dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Elektryka przydział mocy , stare mieszkanie

    Mieszkanie niedawno kupione .

    Mam kilka pytań

    1. Będę podpisywał umowę z Eneą i wnioskował o przydział prądu , ile potrzebny jest na ogrzewanie elektryczne i płytę indukcyjną? I jaki byłby przydział prądu tylko na samą płytę indykcyjną? I czy abonament na dostarczanie prądu byłby większy niż standardowo?

    2.Czy można pracować młotowiertarką , fleksem jak w mieszkaniu jest aluminiowa instalacja elektryczna ? Sadze , że nigdy nie była sprawdzona kontrolnie przez elektryka ta instalacja.

    3.W mieszkaniu nie ma ogrzewania ( brak gazu w budynku) Czy mógłbym postawić chociaż jeden grzejnik elektryczny 800W na noc w mieszkaniu? ( przy instalacji elektrycznej aluminiowej) I co jakiś czas zmieniałby grzejnik lokalizacje pokojów raz tu raz tam , aby mieszkanie miało chociaż trochę tego ogrzewania .

    4. Poprzedni właściciel wypowiedział umowę z Eneą wiec nie mogę przepisać licznika i muszę zawrzeć nową umowę..Dodatkowo nie mam jeszcze podpisanej umowy na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków . Pytam czysto hipotetycznie .Czy może mieszkanie tak stać bez umowy na prąd i umowy na wodę przez ponad miesiąc? Czy mogą mnie spotkać jakieś przez to konsekwencje ? Czy mam obowiązek zawrzeć te umowy teraz?
    Oczywiście nikt nie mieszka , bo się nie da i nie ma prądu zresztą.

  2. #2

    Domyślnie

    Umowy na pewno musisz zawrzeć, nawet jeśli zużycie będzie zerowe. Instalacji nie wróżę nic dobrego, nadaje się pewnie do całkowitej wymiany, w szczególności, że chcesz indukcję i ogrzewanie elektryczne. Tego instalacja aluminiowa może nie udźwignąć. Oczywiście z elektronarzędzi musisz jakoś korzystać, chociażby po to, aby wymienić instalację na nową.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Musi byc "siła"= trzy fazy. Indukcja potrzebuje dwie fazy , na jedną to nieporozumienie.

  4. #4

    Domyślnie

    Ad. 1 Płyta indukcyjna podłączona do siły pobiera około 6kW energii. Przy założeniu, że wszystkie pola pracują (ale może przy jednym polu na pełnej mocy też, nie znam się na tyle). Warto jest założyć, że w tym samym czasie będzie pracować płyta, czajnik, pralka i ogrzewanie. Odnośnie zapotrzebowania w moc na cele grzewcze to nikt Ci tu nie odpowie. To zależy od strat cieplnych mieszkania (czyli jego powierzchni, docieplenia, wentylacji itd).
    Ad. 2 To zależy już od instalacji elektrycznej. W teorii bezpiecznik powinien zapobiec poborowi prądu większemu niż ta instalacja może wykorzystać. W praktyce jeśli instalacja jest stara i nie przystosowana do aktualnych realiów poboru prądu może się spalić.
    Ad. 3 Jeśli nie jesteś pewien tej instalacji to ja bym na noc nie zostawiał do niej nic podpiętego. 0,8kW to mało - np. czajnik pobiera 2kW a w kuchni z indukcją łącznie potrzebujesz kilkanaście kW mocy aby mieć pewność, że płyta indukcyjna, zmywarka, lodówka, piekarnik i czajnik będą mogły pracować jednocześnie.
    Jeśli instalacji nie jesteś pewien to wezwij elektryka niech oceni jej stan. Jeśli nadaje się do wymiany to tego nie przeskoczysz. Przecież nie możesz się obawiać włączyć czajnika Kiedyś montowali przewody aluminiowe nawet 1.5mm2 do gniazdek. Obecnie standardem jest 2.5mm2 i to miedzi. Także w teorii jeśli masz pewność, że w gniazdku nie płynie prąd możesz je odkręcić i zobaczyć jakiego przekroju jest przewód a później możesz sprawdzić jaki maksymalny prąd może w nim płynąć z uwzględnieniem jakiejś tolerancji bezpieczeństwa. Jednak jeśli w ogóle się na tym nie znasz to samemu nic nie rób, elektryk powinien tą instalację ocenić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony