dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Zabudowa wiatrołapu - zgłoszenie?

    Mam przed wejściem do domu taki jakby ganek (balkonik) z balustradą metalową i schodami (budynek jest podpiwniczony). Nad tym gankiem znajduje się na piętrze balkon. Wygląda to podobnie jak w tym ogłoszeniu: https://www.otodom.pl/pl/oferta/uwag...chobor-ID4e4Nu

    Budynek jest wolnostojący. Chciałbym usunąć balustradę a w jej miejscu postawić dwie ściany - z oknem i drzwiami. Inaczej mówiąc chciałbym ten ganek zabudować, aby pełnił funkcję wiatrołąpu. Żadne dodatkowe prace nie będą wykonywane. Czy konieczne jest zgłoszenie tego w Urzędzie? Jeżeli tak, to jak takie zgłoszenie powinno wyglądać i co do niego załączyć? Nie chciałbym wydawać pieniędzy na projekt, gdyż przy takiej prostej zabudowie jest on dla mnie zbędny. Chodzi mi jedynie o formalności urzędowe, tak aby nikt się do tej zabudowy nie doczepił i nie kazał mi tego rozbierać.

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nie zabudowywał wiatrołapu i nie przechodził przez taką procedurę?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zalezy jak to zaliczy urząd.

    Jest budowa ganku - to do 35 m2 jest na zgłoszenie.

    Ale jeśli rozbudowa domu o budowę wiatrołapu to pozwolenie na budowę.

  4. #4

    Domyślnie

    Co to za rozbudowa o 4m2, postawienie dwóch ścianek żeby do domu nie wiało?
    Nie ma jakiejś ogólnej interpretacji, albo orzecznictwa w takich sprawach?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jest prawo budowlane. I w nim jest napisane, że budowa ganku do 35 m2 wymaga zgłoszenia, a rozbudowa domu wymaga pozwolenia na budowę.
    Problem w tym, ze ustawodawca nie określił czym konkretnie jest ganek i w obiegu prawnym są dwie wykładnie (ganek jako daszek nad wejściem oparty na słupach nośnych i ganek jako lekka zabudowa z przeszklonymi ściankami). Jednak polskie prawo nie jest precedensowe i jeden wyrok nie wpływa na orzecznictwo w podobnych sprawach.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chciałbym rozbudowywać dom, to przede wszystkim postawiłbym ścianę murowaną z betonu komórkowego, uprzednio wylewając pod nią fundament. Postawiłbym ją przed spocznikiem i schodami. Mógłbym wymurować ścianę o dowolnej grubości i zaoszczędziłbym 12cm szerokości na schodach i spoczniku. A tutaj mówimy o lekkiej ściance aby osłonić wejście przed wiatrem i deszczem.

    Mam pytanie o mapkę. Słyszałem, że można skorzystać z mapki edytowalnej w specjalnym programie na którą można nanieść budowle. Czy uzyskanie takiej mapki uzależnione jest od jakiejś opłaty? Ewentualnie, czy nie wystarczy jak zeskanuję wyrys z rejestru gruntów, na którym jest naniesiony budynek, a później w programie graficznym naniosę dwie ściany oraz ich odległości od granic działki? W Urzędzie dostałem jedynie lakoniczną odpowiedź, że mogę załączyć wszystko co uważam za stosowne i nie jestem w żaden sposób limitowany, ale czy to wystarczy nikt nie potrafił mi powiedzieć.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    "Chciałbym usunąć balustradę a w jej miejscu postawić dwie ściany - z oknem i drzwiami." - te ściany będą wisiały w powietrzu, bez fundamentu?

    Do zgłoszenia możesz mieć nawet rysunek odręczny.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Jeśli chciałbym rozbudowywać dom, to przede wszystkim postawiłbym ścianę murowaną z betonu komórkowego, uprzednio wylewając pod nią fundament. Postawiłbym ją przed spocznikiem i schodami. Mógłbym wymurować ścianę o dowolnej grubości i zaoszczędziłbym 12cm szerokości na schodach i spoczniku. A tutaj mówimy o lekkiej ściance aby osłonić wejście przed wiatrem i deszczem.

    Mam pytanie o mapkę. Słyszałem, że można skorzystać z mapki edytowalnej w specjalnym programie na którą można nanieść budowle. Czy uzyskanie takiej mapki uzależnione jest od jakiejś opłaty? Ewentualnie, czy nie wystarczy jak zeskanuję wyrys z rejestru gruntów, na którym jest naniesiony budynek, a później w programie graficznym naniosę dwie ściany oraz ich odległości od granic działki? W Urzędzie dostałem jedynie lakoniczną odpowiedź, że mogę załączyć wszystko co uważam za stosowne i nie jestem w żaden sposób limitowany, ale czy to wystarczy nikt nie potrafił mi powiedzieć.
    Prosisz się o kłopoty, bo jak zgłosisz, to ktoś może przyjść, sprawdzić, przypie**lić się, zażądać inwentaryzacji itd itp. Czy te dwie marne ścianki zwiększają oddziaływanie? Są pod daszkiem, więc nie zwiększają. Nic nie zgłaszaj, chyba że masz z sąsiadami na pieńku.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    "Chciałbym usunąć balustradę a w jej miejscu postawić dwie ściany - z oknem i drzwiami." - te ściany będą wisiały w powietrzu, bez fundamentu?

    Do zgłoszenia możesz mieć nawet rysunek odręczny.
    A balustrada wisi w powietrzu? Jest pod domem fundament, są na nim postawione schody oraz spocznik, a nad schodami i nad spocznikiem balkon. Wzdłóż schodów i spocznika przebiega stara, skorodowana balustrada. Więc jak ją usunę, to będzie miejsce na lekką ściankę.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Prosisz się o kłopoty, bo jak zgłosisz, to ktoś może przyjść, sprawdzić, przypie**lić się, zażądać inwentaryzacji itd itp. Czy te dwie marne ścianki zwiększają oddziaływanie? Są pod daszkiem, więc nie zwiększają. Nic nie zgłaszaj, chyba że masz z sąsiadami na pieńku.
    Z sąsiadami raczej problemu nie ma, ale wiesz jak jest. Za pół roku taki doniesie do Urzędu, że kilka miesięcy temu zabudowałem wejście do domu i co wtedy? W życiu różnie bywa, a człowiek człowiekowi wilkiem. Dlatego wolałbym się przed tym zabezpieczyć, bo gdyby chodziło o jakieś prace wewnątrz, to mówiąc krótko miałbym na to wywalone Tutaj niestety wystarczy przejść ulicą i odrazu widać, że jest to coś nowego. Z drugiej strony, gdybym nie miał takich wątpliwości, to nie zakładałbym takiego tematu, bo wiem jak bywa z Urzędnikami. Jeśli zgłoszę, a do czegoś się przyczepią, to bez ich przychylności już tego nie postawię.

    O inwentaryzacji nie słyszałem. Chcesz powiedzieć, że np. rok później mogą przyjść i zażądać np. faktur za materiały, albo przynajmniej abym im dokładnie wskazał jakie materiały zostały użyte i w którym miejscu?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jednym z elementów zakończenia budowy (zawsze jesli było PnB) , jest inwentaryzacja powykonawcza i zmiana powierzchni zabudowy w kartotece budynku w EGiB. Jesli było zgłoszenie, to też należy dokonać inwentaryzacji itd. gdyz stan w EGiB powinien odzwierciedlać stan faktyczny. Odpowiedzialność spoczywa na właścicielu obiektu. Sam piszesz że widać to z ulicy, więc po co wystawiać się na strzał? Teoretyczny przykład dla ciebie, lecz z życia wzięty: zima, ślisko, listonosza zarzuciło na schodach i złamał nogę. Idzie na zwolnienie, ty masz ubezpieczenie OC ale ubezpieczyciel zada pytania dodatkowe (ma prawo pytać) i może być zonk. W papierach powinien być porządek.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jednym z elementów zakończenia budowy (zawsze jesli było PnB) , jest inwentaryzacja powykonawcza i zmiana powierzchni zabudowy w kartotece budynku w EGiB. Jesli było zgłoszenie, to też należy dokonać inwentaryzacji itd. gdyz stan w EGiB powinien odzwierciedlać stan faktyczny. Odpowiedzialność spoczywa na właścicielu obiektu. Sam piszesz że widać to z ulicy, więc po co wystawiać się na strzał? Teoretyczny przykład dla ciebie, lecz z życia wzięty: zima, ślisko, listonosza zarzuciło na schodach i złamał nogę. Idzie na zwolnienie, ty masz ubezpieczenie OC ale ubezpieczyciel zada pytania dodatkowe (ma prawo pytać) i może być zonk. W papierach powinien być porządek.
    Też jestem tego zdania. Dlatego wolę to jednak zgłosić. Pytanie zatem, czy mogę skorzystać z wyrysu z ewidencji gruntów, na którym mam naniesiony budynek i na którym mogę dorysować te dwie ścianki oraz nanieść ich odległości od granicy działki? Byłoby to najszybsze i najtańsze, bo taką mapkę mam. Szybki skan, 5 minut zabawy w photoshopie, wydruk i do Urzędu

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Raczej powinno być na mapie syt-wys ale spytaj się, może przejdzie? Odbitka z mapy syt-wys A4, to koszt może ze 20 zeta.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Raczej powinno być na mapie syt-wys ale spytaj się, może przejdzie? Odbitka z mapy syt-wys A4, to koszt może ze 20 zeta.
    W Urzędzie już pytałem i usłyszałem w odpowiedzi, że mam przedstawić co chcę wykonać w sposób nie budzący wątpliwości i nie jestem w żaden sposób ograniczony jeśli chodzi o załączniki. Więc po takiej odpowiedzi można się spodziewać, że albo Urzędnik miał wywalone i przyczepią się dopiero po zgłoszeniu, albo mogę załączyć cokolwiek. Dlatego też dopytuję, bo wierzę że ktoś na forum już przechodził przez te procedury.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Zrób na syt-wys, zwymiaruj jednoznacznie, opisz i nikt się nie czepi. I składaj zanim zamkną urzędy, wszak pretekst mają. zaraza!

  15. #15

    Domyślnie

    Byłem w Urzędzie złożyć gotowy wniosek i Pani, która go odbierała stwierdziła, że w opisie brakuje informacji dot. MPZP, z której wynikałoby że pozwala on na taką zabudowę i np. nieprzekroczę maksymalnej powierzchni zabudowy. Poleciła, żeby od razu uzupełnić braki bo i tak wezwą mnie do poprawy wniosku.

    W MPZP znalazłem jedynie informację o maksymalnej intensywności zabudowy w układzie wolno stojącym: 0.5. Czy to znaczy, że mogę zabudować do 50% powierzchni działki? Z MPZP wynika także że maksymalna wysokość zabudowy gospodarczej i garażowej wynosi 5m. Czy to w ogóle ma zastosowanie, jeśli w tym miejscy jest już spocznik oraz schody a ja chcę je tylko zabudować? Na mapie ewidencyjnej, spocznik i schody nie są ujęte.

    Aktualnie we wniosku zawarłem poniższe informacje. Czy Waszym zdaniem coś jeszcze umknęło mojej uwadze? Jak podejść do tematu nakreślonego przez Urzędniczke?

    Zgłaszam zamiar wykonania następujących robót budowlanych na działce nr X (teren oznaczony w MPZP etykietą ABC) w miejscowości ABC przy ulicy ABC nr X polegających na dobudowie przydomowego ganku o powierzchni 4,2m2 do istniejącego budynku mieszkalnego, jako zamkniętej przestrzeni – śluzy chroniącej wnętrze domu przed przenikaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Prace polegają dobudowie dwóch ścian z lekkiej, drewnianej konstrukcji szkieletowej, nie występujących z lica muru, w celu zabudowania podcienia (składającego się ze spocznika oraz schodów) – jednej z oknem PCV doświetlającym ganek, oraz drugiej prostopadłej z drzwiami, a także na montażu stolarki z zachowaniem wymaganych odległości od granic działki (4.1m). Obszar oddziaływania nie ulegnie zmianie, a roboty budowlane będą wykonywane sposobem gospodarczym spełniając aktualne warunki techniczne.
    Planuję dopisać jeszcze:
    MPZP jako przeznaczenie podstawowe wskazuje zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w układzie wolno stojącym i bliźniaczym. Dopuszcza także zabudowę gospodarczą oraz obiekty małej architektury o maksymalnej wysokości zabudowy nieprzekraczającej 5m. Wysokość podcienia, którego zadaszenie stanowi balkon, nad powierzchnią terenu wynosi 4.3m. Nie ulegnie również zmianie powierzchnia zabudowy, ponieważ prace ograniczają się do zabudowania istniejącego spocznika oraz prowadzących na niego schodów poprzez wzniesienie przegród nie występujących z lica muru. Zachowane przy tym zostaną wymagane odległości od granic działki. Wobec tego planowane prace nie stoją w sprzeczności z MPZP.
    Oświadczam również, że na działce nie ma innych obiektów tego typu (wymienionych w przepisie) o powierzchni zabudowy do 35m2.

    Swoją drogą, Urząd te wszystkie dane ma, więc straszne lenistwo tam panuje.
    Ostatnio edytowane przez radziula ; 30-11-2021 o 12:43

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy zabudowa wejścia do domu przekracza linie zabudowy dla działki?

  17. #17

    Domyślnie

    https://ibb.co/nR6Qv3v

    Dom ma kształt jak zaznaczono czarnym kolorem. W miejscu oznaczonym czerwonym kolorem mam schody i spocznik oraz balkon i wzdłóż tych linii chcę poprowadzić ścianki. Mam nadzieję, że o to pytałeś.
    Ostatnio edytowane przez radziula ; 30-11-2021 o 14:25

  18. #18

    Domyślnie

    Dostałęm odpowiedź ze starostwa, w której zostałem wezwany do wykazania zgodności z ustaleniami uchwały Rady Miejskiej w sprawie MPZP, a w szczególności z kilkoma punkatami, które mówią:

    Ustalenia dotyczące zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego oraz parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu: maksymalna intensywność zabudowy na działkach budowlanych dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w układzie wolno stojącym: 0.5
    Ustalenia dotyczące zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego oraz parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu: minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej na działkach budowlanych: 40%
    1. Ustalenia dotyczące zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego oraz parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:
    * zgodnie z 3.2
    * zakaz lokalizowania zabudowy, w tym garaży
    2. Ustalenia dotyczące zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej:
    * zgodnie z 3.8
    * dojazdy do działek z terenu (wyłącznie istniejące)
    Powyższy punk opisano - 'należy pokazać elewacje budynku z planowaną dobudową i określeniem materiałów i kolorystyki elewacji'.

    Ustalenia dotyczące zasad modernizacji, rozbudwy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej:
    * szerokość drogi w liniach rozgraniczających minimum: 8m oraz plac do zawracania samochodów zgodnie z rysunkiem planu
    Jednoznacznie określić czy będą wykonywane roboty ziemne

    Teraz zastanawiam się jak to ugryźć i będę wdzięczny za wszelkie sugestie. W szczególności doradźcie proszę jak wykazać powierzchnię czynną biologicznie 40% oraz intensywnośc zabudowy 0.5? Czy to wogóle konieczne, jeśli wskaźniki zagospodarowania terenu nie ulegają zmianie? Przecież wlicza się w nie wszystkie balkony, schody itp.

    Kolejna sprawa, to trzeci i czwarty punk, których chyba nie do końca rozumiem. W trzecim punkcie oczekują że pokażę elewację budynku - z projektu? ze zdjęcia? Chcę dobudować ganek - a w zasadzie przebudować istniejący podcień do formy ganku, ale elewacji robić nie zamierzam. Natomiast czwarty punk to mam wrażenie albo pomyłka, albo jakaś masówka. Co ma do tego szerokość drogi?

    Dodam, że punkt 3.8 dotyczy zasad modernizacji systemów komunikacji i infrastruktury technicznej (sieci gazowe, energetyczne, parkingi, drogi), a punk 3.2 dotyczy ustaleń zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego. Ustala zachowanie budynków zlokalizowanych niezgodnie z liniami zabudowy, oraz opisuje jak lokalizować reklamy.

    Co o tym sądzicie?
    Ostatnio edytowane przez radziula ; 07-12-2021 o 19:16

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w MPZP chyba nie ma narzuconej kolorystyki i materiałów elewacji? - nie mają prawa tego żądać.

    Dopisz, że nie ulega zmianie intensywność zabudowy i pow. biologicznie czynna.

  20. #20

    Domyślnie

    Dopiszę chyba, że będzia pokryte płytami cementowo-wiórowimi w kolorze szarym jak pozostała część elewacji a okno będzie białe PCV tak jak pozostałe okna. Raczej nie chcę się kłócić na tym etapie.

    W MPZP jest tylko informacja, że dachówka ma być w tonacji czerwieni - ceglastej, zakaz stosowania jaskrawej kolorystyki elewacji i ogrodzeń, zharmonizowanie kolorystyki elewacji i materiałów wykończeniowych poszczególnych budynków, zakaz stosowania pokrycia elewacji w formie blachy i paneli z tworzyw sztucznych.
    Martwić więc może to zharmonizowanie materiałów. Z drugiej strony czy ściana stanowi elewację? Dla mnie taka ściana to bardziej stan surowy. Czy w takim wypadku muszę ją czymś pokryć (jakąś elewacją)? W moim wypadku byłoby to bez sensu, bo w kolejnych etapach i tak planuję robić ocieplenie, więc zrobiłbym je "po całości".


    Poradźcie proszę co zrobić z:
    Ustalenia dotyczące zasad modernizacji, rozbudwy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej:
    * szerokość drogi w liniach rozgraniczających minimum: 8m oraz plac do zawracania samochodów zgodnie z rysunkiem planu
    Jak to się wogóle ma do ganku? Moim zdaniem nijak i odnoszę wrażenie, że mają jakiś wzór wg którego oczekują konkretnych informacji i jeśli czegoś brakuje to wzywają do uzupełnienia, nawet jeśli jest to niezwiązane.

    Podobnie wcześniejszy punkt dot. zasad ochrony. Punkt ten został skomentowany na piśmie koniecznością pokazania elewacji budynku z planowaną dobudową.

    Poza tym, napisałem w opisie ze nie przekraczam linii zabudowy i nie zwiększa się obszar oddziaływania. Załączyłem do zgłoszenia rzut parteru na którym widać schody oraz spocznik. Na rzut innym kolorem naniosłem ściany, które chcę postawić, więc mam wrażenie że to zgłoszenie nie zostało rozpatrzone merytorycznie, a wezwanie do uzupełnienia braków nadali dwa dni po wpłynięciu wniosku.
    Ostatnio edytowane przez radziula ; 08-12-2021 o 07:05

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony