dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 75 z 75
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Serio? Na nic innego nie wpadłeś ?
    https://www.youtube.com/watch?v=992jYdf7g1Q 3:13
    I gdzie tu kable? Nie mów, że przez zamki przeciągany jest pilotem kabel ydyp 3x2,5mm2 z rozdzielnicy na drugi koniec domu.

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I gdzie tu kable? Nie mów, że przez zamki przeciągany jest pilotem kabel ydyp 3x2,5mm2 z rozdzielnicy na drugi koniec domu.
    Ano przeciągają. Rozważałem tę technologię przy budowie swojego domu , byłem na placu budowy i robotnicy mówili, że na ogól nie ma problemów z przepychaniem kabli.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Serio? Na nic innego nie wpadłeś ?
    https://www.youtube.com/watch?v=992jYdf7g1Q 3:13
    Kolego, zarzucasz mi ignorancję, choć podesłałeś film z którego nie wynika jak są łączona instalacja. Widać na nim, że są osadzone gniazdka i wykonane bruzdy pod instalacje. Nie jest to więc gotowy element, a taki, który trzeba co najmniej spiąć ze sobą - o co pytałem.

    Twój post niczego nie wniósł. Nie wiesz? Nie pisz.
    Ktoś wie czy jest jakieś rozwiązanie systemowe, czy poi prostu przychodzi elektryk i standardowo ciągnie kable?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ano przeciągają. Rozważałem tę technologię przy budowie swojego domu , byłem na placu budowy i robotnicy mówili, że na ogól nie ma problemów z przepychaniem kabli.
    Bez złączek przez kilka(naście) metrów w tym przez prostopadłe ściany? Nie wierzę. Co najwyżej z dziurki do dziurki w tej samej ścianie. A reszta gdzie? Po wiązarach nadrabiając metry kabla?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-12-2021 o 00:24

  5. #65
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Już w w 1989r w Niemczech,stawiając szalunki pod żelbetowe ściany piwnic, umieszczaliśmy w nich ramy okien, drzwi i gniazdka, połączone rurkami gładkościennymi, przez które elektrycy później przeciągali kabel. Jak ktoś jest zainteresowany lub nie wierzy niech się uda na budowę lub pisze do firmy o szczegóły.
    Sedno jest jedno - NIE MA TYNKU przykrywającego kable, co było moją odpowiedzią na -
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Instalacja elektryczna wymaga przykrycia tynkiem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    A podłogi? suche? Ściany regipsy, czy tynki? Więźba krokwiowo-jętkowa, czy prefabrykowana?
    M.in. z powyższych powodów, ostrożnie podchodziłbym do deklaracji, że dom postawi się w 3-max 4 mce
    Z 120 metrową parterówką na wiązarach, SSZ moja ekipa wyrobiła się w niecałe 3 miesiące. Było w tym ze 2 tygodnie rożnych przerw, a ekipa to trzech mocno starszawych panów pracujących po 8 godzin (byli na 7 rano, jak przyjeżdżałem na budowę przed 16 to z reguły ich już nie było). Tutaj mury to pewnie 2-3 dni, tynkowania nie ma bo keramzyt, elektryka w rurkach, wod-kan tez długo nie schodzi, podłogówka to 1 dzień, wylewki drugi
    Więc ogarnięta firma, na prefabrykatach spokojnie się w te 4 miesiące wyrobi do stanu deweloperskiego.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Z 120 metrową parterówką na wiązarach, SSZ moja ekipa wyrobiła się w niecałe 3 miesiące. Było w tym ze 2 tygodnie rożnych przerw, a ekipa to trzech mocno starszawych panów pracujących po 8 godzin (byli na 7 rano, jak przyjeżdżałem na budowę przed 16 to z reguły ich już nie było). Tutaj mury to pewnie 2-3 dni, tynkowania nie ma bo keramzyt, elektryka w rurkach, wod-kan tez długo nie schodzi, podłogówka to 1 dzień, wylewki drugi
    Więc ogarnięta firma, na prefabrykatach spokojnie się w te 4 miesiące wyrobi do stanu deweloperskiego.
    Nie mówię, że nie. Co z fundamentami? 3-4 mce licząc bez fundamentu, tak? Co z przerwami technologicznymi? Były jakieś?
    Etap murarski nie zajmuje wiele czasu. 150 m2 parteru były postawione w 12 dni (z zalaniem trzpieni) aż do etapu układania i szalowania podciągów i wieńców. Pracujące 3 osoby po 6-8 h dziennie poniedziałek - piątek (i dwie soboty).
    Instalacje zajmują podobną ilość czasu, chyba, że też są już prefabrykowane lub częściowo przygotowane - dlatego dopytuję na jakich czynnościach oszczędza się czas przy tej technologii.

    Z powyższych wpisów wyciągam wniosek, że pierwsza duża oszczędność (czasu i $) wynika z braku tynków. Na ścianę idzie grunt + gładź? Druga, mniejsza - to oszczędność czasu wynikająca z mniejszej wilgoci technologicznej, która jest w ścianach. Dach prefabrykowany na wiązarach to kolejna oszczędność czasu. W tej technologii przyjeżdża też płyta fundamentowa układana na piasku?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #68
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie mówię, że nie. Co z fundamentami? 3-4 mce licząc bez fundamentu, tak? Co z przerwami technologicznymi? Były jakieś?
    Etap murarski nie zajmuje wiele czasu. 150 m2 parteru były postawione w 12 dni (z zalaniem trzpieni) aż do etapu układania i szalowania podciągów i wieńców. Pracujące 3 osoby po 6-8 h dziennie poniedziałek - piątek (i dwie soboty).
    Instalacje zajmują podobną ilość czasu, chyba, że też są już prefabrykowane lub częściowo przygotowane - dlatego dopytuję na jakich czynnościach oszczędza się czas przy tej technologii.

    Z powyższych wpisów wyciągam wniosek, że pierwsza duża oszczędność (czasu i $) wynika z braku tynków. Na ścianę idzie grunt + gładź? Druga, mniejsza - to oszczędność czasu wynikająca z mniejszej wilgoci technologicznej, która jest w ścianach. Dach prefabrykowany na wiązarach to kolejna oszczędność czasu. W tej technologii przyjeżdża też płyta fundamentowa układana na piasku?
    Co do fundamentu, wykonanie płyty fundamentowej, do jej zalania zajęło u mnie 6 dni roboczych.
    Pózniej naturalnie 28 dni przerwy technologicznej, u mnie taką przerwa była zima
    Murowanie zaczęte w marcu a SSO był gotowy chyba w połowie czerwca jak mnie pamięć nie myli.
    Pózniej już na spokojnie, bez gonitwy.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 09-12-2021 o 14:37

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Co do fundamentu, wykonanie płyty fundamentowej, do jej zalania zajęło u mnie 6 dni roboczych.
    Pózniej naturalnie 28 dni przerwy technologicznej, u mnie taką przerwa była zima
    Murowanie zaczęte w marcu a SSO był gotowy chyba w połowie czerwca jak mnie pamięć nie myli.
    Pózniej już na spokojnie, bez gonitwy.
    Stąd moje pytanie o fundament - jak zauważyłeś on sam zabierze 5 tygodni z zaplanowanych 13-18 tygodni na całość budowy.

    chyba że fundamentem płyta prefabrykowana. To przygotowanie podkładu - kilka dni + ułożenie i połączenie płyt fundamentowych max 2 dni?
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 09-12-2021 o 15:12
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Z powyższych wpisów wyciągam wniosek, że pierwsza duża oszczędność (czasu i $) wynika z braku tynków. Na ścianę idzie grunt + gładź?
    Gładź nie jest ani dużo tańsza, ani dużo szybsza niż dobry tynk nie wymagający gładzi.
    Za to nie wierzę, żeby przeciąganie przewodów kosztowało tyle samo pracy, co ukladanie wierzchem.

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kupując "stan deweloperski" jesteś dosyć ograniczony co do opcji na każdym etapie. I do tego dochodzi pokusa, żeby nie patrzeć na ręce wykonawcom i zastanawiać się, "czy to robią prawidłowo". Efekt będzie taki, że prawdopodobnie będziesz miał nie tylko stan ale też standard deweloperski - czyli niski.

    A jak ceny idą w górę, to wykonawca będzie oszczędzał na wszystkim, na czym będzie mógł. Jak w umowie będziesz miał "hydroizolacja z folii" - da najtańszą. Wszystko, co nie będzie wymienione precyzyjnie - da najtańsze. A nawet przy tych wymienionych z imienia (typu "Izolacja fundamentu Synthos XPS PRIME S 30 5cm") będzie pewnie w stanie dać EPS "hydro" - w końcu kto to sprawdzi?

    Ani taniej, ani lepiej. Wygodniej? To lepiej od razu kupić od dewelopera.

    A jak zechcesz patrzeć na ręce i poprawiać materiały i rozwiązania technologiczne w trakcie budowy - to się okaże, że ani nie jest wygodniej, ani lepiej, ani szybciej, ani taniej. I trudniej będzie pogonić ekipę, jak od któregoś etapu będą totalni partacze.
    Tym wpisem potwierdziłeś tylko moje blisko 2-letnie obawy i dywagacje nad wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania budowy.
    Już praktycznie miałem wybranego wykonawcę w technologii keramzytowej do stanu deweloperskiego, ale w związku z tym, że na ogół dużo myślę..to ze wszystkim się wstrzymałem, bo pojawiły się podobne myśli.
    Niemniej jednak, mogę tak czekać kolejne 10 lat i nie ruszyć z tematem. Czy na chwilę obecną byłbyś w stanie określić najlepsze rozwiązanie dla poniższych warunków:
    - nie znam się na budownictwie, nie mam ani znajomych ani rodziny w budowlance
    - budowa na kredyt z banku, więc wypłaty w transzach (mam działkę wartą 1/4 budowy)
    - mam dużo czasu po pracy (praca zdalna 8-16)

    Bez wiedzy budowlanej, szukanie fachowców per etap wg mnie odpada. Do tego wyzwanie z rozliczeniem kredytu.
    Nie interesuje mnie najtańsza, tylko wypośrodkowana opcja i technologia. Wiem, że nie ma świętego grala, ale jaka metoda budowa byłaby najrozsądniejsza w kontekście cena-jakość-znajomość branży-stres.
    Ostatnio edytowane przez Pio_FCI ; 11-12-2021 o 10:28

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Nie pytasz się mnie, ale wtrącę swoje 2 gr.

    Nie trzeba się na wszystkim znać. Pytanie czy chcesz się dokształcać w tym kierunku.

    Temat budowy proponuję zacząć od poszukiwań merytorycznie dobrego i zaangażowanego kierownika budowy.
    Spotkaj się z kilkoma, opisz im swoje obawy i zapytaj czy będą zainteresowani przyjęciem szerszych obowiązków - wkraczających w sferę obowiązków inspektora nadzoru i inwestorskiego.
    Jeśli jesteś skłonny zapłacić za to więcej, to w Twojej sytuacji wydaje się być to najłatwiejszym rozwiązaniem.
    By nie było potem wątpliwości jaki jest zakres odpowiedzialności - wszystko spisać na umowie.
    Osobiście przyjąłbym kwotę od 10k + bonus $$ jako wartość % ujawnionych podczas budowy wad.

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Stąd moje pytanie o fundament - jak zauważyłeś on sam zabierze 5 tygodni z zaplanowanych 13-18 tygodni na całość budowy.

    chyba że fundamentem płyta prefabrykowana. To przygotowanie podkładu - kilka dni + ułożenie i połączenie płyt fundamentowych max 2 dni?
    U mnie od momentu, jak wjechała koparka, do momemtu postawienia na płycie pierwszego bloczka silikatowego pod ścianę minęły dokładnie 2 tygodnie.
    Bez żadnej prefabrykacji.
    SSO skończony po 80dniach od wjechania koparki.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pio_FCI Zobacz post
    Tym wpisem potwierdziłeś tylko moje blisko 2-letnie obawy i dywagacje nad wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania budowy.
    Już praktycznie miałem wybranego wykonawcę w technologii keramzytowej do stanu deweloperskiego, ale w związku z tym, że na ogół dużo myślę..to ze wszystkim się wstrzymałem, bo pojawiły się podobne myśli.
    Niemniej jednak, mogę tak czekać kolejne 10 lat i nie ruszyć z tematem. Czy na chwilę obecną byłbyś w stanie określić najlepsze rozwiązanie dla poniższych warunków:
    - nie znam się na budownictwie, nie mam ani znajomych ani rodziny w budowlance
    - budowa na kredyt z banku, więc wypłaty w transzach (mam działkę wartą 1/4 budowy)
    - mam dużo czasu po pracy (praca zdalna 8-16)

    Bez wiedzy budowlanej, szukanie fachowców per etap wg mnie odpada. Do tego wyzwanie z rozliczeniem kredytu.
    Nie interesuje mnie najtańsza, tylko wypośrodkowana opcja i technologia. Wiem, że nie ma świętego grala, ale jaka metoda budowa byłaby najrozsądniejsza w kontekście cena-jakość-znajomość branży-stres.
    Nie znasz się, najmujesz Inspektora Nadzoru Inwestorskiego i on ma się znać. Reszte ma załatwić KB=Kierbud. Niestety twój brak wiedzy wymaga ekwiwalentu w postaci ich wynagrodzenia. Inaczej się NIE DA.

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie mówię, że nie. Co z fundamentami? 3-4 mce licząc bez fundamentu, tak? Co z przerwami technologicznymi? Były jakieś?
    Etap murarski nie zajmuje wiele czasu.
    Czemu bez fundamentu? Fundament z tego zajął chyba najwięcej bo miesiąc z okładem. Przerwy - w zasadzie tylko po ławach koło tygodnia, co więcej potrzeba?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony