dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Optymalizacja ustawień / Nowy model Viessmann Vitodens 100 w

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Question Optymalizacja ustawień / Nowy model Viessmann Vitodens 100 w

    Mój dom to 190m2, parter + piętro całość 100% ogrzewania podłogowego.
    Budowany w tech. pasywnej, ale ma 2 balkony.
    Zapotrzebowanie na energie 4,5KW.

    Piec Viessmann Vitodens 100-w jednofunkcyjny 19kW. Redukcja mocy maksymalna możliwa w configuracji chyba 20% mocy nominalnej, pompa pieca pracuje na 98% mocy. Układ CO to tylko piec, separator powietrza i części stałych na zasilaniu Flamco Extrime 1” i dwa rozdzielacze parter 10 i 7 na piętrze. Rozdzielacze, rotametry marki Herz, rury pex też Herz.
    Mam również czujnik temperatury zewnętrznej oraz regulator pokojowy Vitotrol 100 OT.
    Układ obsługuje tylko jedna pompa z pieca! Instalacja bez kolanek fi rur miedzianych z pieca do rozdzielaczy 28mm. Wszystkie łączki, zawory filtry etc. fi 1’’. Przepływy na 17 rotametrach czyli dwóch rozdzielaczach od 2,5 do 3 l/m. Generalnie nie puszczam takich przepływów na dom poza łazienką gdzie mam otwarty przepływ na max. ok. 3,5 l/m. Nie mam żadnych elektrozaworów na rozdzielaczach, oraz termostatów w pokojach. Zrobiłem wcześniej projekt ogrzewania i ustawiłem na rotametrach to co było wyliczone w projekcie. Prosto i tanio.

    Piec (tylko jedna pompa w piecu) zasila tylko jedną temperaturą dwa rozdzielacze jak wyżej. Krzywa grzewcza ustawiona na Vitotrolu
    punkt podstawa 23C, punkt końcowy 36C (krzywa grzewcza ok. 04 a 0,5), maksymalna temperatura zasilania ograniczona do 37C. Temperatura zadana na Vitotrolu 22,6C.

    Ponieważ piec taktował (ok.200-300 dziennie, zdecydowanie nie jest to piec do ogrzewania podłogowego) w trybie pracy ciągłej z temperaturą komfortową zadaną 22,6C zmieniłem mu system pracy na godzinowy. I teraz pracuje 3 godziny rano i 3 godziny wieczorem. Żeby nie taktował przez 5 min. pracy początkowej zaprogramowałem na regulatorze pracę z temperaturą zadaną w pokoju 30C - czyli maksymalną na Vitotrolu. Generalnie od tego czasu piec nie taktuje.

    Zawsze o godz. 5:00 włącza się pompa obiegowa na 5 min z temperaturą zadaną 20C jak trochę rozrusza instalację pompa w tym czasie palnik się nie uruchamia bo w pomieszczeniu jest zawsze min. 21,5C o 5:05 temperatura zadana w pomieszczeniu zmienia się na 30C i piec/palnik od razu się odpala i moduluje dając na zasilanu temeraturę 28C od 12 miesięcy nie zauważyłem aby chociaż raz piec taktował, palnik startuje TYLKO RAZ i o 5:10 zadana temperatur ponownie się zmienia na 22,6C i tak sobie grzeje do 8:00. Temperatura na zasilaniu pieca to przedział od 28C do 32C. Nie jest to może model idealny ale jak dla
    mnie ok. po problemach, które miałem wcześniej z próbą ustawienia tego pieca do grzania płaszczowego oraz spalaniu na dzień 12m3 najgorsze było to że w zimniejsze dni piec spalał mniej może mniej taktował... Obecnie spalanie to 4,2 - 4,5 m3 gazu na dobę łącznie dla CO + CWU (4 osobowa rodzina). Przez ostatni tydzień temperatury na polu była ok. -1C/+5C. Temperatura w domu na parterze 21,7C po uruchomieniu ogrzewania 22,6 spada do 22,0C
    o godz. 17:00, rano zazwyczaj w pomieszczeniu o godz. 05:00 jest 21,7C. Skok temperatury w domu to ok 0,9C w nocy, w ciągu dnia ok. 0,4-0,5C. Na pierwszym piętrze jest zawsze cieplej ok. 0,5 - 1,0C. Mam czujnik temperatury tylko na parterze. Generalnie mogę to zmienić ale na tą chwilę mi to odpowiada. Koszt grzania za od 1.10.2020 - 1.4.2021 to 680m3 -. 1366zł. Czy to jest dużo ?

    Moje pytanie to:

    1/ Czy bardziej oszczędne dla ogrzewania będzie uruchomienie pompy obiegowej po cyklu grzania CO ?
    Chodzi mi o to, że od godz. 8:00 mam zaprogramowane przeciwzamarzanie, które wyłącza pompe obiegową
    mogę oczywiście ustawić wówczas np. temperaturę zredukowaną w tym czasie tj. od 08:00 do 17:00 i wówczas pompa
    obiegowa chodziłaby cały czas wiem to z praktyki z Vitotrolem. Co jest bardziej efektywne dla ogrzewania i komfortu cieplnego w domu.
    Z punktu oszczędności to cały czas pracująca pompa również pobiera prąd a w tym wypadku byłoby to czas od 08:00 do ok. 17:00.

    2/ Nie mam czujnika wody na CO tzn. nie mam hydraulicznego zabezpieczenia wysokiej temperatury na zasianiu. Co prawda Vitotrol 100 OT ma funkcję krzywej grzewczej z temperaturą maksymalną w moim wypadku jest to 37C oraz punkcie końcowym 36C. W tym ustawieniu max. na zasilaniu to 32C ale w przeciągu tych 3 godzin. 32 może jest na piecu przez ok.30min. Przeważnie to temperatura 28, 29, 30 jak dojdzie do 32 to i tak później spada do 28 cały czas piec moduluje tą temperaturę. Ale zastanawiam się czy w wypadku resetu ustawień/braku prądu regulator podtrzymuje pamięć ustawień. Nie chciałbym puścić temp. 50C na moją podłogę z naturalnej deski, która jest w całym domu.

    3/ W Vitotrolu 100OT mam Funkcję: Kompensacja nie jest ona niestety opisana w Instrukcji Obsługi do Vitotrola 100OT w instrukcji obsługi nr- 5837794 jest tam zakres od -5C do + 5C, zmieniając skalę zmienia się temperatura … pytanie co to jest za temperatura i czy jej zmiana może wpływać pracę pieca ?

    4/ Czy nowy piec Vitodens 100W - jednofunkcyjny lepiej by obsłużył tą instalację. Jaka jest moc jego pompy ?
    Czy w momencie startu również startuje z min. nominalną mocą w tym wypadku będzie to 3,5 kW ?

    5/ Czy nowy model pieca z 10.2021r Vitodens 100W obsługuje czujnik temperatury zewnętrznej Viessmann’a który kupiłem w roku 2020 oraz czy mogę do niego podłączyć regulator pokojowy Vitotrol 100 OT, który kupiłem w roku 11.2020 ?

    Dziękuję za odpowiedz konsultanta Viessmann’a.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zgodnie z opisem 4,5 kW to jakieś 9000 kWh a to uwzględniając sprawnośćkotła jakieś 870m3 gazu zatem widac że zima była cieplejsza od normatywnej albo dom nawet lepiej ocieplny.

    Kotły wiszace projektowane są do pracy z dT=20K zatem nigdy nie będą dobrze pracowały z ogrzewaniem podłogowym ktore przy skrajnych morzach ma dT=6-9K. Aby układ pracowal prawidłowo nalezy stosowac sprzęgło hydrauliczne dzięki czemu kocioł pracuje z dT=20K i przepływem X a za sprzęglem znajduje się pompa ogrzewania podłogowego zapewniająca przepływ 3X i dT=7K.

    W przypadku instalcji CO najważniejszym jest komfort cieplny. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego o dużej pojemności cieplnej sterowanie wł/wyl jest najmniej komfortowe. Gdy zostanie osiągnięta temperatura termostat zatrzymuje prace pompy ale temperatura w pomieszczeniu rośni enadal bo podłoga jest wygrzana. Po pewnym czsie podłoga zaczyna stygnąć ,potem wychładzają sie pomieszczenia i termostat wysyła rządanie pracy. Niestety ponieważ podłoga jest zimna to zanim sie ona rozgrzeje to temperatura w pomieszczeniu spada znacznie poniżej wymaganej.
    Najlepszym sterowaniem jest sterowanie pogodowe, gdzie instalacja jest ciepła przez 24h na dobę. Oczywiście jej temepratura zmienia się odwrotnie porporconajna do temperatury zewnętrznej. Czyli im chłodniej tym cieplejsza instalacja. Oczywiście do automatyki pogodowej też sa zdalne sterowniki ale one nie pracuja w trybie wł/wył a korygują temeprature zasilania w funkcji różnicy między temepraturą wymaganą pomieszczenia a temeraturą rzeczywistą.
    Dodatkowa zaleta sterowania pogodowego jest to że jest ono dużo bardziej ekonomiczne niż sterowanie wł/wył.

    Kotły starują z mocą startową która wynosi w zależności od modelu od 50do 70% mocy nominalnej. Dopiero po ustabilizowaniu płomienia (5-10s) kotły zaczynają modulować mocą.

    Najowszy kociol Vitodens 100-W serii B1HF ma mozlliwość wspólpracy ze sterwonikami komunikujacymi się po szynie OpenTherm ale uważam ze w przypadku tego kotła to nie ma sensu gdzyż automatyka kotła ma większe możliwści niż Vitotrol OT
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Tak możliwe, że dom jest bardziej ocieplony niż na projekcie. W podłodze mam płyty PIR Baudera z wkładką alu. zamiast EPS'u.
    xShock na balkonach, 45cm ocieplenia strychu zamiast 25cm i jeszcze kilka innych rzeczy, które niewątpliwie podnoszą termikę, ale dom nie ma rekuperacji.
    Natomiast piec jest sterowany automatyką pogodowa i dodatkowo obsługuje krzywą grzewczą. Jasne działa w systemie
    wł/wył ale pytanie czy mając kolejną pompę i sprzęgło cały układ będzie równie oszczędny i czy nie będzie taktował ?
    Czytałem wiele wypowiedzi różnych ludzi na forum i ten piec pomimo sprzęgła, pomp i nawet bufora taktuje. Nie widziałem
    ani jednego wpisu zadowolonej osoby, która by napisała tak jestem zadowolona wszystko działa super. Sprawdzałem
    tylko ostatnie 8 lat... może powinienem szukać więcej.

    Zastanawia mnie fakt czy np. nowy Viessmann Vitodens 100w B1HF nie będzie taktował w takim układzie jak mam ?
    Napisał Pan również, że automatyka nowego Vitodensa 100w B1HF ma większe możliwości niż Vitotrol OT. Rozumiem,
    że na piecu można ustalać dowolną krzywą grzewczą, ustawiać temperaturę CO na każdy dzień tygodnia, tak samo na piecu
    możemy sterować pracą CWU, zmianą dowolnie temperatur w każdym dniu tygodnia na CWU ? Co z maxymalną temperaturą
    na zasilaniu również możemy ją ograniczyć na kotle ?

    Co znaczy Pana zapis "Kotły wiszace projektowane są do pracy z dT=20K " - oznacza to, że każdy piec z rodziny Viessmann np. Vitodens 200w
    300w również jest projektowany do pracy z dT=20K ? ... ale że ma niższą moc początkową może tyle nie taktować na starcie ?

    I jeszcze jedno nie odpowiedział Pan na moje pytania 3 i 5 dlatego je powtórzę:

    3/ W Vitotrolu 100OT mam Funkcję: Kompensacja nie jest ona niestety opisana w Instrukcji Obsługi do Vitotrola 100OT w instrukcji obsługi nr- 5837794 jest tam zakres od -5C do + 5C, zmieniając skalę zmienia się temperatura … pytanie co to jest za temperatura i czy jej zmiana może wpływać pracę pieca ?

    5/ Czy nowy model pieca z 10.2021r Vitodens 100w B1HF obsługuje czujnik temperatury zewnętrznej/sterowanie pogodwe Viessmann’a, który kupiłem w roku 2020 oraz czy mogę do niego podłączyć regulator pokojowy Vitotrol 100 OT, który kupiłem w roku 11.2020 ?

    Dziękuję za pomoc.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    @Albert23

    na stronie vieśka masz instrukcje od nowego kotła wystarczy przeczytać... tylko po co się wysilać.... (choć kraków w podpisie wiele tłumaczy, królewskie pany co do byle plebsu ba pole nie wyjdą)
    na wszystkie pytania jest jedna odpowiedź: tak i dodatkowo może to robic na 2 oddzielnych obiegach grzewczych
    na 5 pytanie odpowiedź tez jest, vitorol OT to sterownik openthermowy
    jak chcesz coś poprawić to się najpierw doucz bo z takimi brakami wiedzy jakie masz to więcej możesz spier..lić

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cześć Redox,

    Widzę że jesteś ekspertem i chyba znasz się na układach hydraulicznych.
    To co mam zrobić to sprzęgło w układzie czy nie ma to sensu. Na forach i youtube ludzie piszą różnie
    nawet taki Staszek na Globenery miał godzinny film o tym aby w prostych układach gdzie na 1h przepływ jest
    poniżej 1000 litrów nic nie robić tj. pompa z pieca na prosto na rozdzielacze. Facet jest prawdziwym mega ekspertem
    może jak ty ... ?

    Ja nie jestem tutaj ekspertem ale chętnie się douczę w tym temacie. Podaj kilka użytecznych linków fajnemu gościowi
    z Krakowa ...

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Albert23 Zobacz post
    Cześć Redox,

    Widzę że jesteś ekspertem i chyba znasz się na układach hydraulicznych.
    To co mam zrobić to sprzęgło w układzie czy nie ma to sensu. Na forach i youtube ludzie piszą różnie
    nawet taki Staszek na Globenery miał godzinny film o tym aby w prostych układach gdzie na 1h przepływ jest
    poniżej 1000 litrów nic nie robić tj. pompa z pieca na prosto na rozdzielacze. Facet jest prawdziwym mega ekspertem
    może jak ty ... ?

    Ja nie jestem tutaj ekspertem ale chętnie się douczę w tym temacie. Podaj kilka użytecznych linków fajnemu gościowi
    z Krakowa ...
    znam chłopaków z globenergy i mają rację. Tylko jeśli mamy zbyt maly przepływ to zaczyna sie taktowanie kotła, j aosobiście bym sie tym nie przejmował ale jak komus to przeszkadza to roziwazaniem jest dodanie objętości, można to zrobić przez duże sprzęglo lub mały bufor - tak jak to się robi w pompach ciepla.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    ciekawy jestem kogo tam znasz ... ? Pisałem i dzwoniłem do nich ale nikt się nie odezwał. Cisza ... chyba dlatego, że ja mam Viessmann'a
    o oni promują Bosch ...

    Co do przepływów tak to jest kluczowa sprawa w ogrzewaniu podłogowym. Ja (już wymieniałem rury z kotła do rozdzielaczy na miedź fi.28mm i wyciąłem
    wszystkie kolanka) nie mam problemu z przepływami na rotametrach obecnie to. 2,0 do 3,0 l/m na każdym obiegu, pętle są raczej małe. Każdy obieg ma od 25-45 metrów długości . Generalnie mam spory zapas na przepływach i to czuć bo temperatura szybko rośnie w domu na dużych przepływach np. 2,0l/m.
    natomiast w domu jest bardzo komfortowa temperatura już z przepływami 1,0-1,5l/m na pokój i 2,0/l na łazienki przy temperaturze wody w obiegu ok. 25-27C (przy
    temperaturze na zasilaniu z pieca 28-32C). Generalnie instalacja hula.

    Jak ustawiłem program grzania "P1" tj.
    3h temperatury komfortowej 22,6C, (rano) - zaraz przed jej wystąpieniem w programie wpisałem na 5min. temperaturę pomieszczenia 30C
    6h temperatury zredukowanej 20C (przed południem)
    3h temperatury komfortowej 22,6C (wieczór) - zaraz przed jej wystąpieniem w programie wpisałem na 5min. temperaturę pomieszczenia 30C
    12h temperatury zredukowanej 20C (noc)

    W efekcie temperatura jest komfortowa w domu. Pompa co prawda mieli wodę 24h na dobę. Ale jej temperatury w obiegu nie spada poniżej 23C
    okresach kiedy grzeję temperaturą zredukowaną. W domu temperatura waha się od 21,8 C - 22,6 C. Przy temperaturze +12C na polu piec jeszcze nigdy nie taktował
    ... dla mnie takt to dwa odpalenie palnika przy starcie pieca o jeden za dużo.

    Obecnie w celu optymalizacji nie wiem czy mam w okresie przejściowym tj. na polu +10C/dzień do +2C/noc ustawiać temperaturę zredukowaną czy tylko przeciw zamarzanie. To drugie ustawia temperaturę na zasilaniu pieca +7C i w obiegu utrzymuje min 20C i generalnie pompa nie chodzi cały czas.
    Nie wiem co jest lepsze dla pieca i mojego portfela. Wydaje mi się, że komfort cieplny jest lepszy przy ciągłej pracy pompy. W domu czuć, że cały czas grzeje instalacja.

    Jeżeli jesteś w stanie poprawić ten algorytm lub uważasz, że robię coś źle to proszę o radę. Generalnie nie znam się na hydraulice i nie wiem co to jest dt etc... facet pisze z Vissmanna, że piec się nie nadaje do grzania podłogowego o u mnie śmiga i pali 4m3 na dobę. Oczywiście trzeba również inteligętnie ustawić grzanie CWU żeby się nie uruchamiało w okresach grzania CO.

    Co do sprzęgła i po pompie na każdy obieg ale czy zejdę z użyciem gazu np. do 2m3 na dobę ? Jeżeli nie to szkoda zachodu. Przez ścianę słyszę pompę (JEDNĄ) z pieca, która tłoczy wodę. Myślę o izolacji akustycznej kotła jakbym włączyć 3 pompy w kotłowni to byłby chyba jakiś kołchoz. Plus koszt prądu, + raz na pięć lat wymiana tych pomp. Nie wiem ... może ty masz większe doświadczenie w tej kwestii. Wydaje mi się, że każda rada w tej kwestii jest ważna.

    Pisałeś wcześniej, że mógłbym coś "zepsuć " - cenne dla mnie stwierdzenie pytanie co takiego twoim zdaniem ? Podaj dokładnie co i w jaki sposób.

    Miłego wieczoru.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    chcesz krecić instalacja a sam piszesz ze sie nie znasz....ręce opadają...
    Pompa wyje bo się męczy i dzięki takiej pracy szybciej ją wykończysz. Czytając twoje posty widze, że ty juz swoje zdanie masz i szukasz tylko kogoś kto ci potwierdzi ze masz rację.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Hej Redox,

    nie uczyli Cię rodzice, żeby się niczego nie bać ...

    nie przesadzaj zmiana krzywej grzewczej, zmiana wpływu temperatury w pomieszczeniu z zera na 1 lub 2
    może na 3 oraz zmiana mocy pieca, czy regulacja obrotów pompy kotła to chyba nic takiego.
    Nauczył bym się czegoś od Ciebie ale ... widzę opór.

    Ja najchętniej kupiłbym jakiś piec, który moduluje od np 1kW i nie musiałbym się tyle z tymi ustawieniami cyrtolić.
    Pytanie czy w ogóle to jest możliwe z moją instalacją. Rozumiesz chodzi mi o to, że ustalam sobie jedną temperaturę na regulatorze
    np. 22,6C i nic nie muszę kombinować więcej. Gościu z Viessmann mnie trochę załamał pisząc:

    "...Kotły wiszace projektowane są do pracy z dT=20K zatem nigdy nie będą dobrze pracowały z ogrzewaniem podłogowym, ktore przy
    skrajnych morzach ma dT=6-9K. ..."

    Rozumiem, że nawet Viessmann Vitodens 200w z 1,9kW minimalnym nie poradzi sobie z modulacją i będzie taktował ?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post

    W przypadku instalcji CO najważniejszym jest komfort cieplny. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego o dużej pojemności cieplnej sterowanie wł/wyl jest najmniej komfortowe. Gdy zostanie osiągnięta temperatura termostat zatrzymuje prace pompy ale temperatura w pomieszczeniu rośni enadal bo podłoga jest wygrzana. Po pewnym czsie podłoga zaczyna stygnąć ,potem wychładzają sie pomieszczenia i termostat wysyła rządanie pracy.

    Niestety ponieważ podłoga jest zimna to zanim sie ona rozgrzeje to temperatura w pomieszczeniu spada znacznie poniżej wymaganej.
    T
    w dobrze ocieplonym domu nie spadnie temp w pomieszczeniu. wiem bo tak u mnie to działa. kocioł utrzymuje temp zasilania wody 25-30 i sobie cyka.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Albert23 Zobacz post
    Hej Redox,

    nie uczyli Cię rodzice, żeby się niczego nie bać ...

    nie przesadzaj zmiana krzywej grzewczej, zmiana wpływu temperatury w pomieszczeniu z zera na 1 lub 2
    może na 3 oraz zmiana mocy pieca, czy regulacja obrotów pompy kotła to chyba nic takiego.
    Nauczył bym się czegoś od Ciebie ale ... widzę opór.

    Ja najchętniej kupiłbym jakiś piec, który moduluje od np 1kW i nie musiałbym się tyle z tymi ustawieniami cyrtolić.
    Pytanie czy w ogóle to jest możliwe z moją instalacją. Rozumiesz chodzi mi o to, że ustalam sobie jedną temperaturę na regulatorze
    np. 22,6C i nic nie muszę kombinować więcej. Gościu z Viessmann mnie trochę załamał pisząc:

    "...Kotły wiszace projektowane są do pracy z dT=20K zatem nigdy nie będą dobrze pracowały z ogrzewaniem podłogowym, ktore przy
    skrajnych morzach ma dT=6-9K. ..."

    Rozumiem, że nawet Viessmann Vitodens 200w z 1,9kW minimalnym nie poradzi sobie z modulacją i będzie taktował ?
    wzór na moc to:
    Q= m * cp *dT
    gdzie m to przepływ w kg/s, cp - cieło własciwe wody=4,19 kj/(kjK) i dT czyli różnica temepratur

    dla obliczeniowej dT musisz mieć przepływ 1,36 l/min, jeśli przy tym przepływie będziesz miał podłogowkę z dT=7 K kocioł będzie taktował, bo przepływająca woda będzie w stanie odebrać zamist założonych 1,8kW tylko 0,7kW...

    cytując klasyka: i nie bądź pan głąb, fizyki pan nie oszukasz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony