dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rafgut01

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    7

    Domyślnie Fundamenty po poprzednim właścicielu

    Witam wszystkich,

    Kupiłem działkę, na której są wylane fundamenty, które mają 13 lat. I moje pytanie do Was brzmi, czy waszym zdaniem mogę na nich pobudować dom? Mam projekt od poprzedniego właściciela i mi on odpowiada, jest taki jak chcemy. Wiem oczywiście, że musze go w sumie zrobić od nowa bo inne warunki techniczne itp., itd. Pozwolenie na budowę też wiadomo, że na nowo. Ale pytam o same fundamenty.

    Są one zalane do poziomu gruntu (zbrojone belką z drutu fi14) powyżej gruntu wymurowane bloczkiem. Na wszystko właściciel pokazywał rachunki. Wszystko zasypane, zagęszczone i zalane chudziakiem. Nawet kanalizacja jest rozprowadzona. Chudziak jest lekko popękany, ale nie widać żeby gdziekolwiek były jakieś różnice w jego poziomie. Sama ściana z bloczków nigdzie nie jest pęknięta. Wszystko zamalowane dysperbitem a pod ziemią obłożone styropianem. Ogólnie na pierwszy rzuta oka wyglądają na prawdę nieźle (rośnie parę chwastów na jakiś pęknięciach, ale troche pracy łopatą i uderzenie karcherem powinno z nich zrobić nówki sztuki ) Tylko właśnie pytanie czy nic się z nimi nie stało przez te 13 lat bo na mój chłopski rozum nie powinno skoro stoją czasem domy nie wykończone przez kilkanaście lat czy dobudowywane są poddasza do starych budynków.

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Inwentaryzacja budowlana czyli odkrywki fundamentu (podkop dla kontroli ławy fundamentowej - wymiary- o ile jest), odkrywki w betonie do zbrojenia i papiery z wynikami i oceną. Czy coś z tego będzie? Nie wiem, ja tego nie budowałem.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rafgut01

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Inwentaryzacja budowlana czyli odkrywki fundamentu (podkop dla kontroli ławy fundamentowej - wymiary- o ile jest), odkrywki w betonie do zbrojenia i papiery z wynikami i oceną. Czy coś z tego będzie? Nie wiem, ja tego nie budowałem.
    Wymiary ław fundamentowych są w projekcie (nie mam go teraz pod ręką). Pamiętam tylko, że belki są z drutu 14. Fundament na pewno był lany zgodnie z projektem bo poprzedni właściciel robił to dla siebie, ale w międzyczasie się rozwiódł i postanowił się jednak nie budować.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafgut01 Zobacz post
    Witam wszystkich,

    Kupiłem działkę, na której są wylane fundamenty, które mają 13 lat. I moje pytanie do Was brzmi, czy waszym zdaniem mogę na nich pobudować dom? Mam projekt od poprzedniego właściciela i mi on odpowiada, jest taki jak chcemy. Wiem oczywiście, że musze go w sumie zrobić od nowa bo inne warunki techniczne itp., itd. Pozwolenie na budowę też wiadomo, że na nowo. Ale pytam o same fundamenty.

    Są one zalane do poziomu gruntu (zbrojone belką z drutu fi14) powyżej gruntu wymurowane bloczkiem. Na wszystko właściciel pokazywał rachunki. Wszystko zasypane, zagęszczone i zalane chudziakiem. Nawet kanalizacja jest rozprowadzona. Chudziak jest lekko popękany, ale nie widać żeby gdziekolwiek były jakieś różnice w jego poziomie. Sama ściana z bloczków nigdzie nie jest pęknięta. Wszystko zamalowane dysperbitem a pod ziemią obłożone styropianem. Ogólnie na pierwszy rzuta oka wyglądają na prawdę nieźle (rośnie parę chwastów na jakiś pęknięciach, ale troche pracy łopatą i uderzenie karcherem powinno z nich zrobić nówki sztuki ) Tylko właśnie pytanie czy nic się z nimi nie stało przez te 13 lat bo na mój chłopski rozum nie powinno skoro stoją czasem domy nie wykończone przez kilkanaście lat czy dobudowywane są poddasza do starych budynków.

    Pozdrawiam
    Masz kierownika? Poproś o ocenę stanu fundamentów i dostaniesz fachową odpowiedź. Możesz też odkryć ich część, skuć i też się przekonasz.
    Jeśli poprawnie wykonano prace, to nic nie powinno się im stać. Niemniej, gdyby jakaś niespodzianka miała tam być, to lepiej zweryfikować teraz.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rafgut01

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Masz kierownika? Poproś o ocenę stanu fundamentów i dostaniesz fachową odpowiedź. Możesz też odkryć ich część, skuć i też się przekonasz.
    Jeśli poprawnie wykonano prace, to nic nie powinno się im stać. Niemniej, gdyby jakaś niespodzianka miała tam być, to lepiej zweryfikować teraz.
    Nie mam jeszcze kierownika bo jestem na etapie porządkowania działki i mam zamiar teraz wybrać kierownika i projektanta, który to ogarnie. Wydaje mi się, że powinno być to zrobione dobrze bo jest wykonana nawet opaska drenażowa dookoła domu ze studnią żeby było odwodnienie domu.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Pierwszą rzeczą przy wyborze kierbud byłoby u mnie pokazanie działki z fundamentami i zobaczenie jak podejdzie do weryfikacji jego stanu - taki test
    Osobiście nie oparłbym budowy domu o wartości min. pół mln PLN na przeczuciu, tylko na opinii technicznej. Każdy z uprawnieniami może coś takiego wykonać. Koszt nawet 500 zł, to nic w porównaniu z potencjalnymi problemami, a spokój ducha bezcenny. W ostateczności, w razie wadliwej opinii masz sponsora napraw
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat: W ostateczności, w razie wadliwej opinii masz sponsora napraw

    Pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy z kierbudem=KB.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Miałem na myśli kogokolwiek z papierami, a najlepiej specjalności. Kierbud się w to wpisuje. Zakładam, że wszyscy budujący domy mają umowy, płacą kwoty brutto wykonawcy itd.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Osobiście nie oparłbym budowy domu o wartości min. pół mln PLN na przeczuciu, tylko na opinii technicznej. Każdy z uprawnieniami może coś takiego wykonać. Koszt nawet 500 zł, to nic w porównaniu z potencjalnymi problemami, a spokój ducha bezcenny. W ostateczności, w razie wadliwej opinii masz sponsora napraw
    Aby zrobić rzetelnie opinie techniczną starego fundamentu trzeba by go odkopać w kilku miejscach pooglądać postukać (młotkiem -odpowiednim). Nie sądzę by ktoś to zrobił za 500zł.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Nie znam stawek, choć badania geotechniczne,geodezyjne po 500 zł płaciłem. Za budowlano-techniczne zapłaciłem w wynagrodzeniu kietbud, więc trudno określić ile za nie by wziął ktoś inny. Tak czy inaczej,można to odebrać jako figurę retoryczną (nie ważne,czy 500, czy 1.000 zł)...

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rafgut01

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    7

    Domyślnie

    A co myślicie o kanalizacji? Odkuwać i wymieniać rury?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Jeśli żeliwne to tak, jesli PCV 160 i 110 to inspekcja kamerą, ewentualnie próba dymu na szczelność Potem decyzja..

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rafgut01

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    7

    Domyślnie

    Rury są z PCV, pomarańczowe.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Pomarańczowe do ziemi, szare wewnątrz budynku w cześci murowanej, bo są mniej wytrzymałe na zgniatanie. Kto widział zagniecioną rurę, która w przekroju wyglądała jak symbol nieskończoności, ten zrozumie o co chodzi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony