dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nordikof

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-909
    Posty
    1

    Domyślnie pompa powietrzna - koszty ogrzewania

    Ceny gazu i węgla wystrzeliły w górę, pewnie czeka nas stały wzrost ze względu na Unię, która chce nam te paliwa kopalne obrzydzić do reszty. Myślę o tej pompie ciepła – powietrznej - i ciekawi mnie jak wygląda jej użytkowanie? I koszty ciepła w skali miesiąca ewentualnie roku w opcji grzanie wody również i chłodzenie, ale tylko strychu. Będę wdzięczy za podzielę się uwagami.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zajrzyj do naszego kalkulatora kosztów ogrzewania. Co prawda w teorii przeznaczony jest dla projektantów, ale myślę że bez problemu sobie z nim poradzisz. Kalkulator jest dostępny na stronie: https://www.viessmann.pl/pl/informac...rchitekci.html na pierwszym miejscu w punkcie Kalkulatory doborowe. To excel, który można pobrać i dowolnie modyfikować. Aktualizacja cen w kalkulatorze jest z września tego roku.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nordikof Zobacz post
    Ceny gazu i węgla wystrzeliły w górę, pewnie czeka nas stały wzrost ze względu na Unię, która chce nam te paliwa kopalne obrzydzić do reszty. Myślę o tej pompie ciepła – powietrznej - i ciekawi mnie jak wygląda jej użytkowanie? I koszty ciepła w skali miesiąca ewentualnie roku w opcji grzanie wody również i chłodzenie, ale tylko strychu. Będę wdzięczy za podzielę się uwagami.
    Wszystko znajdziesz w dziale:
    https://forum.muratordom.pl/forumdis...py-ciep%C5%82a
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    pytanie jest niestety z gatunku "które ubezpieczenie oc jest najtańsze" jedyną poprawną odpowiedzią jest "to zależy".

    Zależy jaki masz dom, gdzie stoi, jak jest zaizolowany, ile zużywasz ciepłej wody, czy jesteś amatorem tropików i masz w domu 25 stopni czy może wolisz np 21 albo jaką taryfę elektryczną wybierzesz. Od tego zależy ile to będzie kosztowało.

    A jak się użytkuje? Właczasz i zapominasz że jest. Ciepła woda jest w kranie, w domu jest ciepło.

    Wątek z raportami kosztów z pierdyliardem stron masz na tym forum właśnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nordikof Zobacz post
    Myślę o tej pompie ciepła – powietrznej - i ciekawi mnie jak wygląda jej użytkowanie?
    I koszty ciepła w skali miesiąca ewentualnie roku w opcji grzanie wody również i chłodzenie, ale tylko strychu.i.
    Przestudiuj z uwagą pkt;XIII tematu ;https://forum.muratordom.pl/showthre...-taryfie/page2
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szymonlewandowski198

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    mikołajki
    Kod pocztowy
    19-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    drodzy czy Wasze pompy pedzą również w wiekszości ogrzewanie podłogowe czy macie tez trochę grzejników ? jak z wydajnością?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymonlewandowski198 Zobacz post
    drodzy czy Wasze pompy pedzą również w wiekszości ogrzewanie podłogowe czy macie tez trochę grzejników ? jak z wydajnością?
    Grzejniki właściwie dobrane;
    - zachowują się podobnie jak podłogówka
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8

    Domyślnie

    Pompa ciepła napowietrzna.
    Dom parterowy 86m2.
    Tylko podłogówka.
    Stała temperatura na termostacie wewnętrznym 21C.
    Zuzycie prądu od 01.11.2021 do 01.12.2021 to 257 kW.
    Mam osobny podlicznik więc wartość jest prawdziwa.
    Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Czytaj cytat - w nim jest odpowiedź:

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    ...

    Pompy HT wysokotemperaturowe są droższe, i również więcej prądu będą pobierać by podnieść temp. wody do wyższej temperatury, np. +65*C.


    To jest największa pułapka!

    Ludzie nieświadomi jak pracuje P.C. wymieniają kocioł węglowy (pracujący w zakresie +65*C do +75*C) na pompę ciepła, a potem się dziwią, że mają rachunek za sezon na poziomie 4 - 6 tyś. zł. A tu jeszcze dom nie ocieplony.

    Z kolei dom ocieplony i ze przeliczoną mocą grzejników tak by grzać wodą +45*C przy -20*C - można ogrzać za 2 - 3 tyś. zł na sezon.

    Natomiast dom mocno ocieplony i z ogrzewaniem podłogowym można ogrzać za 1 - 2 tyś. zł za sezon, a nawet taniej.

    Wielkość domu i stopień izolacji termicznej mają duży wpływ - a ten ma odwzorowanie w wyniku OZC.
    Więcej w tym temacie dom w 100% na grzejnikach, ale przeliczonych by grzać wodą o temp. +45*C przy -20*C.
    Link - https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    styczeń 2021 - 850 kWh (na samo C.O.)
    luty 2021 - 835 kWh
    marzec - 495 kWh
    kwiecień - 380 kWh
    maj - 155 kWh
    do 6 czerwca - 17 kWh
    sezon 2020/2021 (od 15-10-2020 do 6-06-2021) poszło 3'922 kWh
    Przy prawdopodobnym sezonowym SCOP Pompy Ciepła 3,68 - to w dom wpompowano około 14'433 kW energii grzewczej.
    Dom z OZC=7,1 kW ocieplony : strop dachu 33 cm, skosy dachu 16-22 cm, ściany 10 cm, okna PCV z szybą zespoloną i rekuperacja dająca oszczędność na mocy grzewczej.

    sezon 2021/2022 zaczęty (samo C.O., bez C.W.U.)
    od 7 października - 220 kWh
    listopad 2021 - 423 kWh

    Wszystko zależy od stopnia izolacji domu i braku mostków termicznych.
    Oraz od mocy grzejników, tak by grzać niską temp. wody.


    Prąd też drożeje w sierpniu zmieniałem taryfę z G11 na G12W - umowa komlepsowa w Tauronie - Prosument bez gwarancji ceny - i z faktury rozliczeniowej z sierpnia wychodzi mi że już liczą 90 groszy za 1 kWh (G11 - brutto z opłatami). Za poprzedni rok wychodziło 63 grosze za 1 kWh (G11) - to podwyżka wydaje się wysoka około 43%.

    Większość pokrywa mi Fotowoltaika - około 1'000 kWh rocznie muszę dokupywać. Stąd zmiana na G12W.
    Przy okazji PV ogranicza mi pobór prądu w godzinach droższych.
    Bo przy P.C. i grzejnikach to trzeba grzać 24/24 godziny. Można starać się grzać w tańszych godzinach ale przy grzejnikach wahania temp. w domu stają się mało komfortowe.
    No i zbyt wysoka temp. w sypialni będzie wybudzała ze snu. Przy niskich temp. wody w C.O. termostaty przy grzejnikach mają ograniczony wpływ na temp. w pomieszczeniu.

    Jeśli chodzi o chłodzenie.
    To mam dwa klimakonwektory na poddaszu użytkowym, na wydzielonym osobnym pionie w peksach. KK są lepsze bo skrapla się wilgoć i grzejniki szybko by zardzewiały, do tego trzeba odprowadzać kondensat (wodę). Z dwóch KK potrafiło się zebrać do 4 Litrów wody na dobę.
    Hydraulicy dali mi kolanka stalowe (zamiast mosiężnych) na małym obiegu P.C. - bufor (i to na rurkach miedzianych ) - po tych 5-ciu dniach chłodzenia kolanka zardzewiały (mimo że były wcześniej malowane farbą).
    Więc przestrzegam gdy ktoś chce chłodzić wodą lodową - to na miedzi, mosiądzu lub peksach, do tego dobrze izolowanych pianką (co przy kolankach jest trudno osiągnąć).

    W ostatnie lato 2021 chłodziłem może przez 5-6 dni. Dzięki dobrej izolacji dachu.
    W czerwcu 2021 - 10 kWh (zużycie prądu)
    lipiec 2021 - 30 kWh
    sierpień 2021 - 1 kWh
    zazwyczaj chłodziłem od 15 do 23 godziny do temp. +24*C / +24,5*C.
    Lepiej (taniej) jest nie doprowadzić do wzrostu temp. - niż potem schładzać.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 21-12-2021 o 22:19
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #10

    Domyślnie

    Mam dom 280m2 do ogrzania. Docieplony tylko dach. Wszędzie grzejniki. Pompę ciepła o mocy 16 kW. Wcześniej grzałem kotłem węglowym z podajnikiem, zużywał na zezon ok. 4,5 t. węgla. W tej chwili za prąd po pierwszym sezonie zapłaciłem podobna wartość, jak wcześniej płaciłem za węgiel. Co zyskałem, to, że mam całkowicie bezobsługowe ogrzewanie domu, i nie muszę się niczym przejmować.
    Uważam, że w kwestii porównania kosztów ogrzewania domu różnymi paliwami, nie ma znaczenia jakie źródło ogrzewania wybierzesz, w tym sensie, że każde źródło ciepła ma sens bez względu na to, czy dom jest docieplony, czy nie, czy jest duży, czy mały, jedyne co to to, że wybrane źródło ciepła bedzie tańsze w użytkowaniu, lub droższe. Ja na przykładzie swoim udowadniam, że koszt ogrzewania węglem jest identyczny jak pompą ciepła, jeśli chodzi o ten sam dom. Nie wiem, jaki koszt byłby, gdybym wybrał ogrzewanie gazowe, które też brałem pod uwagę, według opinii osób, które mają gazowe, jest ok. 15% drożej niż na węglu, ale to nie jest moja opinia.

    Mam pytanie, po kiego diabła ci ochładzać strych? Rozumiem, jeśli jest użytkowy.
    Ostatnio edytowane przez onlinemaster ; 18-12-2021 o 19:15 Powód: błędy ortograficzne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony