Przymierzam się do uruchomienia w domu jednorodzinnym instalacji z kolektorem do ogrzewania c.w.u. Na obecnym etapie chcę poprowadzić rury z dachu do kotłowni w piwnicy (ok. 8 m rur). Kolektory byłyby zamontowane bezpośrednio nad wymiennikiem, nie byłoby zatem odcinków poziomych.

Dysponuję kanałem o przekroju prostokątnym i wymiarach ok. 25 x 25 cm. Jest on obudowany cegłami. Myślę, że rysunek pokazuje sytuację, chociaż nie jest dokładnie w skali, ale mniej więcej widać o co chodzi.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pion.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	458206

Kanał nie jest on obecnie w ogóle wykorzystany, ale na wysokości jednej kondygnacji chciałbym tam też puścić rury kanalizacyjne, wodne i gazową.

Jak to zrobić, żeby po zamknięciu tej przestrzeni i umieszczeniu tam rur prowadzących glikol temperatura nie wzrosła nadmiernie i nie uszkodziła np. rury PVC?

Gdybym zatynkował wszystko to łatwiej byłoby mi ocenić jak ciepło się będzie rozchodzić. Nie wiem jak w praktyce zachowa się taka pusta przestrzeń. Dodam, że kanał znajduje się na styku ścian wewnętrznych pomieszczeń ogrzewanych.

Z góry dziękuję za wskazówki jak podejść do tematu.

Adam