dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Exclamation Styropian pod wylewkę

    Witam, jestem na etapie wyboru styropianu pod wylewkę, zdecydowałem się na swisspor eps 100 030, pytanie jaką grubość muszę zastosować by uzyskać odpowiednią izolację cieplną, gdyż na gotowo mam do dyspozycji 21cm, chudziak jest pokryty papą termozgrzewalną 0,5cm. Zastanawiam się jeszcze nad wylewką anhydrytowa czy tradycyjną co polecacie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Daj wylewki cementowej minimum (zależnie od tego, czy będzie podłogówka). Reszta EPS. Chociaż jak ma być podłogówka, to bym jeszcze PIR rozważał, bo 13cm EPS pod wylewkę grzewczą to trochę mało.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał szym244 Zobacz post
    Witam, jestem na etapie wyboru styropianu pod wylewkę, zdecydowałem się na swisspor eps 100 030, pytanie jaką grubość muszę zastosować by uzyskać odpowiednią izolację cieplną, gdyż na gotowo mam do dyspozycji 21cm, chudziak jest pokryty papą termozgrzewalną 0,5cm. Zastanawiam się jeszcze nad wylewką anhydrytowa czy tradycyjną co polecacie.
    21 cm to gotowa posadzka? Trochę mało:
    1,5 cm - wykończenie
    5-7 cm anhydryt - cement
    zostaje 12-14 cm na styropian

    Proponuję dać grafitowy, twardy (EPS100) + cement.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie architekt wstępnie chciał dać 12.
    Na moją prośbę zwiększył do 15cm.
    15 cm 0,033
    Myślicie że to mało?

  5. #5

    Domyślnie

    Kiepski architekt. Z tymi 12 cm w normach się mieścił, ale to zdecydowanie za mało. W mojej opinii optimum to 20cm.

  6. #6

    Domyślnie

    @pandzik - nie chodzi mi o koszt tych 5 cm. Bardziej myślę ile siądzie to 20cm EPS 100. Nie chciałbym po 5 latach mieć centymetrowych szczelin przy listwach cokołowych. Powyżej 20cm podobno zaleca się już EPS 150.
    U ciebie widzę 22cm - mocno to siadło?
    Chociaż ty masz płytę to tego raczej nie zauważysz.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 15-11-2021 o 13:34

  7. #7

    Domyślnie

    Jakby to miało siąść na płycie o 1cm to kiepsko byłoby z moimi rurkami podłogówki przechodzącymi przez ściany. . Na razie nic nie siadło. Zresztą nie sądze żeby to mogło siąśc. Setka swissporu to był porządny materiał. Cięzkie, gęste płyty. Sam je obrabiałem , kleiłem każdą płyte, czy wypalałem rowki pod rurki. Cięzka to była robota. Nie sądzę aby to mogło znacząco siąść.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    @pandzik - nie chodzi mi o koszt tych 5 cm. Bardziej myślę ile siądzie to 20cm EPS 100. Nie chciałbym po 5 latach mieć centymetrowych szczelin przy listwach cokołowych. Powyżej 20cm podobno zaleca się już EPS 150.
    U ciebie widzę 22cm - mocno to siadło?
    Chociaż ty masz płytę to tego raczej nie zauważysz.
    Jesli 20cm miałoby osiąść 1 cm, to Twoje aktualne 15cm 0.75cm. Też kiepsko

    Mam na płycie 10cm EPS80 od Swisspor. Idealnie ułożone
    I po 6 latach 0mm osiadania.
    Ile byloby, jabkbym miał 20cm ? 2x 0mm ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jakby to miało siąść na płycie o 1cm to kiepsko byłoby z moimi rurkami podłogówki przechodzącymi przez ściany. .
    Przez ściany rurki prowadzimy w osłonach, czyli np. w otulinach.

  10. #10

    Domyślnie

    Pomierzyłem wszystko laserem i od papy do okien już z płytką mam od 20 do 21cm, dzwoniłem do kilku firm wykonujących wylewki anhydrytowe i grubość takiej wylewki każda z firm wykonuję od 4 do 5cm, cementowe zaś mniej niż 6cm bym nie zrobił z racji na pękanie, a więc przy wyborze anhydrytowej i przyjęciu 20cm na gotowo, minus płytka i klej, maksymalnie mogę zastosować 13cm styropianu i teraz pytanie czy swisspor eps 100 030 jest wystarczający przy tej grubości czy jest coś lepszego co mogę zastosować jeśli tak to co?.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Lepiej, to już tylko płyty PIR
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Przez ściany rurki prowadzimy w osłonach, czyli np. w otulinach.
    Tak też zrobione, ale 1cm...

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Ja też podepnę się pod temat.
    Mam płytę fundamentową, pod nią 20cm xps, więc dobrze odizolowane od podłoża.
    Od płyty do warstwy docelowej podłogi mam około 20-21 cm na zrobienie wylewki i izolacji; warstwą wykończenia będzie mikrocement, więc około 2-3mm. Aby przykryć instalację wod.-kan. i elektryczną potrzebuję w najwyższym punkcie 15 cm, ale przeważnie wystarczyłoby 10 cm, a te pojedyncze miejsca wystające wyżej zaizolowałbym jakoś osobno (dodatkowym kawałkiem styro lub pianą).
    Ogrzewanie kablami.
    I tutaj mam dylemat, czy dać maksa styro i minimum niezbędne anhydrytu (6 cm, bo kable tyle wymagają), czy dać 10 cm styro a resztę anhydryt. Tylko 10 cm cm anhydrytu to i tak nie jest ogrzewanie akumulacyjne, więc różnica chyba tylko cenowa by decydowała o wyborze.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A dlaczego anhydryt ?
    Zrobiĺbym 10cm jastrychu cementowego - zawsze to jakaś namiastka akumulacji
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    I tutaj mam dylemat, czy dać maksa styro i minimum niezbędne anhydrytu (6 cm, bo kable tyle wymagają), czy dać 10 cm styro a resztę anhydryt. Tylko 10 cm cm anhydrytu to i tak nie jest ogrzewanie akumulacyjne, więc różnica chyba tylko cenowa by decydowała o wyborze.
    Anhydryt wcale nie jest tak szybko nagrzewający się ani tak mało akumulacyjny jak twierdzi marketing.

    Anhydryt 1.4-1.6 (W/mK)
    Wylewka betonowa 1,4 W/mK

    Lambda podobna, gęstość podobna - więc szybkość nagrzewania podobna przy tej samej grubości.

    Marketing wykorzystuje to, że wylewka anhydrytowa zazwyczaj jest cieńsza.

    A swoją drogą skąd wziąłeś, że przy kablach anhydryt musi mieć aż 6cm grubości?

    A co do meritum. Przy obecnych cenach i 20cm XPS pod płytą dałbym minimum styropianu i na to wylewkę cementową może ciut grubszą niż minimum (żeby nie było ryzyka grzania w drogiej strefie - ale i tak jest bliskie zera) i cieszył się wyższymi pomieszczeniami.

    U Ciebie już po ptakach - ale jak ktoś będzie planował dopiero, to IMO lepiej zrobić płytę grzewczą, instalacje w płycie/pod płytą albo pod sufitem. Byłbyś o grubą kasę do przodu i do tego wykorzystał akumulację płyty. Wymaga to dobrej ekipy od płyty i jej zatarcia - ale i użytkowo, i finansowo najkorzystniejsza opcja.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A dlaczego anhydryt ?
    Zrobiĺbym 10cm jastrychu cementowego - zawsze to jakaś namiastka akumulacji
    Anhydryt, bo nie ufam w jakość wykonania wylewki cementowej. Na tym nie będzie gres czy panele, które załatwiłyby kwestie nierówności, ale mikrocement, a to za cienka warstwa, aby cokolwiek zniwelować. Jednak zastanowię się nad grubszą wylewką, jeśli zdecydujemy się na akumulację.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Anhydryt wcale nie jest tak szybko nagrzewający się ani tak mało akumulacyjny jak twierdzi marketing.
    Lambda podobna, gęstość podobna - więc szybkość nagrzewania podobna przy tej samej grubości.

    A swoją drogą skąd wziąłeś, że przy kablach anhydryt musi mieć aż 6cm grubości?
    Gdzieś u "kablarzy" wyczytałem (nie mogę znaleźć teraz), że przewód powinien być otoczony wylewką - nie może bezpośrednio stykać się z podkładem (styro czy jakaś folia). A że jastrych powinien mieć minimum 40mm (Kreisel tak zaleca), a muszę przykryć styropianem instalacje wodkan (w najwyższym punkcie 13-14 cm) to pomyślałem, że dam 10+5cm styro, a resztę zaleję wylewką.
    Skoro anhydryt jest na bazie gipsu (chyba zdecydowanie bardziej miękki niż cementowy, choć to tylko mój domysł), a na tym nie twarde gresy tylko cienki mikrocement, to wolę solidniejszą podbudowę. W przypadku jastrychu cementowego trzeba by to zbroić jakąś siatką, dylatować itp., stąd anhydryt.
    Knauf (z Twojego linku) także zaleca minimum 35mm PONAD element grzewczy, kable mają około 5mm, a nie powinny stykać się z podkładem, stąd założyłem bezpieczne 60mm.

    A dlaczego płyta fundamentowa nie grzewcza? Bo na etapie decyzji: a) wykonanie dużo droższe (wg wyceny firmy - chyba nie chcą za bardzo takich robić), b) do tego musiałbym w płycie zrobić także wodę i kanalizę, jeśli na płycie miałaby być tylko cienka warstwa wykończenia podłogi.
    A że firma robiła płytę tylko na betonie C30/37 to wolałbym nie musieć tego kiedyś skuwać w razie jakiejś awarii.
    Poza tym miałem wątpliwości co do tej płyty - kilka lat temu widziałem filmy i tematy na FM, że pod płytę daje się gruba folię. Teraz jakaś ogólnopolska firma twierdzi, że absolutnie nie. I mój wykonawca także uparcie twierdził, że nie daje się pod płytę żadnych folii. Może i nie, nie wiem.
    W każdym razie dziś cieszę się, że nie dałem tych instalacji w płycie. Zwłaszcza, że po rozpoczęciu budowy nadal opracowywany był projekt wnętrz, więc nastąpiły niewielkie zmiany, niemożliwe w przypadku zrobienia wodkan w płycie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony