dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zwiększenie grubości ocieplenia w elewacji - jak to w końcu jest?

    Mam pytania odnośnie do zwiększenia grubości ocieplenia elewacji np. z 15 cm do 18 cm dla 2 ścian budynku:

    1. Czy jest to dozwolone bez zmiany pozwolenia budowlanego? Czy trzeba to zgłaszać gdzieś?

    2. Czy odległość minimalna 4m do granicy działki dla ściany z oknem jest liczona:

    a) od tynku na ocieplonym budynku do linii granicznej działki
    b) czy też od lica szyby w oknie do linii granicznej działki?

    3. Geodeta wyznaczając granicę działki oraz umiejscowienie budynku wspominał mi, że błąd pomiaru GPSem to 10 cm. Czyli odległość w projekcie 4 m może być w rzeczywistości 4,10 m i jest to w granicach tolerancji. Czy zatem przy odbiorze odległość muru od granicy jest sprawdzana z "linijką"? Pytam jak to wygląda w praktyce, kogoś kto to przechodził na własnej skórze.

    Dla mnie nawet z użyciem miarki to +/- 10 cm liczone od budynku do siatki ogrodzenia jest niezauważalne, zależy jak kto złapie wymiar.

    4. Czy są sposoby, żeby różnicę w grubości ocieplenia na dwóch ścianach optycznie zgubić?

    Szukam sprawdzonych opinii/komentarzy, bo sporo się naczytałam już i mam mętlik w głowie.
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 30-11-2021 o 09:22

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    O ile pamiętam to do 2% wymiarów zewnętrznych, jest to zmiana nieistotna według Prawa Budowlanego. Minimalna odległośc to 4 m od elewacji (nie od szyby!) do granic, dlatego granice powinny spełniać warunki Rozporządzenia o standardach w geodezji https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20210001304
    paragraf 40, p.4.
    4. W przypadku gdy brakuje dokumentacji, o której mowa w ust. 1, lub gdy dane w niej zawarte nie pozwalająna określenie współrzędnych punktów granicznych, współrzędne pozyskane z bazy danych ewidencji gruntówi budynków modyfikuje się w wyniku pomiaru poprzedzonego ustaleniem przebiegu granic w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy .
    Czyli gdy budowa ma być blisko granic, należy je ustalić a potem pomierzyć aby nie było niespodzianek. Wszystkie okoliczności z granicami ,należy wyjaśnić przed sporządzeniem mapy., bowiem pozorne oszczędnosci mogą mieć fatalne następstwa dla inwestora. Często tanio, oznacza bardzo drogo.
    Na mapie dcproj w teabeli opisowej powinna być uwaga o ewentualnych służebnościach (Zbadano KW nr .......... , brak służebności lub istnieje obciażenie .....) oraz źródło granic (z ustalenia i pomiaru....) lub przy dużych obiektach (z bazy EGiB ).
    W sytuacjach drastycznych nadzór budowlany może zażądać analizy matematycznej położenia elementów budynku (najczęściej narożników) względem granicy. Dokumentację przygotowuje geodeta.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.435
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Pytanie: z jaką precyzją zostały wytyczone granice działki? U mnie geodeta powiedział, że granice były wytyczane co do ok. 20 cm (gdzieś zaraz po wojnie). W takiej sytuacji pytanie o 3 cm dodatkowego styropianu nie ma znaczenia. Ale, jak to jest w praktyce z nowymi działkami? (pytanie do Berthy)
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Mam pytania odnośnie do zwiększenia grubości ocieplenia elewacji np. z 15 cm do 18 cm dla 2 ścian budynku:

    1. Czy jest to dozwolone bez zmiany pozwolenia budowlanego? Czy trzeba to zgłaszać gdzieś?
    Zagadać z Kierbud - moim zdaniem zmiana nieistotna, nie powodująca konieczności zmiany pozwolenia.

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    2. Czy odległość minimalna 4m do granicy działki dla ściany z oknem jest liczona:

    a) od tynku na ocieplonym budynku do linii granicznej działki
    b) czy też od lica szyby w oknie do linii granicznej działki?
    Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    3. Geodeta wyznaczając granicę działki oraz umiejscowienie budynku wspominał mi, że błąd pomiaru GPSem to 10 cm. Czyli odległość w projekcie 4 m może być w rzeczywistości 4,10 m i jest to w granicach tolerancji. Czy zatem przy odbiorze odległość muru od granicy jest sprawdzana z "linijką"? Pytam jak to wygląda w praktyce, kogoś kto to przechodził na własnej skórze.
    Pogonić geodetę jeśli ma problem z wyznaczeniem budynku. 10 cm przesunięcie?! Inna sprawa, to dla świętego spokoju sugeruję wyznaczyć ścianę na 4,2 m od granicy. Różne cuda zdarzają się na działce, w tym na etapie murowania.

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    4. Czy są sposoby, żeby różnicę w grubości ocieplenia na dwóch ścianach optycznie zgubić?
    Różnica 3 cm na grubości ocieplenia jest niewidoczna, szczególnie jeśli dotyczy całej ściany.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Jeżeli granice były z podziału z decyzją i zmierzone po 2011 to mają współrzędne spełniające rozporządzenie o standardach. Jeśli działki/granice były wcześniej utworzone i np. nie były dzielone, to dokumenty z zasobu odgk służą ustaleniu przebiegu granic do celów EGiB (Dz.U.2021 poz.1390.par.31 i 32), potem pomiar i ujawnienie nowych XY w bazie EGiB.

    Uzupelniając:
    po ustaleniu granic i pomiarze zmianie mogą podlegać tylko współrzedne, bo to jest czynnośc techniczna. Przebieg granic nie może ulec zmianie! Oprócz podziału, zmiana przebiegu granic w szczególnych przypadkach może ewentualnie nastąpić w wyniku postępowania rozgraniczeniowego, gdy zawarto ugodę lub w przypadku braku zgody i niedostatku dokumentów oraz nie podpisania ugody, w wyniku rozstrzygnięcia przed sądem.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 01-12-2021 o 00:15 Powód: Uzupełniając:

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony