dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Instalacja Wody w graniach działki + instalcje wod-kan z gminy.

    Jakiś czas temu nabyłem w przetargu gminny działkę. Przetarg oczywiście jawny nieograniczony, w opisie przedmiotu działki nic specjalnego, ani nietypowego nie zostało wskazane. Teren objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę jednorodzinną - obejmuje zaplanowaną, ale jeszcze nie wykonaną instalacje wod-kan w również projektowanej drodze. Jako, że szykuje się do podpisania umowy na wybudowanie domu jestem na etapie rozpoznawania możliwości uzbrojenia działki w media. Po szczegółowej analizie map oraz po słowie z pracownikami gminy, okazało się, że przez zakupioną działkę przechodzi instalacji wody (na mapce stanowiącej załącznik do planu zagospodarowania przyłącze oznaczone jest jako WB, woda branżowa(?)). Sprawa jest dość tajemnicza, ale na ten moment wygląda na to, że właściciel niewiele oddalonej od mojej własności działki, jeszcze długo przed ustaleniem planu zagospodarowania przestrzennego i wydzieleniu objętych nim działek przez gminę zrealizował przyłącze do swojej działki. Zgodnie z informacjami jakie posiadam na ta chwilę jest to przyłącze prywatne, które kilkanaście lat temu jeszcze przechodziło przez ziemie gminy, a aktualnie przechodzi przez działkę należącą do mnie.
    Teraz pojawia się moje pytanie i wątpliwości:
    - Jaki jest status prawny tego przyłącza? (bubel ?)
    - Kto jest za nie odpowiedzialny w granicach mojej działki?
    - Czy stałem się jego właścicielem (w akcie notarialnym nie ma informacji o służebności względem gminy czy osoby prywatnej)
    - Czy mogę się do tego przyłącza podłączyć?
    - Czy mogę sobie je wykupować i zrobić z niego płotek?

    Rozwijając czwarte pytanie. Z informacji jakie otrzymałem z gminy, po zapowiedzi mojej intencji złożenia wniosku o wydania decyzji o pozwolenie na budowę, nikt nie jest w stanie określić czy i kiedy zostaną wykonane planowane przyłącza, a przecież w projekcie budowlanym odpowiednie projekty należy i trzeba wykonać. Dodatkowo z informacji jakie udało mi się uzyskać jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego jest informacja o mediach dostarczanych przez gminę nie zostanie mi wydana zgoda na wybudowanie np. studni. Mając na uwadze powyższe nasuwają mi się następujące pytania
    - Czy są środki, aby nieco zmotywować gminę do inwestycji, do których zobowiązali się planem zagospodarowania i sprzedażą działki budowlanej?
    - Czy gmina może w ramach procedury wydawania decyzji o przyłączu mediów nakazać wykorzystanie przyłącza istniejącego na działce, którego status wydaję się być nieuregulowany?

    Z góry dziękuję za każdą pomoc i komentarz w sprawie.
    Ostatnio edytowane przez n3q ; 29-11-2021 o 22:06

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    WB - naniesiono na mapie z wywiadu branżowego czyli przerysowano z projektu tego przyłącza. Może to być zgodnie z przebiegiem albo i nie. Lub jeśli nie było projektu, to na mapie wywiadu ktoś tak wrysował z pamięci pana Janka ( Jasiek! Pamiętasz jak to przyłącze do Kowalskich leci przez gminną łąkę, no tam za sklepem?). Przyłącze prywatne przez twoją działkę jest nielegalne, gdyż nie ujawniono go w KW a to zawaliła gmina przed sprzedażą. Kontakt urzędnika z referatu obrotu ziemią, z panem Jankiem ze spółki gminnej od wodociagów nie istnieje, chyba że to jego np. teść. ) Niestety obecnie pozostaje ci wezwanie pisemne ZPO do sąsiada o usunięcie przyłącza i albo iść na udry lub negocjować przełożenie (może jako modernizację przyłącza na sieć????) Plamę dała gmina, więc powinna pomóc jesli zagrozisz rozwiazaniem umowy z powodu wady prawnej nieruchomości. Zrobili cię ordynarnie w wała.

  3. #3

    Domyślnie

    W informacji o przetargu, wskazania są jasne - działka nieuzbrojona, nieobciążona prawami osób trzecich, jak również bez zobowiązań wobec osób trzecich. W akcie notarialnym i księgach brak informacji o tym kwiatku.

    Być może takie przyłącze jak by była możliwość skorzystania z niego zanim gmina zrobić sieć to nie byłoby zła opcją. Biegnie teoretycznie wzdłuż granicy działki, gdzie PZP ogranicza możliwość zabudowy. Jednak tutaj również pojawia się wiele wątpliwości. Czy to przyłącze rzeczywiście tam jest, jaki jest jego stan. Być może stoi w nim woda od 15 lat. Jeżeli tak to przypuszczam, że nie nadaje się już za bardzo do wykorzystania, chyba, że ktoś wziąłby się za jego płukanie, ale kto miałby to zrobić.

    Działka którą uzbraja to nieszczęsne przyłącze jest niezabudowaną łąką, a ze wstępnych informacji udzielonych telefonicznie przez pracownika gminy, właściciel od ładnych kilu lat jest nieuchwytny.

    Na koniec prośba o rozwiniecie skrótów
    KW - Księga Wieczysta ?
    ZPO - ? .

    Przepraszam nie jestem biegły w branżowym slangu.

    Dzięki za komentarz !

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    KW - tak, ZPO - żółta kartecza Za Potwierdzeniem Odbioru , dla organów administracji karteczka jest biała o innej (rozszerzonej, bogatszej) treści. Właściciel jest nieuchwytny dla komornika i namolnych urzedników, lecz przecież ktos płaci podatek gruntowy. Wiem, wiem RODO,

  5. #5

    Domyślnie

    ziemia ostatniej klasy, zwolniona z podatku

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony