dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Mokra ościeżnica w drzwiach wejściowych do domu

    Zauważyłem dziś rano (pierwszy raz tak na prawdę), iż ościeżnica wokół drzwi wejściowych oraz zamek główny od środka są wilgotne. Dziś taka sytuacja miałą miejsce pierwszy raz - na zewnątrz były tylko 2C i duża mgła, natomiast w środku ok. 21C. Ościeżnica została zamocowana na dyble oraz zabetonowana. Metr od drzwi na ścianie wisi grzejnik.

    Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, to jak najprościej pozbyć się problemu, jeżeli drzwi wychodzą bezpośrednio na dwór? Czy dobudowanie wiatrołapu może przynieść poprawę, jeśli zamontuję tam kolejne drzwi?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Kiedyś, jakaś firma tłumaczyła, że beton jest ok, bo podgrzewa ościeżnicę ciepłem z muru...
    A może jednak robi z niej w całości mostek? Nie wiem, nie praktykuję betonu..
    Sprawdź, czy nie ma gdzieś przewiewu. A może nie jest docieplone z zewnątrz? Albo drzwi całkiem wewnątrz muru zamontowane?

  3. #3

    Domyślnie

    Budynek nie jest ocieplony z zewnątrz - to fakt. Ościeżnica jest zamontowana bardziej na zewnątrz, ale nie na równo ze ścianą. Próbowałem znaleźć coś na ten temat, ale wszystkie tematy dotyczą montażu na piankę.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Budynek nie jest ocieplony z zewnątrz - to fakt. Ościeżnica jest zamontowana bardziej na zewnątrz, ale nie na równo ze ścianą. Próbowałem znaleźć coś na ten temat, ale wszystkie tematy dotyczą montażu na piankę.
    Bo pianka jest lepszym izolatorem. Do tego najczęstsze rozwiązanie, to zlicowanie ościeżnicy z murem i nasunięcie tyle EPS, ile się da.
    W Twojej sytuacji to normalne, że masz mostek i się skrapla para.

    I tak ogólnie - ogrzewanie nieocieplonego budynku to proszenie się o kłopoty. Para będzie się skraplała w chłodnych miejscach. W tym na dachu i będzie się lało po więźbie a to drewnu nie służy.

  5. #5

    Domyślnie

    Akurat jest płaski stropodach ocieplony styropianem. Ściany są nieocieplone.

    Z oknami nie ma tego problemu, ale te są trzyszybowe z tzw. ciepłym montażem. Pytanie, co można zrobić z drzwiami, aby nie spływała po nich woda?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Pytanie, co można zrobić z drzwiami, aby nie spływała po nich woda?
    Ocieplić (na obecne warunki powinno wystarczyć - ale w większe mrozy pewnie problem wróci).
    Wentylować na maksa.
    Nie ogrzewać (albo jak najmniej) do czasu ocieplenia. Zwłaszcza, jak to nowy budynek i dużo wilgoci technologicznej.

  7. #7

    Domyślnie

    To stary dom w którym mieszkam, więc jak mam nie grzać jak na dworze zimno? A dobudowanie wiatrołapu może coś poprawić? Mokra jest nie tylko ościeżnica, ale także główny zamek, więc samo docieplenie ościeży chyba niewiele pomoże?
    Ostatnio edytowane przez radziula ; 15-11-2021 o 08:22

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Słaba izolacyjność materiałów. Miejsce na zamki to często wydrążona w drzwiach pusta kieszeń, którą zamek wypełnia w małej części. Zależy jaki to zamek, jakie drzwi. Może wystarczy wyjąć zamek i jakoś docieplić pustą przestrzeń (ale bardzo ostrożnie, aby nie zablokować zamka jakimś śmieciami).
    Jakie masz w ogóle drzwi? Może taniej będzie je wymienić na lepsze niż budować wiatrołap.

    Sprawa zasadnicza.
    Roszenie to mix trzech rzeczy:
    - izolacyjność materiału (drzwi) wynikająca z jego budowy lub montażu ( beton,złe ustawienia skrzydła, mostki wynikające np. z postawieniu na fundamencie bez ocieplenia
    - wilgotność powietrza
    - temperatura.
    Możesz poprawiać drzwi, zmniejszać wilgotność (wietrzyć) lub mocniej grzać.

    Bez szczegółowych danych pozwalających wyliczyć punkt rosy nikt nie oceni która metoda będzie skuteczna.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  9. #9

    Domyślnie

    Drzwi to Gerda SX20, ściana z betonu komórkowego. Dom dopiero w trakcie powolnego remontu. W zasadzie i tak planowałem robić wiatrołap, więc może to kwestia zmiany kolejności wykonywanych prac. A jako drzwi wejściowe na wiatrołap zastosować jakieś drzwi drewniane albo docieplane?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Nie znam aktualnej oferty Gerdy, wydaje mi się że tej serii nie ma już od jakiegoś czasu w katalogu. Nie chce mi się szukać w archiwum, ale sądzę że nie spełnia dzisiejszych warunków technicznych w zakresie Ud. Podobnie jak beton stosowany do montażu ościeżnicy... tak się robiło kiedyś.
    Pozostaje Ci podnieść temperaturę w domu (lepiej grzać lub dobudować ten wiatrołap, dzięki niemu też będzie cieplej) i/lub/ew. obniżyć wilgotność (wyeliminować potencjalną przyczynę i grzać).
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11

    Domyślnie

    Archaiczne metody. Kiedyś rzeczywiście Gerda kojarzyła się z takim montażem ale w nowszych edycjach też rekomendowali piankę. Jak jest obecnie nie wiem ale nie do końca rozumiem montażu drzwi zewn. na beton. Kto Ci montował drzwi? Ty sam czy montażysta? Jaki był powód takiego montażu?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał theme Zobacz post
    Archaiczne metody. Kiedyś rzeczywiście Gerda kojarzyła się z takim montażem ale w nowszych edycjach też rekomendowali piankę. Jak jest obecnie nie wiem ale nie do końca rozumiem montażu drzwi zewn. na beton. Kto Ci montował drzwi? Ty sam czy montażysta? Jaki był powód takiego montażu?
    To wywodzi się ze starej normy. Było zapisane że drzwi antywłamaniowe montuje się na beton i taki był wymóg dla spełnienia wymogu. Mam przynajmniej jedną taką Gerdę ale bez problemu, bo nowy dom (przynajmniej taki było kilkanaście lat temu) i zachowane wszelkie aspekty: ogrzewanie, wentylacja, odcięcie mostka pod drzwiami.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  13. #13

    Domyślnie

    Dokładnie tak, drzwi były montowane przez montażystów i zostały zabetonowane, ponieważ drzwi antywłamaniowe tak właśnie powinny być montowane. Czyli teraz najlepszym wyjściem jest zabudowanie wiatrołapu i zamontowanie tam drzwi na piankę, może z ościeżnicą mającą jakąś przekładkę termiczną. Dziękuję wszystkim za porady.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    A nie szybciej i taniej będzie wymienić te drzwi na "dzisiejsze"?
    Druga naprawa: sprawdź warunki: temperatura i wilgotność. I popatrz co możesz zrobić by te parametry poprawić.

  15. #15

    Domyślnie

    Przecież to są "dzisiejsze" drzwi. Wybacz, ale nie rozumiem tej aluzji. Myślę, że najlepszą opcją będzie zrobienie jednak wiatrołapu, bo i tak miał powstać. Życie weryfikuje i jednak trzeba będzie go wykonać szybciej.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Dzisiejsze? Ja nie mogłem doszukać się ich w ofercie na stronie Gerdy, bo chciałem sprawdzić jakie mają deklarowane Ud. Czy zgodne z aktualnymi Warunkami Technicznymi.
    To, że można je jeszcze gdzieś kupić, nie znaczy że są "dzisiejsze". Chciałabym się mylić.

  17. #17

    Domyślnie

    Nie są na pewno stare, działają dobrze, więc szkoda je wymieniać, tym bardziej że i tak planowałem zabudować wiatrołap, a tam wstawić kolejne drzwi. Więc wymieniając te Gerdy musiałbym kupić 2szt, a to generuje dodatkowe koszta. Wolałbym tego uniknąć.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Nie są na pewno stare, działają dobrze, więc szkoda je wymieniać, tym bardziej że i tak planowałem zabudować wiatrołap, a tam wstawić kolejne drzwi. Więc wymieniając te Gerdy musiałbym kupić 2szt, a to generuje dodatkowe koszta. Wolałbym tego uniknąć.
    W pierwszych komentarzach odniosłem wrażenie, że masz świeżo wymienione drzwi. Gerdę SX można jeszcze kupić ze starych zapasów, bo w aktualnych katalogach ich nie ma. Odszukałem stare katalogi i aktualne deklaracje - Ud ok 1,3 (*uszczelnione - cokolwiek to znaczy). Czyli nie jest źle.

    Jeśli drzwi mają parę lat a problem powstał dopiero teraz, to szukałbym przyczyny w domu - zatkany kanał, słabiej grzejesz, akwarium postawiłeś w korytarzu itp.

    Planujesz wiatrołap? Ok, to poprawi sytuację. Na drzwiach będzie mniejsza różnica temperatur, tym samym poprawi się ich temperatura wewnątrz i wyroszenie wystąpi później.

    Ps. A może coś się stało z drzwiami (chociaż Gerda w tych seriach była raczej stabilna). Przykład zdjęć termo pokazujący słabe miejsca w drzwiach jest w wątku:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...zelne-jak-sito
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  19. #19

    Domyślnie

    Drzwi mają pół roku, więc to ich pierwsza jesień/zima. Wczoraj w dzwiach Sprzedawca wymienił uszczelki i jest jakby troszkę lepiej, ale też temperatura na zewnątrz wyższa niż dwa dni temu. Nie ma żadnych szczelin, itp. Wydaje mi się, że problemem jest zabetonowana ościeżnica, bo to na niej pojawia się wilgoć oraz na zamku głównym.

    Drzwi same w sobie są wporządku, są naprawdę ciepłe w dotyku od wewnątrz nawet przy niskiej temperaturze jaka panuje obecnie na zewnątrz. Jestem z nich naprawdę zadowolony, jedynie ta wilgoć.

    Wiatrołap w zasadzie sprowadza się do postawienia dwóch ścianek, ponieważ nad drzwiami jest balkon, w jedną z nich chciałbym wstawić drzwi, a w drugą okno. Zastanawiam się nad jakąś lekką konstrukcją.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony