dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie Wymiana wymiennika zwykłego na entalpiczny.

    No i stało się poszły konie po betonie. Zakupiłem wymiennik entalpiczny do mojego rekuperatora. Był to zakup trochę w ciemno, ponieważ ciężko jest uzyskać informacje o wymiarach takich wymienników u sprzedawców. Właściwie jeden na aledrogo podawał wymiary i nimi się pokierowałem i zakupiłem.
    Trzeba było trochę dopasować ten nowy, ale niewiele, po prostu jest trochę krótszy o 2,5cm co uzupełniłem płytą styropianową, dodałem jeszcze srebrną taśmę w inne miejsce i jakoś to działa.
    Teraz moje obserwacje po kilku dniach działania nowego wymiennika. Przestało się lać z rekuperatora, nie patrzyłem jeszcze do środka jak to wygląda, ale pewnie jest OK. Wilgotność na nawiewie jak na razie rośnie i doszła już do 40% przy 20*C. w domu wilgotność dochodzi już prawie do 50% przy 21*C. Teraz mam obawy, aby nie było za dobrze z tą wilgotnością. 50% by mi wystarczyło.
    Dodam, że wilgotność w domu przed wymianą była poniżej 40% a w zimie spadała nawet poniżej 30% i to przy zredukowanym do 40% przepływie, nominalnie mam przepływ na 60% mocy maksymalnej i to jest OK jeśli chodzi o CO2.
    Czy ktoś z grupowiczów przerabiał taką metamorfozę ze swoim rekuperatorem?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kilka osób zmieniało wymienniki w swoich ThesslaGreen. W tym także ja. Szczegółowo opisywałem sprawność odzysku oraz obserwacje. Rekuperator działa zdecydowanie lepiej.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    W zasadzie najbardziej zależy mi na odzysku wilgoci, bo poprawia komfort w domu. Sprawność temperaturowa nie jest miarodajna dla rekuperatorów ponieważ nie uwzględnia ciepła utajonego w przemianie fazowej pary w wodę, a to jest to dość znaczna wartość energii.
    W moim przypadku, "dorabiając" WM w domu, priorytetem było odseparowanie się od zadymienia zewnętrznego, co po wielu próbach się udało. Teraz, dzięki wymiennikom entalpicznym, przyszła kolej na poprawę kolejnego komfortu jakim jest odpowiednia wilgotność.
    Zobaczę jak będzie sprawował się taki wymiennik w całorocznym okresie eksploatacji. Nie wiem czy jest jakaś określona żywotność takiego wymiennika.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli to polimerowy to nie ma określonej trwałości. Sumarycznie erv odzyskuje więcej energii. Mam system który to przelicza. Będziesz na pewno zadowolony. W samym listopadzie mam odzysk 160kg, w październiku było 170kg. A mrozy dopiero idą w zeszłym roku to wszystko odparowywal nawilżacz.

  5. #5

    Domyślnie

    Przyłącze się do tematu, z pytaniem. Co przy wymienniku entalpicznym, kiedy w domu mamy dużą produkcję wilgoci (suszenie prania praktycznie non stop, gotowanie itp)?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Przyłącze się do tematu, z pytaniem. Co przy wymienniku entalpicznym, kiedy w domu mamy dużą produkcję wilgoci (suszenie prania praktycznie non stop, gotowanie itp)?
    Ile czasu schnie Ci pranie? Faktycznie robisz 8 prań dziennie w większe mrozy i ze cztery w taką pogodę, jak teraz?
    Jaką masz wilgotność?

  7. #7

    Domyślnie

    Bywa, że 2 razy dziennie (dzieci ). No i pranie w 3-4 godziny nie zdąży wyschnąć. Ale już pomijając rzeczywistą sytuację, interesuje mnie jak zachowa się urządzenie. Bo przecież coś z tą wodą musi zrobić. Czy nadmiar będzie się wykraplać, czy bardziej będzie nawilżać powietrze nawiewane?
    Pytam bo o ile obecnej zimy zostaje tak jak jest, to na przyszły rok była w planach wymiana wymiennika na entalpiczny.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jaka masz teraz wilgotność?

  9. #9

    Domyślnie

    Oscyluje w okolicach 40-50% (przy mrozach bardziej w okolicy 40) jednak wystarczy zimowy wyjazd na weekend i wilgotność mocno leci w dół.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy erv możesz spokojnie dołożyć +10%. Jeśli podczas przebywania w domu nie spada poniżej 40, to rzeczywiście możesz mieć potem trochę za wysoką. Zależy jeszcze od dokładności higrometru.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Czy to możliwe, aby przy wymienniku entalpicznym "kapało" z rekuperatora. Teraz jest na zewnątrz przez cały czas wilgotność 100%, wszystko mokre na zewnątrz, samochód pod wiatą cały mokry. Czy ktoś miał taki przypadek z rekuperatorem?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Raczej nie. Zlokalizuj skąd kapie.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Raczej nie. Zlokalizuj skąd kapie.
    Kapie z odpływu skroplin, wprawdzie aż w piwnicy a rekuperator jest na strychu, ale to z rekuperatora odpływ. Mam trochę kłopot zaglądnąć do rekuperatora tak aby zobaczyć wymiennik bo jest od strony ściany i muszę rekuperator praktycznie zdemontować, aby otworzyć ściankę dostępu do wymiennika.
    Wcześniej nie kapało. Nie jest to dużo wody może setkę nakapało przez ostatnie kilka dni. Myślałem, że ktoś zaobserwował takie coś u siebie. Jak pisałem ostatnio jest mgła całymi dniami i wszystko co może zamokło na zewnątrz domu.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Woda w syfonie zbiera się raczej od strony wywiewu. Od strony czerpni nie ma odpływu.
    Rury wywiewu z domu są dobrze zaizolowane? Może przy wyższej wilgotności w domu skrapla się woda na wywiewie w rurach?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Sprawa wody się wyjaśniła. Sam przy budowie WM porobiłem sobie odskraplacze z rur wywiewowych, spodziewając się skraplania wody. Rury są PCV "kiblorurki" więc nie rdzewieją, wprawdzie ocieplone 10cm wełny, ale jak widać może się tam skraplać woda, gdyż strych nie jest ocieplony. Na strychu obydwa odpływy są połączone do jednego "spływu" do kotłowni.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ronifcb

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    WW
    Posty
    124

    Domyślnie

    Orientuje sie ktos gdzie kupic taki wymiennik ?Obecnie mam core o wymiarach 366 x366 h 400 .Nigdzie ie moge takiego znalezc .Na jeden stronie niby sa ,ale brak dostepnosci.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    filtryaero.pl

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ronifcb

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    WW
    Posty
    124

    Domyślnie

    Jest tylko 366x366x378 czyli 22 mm krótszy .

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ronifcb Zobacz post
    Jest tylko 366x366x378 czyli 22 mm krótszy .
    Ja też miałem taki na 400 a kupiłem 378. Resztę długości uzupełniłem styropianem i bangla. Użyłem jeszcze taśmy srebrnej, w niektórych miejscach, bo mój poprzedni wymiennik miał "skrzydełka" które przylegały do uszczelek a ten nie ma. Wszystko działa i jestem zadowolony. Wilgotność się zwiększyła i oscyluje pomiędzy 40 - 50% bez dodatkowego nawilżania.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ronifcb

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    WW
    Posty
    124

    Domyślnie

    Ok dzięki wielkie. Zrobię pewnie to samo .Ogólnie po wymianie jesteście zadowoleni?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony