dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Naprawa/wymiana zawiasu drzwi

    Dzień dobry. W niedawno zakupionym mieszkaniu mam problem z zawiasem drzwi od łazienki. Jak widać na załączonym zdjęciu, górny zawias poddał się pod obciążaniem drzwi. Co ciekawe, został on wbity młotkiem. Obecnie mam problem z domykaniem tych drzwi i obawiam się, że lada moment trzpień po prostu wypadnie ze ściany.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-4037.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	458223

    Podpowiedźcie proszę, jak można poradzić sobie z tym problemem? Nie ma tam żadnej opcji regulacji, sprawdzałem nawet pod uszczelką. Na dniach mam zamiar zdjąć element ościeżnicy, aby sprawdzić, czy pod nią czegoś nie znajdę.

    Mam dwa pomysły. Albo wymienić ten zawias na całkowicie nowy. Albo zastosować zawias wkręcany - link poglądowy: https://allegro.pl/oferta/zawias-zaw...any-6967504234 Tylko czy on utrzyma cieżar drzwi?

    Jestem średniozaawansowany w tych tematach, ale do głowy wpadł mi jeszcze pomysł unieruchomienia zawiasu umieszczonego w ścianie - po zdjęciu skrzydła obraca się on o 360 stopni. A gdyby po prawej stronie zastosować jakiś wkręt, który nie pozwalałby mu na obrócenie się?

    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie. Z góry dziękuję i pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tobie raczej jest potrzebny : https://allegro.pl/oferta/zawias-zaw...21a14291fbf951 taki zawias i to jak najszybciej bo zniszczysz sobie ościeżnicę, a otwór będzie zbyt duży do poprawnego zamocowania zawiasu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zdecydowanie lepiej zawias zawias wkręcany regulowany 3d (google). Czyli taki, co ma jeden bolec gładki i wkręt gwintowany, którym można regulować. I ma też wkręt, którym można podnosić i opuszczać drzwi. Zaletą jest też to, że nie może się zawias obrócić tak, jak w tym przypadku.
    Ma to jeszcze taką zaletę, że zawias opiera się nie na dużej powierzchni styku, tylko trzpień wewnątrz opiera się na kulce. Takie rozwiązanie nie wymaga regularnego smarowania.

    Minusem jest to, że trzeba nawiercić dodatkowe otwory (ale da się to zrobić i bez szablonu) i to, że może nie dać się wykorzystać starego otworu (trzeba go wtedy wypełnić kołkiem drewnianym i nawiercić nowe)

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Zawias 3d nie zawsze ma kulkę w środku. Tylko te lepsze. Tego typu drzwi w praktyce nie wymagają regulacji (chyba że są słabo zamontowane i rusza się ościeżnica)
    Wg mnie to trudniejsza opcja. Wiercenie pod trzpień wymaga precyzji (i wiertła). A pod zawias z podkładką na dobrą sprawę wystarczy wkrętak (śrubokręt).
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Zawias 3d nie zawsze ma kulkę w środku. Tylko te lepsze.
    Każdy, który opisywałem - czyli taki, którym drzwi można unieść za pomocą regulacji.

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Tego typu drzwi w praktyce nie wymagają regulacji (chyba że są słabo zamontowane i rusza się ościeżnica)
    Gratulacje, jak potrafisz unieść maksymalnie drzwi wiercąc pod wkręcany zawias. Tylko i futryny, i drzwi chyba zawsze fabrycznie są nawiercone?
    Ja musiałem dokładać podkładki, bo fabrycznie drzwi miały w komplecie te tanie zawiasy bez regulacji.


    W jednych wymieniłem na 3d, bo zmusił mnie do tego montaż we wnęce (jak pytałem na FM to nikt mi nie wytłumaczył, czym grozi montaż drzwi nie zlicowany po tej stronie, na którą się otwierają). Z 3d mam spokój - te "zwykłe" zaczynają skrzypieć po maks pół roku od czyszczenia i smarowania. A do tego trzeba zdejmować skrzydło, co nie jest łatwe ani przyjemne dla jednej osoby. Następnym razem pokombinuję, żeby do tych zwykłych włożyć coś do środka, żeby tam zawias przyjmował obciążenie, a nie krawędziami.

    Nawierciłem bez szablonu (oczywiście z szablonem to banale zadanie - bez wymaga trochę skupienia i precyzji).
    A po co podnosić drzwi na maksa? Żeby uniknąć podcięcia i jednocześnie zmaksymalizować szczelinę dla wentylacji.

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Wg mnie to trudniejsza opcja. Wiercenie pod trzpień wymaga precyzji (i wiertła). A pod zawias z podkładką na dobrą sprawę wystarczy wkrętak (śrubokręt).
    No, mi wkrętakiem się nie udawało. Na upartego tę część, w którą wchodzi bolec da się (ale łatwo wygiąć wkrętak bo sporo siły trzeba użyć, żeby wkręcić). A jak wkrętakiem wkręcić tę część z bolcem? Przy 3d - bez problemu.
    3d ma jeszcze jedną zaletę - jak ktoś ma zamontowane drzwi we wnęce i nie da się ich unieść, żeby zdjąć z zawiasów, to przy 3d można skrzydło zdemontować wykręcając wkrętakiem zawias.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-11-2021 o 12:17

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Jak napisałem - dla mnie zawias nakręcany jest prostszy. Odrysowuję poziom trzpienia od starego, przykręcam zawias, zawieszam skrzydło.
    Ew. nawet przy zawieszonym skrzydle przykręcam dolny wkręt i dopiero potem, po zdjęciu skrzydła dwa kolejne wkręty.

    Przy okazji widzę że pokręciłem linki. Myślałem że to CityMatic zamieścił ten, o którym myślę, a tym czasem dobrą propozycję dał autor:
    https://allegro.pl/oferta/zawias-zaw...any-6967504234

    Sorry, muszę edytować swoje komentarze wyżej (skasuję ten, w którym pochwaliłem słabszy wg mnie link.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony