dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Lightbulb Jak kobieta uprze się na FV ...to później opinii o ofertach szuka na forum :/ pomocy

    Cześć! Jak już myślałam że poczytałam o FV na tyle że mogę podjąć decyzję o wyborze oferty to weszłam na to forum....i już niczego nie jestem pewna. Proszę więc mądrzejszych w temacie ode mnie o doradzenie mi w wyborze ofert. Dom 120mkw , roczne zużycie ok 3400kWh, ewentualnie w przyszłości poszerzone o klimatyzację z fcja grzania jeśli ceny gazu zaczną przyprawiać o ból głowy. Dużo większego zużycia nie zakładam ponad to - wszystko co mi potrzebne zmywarka piekarnik suszarka do ubrań juz jest i sobie hula Dach 2spadowy, kąt nachylenia 8 stopni, dł ok 9m ułożenie od strony południowej (trochę łapie o zachód)
    Firma A: 11x400W Bauer BS400M10HBB, Falownik Steca Grid Flex 4013 oprócz gwarancji producenckiej gwarancja firmowa na 20 lat cena ok 22tys
    Firma B: 12x370 W Sun Power, Falownik Sofar Solar .Jest też możliwość zainstalowania Huaweia zamiast Sofar Solar, oprócz gwarancji producenckiej gwarancja firmowa na kilka(?)nie pamiętam dokladnie 5 lub 7 lat. cena ok 21tys. obie firmy obligatoryjnie wykonują zabezpieczenia nadprądowe i przepięciowe.
    2 pozostałe wyceny nie mieszczą się w moim budżecie wiec ich nie podaję. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie a kto nie chce czytać wypocin laika ten niech ominie wpis miłego wieczoru

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Podaj informacje na temat połaci dachu - pochylenie, kierunki świata, ilość miejsca i ewentualne zacienienia połaci od kominów, drzew, słupów itp.
    Małe masz zużycie 3.400 kWh / rok.
    Celuj w instalację 5-6,5 kWp.
    Cena jest wysoka - 4.880 zł/kWp.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Dach 2spadowy, kąt nachylenia 8 stopni, dł ok 9m ułożenie od strony południowej (trochę łapie o zachód), pokrycie blacha falista, zacienienie od 1 komina ominięte byłoby poprzez ułożenie paneli w "elkę", innych zacienień brak.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Powinien wystarczyć zwykły zestaw bez optymalizatorów.
    Każda firma preferuje własne elementy systemu - takie jakie w dobrej cenie ma ich hurtownia.
    Po założeniu klimatyzacji wzrośnie zużycie ee więc zakładaj więcej niż teraz potrzebujesz.

    11 x 410 Wp = 54.510 Wp co może wyprodukować ok. 4500 kWh.
    Z tego autokonsumpcja ok 20% czyli 900 kWh a reszta czyli 3.600 kWh pewnie pójdzie do sieci.
    Z tych 3.600 kWh odzyskasz 80% czyli 2.880 kWh.
    Razem "za darmo" będzie 900 kWh + 2.880 kWh = 3.780 kWh.
    Przy stałych warunkach "oświetleniowych" w pierwszym roku spada wydajność o ok. 2% a później co roku o kolejne 0,5%.

    Gwarancja - dowiedz się od instalatorów na czym konkretnie polega gwarancja na moduły i na falownik.
    Jakie są zasady tej gwarancji - co masz za darmo a za co musisz dopłacić i czy liczona jest amortyzacja urządzeń.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Powinien wystarczyć zwykły zestaw bez optymalizatorów.
    Każda firma preferuje własne elementy systemu - takie jakie w dobrej cenie ma ich hurtownia.
    Po założeniu klimatyzacji wzrośnie zużycie ee więc zakładaj więcej niż teraz potrzebujesz.

    11 x 410 Wp = 54.510 Wp co może wyprodukować ok. 4500 kWh.
    Z tego autokonsumpcja ok 20% czyli 900 kWh a reszta czyli 3.600 kWh pewnie pójdzie do sieci.
    Z tych 3.600 kWh odzyskasz 80% czyli 2.880 kWh.
    Razem "za darmo" będzie 900 kWh + 2.880 kWh = 3.780 kWh.
    Przy stałych warunkach "oświetleniowych" w pierwszym roku spada wydajność o ok. 2% a później co roku o kolejne 0,5%.

    Gwarancja - dowiedz się od instalatorów na czym konkretnie polega gwarancja na moduły i na falownik.
    Jakie są zasady tej gwarancji - co masz za darmo a za co musisz dopłacić i czy liczona jest amortyzacja urządzeń.
    Czemu przyjmuję autokonsumpcje 20 procent?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agness123 Zobacz post
    Czemu przyjmuję autokonsumpcje 20 procent?
    Najczęściej tyle wynosi w praktyce (bez specjalnych starań).

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Najczęściej tyle wynosi w praktyce (bez specjalnych starań).
    https://www.gov.pl/attachment/c15444...9-2bf69933e43f

    Wskaźnik autokonsumpcji
    37,6% (przewymiarowana instalacja –obecnie)
    43,3% (nie przewymiarowana instalacja – proponowany system)

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agness123 Zobacz post
    Czemu przyjmuję autokonsumpcje 20 procent?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://www.gov.pl/attachment/c15444...9-2bf69933e43f

    Wskaźnik autokonsumpcji
    37,6% (przewymiarowana instalacja –obecnie)
    43,3% (nie przewymiarowana instalacja – proponowany system)
    Każde gospodarstwo ma swój poziom autokonsumpcji zależny od pory roku, pory dnia, mocy instalacji, rocznego zapotrzebowania na ee, stylu życia, liczby i wieku domowników, rodzajem ogrzewania domu, sterowania urządzeniami AGD itp. ...
    Średnio jest bliżej 20%-30% a niż 37,6% - 43,3%.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Nigdy nie dbałem o optymalizację autokonsumpcji. Od zamontowania PV (koniec listopada ub. r.) najwyższą miałem w grudniu - 40%, najniższą w czerwcu - 15%. Średnia z całego okresu ok. 20%.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Im mniejsza produkcja z PV przy dużym bieżącym zużyciu ee tym większa będzie autokonsumpcja.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

    Domyślnie Fv

    -" przy zużyciu rocznym 3400 kWh + klimatyzacja ok. 1300 kwh( w zależności od mocy chłodniczej) = ok. 3700 kWh + uwzględniając 20% stratę które pobiera energetyka za „magazynowanie energii” moc instalacji PV powinna wynosić 6 kWp.-
    - co do kąta dachu optymalny kąt nachylenia paneli PV to 30- 35 stopni
    Całoroczna produkcja energii z PV – początek kwietnia koniec września 80% - koniec września początek kwietnia 20%
    Dla kąta 8 stopni uwzględniany będzie tylko „początek kwietnia koniec września 80%” jako czas na produkcję energii. Można jednak to zmienić wykonując panele na konstrukcji o kącie 30 stopni lecz to wiąże się z dodatkowymi kosztami"


    To dalsza konwersacja w firmą i stąd moje kolejne pytanie czy faktycznie tak jak wg instalatora przy 8procentowym koncie spadku dachu FV nie będzie wogole pracować w zimie? Czy jest to tylko chęć jego dodatkowego zarobku?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Ustaw swoją lokalizację , wstaw dane Slope i Azymuth i będziesz wiedziała
    Będzie pracować zimą tylko będzie mało produkować. Ale to przy innych pochyleniach połaci jest podobnie.

    PS 3400+ 1300 = 4700 kWh
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    To powiem tak, mam dom 118m2,ogrzewam go pompą ciepła, na samą pompę idzie rocznie ok.3300kWh,bytowy to jakieś 3000kWh rocznie czyli łącznie w zaokrągleniu ok.6000kWh.
    Posiadam taryfę G12W,pompa chodzi 99% w tanim prądzie a zużycie na bytowy tak jak u normalnej rodziny.
    Rocznie za wszystko płacę ok.2600zl.
    I ani na moment nie przyszło mi do głowy żeby instalować sobie panele PV...
    Rozliczenie z Tauronem mam co dwa miechy, faktury,zależnie od sezonu mam od 320 do 550zl.
    Mi to pasi
    Ale na faje wydaje ponad 5 stówek miesiecznie także wiesz...mi 500zl za łba nie wchodzi
    Być może dlatego myślę
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 28-11-2021 o 03:35

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    To powiem tak, mam dom 118m2,ogrzewam go pompą ciepła, na samą pompę idzie rocznie ok.3300kWh,bytowy to jakieś 3000kWh rocznie czyli łącznie w zaokrągleniu ok.6000kWh.
    Posiadam taryfę G12W,pompa chodzi 99% w tanim prądzie a zużycie na bytowy tak jak u normalnej rodziny.
    Rocznie za wszystko płacę ok.2600zl.
    I ani na moment nie przyszło mi do głowy żeby instalować sobie panele PV...
    Rozliczenie z Tauronem mam co dwa miechy, faktury,zależnie od sezonu mam od 320 do 550zl.
    Mi to pasi
    Ale na faje wydaje ponad 5 stówek miesiecznie także wiesz...mi 500zl za łba nie wchodzi
    Być może dlatego myślę
    Z tych 2600 może w ciągu kilku lat zrobić się 10 000 zł. jak w takim tempie będą podwyżki.
    Może wtedy dojrzejesz do paneli ale może być za późno.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony