dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ds Damian

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Susz
    Kod pocztowy
    14-240
    Posty
    3

    Domyślnie Czy instalacja ogrzewania podłogowego jest wykonana poprawnie?

    Budynek: Dom jednorodzinny wolnostojący, parter i piętro
    Powierzchnia uzytkowa: 136m2
    Ogrzewanie: 100% podłogówka
    Materiał: Rura Khan-term blue floor 16mm
    Długość całkowita instalacji: około 1000m

    Kocioł grzewczny dwufunkcyjny: Termet Eco gold 25kw
    Rodzielacze: 1 na pietrze 8 petli i 1 parter 8 petli

    Podczas pierwszego uruchomienia kotła przez serwisanta termet odrazu powiedział, że ta instalacja nie będzie działać poprawnie, Zarzucił wykonującemu,że nie załozył on sprzegła pomiędzy kondygnacjami i dodatkowych pomp elektrycznych.

    Wczoraj zrobiłem pierwsze uruchomienie kotła (budynek jest docieplony 20cm styropianem zgodnie z projektem - poddasze w trakcie docieplania wełna). Ustawiona temp, na kotle 28 stopni i dosłownie 5-10 minut po uruchomienia zasilanie na pietrze ma 27 stopni, powrót 16.Sytuacja na dole w kotłowni(pomieszczenie gdzie jest kociol i rozdzielacz parteru) zasilanie ma tylko 15 stopni za to powrót 18. Nie mam jeszcze założonych sterowników oraz elektrozaworów gdyż nie mieszkamy jeszcze tam i jest to pierwszy sezon który grzejemy.

    Po 2h pracy kotła temp na parterze: 23 i powrót 16, oraz pietro 23 i 15 powrot

    temperatura bezpośrednio mierzona przy kotle to 23 i powrót 15 stopni

    1. Czy jednak serwisant miał racje?
    2. Jak sprawdzić z jaką mocą pracuje palnik w tym kotle? - nie moge znaleść w instrukcji

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Pompa w kotle Termet jest dość mocna dlatego jakoś to pracuje. Jeśli instalacja z założenia będzie z elektrozaworami to należało by wziąć pod uwagę współczynnik jednoczesności całego układu.
    Jeśli układ pracuje teraz bez elektrozaworów to po ich założeniu praca będzie jeszcze lepsza a instalacja szybciej reagowała na zmiany temperatury.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Sprawdź jakie masz przepływy na dolnym i górny rozdzielaczu przy wszystkich otwartych pętlach. Przy ok 2 l/min nic bym nie ruszał.
    Przy mniejszym przepływie też będzie grzać ale gorzej ze sterowaniem.
    Jak rotametry ledwo się wychylają sprzęgło obowiązkowo.

    Znasz model pompy w piecu?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ds Damian

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Susz
    Kod pocztowy
    14-240
    Posty
    3

    Domyślnie

    Na dole i gorze przeplywy na rotametrach sa rowne 2l/min jednak martwi mnie ta roznica temperatur miedzy zasilaniem a powrotem. Moj instalator twierdzi ze roznica na zasilaniu i powrocie moze byc nawet o 10 stopni co wydaje mi sie zbyt duza. Z tego co czytalem zdania sa podzielone co do zasadnosci montazu dodatkowych pomp elektrycznych. Mi wydaje sie, ze po calym dniu pracy kotla i gdyby dzialalo to tak jak trzeba to ta temperatura powrotu powinna byc max 3-4 stopnie roznicy na powrocie, czy sie myle?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem jest tym większa im rozleglejsza jest instalacja, oraz zależna od pojemności grzejników . Pojemność ogrzewania podłogowego przy rurach PEX 16 jest na poziomie 0.106l/mb. Jeśli obwód średnio ma 70mb to pojemność grzejnika jest na poziomie 7l.
    Pojemność grzejnika płytowego 600 x 900 jest na poziomie 5,5l.
    Przy przepływie 2l/min woda zasilająca zanim wróci z powrotem do kotła przepływa w instalacji i grzejnikach czas pomiędzy 3 - 5minut.

    Czy dalej myślisz że woda np o temperaturze 35*C która przez 5 minut ma kontakt z otoczeniem mającym 22*C ostygnie tylko o 3*C.

    Cały dzień pracy kotła nie ma tu nic do rzeczy ponieważ musisz przyjąć tylko okres pracy kotła pomiędzy kolejnymi załączeniami. Kocioł nie pracuje 24 / 24 tylko do czasu kiedy temperatura pomieszczenia osiągnie nastawioną temperaturę lub woda w obwodzie osiągnie nastawioną lub wyznaczoną temperaturę. Następnie kocioł wyłącza się a woda w obwodzie stygnie do chwili uzyskania przez nią lub pomieszczenie temperatury T-dt.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ds Damian

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Susz
    Kod pocztowy
    14-240
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź, troche mi rozjaśniłeś sytuacje.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Jak wygrzejesz dom to dt będziesz miał ok 4 stopni.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony