nasze drewno sobie płynie do Chin i USA. Logiczne to?
    Pomijając ceny to ja mam na dzisiaj w płd.wielkopolsce bardzo duży problem z dostępnością silikatu i dachówki. Po prostu nie ma. A na pytanie kiedy będzie - pani mówi - nie wiadomo. Na cement u mnie też podobno dwutygodniowy termin oczekiwania.
    Normalnie Bareja mógłby komedię nakręcić.

    PS - ładny ten Turmalin.Też o nim myślę.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 16-11-2021 o 08:49

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    https://www.gazetaprawna.pl/wiadomos...ane-rosna.html
    Z tym drewnem to ja nie wiem czy to nie są jakieś spekulacje.
    Miałem wycenę wiązarów z października 2020 - 23 tys. dzisiaj - 43 tys. Litości! to za rok ile będzie - 80 tys?
    A przepraszam bardzo - dlaczego branża meblarska nie odnotowała 100% wzrostów cen?
    Niby ceny drewna na światowych rynkach już spadają a u nas drogo i piszą że będzie jeszcze drożej.
    I podobno nasi producenci wiązarów importują drewno ze Skandynawii, a nasze drewno sobie płynie do Chin i USA. Logiczne to?
    Pomijając ceny to ja mam na dzisiaj w płd.wielkopolsce bardzo duży problem z dostępnością silikatu i dachówki. Po prostu nie ma. A na pytanie kiedy będzie - pani mówi - nie wiadomo. Na cement u mnie też podobno dwutygodniowy termin oczekiwania.
    Normalnie Bareja mógłby komedię nakręcić.

    PS - ładny ten Turmalin.Też o nim myślę.
    Cermika płaska? Będzie marzec/luty może. W całej polsce nie ma płaskiej ceramiki. Oczywiście jak to każdy chciałem angobe NIE MA NIGDZIE a jak jest w trzech czy czterach składach w polsce to cena Turmalina za m2? 110zł. Katalogowo jest chyba 105pln m2 podstawy bez rabatu. Tak więc jak ją kupiłem? Ktoś zamówił szarą i się rozmyślił i została na magazynie i chcieli ją po prostu spuścić. Sama ceramika 230m2 ~~ 26k pln. Mam podstawowa na 8% VAT 66pln m2 gdzie z tego co wiem angoba już idzie po 85pln m2. Znalazłem na OLX w składzie 50km odemnie. Cud nic więcej reasumują na żywo jest bardzo ładna i nie żałuje że nie wziąłem angoby.

    Silkaty trzeba szukać znalazłem na składzie 35km odemnie namiar od mojej ekipy, najlepsze że silkaty i solbet miałem tam taniej niż u siebie w okolicy a najlepsze jest to ze za HDS płaciłem 130zł za dowód gdzie lokalnie 5km odemnie chcieli 150zł za HDS. Na składach budowalnych też już im odwala z tego wszystkiego.

    Drewno nie wiem, na składach więźba świeża 1700-1900 ja kupiłem po 1500. Suszone, impregnowane? 4500 m3. zapłaciłbym za więźbę 45k pln a nie 15k pln. Trudno nic z tym nie zrobię.

    Musze garaż dobudować, pierdziele stal, silke kupuje zimą. Najwyżej potem zapłace za HDS żeby mi to wrzucił na płytę fundamentowa drugi raz nie będę czekał do lata z zakupem części materiałow. Stanieje? Wątpię inflacja, gaz, prąd, bum budowlany lepiej imo nie będzie
    Ostatnio edytowane przez martingg ; 16-11-2021 o 10:04

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony