dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Odpowietrzenie kanalizacji / oczyszczalni

    Witam wszystkich ,

    Temat dotyczy sposobu poprowadzenia odpowietrzenia kanalizacji/oczyszczalni. Niestety nie zostało to wykonane i w toalecie na parterze pojawia się przykry zapach (szczególnie po uruchomieniu dmuchawy oczyszczalni).




    Z istotnych kwestii:

    Dom posiada jeden pion kanalizacyjny (rura fi 110). Obejmuje toaletę na parterze (wc + umywalka), kuchnię (umywalka, zmywarka), kotłownię (pralka, umywalka), oraz łazienkę na piętrze (wc, umywalka, wanna oraz prysznic).

    Ostatni (najdalszy) punkt to wc na piętrze. W tym miejscu planuję przy okazji wymiany sedesu na miskę podwieszaną zrobić trójnik (za miską WC) i wyprowadzić rurę fi 110 na dach celem odpowietrzenia kanalizacji. Czy takie założenie jest prawidłowe ?

    I teraz, rura odpowietrzająca przechodzi przez strop (GK) na strych nieużytkowy i dalej planuję na dach. Nie zmieniając zasadniczo przebiegu rury (aby nie utrudniać przepływu powietrza) wylot na dachu wychodzi ponad kominem (ewentualnie obok), który służy wentylacji łazienki na piętrze oraz kuchni (+okap). Kratki wlotowe ustawione wschód/zachód. Kominek byłby od strony północnej komina.

    Próby "przesunięcia" kominka wywiewnego kanalizacji z dala od komina (możliwe jest wyłącznie w stronę wschodnią) powodują, że trzeba na strychu kombinować i tworzyć zmiany kierunku przebiegu rury.

    Czytając forum mam wątpliwość w zakresie przenikania smrodu z wywiewki kanalizacyjnej do przewodów wentylacyjnych. Czy instalując kominek powyżej komina z kanałami wentylacyjnymi (powyżej tzn. w części połaci dachu wyżej położonej względem komina, zaraz za nim ) będzie możliwość zaciągania zapachów z kanalizacji ?

    Dodam (nie wiem czy to ma znaczenie), że posiadam oczyszczalnię Euromatic ST-6 (hybrydowa oczyszczalnia ścieków działająca na zasadzie osadu czynnego wspomaganego złożem biologicznym zatopionym). Po jej włączeniu smród szamba pojawia się w łazience na parterze. Zapach czuć z wnętrza WC.
    Czy to może być spowodowane brakiem wentylacji kanalizacji ? Z postów na forum wynika, że zapach pojawia się w razie wyciągania wody z syfonów - u mnie zapach nie wydobywa się na pewno z umywalki. Źródłem jest toaleta, z tym że tam woda stoi (przy jednoczesnym wylewaniu wody z wanny oraz wc woda w toalecie na parterze jedynie się porusza lekko).

    Proszę o pomoc w sprawie.
    Z góry wielkie dzięki za każdą przekazaną informację.
    Ostatnio edytowane przez D3jfy ; 17-11-2021 o 18:08

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli wyprowadzisz wentylację kanalizacji powyżej komina wentylacyjnego to pamiętaj, że zapachy mogą się przedostać do wentylacji , gdy wiatr będzie z drugiej strony dachu. Problem można rozwiązać, gdyby rurę 110 wyciągnąć nawet 1m ponad poziom dachu, aby minąć poziom kalenicy. Wówczas powstające gazy będą podrywane do góry i będzie lepszy zaciąg.

    Zastanawiam się o tym zapachu w łazience z wc ? Czy oczyszczalnia, posiada od strony odprowadzenia ścieków jakąś wentylację niską. Może to brak dobrej wentylacji komory natlenianej powoduje problem z odpowietrzeniem. Można uchylić pokrywę od komory z dyfuzorem i zobaczyć, czy zapach się zmniejszy.

    Oczyszczalni, którą masz mi się konstrukcyjnie nie podoba, ale pamiętaj, aby w razie problemów mieć zawsze takie samo podejście. Czyli najpierw sprawdzam, czy dmuchawa działa i sterownik przełącza elektrozawory. Jeśli działają to dopiero szukam innych problemów
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 18-11-2021 o 17:12

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Wojtek.
    Oczyszczalni nie ma kominków od strony, do której idzie natlenianie. I to właśnie z tej komory bardzo śmierdzi.
    Jak się zdejmie właz to nie da się przemieszczać wokół domu. Śmierdzi niemiłosiernie.

    Co do wentylacji kanalizacji. Czy mogę oddalić się na wschód od komina jakieś 2 m i zamontować kominek obok włazu dachowego ? (służy tylko wejściu na dach).
    Tym samym oddalę się od komina z przewodami wentylacyjnymi.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał D3jfy Zobacz post
    Dzięki Wojtek.
    Oczyszczalni nie ma kominków od strony, do której idzie natlenianie. I to właśnie z tej komory bardzo śmierdzi.
    Jak się zdejmie właz to nie da się przemieszczać wokół domu. Śmierdzi niemiłosiernie.

    Co do wentylacji kanalizacji. Czy mogę oddalić się na wschód od komina jakieś 2 m i zamontować kominek obok włazu dachowego ? (służy tylko wejściu na dach).
    Tym samym oddalę się od komina z przewodami wentylacyjnymi.
    Jeśli chcesz robić jakieś skręty pod dachem, aby się oddalić to kolankami nie więcej niż 45 stopni. Skręty pod kątem prostym odpadają, po zmniejszą Ci przepływ.
    Ogólnie to czym rura 110 wyżej to tym lepiej

    Jeśli chodzi o wentylację niską to chodziło mi raczej ogólnie o jakieś kominki za oczyszczalnią, np. w studni chłonnej, czy na końcu drenażu. Co masz zrobione ? Z komory, w której jest napowietrzanie, to nie śmierdzi. Natomiast z osadnika wstępnego, który jest pierwszy od strony rury wlotowej może śmierdzieć. Jeśli nie ma dobrego przepływu gazów w oczyszczalni to zamiast do wentylacji wysokiej, gazy z osadnika przedostają się do komory z napowietrzaniem, kierując się w stronę odpowietrzenia na końcu odprowadzenia. Nie jest to jednak reguła i musisz pamiętać o tym, że systematycznie oczyszczalnię trzeba wybierać z osadów i potem zalewać wodą. Polecałbym zastosowanie bioaktywatorów, np. BIO7, aby usprawnić jej działanie. Nie zawsze trzeba stosować bioaktywatory w biologicznych ale w takich co oszczędzono na technologii to bardziej wskazane.

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Dla jasności, wentylacji wysokiej nie ma wcale. Wentylację wysoką utożsamiam z odpowietrzeniem kanalizacji, które będzie robione w przyszłym tygodniu.

    Oczyszczalnia ma łącznie 3 kominki. Jeden przed drenażem, i dwa przy komorach (bliżej komory bez napowietrzania, do której dostają się nieczystości).

    Co ciekawe z kominka przed drenażem nigdy nie czułem zapachu kanalizacji. Zapach zawsze unosi się przy osadniku, który jest kolejny od rury wlotowej.

    Stosuję BIO7 entretien.

    Do odpowietrzenia kupiłem kominek firmy WIRPLAST (wywietrznik kanalizacyjny WIRPLAST) do montowania na blachodachówce. Nie ma możliwości jego przedłużenia:
    Ostatnio edytowane przez D3jfy ; 19-11-2021 o 10:06

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał D3jfy Zobacz post
    Rozumiem.
    Dla jasności, wentylacji wysokiej nie ma wcale. Wentylację wysoką utożsamiam z odpowietrzeniem kanalizacji, które będzie robione w przyszłym tygodniu.

    Oczyszczalnia ma łącznie 3 kominki. Jeden przed drenażem, i dwa przy komorach (bliżej komory bez napowietrzania, do której dostają się nieczystości).

    Co ciekawe z kominka przed drenażem nigdy nie czułem zapachu kanalizacji. Zapach zawsze unosi się przy osadniku, który jest kolejny od rury wlotowej.

    Stosuję BIO7 entretien.

    Do odpowietrzenia kupiłem kominek firmy WIRPLAST (wywietrznik kanalizacyjny WIRPLAST) do montowania na blachodachówce. Nie ma możliwości jego przedłużenia:
    Skoro nie ma wentylacji wysokiej to pewnie są gdzieś napowietrzniki wewnątrz budynku. Mają one zapobiegać podciśnieniu, które może wyciągnąć wodę z syfonów. Najlepsza zawsze wentylacja wysoka ponad dach. Jak zrobisz ten wywietrznik to będzie lepiej, ale i tak nie spełnia to rozwiązanie pełni oczekiwań. Nie masz teraz i tak wyboru, więc czym jest on wyżej i dalej od wentylacji tym może mniej zaszkodzić.

    Inny sposób, zwłaszcza przy dachu dwuspadowym to zrobienie trójnika na rurze kanalizacyjnej tuż przy wyjściu z budynku, a potem w górę po murze, aż wyjdzie się ponad szczyt PCV 110. Nic to pięknego i w ładne rury trzeba zainwestować, ale działać będzie lepiej.

    Nie rozumiem tej wentylacji przy oczyszczalni. Jeśli to drenaż to na końcu każdego ciągu jest po jednym kominku. Może też koniec drenażu być spięty razem rurą poprzeczną i mieć tylko jeden kominek. To wlot powietrza, a potem wszystko cofa się w stronę oczyszczalni i dalej przez nią do rury kanalizacyjnej PCV 160. Dalej do wentylacji wysokiej bo jest w niej cug, który to wszystko ciągnie i w sumie wymusza kierunek przepływa, tj. od końca.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 19-11-2021 o 16:05

  7. #7

    Domyślnie

    Kominek jest jeden. Znajduje się on przed drenażem (pomiędzy osadnikami a drenażem).
    W okolicach drenażu stoi woda (nawet w lecie - nie odparowuje). Grunt jest gliniasty. Zapewne jest problem z chłonnością, albo niepoprawnie wykonany drenaż. Tego nie wiem, przejąłem budynek jak już to było zrobione.

    Opcja z rurą wzdłuż budynku odpada.
    Zastosuje trójnik za WC podwieszanym i wyprowadzę ponad dach. Mam nadzieję, że to pomoże. Szczególnie, że to bliźniak. W drugim mieszkaniu problem jest taki sam, a oczyszczalni już inna (niestety nie wiem jaka).

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał D3jfy Zobacz post
    Kominek jest jeden. Znajduje się on przed drenażem (pomiędzy osadnikami a drenażem).
    W okolicach drenażu stoi woda (nawet w lecie - nie odparowuje). Grunt jest gliniasty. Zapewne jest problem z chłonnością, albo niepoprawnie wykonany drenaż. Tego nie wiem, przejąłem budynek jak już to było zrobione.

    Opcja z rurą wzdłuż budynku odpada.
    Zastosuje trójnik za WC podwieszanym i wyprowadzę ponad dach. Mam nadzieję, że to pomoże. Szczególnie, że to bliźniak. W drugim mieszkaniu problem jest taki sam, a oczyszczalni już inna (niestety nie wiem jaka).
    Podsumowując " pachnie mi tu " oczyszczalnią z drenem na minimum po kosztach. Musisz dowiedzieć się ile masz tego drenażu. Kominki wentylacyjne trzeba zrobić na jego końcu. Jak nie wiesz gdzie jest to na inwentaryzacji powinno coś być. Kolejna sprawa to studzienka drenażowa, która zawsze musi być na początku drenażu. Jak jej nie ma trzeba ją zrobić.

    No i najważniejsze to jak najszybciej zrobić serwis dmuchawy i wymienić filtr powietrza oraz membrany. Pewnie to model bez zabezpieczenia i jak przebije membrany, Ty tego nie zauważysz to jest do wyrzucenia. Pewnie to JDK-50, czy coś podobnego.

    W najgorszym przypadku jest do dorobienia nowy drenaż w nasypie i musisz dodać przepompownię za oczyszczalnią biologiczną. Finansowo mało to przyjemne

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Podsumowując " pachnie mi tu " oczyszczalnią z drenem na minimum po kosztach. Musisz dowiedzieć się ile masz tego drenażu. Kominki wentylacyjne trzeba zrobić na jego końcu. Jak nie wiesz gdzie jest to na inwentaryzacji powinno coś być. Kolejna sprawa to studzienka drenażowa, która zawsze musi być na początku drenażu. Jak jej nie ma trzeba ją zrobić.

    No i najważniejsze to jak najszybciej zrobić serwis dmuchawy i wymienić filtr powietrza oraz membrany. Pewnie to model bez zabezpieczenia i jak przebije membrany, Ty tego nie zauważysz to jest do wyrzucenia. Pewnie to JDK-50, czy coś podobnego.

    W najgorszym przypadku jest do dorobienia nowy drenaż w nasypie i musisz dodać przepompownię za oczyszczalnią biologiczną. Finansowo mało to przyjemne
    A czy jest możliwość aby ten typ oczyszczalni nie potrzebował tych elementów, o których piszesz ?
    Dziwni mnie, że nie jest to zrobione skoro oczyszczalnia była z dofinansowania gminnego.

    Poniżej zdjęcia. Może pomogą Ci zrozumieć jak to jest zrobione:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_7078.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	60,9 KB
ID:	458210

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6908.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	59,9 KB
ID:	458211

  10. #10

    Domyślnie

    Dla mnie taka lokalizacja kominków wentylacyjnych jest kompletnie bez sensu. Po prostu komuś nie chciało się robić wentylacji i porobił kominki przy zbiorniku gdzie się dało. Tak dla zasady

    Ciężko mi ocenić to zdjęcie z jednym kominkiem i domem w tle. Może to być kominek na końcu drenażu ?

    Dofinansowanie gminne nic nie oznacza. Dla mnie to nawet gorzej. Rzadko który urzędnik się zna. Większość tylko chce papiery jako podkładkę, aby ich za nic nie dało się pociągnąć do odpowiedzialności. Podejście takie, że petent sam sobie musi z tym radzić

    Musisz mieć instrukcje eksploatacji. Jak nie masz to dzwoń do producenta, aby przesłał Ci jej kopię. Nie ma znaczenia, czy to na gwarancji, czy po, bo dobrzy producenci mają do wszystkich model instrukcje.

    Każdy drenaż rozsączający musi mieć studzienkę rozdzielczą, aby był jakiś wgląd. Nie ma to znaczenia czy w gruncie, czy w nasypie. To podstawa i nie ma drenażu działającego przez lata bez tego elementu. Jak ktoś tego nie zrobił to już kompletna fuszera bo mu nie zależało, aby funkcjonował.
    Nie wierzę w to, ale może ta studzienka być, ale jest zasypana bo nie dokupiono do niej nadbudów. Na rynku są studzienki zazwyczaj niskie, które trzeba przedłużać ale to kosztuje. Rzadziej dostajesz od razu porządną o 1m wysokości.

    Jak możesz to podeślij jeszcze zdjęcia co jest w tej skrzynce elektrycznej obok oczyszczalni. Zobaczymy jaka tam jest dmuchawa. Przypomnę, abyś od razu robił jej serwis i wymianę membran.

    Kiedy oczyszczalnia była ostatni raz wybierana z osadów ?
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 20-11-2021 o 09:58

  11. #11

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że ten kominek jest raczej przed drenażem - patrząc na lokalizację wypływających ścieków.
    Bo patrząc od strony oczyszczalni najpierw jest kominek a potem zalegająca woda.

    Tak, z tego co wiem to początkowo przy osadnikach był 1 kominek. Drugi został dorobiony bo śmierdziało

    Zbiornik był wypompowywany jakoś w miesiące temu. Opróżniamy co roku.
    Natomiast nie był opróżniany zbiornik, który jest natleniany (ten z wysokim wkładem). Ostatnio się dowiedziałem, że też ten powinien być opróżniony. Czy to prawda ?

    Dlaczego mam robić serwis dmuchawy ? Dmuchawa działa. Oczyszczalnia tak naprawdę używana jest regularnie od 2 lat. Obecnie dmuchawa jest wogóle wyłączona bo powoduje smród w toalecie na parterze.

    Może rzeczywiście przedłużenie rury 110 na dach rozwiąże problem, mam taką nadzieję. Bo rozumiem, że wentylacja wysoka oczyszczalni to przedłużenie pionu kanalizacyjnego na dach ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał D3jfy Zobacz post
    Wydaje mi się, że ten kominek jest raczej przed drenażem - patrząc na lokalizację wypływających ścieków.
    Bo patrząc od strony oczyszczalni najpierw jest kominek a potem zalegająca woda.

    Tak, z tego co wiem to początkowo przy osadnikach był 1 kominek. Drugi został dorobiony bo śmierdziało

    Zbiornik był wypompowywany jakoś w miesiące temu. Opróżniamy co roku.
    Natomiast nie był opróżniany zbiornik, który jest natleniany (ten z wysokim wkładem). Ostatnio się dowiedziałem, że też ten powinien być opróżniony. Czy to prawda ?

    Dlaczego mam robić serwis dmuchawy ? Dmuchawa działa. Oczyszczalnia tak naprawdę używana jest regularnie od 2 lat. Obecnie dmuchawa jest wogóle wyłączona bo powoduje smród w toalecie na parterze.

    Może rzeczywiście przedłużenie rury 110 na dach rozwiąże problem, mam taką nadzieję. Bo rozumiem, że wentylacja wysoka oczyszczalni to przedłużenie pionu kanalizacyjnego na dach ?
    Wentylacja pionu kanalizacyjnego może być sprawną wentylacją oczyszczalni o ile spełniono kilka warunków. Jak są z tym problemy to robisz ją osobno.

    Skoro dmuchawa działa to dobrze, ale ogólnie nic o niej nie wiesz. Jeśli ma wyłącznik przebicia membran to ok, a jak minęły 2 lata to trzeba wymienić membrany w modelu bez zabezpieczeń bo inaczej za duża groźba awarii, która ją uszkodzi na stałe. Lepiej je wymienić niż kupować nową. Nie myśl, że to takie super urządzenie, że 5 lat bez serwisu wytrzyma. Miałem takie przypadki, że wytrzymały ale to były dobre modele, takie jak np. HIBLOW HP80.

    Jeśli nie wybierało się regularnie osadu z pierwszej komory w oczyszczalni biologicznej, to w końcu trzeba wybrać z pozostałych komór. Osad gdzieś się musi gromadzić i będzie również tam. Potem zalewasz wszystko wodą. jeśli jest złoże biologiczne to przy okazji je płuczesz ( udrażniasz ) wodą pod ciśnieniem.

    Jak daleko jest ten kominek wentylacyjny od oczyszczalni ?
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 20-11-2021 o 17:31

  13. #13

    Domyślnie

    Tylko tak jak piszę ta dmuchawa praktycznie nie była używana.
    Jak dmucha to śmierdzi strasznie.
    Kominek jest oddalony może o 30 m od oczyszczalni.

    Osad był wybierany z pierwszej komory regularnie. Złoże tez myłem, jednak oczyszczalnia nie była zalana wodą.
    Tego nie zrobiłem.
    Po jakimś czasie po opróżnieniu uruchamiam bio 7 choc, potem entretien
    Ostatnio edytowane przez D3jfy ; 20-11-2021 o 18:31

  14. #14

    Domyślnie

    Skoro to 30m to pewnie obejmuje również drenaż, na którego końcu jest ten kominek. Nie wiadomo ile to dokładnie metrów i ile ciągów, dlatego trzeba to sobie podejrzeć w zasobach geodezji. No mam nadzieję, że była to powykonawczo zrobione przez geodetę i jest na mapach

    Skoro nie ma napowietrzania to teraz to działa dokładnie jak osadnik dwukomorowy z filtrem. Włączenie dmuchawy spowoduje, dużą ilość smrodu, gdyż jest już tam ściek o określonym stężeniu i nie ma procesów oczyszczenia związanych z dostarczaniem powietrza, np. osadu czynnego . Włączenie dmuchawy będzie dopiero możliwe, gdy zlecisz wywóz osadu i opróżnisz obie komory. Po zalaniu całości wodą, stężenie będzie mniejsze i tym samy zapach mniejszy. Da to szanse na wytworzenie się na przykład błony biologicznej na tym kawałku złoża.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 20-11-2021 o 20:00

  15. #15

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Czyli wóz ma wypompować całkowicie oba zbiorniki tak ?
    Jaką ilość wody i do którego zbiornika następnie wlać ?

  16. #16

    Domyślnie

    Ja bym wybrał obie komory. Potem od razu trzeba zalać wodą do pełna. Nie znalazłem aktualnyvh danych o jej pojemności, ale chyba to coś około 3m3 pojemności. Oczyszczalnia jest napełniona wtedy gdy woda pojawi się na jej odpływie i potem widzisz, że zaczyna dopływać do studzienki rozdzielczej. Nie masz jej, więc pozostaje obserwowanie wylotu od wewnątrz, czyli w tej komorze co jest złoże biologiczne? Po zalaniu włącz zasilanie i dmuchawę, aby to w końcu mogła być oczyszczalnia biologiczna.

  17. #17

    Domyślnie

    Podczas prac powstał problem. W ścianie idzie rura wodna.
    I teraz pytanie:
    Czy mogę jako odpowietrzanie kanalizy w miejscu rury zastosować łącznik przekrojów zamiennych ?
    On zachowuje objętość przepływu gazów.
    Wykonany jest z ABS.
    Czy taki łącznik będzie odpowiedni ?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał D3jfy Zobacz post
    Podczas prac powstał problem. W ścianie idzie rura wodna.
    I teraz pytanie:
    Czy mogę jako odpowietrzanie kanalizy w miejscu rury zastosować łącznik przekrojów zamiennych ?
    On zachowuje objętość przepływu gazów.
    Wykonany jest z ABS.
    Czy taki łącznik będzie odpowiedni ?
    Przyznam się, że nigdy takiego nie robiłem i zawsze rurą szedłem. Jeśli będzie cug to pewnie zadziała, ale nie mogę tego powiedzieć na 100% . Staraj się aby miał jak największą powierzchnię w przekroju na przepływ, tj. co najmniej jak rura 110

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krosmk3

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    5
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam
    Podłączę się pod temat. Mam wykonane prawidłowo piony instalacji wewnętrznej. Zamontowaną oczyszczalnię biologiczną, która wymaga dodatkowego odpowietrzenia kanalizacji. Na etapie budowy nikt tego nie przewidział więc teraz mam podciągniętą rurę od odpowietrzenia do wewnętrznego narożnika do mu (taki ukłąd ścian). Tu pytanie chce wyciąć bruzdę w elewacji schować tam rurę (rura 110, styro 20 cm) nie obawiam się o mostek bo jest to wyłącznie ściana dekoracyjna wystająca z bryły budynku. wracając do tematu chcę w warstwie styropianu w bruździe pociągnąć pod skos dachu rurę odpowietrzającą. Nastęnie po skosie dachu (dom z piętrem użytkowym dach dwuspadowy) pociagnąć rurę najwyżej jak się da pod sam wierzchołek dachu i teraz mam dylemat. Przebić się przez dach i zamontować dachówkę wentylacyjną jednak koszt tych dachówek jest teraz ogromny około 1000 zł za szt. ale chodzi mi po głowie pomysł wygięcia rury w drugą stronę i zrobienia kratki wylotowej w podbitce. Wylot będzie na znacznej wysokości około 7-8m a także ponad 3 m nad oknami. zgodnie z załączonym rysunkiem. Na czerwono przebieg odpowietrzenia na zielono zalecany wylot. natomiast ja skłaniam się ku temu wylotowi w dół. co o tym sądzicie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	69,0 KB
ID:	460828

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony