dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23

Temat: Vitodens 100-W B1HC - taktowanie

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W B1HC - taktowanie

    Dzień dobry, kupiłem dom od dewelopera z piecem jak tytule posta. Dom 170m2 wszystko w podłogowce podzielonej na dwa rozdzielacze. Między piecem a pompami do podłogowki zamontowano sprzęgło. Rury z pieca dn25. Zakładam więc,że powyższe wskazuje na z grubsza poprawnie wykonana instalacje hydrauliczna. Niestety jak ustawiam temperature na piecu w zakresie 35 -45 stopni to pięć często taktuje, bo piec nie zdąży modulowac jak już osiągnie zadaną temperaturę - oczywiście pompy z podłogowki pracują w momencie rozruchu pieca. Czyli grzeje komin. Ustawianie temperatur rzędu 50 stopni kłóci się z logiką zakupu pieca kondensacyjnego w obecnych warunkach pogodowych. Czy jest możliwość zmniejszenia mocy pieca w momencie rozruchu lub zwiększenia prędkości pompy pieca żeby szybciej podała ciepło na sprzęgło? Zostawiam z boku sprawy zapchania filtrow w instalacji bo i tak przeprowadzę tą operację. Dodatko czy jest możliwość wysterowania tego pieca żeby grzał cwu w zadanych godzinach?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeszcze sam sobie odpowiem, że pomogłoby też wprowadzenie okna czasowego w którym sterownik nie sprawdza temperatury na kotle w relacji do temperatury zadanej. Czyli odbiór ciepla po tym jak rozpocznie się modulacja wyeliminowałby taktowanie. Alternatywnie można wprowadzić duża granice górna temperatury względem temperatury zadanej. Czy takie sterowania są możliwe?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Algorytm startu kotła jest na stałe zapisany w jego poamięci i niema możliwości jego zmiany.
    Vitodens 100-W B1HC ma sterownik o ogranicznonych możliwościach. Aby móc sterować czasami podgrzewu zasobnika należało zastosowac zewnętrzny, bezprzewodowy sterownik pomieszczenia Vitotrol 100 UTDB-RF2 (niedostepny juz w naszej ofercie).
    Nie ma możliwości rezygnacji z kontroli temperatury gdyż mogło by to doprowadzić do uszkodzenia kotła i instalacji.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Nie chodzi mi o zaniechanie kontroli temperatury tylko możliwość wykorzystania kotła w lepszy sposób. Czy wszystkie kotły Viessmann obarczone są tym problemem? Za problem uważam start palnika z dużą mocą i brak podwyższonej temperatury górnej w trakcie rozruchu. Uzyskałem informacje o tym jak zmienić prędkości obrotową pompy i po krótkim teście widzę to to kierunek warty testowania.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Algorytm startu kotła jest na stałe zapisany w jego poamięci i niema możliwości jego zmiany.
    Vitodens 100-W B1HC ma sterownik o ogranicznonych możliwościach. Aby móc sterować czasami podgrzewu zasobnika należało zastosowac zewnętrzny, bezprzewodowy sterownik pomieszczenia Vitotrol 100 UTDB-RF2 (niedostepny juz w naszej ofercie).
    Nie ma możliwości rezygnacji z kontroli temperatury gdyż mogło by to doprowadzić do uszkodzenia kotła i instalacji.
    Chyba trudno znaleźć kogoś zadowolonego z tego kotła, czy firma Viessmann nie ma pomysłu jak naprawić te problemy? Może da się zmienić mu sterownik skoro tylu klientów ma ten sam problem?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil.M. Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Nie chodzi mi o zaniechanie kontroli temperatury tylko możliwość wykorzystania kotła w lepszy sposób. Czy wszystkie kotły Viessmann obarczone są tym problemem? Za problem uważam start palnika z dużą mocą i brak podwyższonej temperatury górnej w trakcie rozruchu. Uzyskałem informacje o tym jak zmienić prędkości obrotową pompy i po krótkim teście widzę to to kierunek warty testowania.
    Czy możesz się podzielić wynikami testów?

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, zwiększenie prędkości pompy z fabrycznych 72% na jakieś 85% pozwala na ustawienie temperatury na kotle 38 stopni gdzie wcześniej nie było to możliwe. Dałoby się zejść pewnie do 35 ale kiedy pracuje jeden z dwóch obiegów to instalacja nie odbiera wystarczająco szybko temperatury ze sprzęgła. Czyli moc minimalna 6.5 kw jest za wysoka. Ogólnie uważam, że ten kocioł nie nadaje się do podłogowki-przynajmnien ten model którym mam. Widzę, że aktualny model ma moc minimalna 3.2, więc usprawnienia poszło w dobrym kierunku.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil.M. Zobacz post
    Tak, zwiększenie prędkości pompy z fabrycznych 72% na jakieś 85% pozwala na ustawienie temperatury na kotle 38 stopni gdzie wcześniej nie było to możliwe. Dałoby się zejść pewnie do 35 ale kiedy pracuje jeden z dwóch obiegów to instalacja nie odbiera wystarczająco szybko temperatury ze sprzęgła. Czyli moc minimalna 6.5 kw jest za wysoka. Ogólnie uważam, że ten kocioł nie nadaje się do podłogowki-przynajmnien ten model którym mam. Widzę, że aktualny model ma moc minimalna 3.2, więc usprawnienia poszło w dobrym kierunku.
    każdy kocioł nadaje się do podłogówki, należy tylko odpowiednio zaprojektować instalację Jeśli masz na myśli, że przyżydzisz na projekcie i podepniesz ogrzewanie płaszczyznowe bezpośrednio do kotła wiszącego to żaden sobie nie da rady. Problemem jest zbyt mały zład wodny kotła. Nawet Vitodens 200 z mocą minimalną 1.9kW też sobie nie da rady.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    każdy kocioł nadaje się do podłogówki, należy tylko odpowiednio zaprojektować instalację Jeśli masz na myśli, że przyżydzisz na projekcie i podepniesz ogrzewanie płaszczyznowe bezpośrednio do kotła wiszącego to żaden sobie nie da rady.
    O czym Ty piszesz ?
    Mam kocioł startujący od 1.9kW, podpięty bezpośrednio do rozdzielacza i "daje radę"
    Projekt (mając obliczone OZC) policzyłem sobie sam.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    O czym Ty piszesz ?
    Mam kocioł startujący od 1.9kW, podpięty bezpośrednio do rozdzielacza i "daje radę"
    Projekt (mając obliczone OZC) policzyłem sobie sam.
    moze dac radę jeśli ustawisz go w tryb stałotemepraturowy gdy będzie mial "dużą" dT. Ale wtedy bedzie czuć zmiany tempratury pomiezczenia. W normalnym układzie ze sterowaniem pogodowym gdy na dworzu jest 0*C albo cieplej dT jest tak mała że kociol musi taktować.

  11. #11

    Domyślnie

    Gdyby ktoś kto budował dom, który kupiłem zrobił bylejakie symulacje to by zobaczył że kocioł który ma moc minimalna 6.5kw nie nadaje się do mojego budynku, bo tam moc ją za wysoka jeżeli uważamy że nie chcemy żeby kocioł taktował. Nie pisałem o oszczędzaniu na projekcie itd. moc minimalna 1.9 kw by się świetnie sprawdziła. To co piszesz, że każdy kocioł nadaje się pod podłogowe i wystarczy odpowiednio zaprojektować instalacje to rozumiem że po prostu uważasz że wystarczy że wstawię sobie odpowiednio duży bufor i po problemie. Ale nie jest odpowiedni kierunek działania, wg mnie trzeba dobierać kocioł pod instalacje a nie instalacje pod kocioł pozdrawiam

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    moze dac radę jeśli ustawisz go w tryb stałotemepraturowy gdy będzie mial "dużą" dT. Ale wtedy bedzie czuć zmiany tempratury pomiezczenia. W normalnym układzie ze sterowaniem pogodowym gdy na dworzu jest 0*C albo cieplej dT jest tak mała że kociol musi taktować.
    Mam pogodówkę (oraz sterownik pokojowy) i absolutnie nie taktuje. Przy obecnych temperaturach włącza się (na potrzebę c.o.) 2-3x na dobę pracuje po kazdym włączeniu 1.5-3h CIĄGIEM i się wyłącza.
    Tylko mam 8cm podkładu betonowego, ściany z materiału o dużej akumulacji i rekuperację, która ogranicza straty na wentylacje.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 29-11-2021 o 13:08

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil.M. Zobacz post
    Tak, zwiększenie prędkości pompy z fabrycznych 72% na jakieś 85% pozwala na ustawienie temperatury na kotle 38 stopni gdzie wcześniej nie było to możliwe.
    W jaki sposób zmieniłeś jej prędkość, masz podłączony czujnik temperatury zewnętrznej?

  14. #14

    Domyślnie

    Jak mój opis będzie niezrozumiały to poszukam screena i instrukcji. Wchodzimy w menu conf następnie trzeba wybrać 12 potem 6. Tu już mamy sterowanie prędkością pompy w %. Fabrycznie jest 72 i zmieniamy sobie odpowiednio. Reakcja jest od razu jak się zaakceptuje wartość. Zakładam w tej instrukcji zrozumienie że poruszamy się strzałkami i czym akceptujemy. Nie mam czujnika temperatury

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mam pogodówkę (oraz sterownik pokojowy) i absolutnie nie taktuje. Przy obecnych temperaturach włącza się (na potrzebę c.o.) 2-3x na dobę pracuje po kazdym włączeniu 1.5-3h CIĄGIEM i się wyłącza.
    Tylko mam 8cm podkładu betonowego, ściany z materiału o dużej akumulacji i rekuperację, która ogranicza straty na wentylacje.
    to napisz jeszcze jakie masz temperatury przy starcie na zasilaniu i powrocie. I jaki sterownik, skoro tak długie przerwy w pracy to najpewniej termostat wł/wył czy li w rzeczywistości "wykastrowaleś" system sterowania. Tak długi czas wyłączenia mocno przechładza podłogę powodując, że masz do dyspozycji dużą jak na podłogówkę dT i dla tego ograniczyłeś taktowanie.
    Niestety przez to pojawiają się też wahania temperatury w pomieszczeniu a to dla mnie jest już niedopuszczalne.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    Niestety przez to pojawiają się też wahania temperatury w pomieszczeniu a to dla mnie jest już niedopuszczalne.
    A jakie to wahania są dla Ciebie niedopuszczalne ?
    Mam ustawione trzy okna grzania - 3-6; 12-15; 18-24
    Temperatura w oknach to 21.8, temperatura pomiedzy oknami 21.6
    Wstaję po 6 - jest najczęściej 21.8C
    Wracam z pracy po 16 - jest najczęściej 21.8C
    Później żona coś gotuje, ja piekę chleb - w salonie połączonym z kuchnią mam 22C.
    Ale regulator jest w centralnym punkcie domu, bez dopływu zysków bytowych, więc około 19 robi kocioł zaczyna grzać, o 22 jak idę pod prysznic w łazience mam już przyjemnie ciepło.

    Jakbym miał dom szkieletowy z grzejnikami to może faktycznie ten system byłby do D..y, ale mam podłogówkę+silikat

    Temperatury na starcie spiszę, jak kocioł mi jutro wystartuje.
    Natomiast po godzine, dwóch grzania dT stabilizuje się na poziomie 5-6K, kocioł działa bez przerw.

    I to jest metoda na organiczanie taktowania, jeśli jakiś niekumaty instalator "uszczęśliwił" posiadacza podobnego do mojego domu kotłem startującym od 5.5kW.
    Albo bufor, rzecz jasna, tylko to już koszt i miejsce.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 29-11-2021 o 20:50
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    kązdy termostat ma histerezę nawet te reklamowane jako super podobno maja tylko +-0.2K co daje w sumie 0.4K róznicy między wyłączeniem a załączeniem grzania. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym o duzym bezwładzie od momentu zarządania ciepła do momentu w którym podłoga sie rozgrzeje i zacznie oddawać ciepło mija jeszcze jakiś czas. Tak samo po zniknieciu rządania ciepła podloga jest nadal ciepła więc przegrzewa pomieszczenie co oznacza że rzeczywista temperatura waha sie o wiecej niż histereza termostatu.
    W przypadku automatyki pogodowej samej czy wyposażonej w zdalny sterownik (nie mylić z badziewnymi opisanymi wcześniej termostatami) wahania temperatury w pomieszczeniu wynoszą dokładnie ZERO kelwinów.

    Jeśli twoja instalacja pracuje tak jak opisujesz do masz ustawione zdecydowanie za wysokie parametry.
    Z twoich wpisów wynika ze nie masz bladego pojecia o działaniu instalacji grzewczych ale zgrywasz super znawce a potem ludzie którzy czytają te wypociny mjaą jeszcze większe problemy.

    mam pytanie: 10 lat na forum, ponad 10000 wpisow tzn srednio 3 wpisy dziennie (z sobotami, niedzialmi i siwętami włącznie) jesteś tylko zwykłym trolem bez własnego życia czy tak naprawdę w rzeczywistości pod tym nikiem publikuje grupa ludzi np z imergasa/solar edga kinteica sobie odpuszczam bo to tak niszowa marka że szkoda by im było kasy.
    Ostatnio edytowane przez redox7 ; 02-12-2021 o 06:59

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ha, ha... tak, a w 17. sekundzie słychać strzały napisanie 3 postów dziennie, to dla Ciebie byłby taki wysiłek, że poza tym nie miałbyś już własnego życia ?

    Moja instalacja działa źle ? Bez taktowania, zużywając rocznie na co 400m3 gazu ? Ustawiona wg krzywej grzewczej na zasilanie 29-34C to "za wysokie parametry" ?
    Widzę kolejnego hydraulika, który lubi komplikowac układy, twierdzi, że kocioł wiszący nie może być podpiety bezpośrednio do podłogówki, że mus to sprzęgła i automatyka.
    I pewnie nie zwaza na moc minimalną tego, co montuje, bo "taktowanie nie jest szkodliwe"

    Ten zielony pasek pod moim nickiem to skala tego, jak "szkodzę" użytkownikom.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ha, ha... tak, a w 17. sekundzie słychać strzały napisanie 3 postów dziennie, to dla Ciebie byłby taki wysiłek, że poza tym nie miałbyś już własnego życia ?

    Moja instalacja działa źle ? Bez taktowania, zużywając rocznie na co 400m3 gazu ? Ustawiona wg krzywej grzewczej na zasilanie 29-34C to "za wysokie parametry" ?
    Widzę kolejnego hydraulika, który lubi komplikowac układy, twierdzi, że kocioł wiszący nie może być podpiety bezpośrednio do podłogówki, że mus to sprzęgła i automatyka.
    I pewnie nie zwaza na moc minimalną tego, co montuje, bo "taktowanie nie jest szkodliwe"

    Ten zielony pasek pod moim nickiem to skala tego, jak "szkodzę" użytkownikom.
    masz racje z tym zielonym paskiem, pleść byle co, znam sie czy nie....

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    masz racje z tym zielonym paskiem, pleść byle co, znam sie czy nie....
    No cóż, ci, którzy ten pasek zbudowali nie uważają, że plotę...
    Zobaczymy jak Ty będziesz dla nich pomocy...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony