dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarzab

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Sękocin Nowy
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    30

    Domyślnie Akumulacja - tylko jaka?

    Planuję budowę domu. Mam projekt i to chyba odpowiedni moment na podjęcie decyzji dotyczącej ewentualnego dodatkowego źródła ogrzewania. Potrzebuję porady.


    Stawiam nieduży domek, niecałe 100m2 powierzchni użytkowej, 116 po podłogach, parter+poddasze użytkowe.


    Piec będzie stał w salonie na łączeniu otwartej kuchni i salonu - będzie mógł ogrzewać z tego miejsca bezpośrednio praktycznie cały parter + dzięki rekuperacji liczę na to, że część ciepła dostanie się również do pokoi znajdujących się na poddaszu.

    Dodatkowo zależy mi na jak najbardziej "czystym" spalaniu drewna. To znaczy, że ma się nie dymić z komina albo ma się dymić jak najmniej to możliwe. Po pierwsze ze względów ekonomicznych a po drugie ze względu na możliwych wścibskich sąsiadów Oczywiście jestem świadomy, że drewno musi być suche, sezonowane itd i to nie będzie problemem.

    Biorąc pod uwagę powyższe najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje mi się pójście w akumulację. I tutaj zaczynają się małe schody, bo możliwe rozwiązania są 3.

    1. Piecokominek - odpowiedni wkład, masa akumulacyjna na górze, obudowa wiadomo, wszystko proste. Nie mam pytań.

    2. Piec kaflowy. Pisałem, że piec będzie z jednej strony sąsiadował z otwartą kuchnią? No, to skoro jest już piec kaflowy i jest kuchnia to grzechem byłoby nie zrobić w niej chociaż pieca na pizzę. I tutaj pojawia się pierwsze moje pytanie: czy da się zrobić piec kaflowy w ten sposób, żeby z przodu - tj od salonu było palenisko (z szybką) a piec na pizzę był z boku tego pieca tj w moim przypadku od kuchni?

    3. Piec Kuzniecowa. Pytanie przede wszystkim jak wyżej - czy jest możliwość w tym piecu zrobić piec na pizzę nie od frontu gdzie jest palenisko ale od boku?

    Najbardziej miesza mi w głowie ten Kuzniecow. Piecokominek czy piec kaflowy ważą z tego co się orientowałem w okolicach połowy tego co Kuzniecow i trzymają ciepło do 12 godzin gdzie Kuzniecow - ze względu na większą masę akumulacyjną - do 24. Oczywiście wiąże się to również z większym wkładem drewna, nagrzać do 40 stopni tonę a nagrzać dwie tony to jednak drugie tyle opału zejdzie - ale jedno rozpalanie mniej.

    Jesteście może w stanie mi tak po ludzku wytłumaczyć czym dla użytkownika będzie sie różniła obsługa pieca kaflowego od pieca Kuzniecowa? Wiem, że tam w środku jest zupełnie inaczej zbudowany jeden i drugi, ale jaki ma to wpływ na codzienne użytkowanie?

    No i kluczowe pytanie na które sam nie znajdę odpowiedzi: czy przy tak małym (116m2 podłóg) i niskoenergetycznym domku (zapotrzebowanie 37w/m2 i 9 000 kWh rocznie) taki kolos jak Kuzniecow (nawet ten najmniejszy) mi w ogóle będzie potrzebny.



    Jeszcze pozostaje kwestia ceny. Jesteście w stanie mi przybliżyć orientacyjny koszt każdego z wyżej wymienionych rozwiązań? Ja wiem, że to wszystko jest robione na zamówienie i uzależnione od wielu czynników, ale muszę sobie jakoś rozplanować budżet. Zakładając oczywiście, że robi porządny fachowiec i bez cięcia na jakości




    Z góry wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za pomoc

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzab Zobacz post
    No i kluczowe pytanie na które sam nie znajdę odpowiedzi: czy przy tak małym (116m2 podłóg) i niskoenergetycznym domku (zapotrzebowanie 37w/m2 i 9 000 kWh rocznie) taki kolos jak Kuzniecow (nawet ten najmniejszy) mi w ogóle będzie potrzebny.
    Co do pieca:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...cyk-ceramiczny

    Co do 9MWh/r - koszmar. Nawet, jak to z CWU. To wychodzi 77,58kWh/m2/r czyli nielegalne to by było przy grzaniu wszystkim oprócz biomasy. A jak to bez CWU to kompletny durszlak. Chyba, że to wyniki z CW.

    I nie licz na to, że na poddaszu obejdzie się bez dogrzewania. Tam masz najmniej zysków bytowych. Pewnie ze słonecznymi zimą będzie też słabo. A i straty pewnie większe.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Forum Muratora umiera...Czasem mam wrażenie, że tylko trolle to zostali i pasjonaci tacy jak np Kaizen. Ludzie wolą Fb i inne media społecznościowe. Chcesz pogadać o Kuzniecowie i innych technologiach? Z człowiekiem który gościł Kuzniecowa w Polsce i wie również co to piec 12 h, dawaj tu: https://www.facebook.com/groups/610783909557171/

    http://blog.kominki-batura.pl/relacj...um-kuzniecowa/

    Oczywiście jeśli nie jesteś fejsbukowy, możemy pogadać tu, lub w innym miejscu....

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarzab

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Sękocin Nowy
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    30

    Domyślnie

    Tak, są to wyniki z CW ale lepszym źródłem niestety nie dysponuje. Realnie to będę mógł policzyć jak już będzie pobudowane i będę po chociaż jednym sezonie grzewczym
    Nawet przy tych wynikach domu bym sitem nie nazwał, koszt ogrzewania gazem - a takie będzie podstawowe źródło ciepła - to w granicach 1000 zł na sezon. Dokładanie kolejnych arkuszy styropianu czy wełny, żeby zejść 50 czy 100 zł w skali całego sezonu nie wydaje mi się najlepszym wyjściem.
    I oczywiście liczę się z koniecznością dogrzewania pokoi znajdujących się na poddaszu, będzie tam normalnie instalacja CO a podpowiadał za to będzie piec gazowy. Jak często i czy w ogóle będzie trzeba dogrzewać przy pracującym piecu akumulacyjnym (takim czy innym) na dole - to wyjdzie w praktyce. Ale oczywiście będę na to przygotowany

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Koszt ogrzewania gazem

    9000kWh x 0.25gr (wkrótce pewnie 0.3) to 2250 (2700) zł.
    Jak wyliczyłeś 1000zł ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzab Zobacz post
    Tak, są to wyniki z CW ale lepszym źródłem niestety nie dysponuje. Realnie to będę mógł policzyć jak już będzie pobudowane i będę po chociaż jednym sezonie grzewczym
    Nawet przy tych wynikach domu bym sitem nie nazwał, koszt ogrzewania gazem - a takie będzie podstawowe źródło ciepła - to w granicach 1000 zł na sezon. Dokładanie kolejnych arkuszy styropianu czy wełny, żeby zejść 50 czy 100 zł w skali całego sezonu nie wydaje mi się najlepszym wyjściem.
    I oczywiście liczę się z koniecznością dogrzewania pokoi znajdujących się na poddaszu, będzie tam normalnie instalacja CO a podpowiadał za to będzie piec gazowy. Jak często i czy w ogóle będzie trzeba dogrzewać przy pracującym piecu akumulacyjnym (takim czy innym) na dole - to wyjdzie w praktyce. Ale oczywiście będę na to przygotowany
    Czytałeś? https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8095622

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Pogadaj z Piotrem to fachowiec z dużym doświadczeniem.
    Z moich obserwacji piecokominka używanego do ogrzewania i nie okazjonalnego:
    - usytuowanie centralne pieca umożliwia nawet ogrzanie góry jeśli otwarta klatka schodowa i otwarte drzwi;
    - nie licz za bardzo na reku dla rozprowadzenia ciepła to nie te przepływy, troszkę zamiesza ale to samo albo więcej zrobi np. wentylator sufitowy;
    - Kuzniecow raczej na terenach zimnych do tego jako system uzupełniający się nie sprawdzi;
    - co do piekarnika da się go zrobić we wszystkich trzech rozwiązaniach z każdej strony, sam mam w piecokominku brudny piekarnik ładowany od strony paleniska ale można było zrobić i z tyłu i z boku. Poszukaj fotek na blogu Piotra i w wątku taki sobie ceramiczny;
    - ja używam piecokominka do ogrzewania i dom nie wymaga dogrzewania innym systemem nawet na górze. Dogrzewanie trzeba przemyśleć w łazienkach i pomieszczeniach na górze jeśli będą tam przebywały dzieci (nauka, pokój do zabawy itp.), sypialnia już nie koniecznie;
    - co do trzymania ciepła, palę w systemie 24h w piecokominku i wystarcza. Przy temp na zewnątrz poniżej -20 w systemie 12h, w cieplejszych okresach jesienno-wiosennych 48h;
    Osobiście uważam ze piecokominek z dobrych materiałów może ważyć tyle co Kuzniecow ale pakowanie aż takiej masy do dobrze ocieplonego domu nie ma sensu.
    A i jeszcze jedno piec z obudową kaflową nie koniecznie musi być konstrukcyjnie starym piecem kaflowym.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarzab

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Sękocin Nowy
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    30

    Domyślnie

    Piotr Batura - Facebook strasznie wyparł z rynku wszelkie fora tematyczne. A wielka szkoda, bo na takich forach bez problemu można było znaleźć wpisy sprzed 5 czy 10 lat i informacje które ciągle są aktualne. Wyszukiwanie czegokolwiek na Facebooku to jakiś żart, masa treści ginie gdy tylko ludzie przestaną na niego odpisywać. Potem osoba mająca identyczny problem nie skorzysta z wiedzy poprzednika, bo zwyczajnie nie znajdzie tego tematu. Ale skoro prawie wszyscy się tam przenieśli to i ja tam spróbuję się czegoś dowiedzieć Wkleję w wolnej chwili tam swój wpis, dzięki!!


    Fotohobby - koszt 1 kWh gazu to w PGE około 13 groszy, wtedy się obliczenia z grubsza zgadzają


    Remiks - tak, już się zorientowałem, że piec kaflowy może nie tylko być nowocześnie zbudowany ale też pasować do trochę bardziej nowoczesnych wnętrz. Mi się marzy w kolorze czarnym Co do samego ogrzewania to piec będzie ustawiony praktycznie na przeciwko otwartych schodów więc może trochę ciepła faktycznie pójdzie i na poddasze - ale jak już pisałem nie liczę na to jakoś szczególnie, poza piecem będzie również tradycyjne ogrzewanie gazowe

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzab Zobacz post


    Fotohobby - koszt 1 kWh gazu to w PGE około 13 groszy, wtedy się obliczenia z grubsza zgadzają
    I myślisz, że to jest jedyna pozycja na fakturze z gazem ?
    Rurę masz od PGE, czy PGNiG ?
    A abonement i opłaty za przesył ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarzab

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Sękocin Nowy
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    30

    Domyślnie

    PGNiG i tak, wiem, że są dodatkowe opłaty ale nie rozumiem za bardzo do czego zmierzasz. Dołożenie 20 cm dodatkowego styropianu na ściany czy wełny na dach daje oszczędności rzędu jakichś 5% a kosztować będzie tyle, że zwrotu inwestycji raczej nie doczekam

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzab Zobacz post
    PGNiG i tak, wiem, że są dodatkowe opłaty ale nie rozumiem za bardzo do czego zmierzasz. Dołożenie 20 cm dodatkowego styropianu na ściany czy wełny na dach daje oszczędności rzędu jakichś 5% a kosztować będzie tyle, że zwrotu inwestycji raczej nie doczekam
    Zmierzam do tego, że ogrzewanie gazem domu o zapotrzebowaniu 9000kWh nie kosztuje 1000zł.
    A kWh z gazu nie kosztuje 13gr, a 25, a wkrótce pewnie powyżej 30gr.
    Ja mam na ścianach 20cm, a juz żałuje, ze nie 25cm
    A na strop jeszcze dolożę.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    Kominek z płaszczem wodnym połączony do bufora 1000l plus płyta grzewcza akumulacyjna na podłogówce. Jak stropu nie ocieplisz a będziesz miał dobrze ocieplone poddasze to nie musisz mieć żadnego źródła ciepła . Jak tak mam i na poddaszu mam od 0,5 do 1 stopnia chłodniej jak na parterze.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarzab Zobacz post
    Planuję budowę domu. Mam projekt i to chyba odpowiedni moment na podjęcie decyzji dotyczącej ewentualnego dodatkowego źródła ogrzewania.
    Planujesz wykonanie dodatkowego źródło ogrzewania... w celu:
    - zaoszczędzenia kosztów ogrzewania gazowego - 1.000 zł/ sezon (realnie ponad 2.000 zł/ sezon)
    - awaryjne ogrzewania na wypadek odcięcia dopływu prądu lub gazu?

    Drewno nie jest za darmo.
    Piec Kuzniecowa do takiego małego i w miarę ciepłego domku?
    Dla przyjemności posiadania to rozumiem.

    Dopytaj o koszt budowy takiego pieca.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony