dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MariusziKasia

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    25

    Domyślnie Wniosek o określenie warunków - Tauron

    Cześć!
    Jestem na etapie wypełniania wniosku o określenie warunków przyłącza. Jedno z pól które muszę uzupełnić to pole:
    "Moc wnioskowana w kW"
    Na chwilę obecną chciałbym wnioskować na ok 15kW bo tyle wystarczy i jaki przewód zostanie poprowadzony od słupa do skrzynki?
    Jeśli za powiedzmy x lat stwierdzę, że chce ogrzewać prądem i będę potrzebować 30 kw czy konieczna będzie wymiana tego przewodu?

  2. #2

    Domyślnie

    Kabel i tak Ty kupujesz więc załozysz co zechcesz ale mniej niz 10mm kwadrat raczej bym nie kładł. W otrzymanych warunkach przyłacza będzie to okreslone. Wnioskuj o 19 kw wtedy otrzymasz zabezpieczenia 32 A i te 24 tez pociagnie a to juz chyba wystarczy nawet na ogrzewanie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Na etapie budowy proponuję zawnioskować o naj najmniejszą ilość kW (koszt - mniejsze opłaty stałe - przesyłowe) dla zabezpieczenia 20A lub (lepiej 25A). Dla Enea wygląda to tak:

    Po zakończeniu budowy wnioskujesz o podniesie z 20/25 A na 32/40A.
    Jeśli robisz erbetkę (którą i tak zlikwidujesz później), to nie wiem czy warto inwestować w kabel docelowy.
    U siebie, dla 7kW i 16A poszedł przewód 10m 5x4[2]. Chwilę też ciągnął pompy do tynków, gdy zmieniłem na 40A.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MariusziKasia

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    25

    Domyślnie

    Ogólnie nie będę wnioskować o prąd budowlany. Wniosek wyślę o taryfę G11 czyli dla gospodarstw domowych.

    @Chris Zielonka "Kabel i tak Ty kupujesz więc założysz co zechcesz" - pomiędzy słupem a skrzynką sam kładę?

    @Sativum - w tabeli jest porównanie kW do A zabezpieczenia. Czy posiadasz może tabelkę w której jest informacja odnośnie kW do mm[2] przewodu?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał MariusziKasia
    Ogólnie nie będę wnioskować o prąd budowlany. Wniosek wyślę o taryfę G11 czyli dla gospodarstw domowych.
    I bardzo dobrze. W końcu budując dom nie prowadzicie (w nim) działalności gospodarczej.
    @Chris Zielonka "Kabel i tak Ty kupujesz więc założysz co zechcesz" - pomiędzy słupem a skrzynką sam kładę?
    Robicie wszystko to, co opiewa w warunkach technicznych przyłączenia w części odbiorczej za granicą własności od strony zasilania.
    @Sativum - w tabeli jest porównanie kW do A zabezpieczenia. Czy posiadasz może tabelkę w której jest informacja odnośnie kW do mm[2] przewodu?
    Nie ma. Są tabele mocy przyłączeniowych dla Odbiorców (i odpowiadajace im wartości prądu zabezpieczeń głównych przy licznikach). Natomiast przekroje przewodów/kabli wynikają z kilku czynników, o których nie będę teraz pisał.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MariusziKasia

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    25

    Domyślnie

    Jeśli wystarczająco dobrze się zorientowałem to:
    Ja jako właściciel działki zapłacę za przyłącz kwoty wskazane przez TAURON:
    (27,10 (netto)za przyłącze napowietrzne)
    lub
    56,31 (netto)za przyłącze kablowe
    - ceny za kW. do 200m przyłącza.

    U mnie nie przekroczę tych 200m. Z tego co się zorientowałem to jest to opłata jednorazowa przyłączeniowa i tutaj nasuwa się mi pomysł czy nie zawnioskować teraz o 30 kW. I wtedy zastosują przewód o większym przekroju który pozwoli za odpowiedni zapas gdyby kiedyś zachciało mi się ogrzewania elektrycznego lub ładowarki samochodowej. Bo jeśli zawnioskuję teraz o 15 kW i potem poproszę o zmianę na 30kW to mogą żądać wymiany przewodu pomiędzy słupem a skrzynka na własny koszt?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał MariusziKasia Zobacz post
    Jeśli wystarczająco dobrze się zorientowałem to:
    Ja jako właściciel działki zapłacę za przyłącz kwoty wskazane przez TAURON:
    (27,10 (netto)za przyłącze napowietrzne)
    lub
    56,31 (netto)za przyłącze kablowe
    - ceny za kW. do 200m przyłącza.
    To cena za przyłącze - to będzie w granicy działki. Jeśli skrzynka już stoi, to zamienią Ci tylko zabezpieczenie. Nikt, nie będzie ciągnął kabla na Twojej posesji - byśmy się dobrze zrozumieli.

    Cytat Napisał MariusziKasia Zobacz post
    U mnie nie przekroczę tych 200m. Z tego co się zorientowałem to jest to opłata jednorazowa przyłączeniowa i tutaj nasuwa się mi pomysł czy nie zawnioskować teraz o 30 kW. I wtedy zastosują przewód o większym przekroju który pozwoli za odpowiedni zapas gdyby kiedyś zachciało mi się ogrzewania elektrycznego lub ładowarki samochodowej. Bo jeśli zawnioskuję teraz o 15 kW i potem poproszę o zmianę na 30kW to mogą żądać wymiany przewodu pomiędzy słupem a skrzynka na własny koszt?
    Bez znaczenia. Możesz napisać ile kW chcesz i za to zapłacić, a kiedyś (już bez płacenia) podnieść do tylu po zakończeniu budowy. Jeśli się mylę, to proszę o poprawienie mnie, ale mało prawdopodobne, że przez Wasz (nieprzemysłowy) pobór ZE zmieniał infrastrukturę w okolicy (wymiana kabli etc.). Tak jak napisałem wyżej - płacisz za bezpiecznik w skrzynce w granicy działki. Resztę robi elektryk, któremu zlecisz wykonanie instalacji na działce.

    Piotr ładnie odpisał na Twoje pytania. W pewnym sensie nie zgodzę się z tylko z tym:
    "I bardzo dobrze. W końcu budując dom nie prowadzicie (w nim) działalności gospodarczej."

    Też wnioskowałem o G11. Dostałem C11.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum
    Też wnioskowałem o G11. Dostałem C11.
    Bo to bezprawne działanie ZE, nic więcej, i wykorzystywanie klientów indywidualnych do naciągania na koszty (cena 20% wyższa od taryfy G).
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Też wnioskowałem o G11. Dostałem C11.
    Co znaczy "dostałem"? Odmówili G11? Czy pomylili się i na fakturze masz coś innego, niż w podpisanym dokumencie?
    Wnioskowałeś o przyłącze docelowe?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co znaczy "dostałem"? Odmówili G11? Czy pomylili się i na fakturze masz coś innego, niż w podpisanym dokumencie?
    Wnioskowałeś o przyłącze docelowe?
    Tak, odmowa.
    Tak, docelowe - w Enea nie mają czegoś takiego jak prąd budowlany. Tak mówili.

    PS. Nie wysłałem jeszcze wniosku, ale wszystko gotowe.
    Każą składać takie deklaracje:
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Bo to bezprawne działanie ZE, nic więcej, i wykorzystywanie klientów indywidualnych do naciągania na koszty (cena 20% wyższa od taryfy G).
    Bliżej 25% więcej na samej energii czynnej
    0,4690 zł/kWh dla C11 vs 0,3583 zł/kWh dla G11
    + wyższe opłaty stałe.

    https://enerad.pl/prad/osd-dystrybut...dystrybucyjne/

    Ergo, żaden problem by za prąd płacić 2x więcej.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12

    Domyślnie

    Słusznie. W końcu kto bogatemu zabroni ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MariusziKasia

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    25

    Domyślnie

    @Sativum - Nie mówię, że TAURON ma wymieniać całą infrastrukturę w okolicy tylko czy będzie konieczna wymiana przewodu który bezpośrednio idzie do mojego przyłącza. Jeśli chodzi o WLZ to wiem, że robię to we własnym zakresie i tam sobie dobiorę już odpowiedni przewód.

    @elpapiotr, @Kaizen - Odnośnie waszego tematu to polecam poczytać :
    http://indywidualnyprojekt.pl/prad-b...jRON2neuWRLOuQ
    wszystko fajnie objaśnione.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MariusziKasia

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    25

    Domyślnie

    Czyli najprościej mówiąc:

    Jaka będzie różnica jeśli zawnioskuje do Tauronu o 15kW a o 30 kW?

    Wiadomo, że opłata w koszcie przyłącza ale czy coś więcej? W sensie czy inny przewód idący od słupa do skrzynki?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Tak, odmowa.
    I co w niej napisali?

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Tak, docelowe - w Enea nie mają czegoś takiego jak prąd budowlany. Tak mówili.

    PS. Nie wysłałem jeszcze wniosku, ale wszystko gotowe.
    Każą składać takie deklaracje:
    Bo nie ma czegoś takiego, jak prąd budowlany. Ale może być przyłącze tymczasowe - a wtedy taryfa C.

    Prąd możesz chcieć podpiąć do przyczepy kempingowej, która będziesz przyjeżdżał w wakacje czy nawet w szczerym polu na działce rekreacyjnej do ładowania prywatnego samochodu elektrycznego. Nie tylko w domu jednorodzinnym gospodarstwo domowe może zużywać prąd do celów bytowych.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Prąd możesz chcieć podpiąć do przyczepy kempingowej, która będziesz przyjeżdżał w wakacje czy nawet w szczerym polu na działce rekreacyjnej do ładowania prywatnego samochodu elektrycznego. Nie tylko w domu jednorodzinnym gospodarstwo domowe może zużywać prąd do celów bytowych.
    Teoria jest znana. Przydałyby się za to konkretne, praktyczne rady
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MariusziKasia

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cześć, z informacji które udało mi się uzyskać to stosowany jest przewód jak to elektryk powiedział "stodwudziestka" i jeśli chodzi o zwiększenie mocy w późniejszym czasie to dopłaca się za moc oraz wymianę bezpiecznika na większy.

  18. #18

    Domyślnie

    Ta "stodwudziestka" to nic innego, tylko kabel główny ZE linii kablowej zasilania, nie odgałęzienie do Odbiorcy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Teoria jest znana. Przydałyby się za to konkretne, praktyczne rady
    Czemu tak unikasz odpowiedzi na pytanie, co odpisali na pisemny wniosek?

    Czytałeś, co przypis na Twoim obrazku wyjaśnia?

    Odpowiedz, co napisali na pisemny wniosek, to pomyślę. A jak na gębę poprosili, żebyś zmienił wniosek i to zrobiłeś - to dostałeś to, o co wnioskowałeś.


    A jak nie spróbowałeś - to skąd wiesz, że się nie da?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7975783

    Mi na pisemny wniosek zmienili C11 na G11 na etapie stawiania ścian parteru.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-11-2021 o 17:03

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu tak unikasz odpowiedzi na pytanie, co odpisali na pisemny wniosek?
    Bo to bez sensu. Unikasz odpowiedzi.
    Odpowiedź - z pamięci, mniej więcej - odbiorca nie spełnia wymagań do zakwalifikowania do grupy taryfowej G11. Dlatego wskazano C11.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czytałeś, co przypis na Twoim obrazku wyjaśnia?
    Co to ma do mojego pytania?
    Jednak odpowiem - tak : "właściwe zaznaczyć"

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Odpowiedz, co napisali na pisemny wniosek, to pomyślę. A jak na gębę poprosili, żebyś zmienił wniosek i to zrobiłeś - to dostałeś to, o co wnioskowałeś.
    Wniosek był na G11.
    Dostałem C11.
    W tym właśnie clue wywodów w tym, jak i innych wątkach - by - nie obraź się - teoretyczne wymądrzania "jak powinno być', przekuć w cokolwiek przydatnego. Wiele rzeczy załatwiłem po swojemu, inną drogą niż oficjalna - mimo że miałem rację i tak jak chciałem "być powinno". W tym jednak rzecz, że szczęściu (prawdzie?) trzeba pomóc, bo życie nie zawsze toczy się tak jak być "powinno"...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak nie spróbowałeś - to skąd wiesz, że się nie da?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7975783
    W koło Macieju.... Złożone o G11.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony