dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Gaz czy pellet? Oto jest pytanie!

    Dzień dobry!
    Mój domek dopiero w trakcie - obecnie jest SSZ. W projekcie jest ogrzewanie na pellet, grzejniki, bez cwu, czyli piec tylko ogrzewa dom w sezonie.
    Parametry budynku: pow. ogrzewana 90m2, poddasze użytkowe, dach ocieplony 25cm wełną mineralną, budynek styropian grafit 15 cm, podłoga 12 cm xps, bryła prosta, zwarta, okna 3-szybowe, niezbyt duże, kotłownia w przybudówce (wejście z zewnątrz).
    Zrobiłem prostą ocenę na stronie https://cieplo.app/start
    Wynik: zapotrzebowanie roczne na poziomie 9000 kWh netto

    Przy spalaniu pelletu potrzeba ok 1800 kg, oczywiście zakładam, że to wynik bardzo optymistyczny, sprawność pieca itp..., ale mam nadzieję, że w 3000 bym się zmieścił.
    Pytanie brzmi: A MOŻE PIEC GAZOWY NA PROPAN W BUTLACH 33KG? Instalacja prosta, z obliczenia wychodzi, że potrzeba ok 100kg gazu na miesiąc, więc 4 butle, 2 butle się wymienia co 2 tygodnie. Brzmi zachęcająco.

    Bardzo proszę o opinie, dziękuję i pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Wiesz ile kosztuje wymiana takiej butli?

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie.
    Jaki obecnie koszt takiej butli, to się przeliczy rzeczywisty 1kWh.
    Zauważ, że Rosjanom spaliły się zakłady przeróbcze do produkcji LPG
    Stąd tak wysokie ceny tego gazu na stacjach.

    Przyjmując ceny jakie mamy na stacjach i wartości 100% propanu wychodzi, że 1kWh kosztuje 45gr
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4

    Domyślnie


    Już widzę o co chodzi: małe zbiorniki to po 8 zł/kg, ale czemu oferta na duże (takie po kilka tys. litrów) ciągle są po 2,80 i w tych okolicach?

    W każdym razie to odpada, przynajmniej na razie

    Ale chętnie posłucham rad mądrzejszych, bardziej doświadczonych w temacie.
    Za wszystkie wypowiedzi serdecznie dziękuję

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Małe zawsze były droższe, nie wiem, czy akurat 3-krotnie, ale nikt tym nie ogrzewał domu - chyba, że sezon, dwa w oczekiwaniu na podpięcie do rury z gazem.

    Dlaczego nie powietrzna pompa ciepła ? Popytaj o dotację, pewnie da sie pokryć nią sport % inwestycji.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wiem, jaką wartość opałową ma pellet i po ile jest dostępny u Ciebie.
    Zakładając że ma 20MJ/kg, sprawność kotła pelletowego na poziomie 85%,
    By osiągnąc cene 45gr/kWh, pellet musiałby kosztować 2125zł za tonę.
    Przy wartości opałowej 16MJ i sprawności kotła 85%, to cena 45gr/kWh to 1700zł/t.
    Pomijając koszt zużycia prądu na obsługę samego kotła.
    Co do propanu: przyjąłem że 1 litr to 24MJ przy cenie 3zł/l.
    Na stacjach LPG w okesach zimowych, jest mieszanka propan/butan. Ten drugi gaz jest tańszy i ma wyższą kaloryczność.
    Jakiś czas temu na okres zimowy, skład wynosił 80% propan i 20% butan.
    Przy takiej mieszance, wartość opałowa jest około 5% wyższa przy zakupie na litry.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 28-11-2021 o 11:26
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlaczego nie powietrzna pompa ciepła ? Popytaj o dotację, pewnie da sie pokryć nią sport % inwestycji.
    U Ciebie coś dawają z miasta?
    U mnie dawali na kotły gazowe przez krótką chwilę.
    Obecnie nic na nowe budynki i na już postawione.
    Stąd mam tanią pc.
    Straszna lipa.
    A przez nowy wał (ład), 20 milionów mniej dla mojej gminy. Tak mówłi radny z mojego okręgu.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    Muszę dokładnie się dowiedzieć, ale z tego co wiem to nic.
    Najlepsze jest to, że włodarze gminy pozwolili przeprowadzić przez teren (na granicy miasta gminnego) gazociąg (nie wiem, chyba średnie ciśnienie) i nie wytargowali przy tym stacji redukcyjnej, żeby rozpocząć gazyfikację

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U Ciebie coś dawają z miasta?
    U mnie dawali na kotły gazowe przez krótką chwilę.
    Obecnie nic na nowe budynki i na już postawione.
    Stąd mam tanią pc.
    Straszna lipa.
    A przez nowy wał (ład), 20 milionów mniej dla mojej gminy. Tak mówłi radny z mojego okręgu.
    Nie wiem, nie szukałem nawet takich informacji - ale chyba czytałem tu wpisy ludzi, którzy jakieś dotacje wzięli, nie wiem, czy gminne, miejskie, czy państwowe.

    https://www.muratorplus.pl/biznes/pr...13oM-Qyid.html
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Jeśli wejdzie to - Moje Ciepło dla pomp ciepła w nowych domach
    Co ciekawe, program priorytetowy Moje Ciepło dotyczyć będzie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.
    https://globenergia.pl/moje-cieplo-d...e-w-2022-roku/
    - rozważanie gazu czy pellletu będzie raczej bezsensowne.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #11

    Domyślnie

    Tylko prąd w tak małym domku. Dołóż po przysłowiowym 5cm ocieplenia i montuj pompe... latanie z butlami czy workami w 2022 roku.. kto ci to podsunął?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony