dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mentlik

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    2

    Domyślnie Odległość gracy budynku mieszkalnego od kabla telekomunikacyjnego

    Cześć,

    Planuję budowę domu, jednak wzdłuż granicy mojej działki przebiega kabel światłowodowy firmy Orange, który niestety scedował koszty przeniesienia kabla na mnie (w KW nie ma służebności). Jest usytuowany około 3,70 m od granicy działki, do której planowałem się przybliżyć maksymalnie, czyli 4 metry. Nie potrafię znaleźć żadnej podstawy prawnej, w której jest opisana minimalna odległość granicy domu od istniejącego już kabla telekomunikacyjnego, pytałem 4 architektów, 3 nie wie, a jeden dla bezpieczeństwa zawsze się odsuwa o 1 metr, w wydziale architektury Panie nie wiedzą jak to ma być, zastępca naczelnika również. Rozmawiałem z jednym budowniczym i twierdzi że nie trzeba się odsuwać, a jedynie zabezpieczyć. Boję się że wydział architektury odrzuci pozwolenie na budowę. Czy ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie?
    Ostatnio edytowane przez mentlik ; 18-11-2021 o 17:55 Powód: dodaję zdjęcie

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli dobrze rozumiem to kabel masz 3.7m od granicy, a ty chcesz się budować 4 m od granicy. Czyli 30 cm od kabla.
    Abstrahując od uwarunkowań formalno-prawnych to się fizycznie nie uda. Po prostu, żeby wybudować dom musisz choćby pod fundamenty wykopać szerzej i na bank, prędzej czy później go uszkodzisz. Poza tym wybudujesz się, zrobisz ogródek, opaskę wokół domu i jak widzisz kiedyś naprawę takiego kabla?

    Szedłbym w kierunku przełożenia, jeśli w KW nie ma służebności to dlaczego Ty masz za to płacić?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mentlik

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    2

    Domyślnie

    Generalnie opisałem sprawę z grubsza od strony formalnej (gdyż chodziło mi o kwestie prawno budowlane dla uzyskania pozwolenia, urząd raczej nie interesuje stan faktyczny a to co na mapie), praktycznie ten kabel jest umiejscowiony nieco inaczej niż na mapie, bo ok~3.20 od granicy działki, planuję budowę domu na płycie fundamentowej, więc może się uda go jakoś zabezpieczyć. Ten kabel w sumie nawet nie wiadomo po co tam idzie, bo Orange może tam świadczyć usługi jeszcze neostrady, czyli łącze do 20 mb. Chodzi też o czas, chciałbym rozpocząć już wszystkie formalności, bo Orange odpowiada po 1,5 miesiąca na każde pytanie (tylko listownie). Z architektem ustaliłem że odsuniemy się o 50 cm od kabla według mapy czyli około 80-90 cm od kabla w rzeczywistości. Z orange na pewno będę się przepychał, ale to zostawię na później i wniosę roszczenie o opłatę za użytkowanie powierzchni działki.

  4. #4

    Domyślnie

    Skoro nie ma służebności to ten kabel Orange położyła na kocią łapę.
    W Twoim przypadku (chodzi o odległości jakie tu opisałeś) budowa domu nie wymaga żadnych ustaleń z Orange.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Wzywasz Orange do usunięcia nielegalnej instalacji. Fizycznie istnieje, prawnie nie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony