dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie Prośba o ocenę systemu OP + piec

    Cześć,

    Mam pytanie do sposobu wykonania ogrzewania podłogowego. Konkretnie czy będzie działać zgodnie z przyjętymi założeniami:

    #bez mieszalników, by piec mógł grzać wodę do niższej temp np. 30 st.
    #bez pomp i bypoassów
    #piec (hydrosolar) De Dietrich MPX Compact 24
    #powierzchnia ogrzewana ok. 220 m2 (parter + piętro)
    # długość i ilość pętli podam jutro jak będę na miejscu
    #sterowanie temp. odbywać się ma przez ustawienie temp. na piecu + ustawienie przepływu w pętli rotametrami



    Problem pojawił się gdy chcieliśmy ruszyć z piecem. Serwisant wskazał następujące problemy:
    # nie chciał uruchomić z uwagi na brak zabezpieczeń na rozdzielaczach.
    # wyraził także wątpliwość, by jedna pompa w piecu dała radę przepychać taką ilość wody w obiegu.
    # zasugerował także montaż bypassów na rozdzielaczach, gdyż przy zdławieniu przepływu w pętli może dojść do uszkodzenia pieca.

    Będę wdzięczny za opinie/uwagi.

    Zleciliśmy już poprawkę w postaci montażu zabezpieczeń termicznych
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 26-11-2021 o 12:27
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    . Serwisant wskazał następujące problemy:
    # nie chciał uruchomić z uwagi na brak zabezpieczeń na rozdzielaczach.
    # wyraził także wątpliwość, by jedna pompa w piecu dała radę przepychać taką ilość wody w obiegu.
    # zasugerował także montaż bypassów na rozdzielaczach, gdyż przy zdławieniu przepływu w pętli może dojść do uszkodzenia pieca.
    1. jakich znowu zabezpieczeń? przed zbyt wysoka t. w obiegu? Tak mogłoby się stać tylko przy awarii zaworu 3D.
    2. Owszem, możliwe, że trzeba będzie dołożyć pompę, ale warto spróbować najpierw czy pójdzie na pompie kotła.
    3. Chyba w głowie musi sobie ten serwisant założyć bypass. Po pierwsze, przepływ zawsze będzie przez pętle OP, w jednej wiekszy, w innej mniejszy, ale bedzie (i to spory bo i powierzchnia domu spora).

    A nawet gdyby z jakiegoś powodu ustał przepływ w rozdzielaczu, to zadziała bypass w kotle.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dzięki za replikę. Trochę mnie uspokoiłeś

    Tak, mowa o zabezpieczeniu przed zbyt wysoką temperaturą, jeśli kocioł dał by zbyt dużo na obieg. Wygląda jak pokrętło przy kaloryferze.

    Też myślałem, że poczekam i zobaczę czy pompa da radę. Szczególnie jak odpowietrzę układ = zabawa z termokamerą.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz projekt? Ile pętli, jak długie, jakie rozstawy, jakie obciążenie cieplne poszczególnych pomieszczeń?

    Rotametrami możesz doregulować - ale nie naprawisz tak kompletnie spartolonej instalacji.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz projekt? Ile pętli, jak długie, jakie rozstawy, jakie obciążenie cieplne poszczególnych pomieszczeń?
    Patrz post #1

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rotametrami możesz doregulować - ale nie naprawisz tak kompletnie spartolonej instalacji.
    Dzięki za ocenę, ale lepiej porozmawiać bardziej merytorycznie, bo nie widzę sensu słuchania starej gadki fachowcófff: "ło panie, kto panu tak spieprzył"

    Lepiej merytorycznie - założenia i główne uwagi wymieniłem.

    Dodam też filtr magnetyczny na powrocie: ADEY 3/4" GW Atom MagnaClean.
    Na przyłączu (zasilaniu pieca wodą) jest już jest jeden - nie magnetyczny.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie





    + zmiany: dołożono pętlę na garaż + hall na piętrze.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Patrz post #1


    Dzięki za ocenę, ale lepiej porozmawiać bardziej merytorycznie, bo nie widzę sensu słuchania starej gadki fachowcófff: "ło panie, kto panu tak spieprzył"
    To podasz te rozstawy? Ilości i długości pętli? Obciążenia poszczególnych pomieszczeń? Bez odpowiedzi na pytania nie będzie merytorycznej rozmowy.


    Cytat Napisał Sativum Zobacz post




    + zmiany: dołożono pętlę na garaż + hall na piętrze.
    Zupełnie nieczytelne.

    Potrzebne są takie dane:


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja sobie zrobiłem wstępny "projekt" w Purmo SDG. I wyszło przy rozstawie w salonie co 30cm, w sypialni 1 i 4 (tylko po jednej ścianie zewnętrznej - jedna od wschodu, druga od zachodu) co 30cm, w sypialni 2 i 3 (po dwie ściany zewnetrzne od północy i w jednej od wschodu w drugiej od zachodu) co 20cm coś takiego:



    Zasilanie 35* - ostatnia kolumna w tej dyskusji jest najistotniejsza, czyli jaki % zapotrzebowania pokrywa podłoga przy takich parametrach przy -20*.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ProjPodłogówki.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	45,4 KB
ID:	458244  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-11-2021 o 13:23

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Napisałem, że jutro będę na budowie, by podać te informacje.

    Próba wrzucenia w większej rozdzielczości:


    + dodano pętlę na Hall co 20 cm




    + dodano pętlę GARAŻ co 30 cm

    kuchnia co 20 cm
    salon co 15 cm
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co do przepływów - bez dołożonych pętli wychodzi 15,25l/min czyli już w okolicach możliwości wbudowanej pompy.

    Skoro wszystkie rozdzielacze wg projektu z mieszaczem, to pytanie, czy te przepływy są policzone dla tych samych tz? Jeżeli nie, to przy tej samej tz trzeba będzie zmienić przepływy i mocy pompy zabraknie.

    Ale ten projekt jest od czapy. Jak popatrzysz na zestawienie z mojego wstępnego projektu (prawoklik i otwórz w nowym oknie, bo nie widać najistotniejszej, ostatniej kolumny) to przy rozstawie co 30cm w większości pomieszczeń system dostarczał w okolicach 100% ich zapotrzebowania na ciepło a w łazienkach co 10cm tylko połowę. Więc jak u Ciebie jest w łazienkach co 10cm a w pozostałych co 15cm to będziesz potrzebował podnieść tz i znacznie zwiększyć przepływy w łazienkach i mocno stłumić w pozostałych pomieszczeniach. A to większe opory i tym bardziej wbudowana pompa będzie miała problemy.

    A poza tym, że nie masz mieszaczy, dołożyłeś dwie pętle to reszta jest zrobiona zgodnie z projektem? Był w nim bufor?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do przepływów - bez dołożonych pętli wychodzi 15,25l/min czyli już w okolicach możliwości wbudowanej pompy.

    Skoro wszystkie rozdzielacze wg projektu z mieszaczem, to pytanie, czy te przepływy są policzone dla tych samych tz? Jeżeli nie, to przy tej samej tz trzeba będzie zmienić przepływy i mocy pompy zabraknie.

    Ale ten projekt jest od czapy. Jak popatrzysz na zestawienie z mojego wstępnego projektu (prawoklik i otwórz w nowym oknie, bo nie widać najistotniejszej, ostatniej kolumny) to przy rozstawie co 30cm w większości pomieszczeń system dostarczał w okolicach 100% ich zapotrzebowania na ciepło a w łazienkach co 10cm tylko połowę. Więc jak u Ciebie jest w łazienkach co 10cm a w pozostałych co 15cm to będziesz potrzebował podnieść tz i znacznie zwiększyć przepływy w łazienkach i mocno stłumić w pozostałych pomieszczeniach. A to większe opory i tym bardziej wbudowana pompa będzie miała problemy.

    A poza tym, że nie masz mieszaczy, dołożyłeś dwie pętle to reszta jest zrobiona zgodnie z projektem? Był w nim bufor?
    Dzięki za odpowiedź. Jutro sprawdzę foto o którym piszesz.

    Tak,reszta powinna być zgodnie z projektem. Brak buforu - nie licząc zbiornika CWU 160 L

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    A poza tym, że nie masz mieszaczy, dołożyłeś dwie pętle to reszta jest zrobiona zgodnie z projektem? Był w nim bufor?
    Mieszacz, bufor do kondensata z OP......
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie





    Ilość obwodów i długość pętli.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony