dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Question Zasady prowadzenia przewodów instalacji solarnej w pobliżu innych pionów

    Przymierzam się do uruchomienia w domu jednorodzinnym instalacji z kolektorem do ogrzewania c.w.u. Na obecnym etapie chcę poprowadzić rury z dachu do kotłowni w piwnicy (ok. 8 m rur). Kolektory byłyby zamontowane bezpośrednio nad wymiennikiem, nie byłoby zatem odcinków poziomych.

    Dysponuję kanałem o przekroju prostokątnym i wymiarach ok. 25 x 25 cm. Jest on obudowany cegłami. Myślę, że rysunek pokazuje sytuację, chociaż nie jest dokładnie w skali, ale mniej więcej widać o co chodzi.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pion.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	458206

    Kanał nie jest on obecnie w ogóle wykorzystany, ale na wysokości jednej kondygnacji chciałbym tam też puścić rury kanalizacyjne, wodne i gazową.

    Jak to zrobić, żeby po zamknięciu tej przestrzeni i umieszczeniu tam rur prowadzących glikol temperatura nie wzrosła nadmiernie i nie uszkodziła np. rury PVC?

    Gdybym zatynkował wszystko to łatwiej byłoby mi ocenić jak ciepło się będzie rozchodzić. Nie wiem jak w praktyce zachowa się taka pusta przestrzeń. Dodam, że kanał znajduje się na styku ścian wewnętrznych pomieszczeń ogrzewanych.

    Z góry dziękuję za wskazówki jak podejść do tematu.

    Adam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Rura solarna z czynnikiem nie osiągnie nigdy takiej temperatury, aby mogła uszkodzić rurę PCV Dodatkowo powinna być izolowana, a to już całkowicie wyklucza wzrost temperatury nawet bezpośredniego kontaktu z innymi instalacjami.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Do podłączenia kolektorów stosuje się specjalne rury, które nie łączy się na trasie od kolektorów do grupy pompowej. Wpina się je do końcówek lub kształtek przy kolektorach a z drugiej strony do grupy pompowej. Są one zaizolowane specjalną pianką.
    Proponuję jednak rozważyć zastosowanie nie kolektorów, ale paneli elektrycznych do grzania CWU. Według mnie jest to rozwiązanie lepsze od kolektorów.
    Ja wykonywałem sam instalację kolektorową i sam koszt materiałów jeszcze mi się nie zwrócił a minęło już 10 lat. Oczywiście porównuję do grzania CWU gazem.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    @citymatic: Właśnie czytając o izolacji rur do kolektorów natrafiłem na informacje, że wymagane są specjalne otuliny wytrzymujące wysokie temperatury, że względu na tzw. stagnację.

    Nie mam rozeznania i doświadczenia jak to wygląda w praktyce, dlatego dziękuję za odpowiedź. Najchętniej zastosował bym instancje, w której czynnik spływa z kolektorów po wyłączeniu pompki, a wtedy to już podobno zupełnie nie groźne.

    @stermaj: Dziękuje za wskazówki. A propos opłacalności to planuję zakup max dwu paneli, które zapewnią ciepłą wodę w dwóch mieszkaniach. Zakładam, że nawet w lecie prawie 100% wyprodukowanej energii będę zużywał, wtedy zwrot nakładów powinien być dość szybki.

    Znów mam niewiele praktycznej wiedzy, ale z moich oszacowań wynika, że jednak trochę więcej energii można zebrać przy pomocy kolektorów. Warunkiem jest tu duży zbiornik i stosunkowo niewielka temperatura wody.

    Ciekawi mnie jakie temperatury uzyskuje się w takiej instalacji? Czy ta instalacja jest tak policzona, że daje wystarczająco dużo ciepłej wody od maja do września? Takie praktycznie informacje bardzo ciężko mi znaleźć, bo w kartach katalogowych to wygląda bardzo ładnie

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Kolektory dobrze "ciągną" jak pisałeś gdy jest niska temperatura wody tej do podgrzania, ale jak jest już wyższa, 60 i więcej to grzanie jest mniejsze. Z paneli fotowoltaicznych niezależnie od temperatury zawsze "ciągnie" tak samo.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Cześć,
    Jakie rury stosuje się do podłączenia zbiornika zewnętrznego wraz z kolektorami ?
    Czy to są jakieś specjalne rury elastyczne ?
    Kupuje je się na metry ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Cześć,
    Jakie rury stosuje się do podłączenia zbiornika zewnętrznego wraz z kolektorami ?
    Czy to są jakieś specjalne rury elastyczne ?
    Kupuje je się na metry ?
    Rury są elastyczne, nierdzewne, karbowane i kupuje się je na metry - najczęściej są ocieplone i posiadają dwużyłowy przewód elektryczny w otulinie - do czujnika temperatury w kolektorach zewnętrznych.
    https://swatt.pl/pl/przewod-solarny-...aAnuoEALw_ wcB
    np coś takiego tutaj akurat 10m
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    O, dzięki.
    A kto sprzedaje to na metry ?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    O, dzięki.
    A kto sprzedaje to na metry ?
    Większość sklepów i hurtowni hydraulicznych.
    Sam kupowałem 15mb.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Dzięki.
    Brać12 czy 16 ?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    16 - dlaczego? - wszystkie przyłącza czy do zbiornika, pompy, paneli - elementy śrubunków są w średnicy 3/4" więc trudno by było stosować redukcję zwiększając tym samym ilość możliwych wycieków. Dodatkowo i tak rura jest karbowana - budowa taka zwiększa opory przepływu więc lepiej jest zastosować większą średnicę dając zapas mocy pompie.
    Oczywiście są jeszcze większe średnice , ale do domowych instalacji to 16 jest wystarczająca.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Cześć, Dzięki za odpowiedz i wytłumaczenie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony