dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa na gruncie

    Witam. Mam duży problem na mojej budowie, ponieważ nie dopilnowałem odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej na parterze. Na chudziaku jest co prawda folia, ale według mnie za cienka i ma za słabe parametry. Jest to Inbud 200 producenta Dektra. Folia nie ma nawet 0,2 mm, dodatkowo jest napisane, że nie stosować w kontakcie z alkaliami, masami bitmunicznymi i asfaltem. Przenikanie pary wodnej to 2,48x10¹¹(m²sPa)/kg z możliwym odchyleniem +-50%.Gramatura to 100g z możliwym odchyleniem 50%.
    Co gorsza mam już zrobioną podłogówkę i zalaną posadzkę, więc za późno na zmiany. Pytanie jak duże jest prawdopodobieństwa wilgoci kapilarnej i czy jest jakakolwiek możliwość, żeby uratować sytuację. Według hydraulika folia jest ok, ale nie daje mi to spokoju. Z góry dziękuje za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wiesz, to co jest zrobione jak sam zauważyłeś jest tym , że czegoś nie dopilnowałeś
    Wszystko zależy od wielu czynników i prawdopodobieństwo zawilgocenia jest uzależnione od poziomu wód gruntowych w miejscu posadowienia domu, gruntu, wykonania jeszcze innych może również ważnych prac jak izolacja pionowa i pozioma fundamentów, sposobie odwodnienia, wykonania opaski wokół domu. Bardzo wiele domów powstało w taki sposób o których inwestorzy nie mieli i mają pojęcia, a jest sucho i z wilgocią nie mają problemu niekiedy jest to spowodowane dobrej jakości użytego twardego styropianu który tworzy swoistą barierę dla podciągania kapilarnego chudziaka. Również i tu na forum budowniczowie stosują różne metody i materiały od folii po ciężkie papy z identycznym rezultatem- uzyskania suchej posadzki.
    Niestety w Twoim przypadku poprawienie tego stanu wiąże się z dużymi kosztami -gdybyś oczywiście chciał to zmienić.
    Musisz napisać coś więcej bo jeśli masz trudne warunki to ta folia - śmiem twierdzić , że stanowi delikatnie pisząc bardzo marnej jakości izolację jest raczej warstwą poślizgową dla zastosowanej izolacji termicznej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    O izolację fundamentów nie martwię się, ponieważ miałem naprawdę bardzo dobrą ekipę. Temat samego fruntu sprawdzę dzisiaj. Czy są jakieś metody, że w obecnym stanie poprawić izolację przeciwwilgociową na gruncie bez skuwania posadzki?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Inbud 200 Dektra "Stanowi doskonałą warstwę hydroizolacyjną" to z opisu więc nie masz tak do końca czym się przejmować
    Jeśli nie została zbytnio zniszczona czy poprzebijana, powinna stanowić izolację.
    Bez zrywania raczej nie jesteś w stanie tego zmienić, pytałem firmę zajmującą się iniekcjami krystaliczną żywicą - ta którą znam nie podejmie się chudziaka.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolek768 Zobacz post
    Co gorsza mam już zrobioną podłogówkę i zalaną posadzkę, więc za późno na zmiany.
    W takiej sytuacji zapomnij o temacie. Nie masz faktycznych problemów że wyszukujesz potencjalne?

  6. #6

    Domyślnie

    Myślę, że najbardziej zależy to od grubości i jakości warstwy piasku pod chudziakiem. Jeżeli jest tego grubo i jest czysty -to sam nie powinien bardzo podciągać kapilarnie jeżeli poziom wody będzie nisko.
    Gorsze -to w przypadku zawilgocenia -utrata ciepła z podłogówki w grunt. Możesz wydłubać sobie kawałek podłogi w rogu pomieszczenia wraz ze styropianem i przyfilować.

  7. #7

    Domyślnie

    Zdecydowałem się na użycie folii pod steropianem na parterze. Jakieś sugestię co do producenta, jakości, parametrów jakie warto by ona spełniała? Folię będę wywijał na ściany.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Zastanawiałem się nad folią i znalazłem kilka aukcji na znanym portalu folie o grubości 0,5mm jednak na każdej z nich producent dopuszcza odchyłki od grubości do 50%. To samo tyczy się każdej innej grubości więc generalnie lipa. Papy nie brałem w ogóle pod uwagę. Zdecydowałem się na środek a'la dysperbit (masa uszczelniająca) ale dopuszczony w użytku wewnętrznego. Wysmarowałem już ponad 20m2 w dwóch warstwach. Podczas malowania trochę czuć ale po chwili zapach się ulatnia i na chwile obecną jak wchodzę do budynku nic nie czuć. Robiłem próby czy będzie się to zwijać podczas chodzenia czy układania styropianu i próby wyszły pozytywnie. Warto dobrze odkurzyć i najpierw zagruntować chudziaka. Mój jest w miarę gładki.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Zdecydowałem się na użycie folii pod steropianem na parterze. Jakieś sugestię co do producenta, jakości, parametrów jakie warto by ona spełniała? Folię będę wywijał na ściany.
    Potwierdzam, że na znanym portalu aukcyjnym (i nie tylko) 95% ofert folii sprzedawana jest z zastrzeżeniem, że grubość waha się +/- 40-60%. Zgadnijcie w którą stronę idzie ta różnica
    Zdecydowałem się na zakup 0,5mm marki Conkret z atestem.
    Taką samą kupiło pewne małżeństwo, które samo buduje duży dom na YT.

    Potwierdzam, że różnica między 0,2, a 0,5 to przepaść.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Zdecydowałem się na użycie folii pod steropianem na parterze. Jakieś sugestię co do producenta, jakości, parametrów jakie warto by ona spełniała? Folię będę wywijał na ściany.
    Wycieczka z suwmiarką do sklepu ogrodniczego po folię do oczek wodnych.
    Taką zastosowałem u siebie, gruba i mocna.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11

    Domyślnie

    A ile to jest gruba i mocna? 0,5mm, 1 czy może 2mm?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    A ile to jest gruba i mocna? 0,5mm, 1 czy może 2mm?
    Jak został mi kawałek folii, to jutro zmierzę. Teraz nie pamiętam.
    A najlepiej, tak jak pisałem. Sprawdź w sklepie grubość, spróbuj ją rozerwać i przebić. Będziesz miał orientację czy dana grubość folii nie będzie się przebijać od chodzenia po chudziaku w trakcie układania styropianu.

    Deklarowana czarna folia gr. 1mm w składzie budowlanym miała 0,2mm i prześwitywała całymi plackami. Coś jak czarne worki na śmieci.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Jak został mi kawałek folii, to jutro zmierzę. Teraz nie pamiętam.
    A najlepiej, tak jak pisałem. Sprawdź w sklepie grubość, spróbuj ją rozerwać i przebić. Będziesz miał orientację czy dana grubość folii nie będzie się przebijać od chodzenia po chudziaku w trakcie układania styropianu.

    Deklarowana czarna folia gr. 1mm w składzie budowlanym miała 0,2mm i prześwitywała całymi plackami. Coś jak czarne worki na śmieci.
    Zgadzam się z poradą, że izolacja na oczka wodne, zbiorniki jest spoko i taką też znam, ale raczej na dach (z uwagi na koszt), jednak nie słyszałem by folia 1mm miała w realu 0,2 mm. To by była już niezła wyj**ka...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Sativum
    Dokładnie tak było, 6 lat temu odwiedziłem znany z rejonu skład budowlany w celu zakupu folii na chudziak. Po zmierzeniu suwmiarką miała 1mm, ale złożona na 5 warstw. Pani ze składu wzruszyła tylko ramionami i powiedziała że wszyscy na chudziak taką biorą.
    Z racji mojej lokalizacji, tereny sadowniczo-paprykowe kupiłem w sklepie ogrodniczym folię do oczek wodnych. Na mój domek kosztowała 1500,- zł. Do papy fundamentowej folię sklejałem paskami butylu.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Masakra. Niezgodność z deklarowanymi właściwościami
    - i to o 500% (sic) !
    Takimi rzeczami powinien się zająć UOKIK.
    Tak samo jak producentami folii , gdzie 0,5 to u nich 0,25.

  16. #16

    Domyślnie

    Folia jak to folia, każda folia na hydrolizolację jest do bani. Nie lepieć dać już papę tą z atestem do pomieszczeń mieszkalnych albo szlam polimerowy?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Folia jak to folia, każda folia na hydrolizolację jest do bani. Nie lepieć dać już papę tą z atestem do pomieszczeń mieszkalnych albo szlam polimerowy?
    Nie interesowałem się specjalnie tym tematem, bo mam dom całkowicie podpiwniczony na suchym gruncie, ale czy w tych izolacjach chodzi o hydroizolację, paroizolację czy jeszcze co innego? Bo do każdego z tych zastosowań należy dobrać inny materiał.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18

    Domyślnie

    Z forum wyczytasz, że nie ważne jakie są twoje lokalne warunki wodno-gruntowe, musisz stosować cieżkie przeciwwodne, rzadziej przeciwwilgociowe izolacje. To, że 99% domów, na przeróżnych warunkach gruntowych od lat ma cieniutkie folie, często niedbale położone, olewane itd i nic się tam nie dzieje jak w znakomitej większości domów - TO NIE WAŻNE. Mówi się o racjonalizacji itd, a co rusz ludziska (ale tylko ułamek wariatów z forum, przekonanych o swojej nieomylności) budują wszystko przewymiarowane, "przekoszotowane" w imie zasady "że, na pewnych rzeczach się nie oszczędza....

    Moim kierbudem jest stosunkowo młody gość bo 34 latek jak ja. Dobrym kumplem jest gość, który z kolei jest nawet odrobinkę młodszy, a to on odpowiada za budowę nowych sklepów pewnej ogromnej sieci sklepów. Jak wyskakuje jednemu i drugiemu z pytaniami jakie pojawiają mi się na kanwie własnej budowy oraz pytań jakie potrafią pokazać się na forum to spotykam się głównie ze śmiechem. Przykładem tego jest właśnie sklep, którego budowę nadzorował mój kolega w moim mieście. Powstał on dosłownie na bagnach. Zgadnijcie jakie ma on izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe? Nie, nie te typu ciężkiego, nie wchodząc już dalej w szczegóły. Oczywiście doktoryzujcie się co niektórzy dalej, poświęcajcie mnóstwo własnego czasu, aby grzebać się w forum i tworzyć dalej dziwne historie zamiast zbudować dom, korzystać z niego itd. Nie potrafię pojąć tego jak dużo osób po wybudowaniu domu, po zamieszkaniu i ogarnięciu się, dalej tu siedzi i dalej się udziela, zamiast poświęcić ten czas choćby rodzinie.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Z forum wyczytasz, że nie ważne jakie są twoje lokalne warunki wodno-gruntowe, musisz stosować cieżkie przeciwwodne, rzadziej przeciwwilgociowe izolacje. To, że 99% domów, na przeróżnych warunkach gruntowych od lat ma cieniutkie folie, często niedbale położone, olewane itd i nic się tam nie dzieje jak w znakomitej większości domów - TO NIE WAŻNE.

    Warunki hydrologiczne nie są dane raz na zawsze. Kiedy szukałem działki rekreacyjnej miałem o tyle szczęście, że była dziwna sytuacja - pozalewało ludziom działki z domkami, stały jeziorka w lesie, pozalewało piwnice. Było to już sporo lat temu, ale nigdy później takiej sytuacji nie było. Ale pewnie jeszcze będzie.

    Ja tam nie chcę wpuścić wody do wnętrza domu. Czy ławy albo ściany fundamentowe mam wilgotne - lotto mi to. Za to wnętrze mam odcięte szczelną płaszczyzną papy od zewnętrznej krawędzi termoizolacji ściany fundamentowej. Poniżej - choćby powódź. Powyżej - jestem zabezpieczony. Woda w stanie płynnym ani gazowym ani radon nie wejdą.


    Oszczędzanie na tym może skończyć się tak jak w tym wątku. Znajdziesz więcej podobnych na FM.

    Wystarczy wpisać "Wilgoć na ścianie" czy "grzyb na ścianie" i w googlach, i na FM daje masę wyników. Część z nich to problemy z hydroizolacją.

    Tu masz przykłady pomiarów:
    http://www.geotekst.pl/aktualnosci/c...a-na-bialolece

    Ja trochę mieszkałem w bloku, gdzie deweloper przyoszczędził na hydroizolacji. Bloczek niepodpiwniczony - na parterze garaż i tak to wyglądało po środku bryły budynku:






    O ile jakoś mogę zrozumieć dewelopera, który sprzeda i znika to nie rozumiem takiego oszczędzania budując dla siebie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony