dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Rozmieszczenie zacisków na panelach PV

    Witam, mam dość nietypowe pytanie, ponad rok działa u mnie instalacja PV, nie mam zastrzeżeń. Zastanawia mnie jedna sprawa i to praktycznie od samego początku a mianowicie kwestia rozmieszczenia klamr mocujących panele do profili. Wiem, że normy zalecają rozmieścić je w okolicach 25-30cm od krawędzi paneli (w moim przypadku są to panele o wysokości około 175cm i szerokości 102cm). U mnie wystąpiła nietypowa sytuacja, dachówka wielkoformatowa nie pozwalała na swobodne manewrowanie rozstawem profili aluminiowych przez co dolny oraz górny sort paneli został przykręcony w sposób jak na zdjęciu poniżej (jedna klamra parę cm od krawędzi, druga natomiast około 45-50cm. Środkowy sort natomiast poprawnie. Pytanie tyczy się tego o ile jest to bezpieczne? Tzn mam na myśli wystąpienie pęknięć w szkle itd? Na co zwrócić uwagę robiąc przeglądy nawet takie własne na zasadzie przejrzenia stanu technicznego paneli? Jak wspominałem wcześnie wszystko działa bezproblemowo, instalacja przetrwała śnieżną zimę, wiatry itd., sam montaż jest solidny, wszystko dobrze skręcone, gęsto zastosowane uchwyty wydłużane typu es. Jedyne co mnie martwi to rozstaw tych klamr.




  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Sprawdź warunki montażu tych konkretnych modułów tego producenta.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:34

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Sprawdź warunki montażu tych konkretnych modułów tego producenta.
    Poszukam w internecie, może coś znajdę choć standardowo moduły chwyta się w granicach 35cm licząc od boków. Najbardziej obawiam się mikropęknięć i powstania hot spotów. Niestety ten sort wyszedł niefortunnie, albo czeka mnie ściąganie oaneli i przemeblowanie choć mało to wniesie bo dachówki nie dają manewru albo muszę wymyśleć jakieś wzmocnienie tzn oparcie wysunietych krawędzi.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Możesz zrobić dodatkowe podparcie w okolicy środka modułów.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Możesz zrobić dodatkowe podparcie w okolicy środka modułów.
    Co byś zaproponował? Normalnie profile alu czy coś bardziej prostego? Ja myślałem o usztywnieniu krawędzi ramy gumą coś na zasadzie odbojów,. zaprzeć o dachówkę i przykleić na mocny klej silikonowy. Chodzi mi tylko aby usztywnić ramę przed śniegiem a z tego co zauważyłem właśnie na dolach zalega go najwięcej.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Podaj jaki dokładnie masz model modułu PV .
    Twoje rozwiązanie z gumą i podklejeniem jest niedobre.
    Obciążenie śniegiem jest niewielkie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Panele to Longi LR4-60HPB o mocy 350Wp. Mam kartę produktu ale na PC a teraz piszę z telefonu. Muszę poszukać więcej informacji w internecie. Z tego co się orientuję to grubość ramy wynosi 35mm.



    ecie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    1/4, 1/8 długości panela, w tym przedziale trzeba się zmiescić(tak przeważnie to wygląda). Mogło by być lepiej, ale bardziej bałbym się tych esek, które uważam za słaby punkt konstrukcji(haki do krokwii są bardziej optymalne).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony