dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Sighton

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-381
    Posty
    4

    Domyślnie Cena domu - czy jest szansa

    Witam,
    jestem na samym początku drogi i zastanawiam się czy jest opcja, czy sobie odpuścić. Uwzględniając galopujące ceny, zastanawiam się, czy jest szansa na wybudowanie domu: https://www.archon.pl/projekty-domow...ma01253b7b30c3 systemem zleconym do stanu deweloperskiego przez generalnego wykonawcę za 500 tyś.? Chodzi mi raczej o to, czy to realne marzenie, czy mam zapomnieć

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj, wiele zależy od lokalizacji i zastosowanych materiałów, ale myślę, że minimum ze 100tyś trzebaby jeszcze dołożyć.

    Na stronie pracowni Archon koszt tego domu w stanie deweloperskim (średnie ceny) to 584280zł brutto. Do tego dochodzą media, papierologia, geodeta, kierownik budowy, nieprzewidziane wydatki i ewentualny wzrost cen w przyszłym roku (bardzo możliwy z resztą).

    Ostatni odczyt inflacji to 7,7%, czyli zamiast 600tyś rok temu teraz trzeba mieć 646,2tyś aby mieć taką samą siłę nabywczą złotówki.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Sighton

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-381
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, myślę że bardzo słusznie ostudziłeś mój zapał

  4. #4

    Domyślnie

    Sighton: jeśli plan zagospodarowania nie wymaga murowanego garażu to możesz rozważyć budowę samego domu bez garażu a garaż dobudować sobie w przyszłości o ile jest miejsce na działce.

    Przykładowo taki domek bez garażu: https://www.archon.pl/projekty-domow...m35123cc62bc2b

    Średnia cena Archon 460728zł z VAT. Doliczmy 7,7% inflacji - 496204,06zł. Pewnie i tak wyjdzie drożej, ale to już bardziej realny budynek.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 01-12-2021 o 22:44

  5. #5
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sighton Zobacz post
    Witam,
    jestem na samym początku drogi i zastanawiam się czy jest opcja, czy sobie odpuścić. Uwzględniając galopujące ceny, zastanawiam się, czy jest szansa na wybudowanie domu: https://www.archon.pl/projekty-domow...ma01253b7b30c3 systemem zleconym do stanu deweloperskiego przez generalnego wykonawcę za 500 tyś.? Chodzi mi raczej o to, czy to realne marzenie, czy mam zapomnieć
    Przez zlecenie roboty innym, nie ma najmniejszych szans żeby zmieścić się w 500tys.zl
    Tak było za PO ale za PIS trzeba dorzucić ze 200tys.zl minimum.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Przez zlecenie roboty innym, nie ma najmniejszych szans żeby zmieścić się w 500tys.zl
    Tak było za PO ale za PIS trzeba dorzucić ze 200tys.zl minimum.
    Zgadzam się z Arturo. Brak najmniejszych szans by za 500k wybudować dom 130 m2 z garażem zlecając generalnemu wykonawcy w 2022 r...

    Ale zamieść ogłoszenie i zobacz sam. Może się mylę.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 02-12-2021 o 01:23
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to dwie suwanki od ogrodu to 30 tyś minimum.
    Zastanów się czy w sypialniach ulokowanych od strony ulicy okna do ziemi zapewnią odpowiednią dozę prywatności. A jeśli miałby być permanentnie zasłonięte to po co takie wysokie?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    to dwie suwanki od ogrodu to 30 tyś minimum.
    Zastanów się czy w sypialniach ulokowanych od strony ulicy okna do ziemi zapewnią odpowiednią dozę prywatności. A jeśli miałby być permanentnie zasłonięte to po co takie wysokie?
    Bo dają zupełnie inny poziom oświetlenia światłem dziennym pokoju. Okna z parapetem na 1m wysokości to półmrok przez cały dzień. Suwanki faktycznie w tym projekcie do zmiany jeśli szukamy oszczędności..

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sighton Zobacz post
    systemem zleconym do stanu deweloperskiego przez generalnego wykonawcę za 500 tyś.?
    Poszukaj ofert, ale będzie ciężko. Archon podał średnią kwotę 530 tys z instalacjami.

    Gospodarczym jest szansa. Spokojnie nawet laik ogarnie temat na tym forum.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dodam jeszcze słowo, że Archon sam podaje średnią cenę stanu deweloperskiego systemem zleconym na ok. 541k netto. Generalny wykonawca dorzuci tu jeszcze swoją marżę. Strzelałbym raczej w 700k brutto, o ile nie bierzemy najtańszego lub byle kogo.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  11. #11

    Domyślnie

    Ludzie skąd wy takie ceny bierzecie?
    To jest prosty parterowy budynek.
    Sighton, idź z projektem do hurtowni budowlanej tam wycenią Tobie wszystkie materiały. Odwiedź kilka firm budowlanych, dostaniesz wycenę na pełen zakres robót. Załóż sobie rezerwę 50 tysięcy dla świętego spokoju a za resztę kupisz sobie nowe ducati i dla żony też.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sighton Zobacz post
    Witam,
    jestem na samym początku drogi i zastanawiam się czy jest opcja, czy sobie odpuścić. Uwzględniając galopujące ceny, zastanawiam się, czy jest szansa na wybudowanie domu: https://www.archon.pl/projekty-domow...ma01253b7b30c3 systemem zleconym do stanu deweloperskiego przez generalnego wykonawcę za 500 tyś.? Chodzi mi raczej o to, czy to realne marzenie, czy mam zapomnieć
    Przez generalnego wykonawcę rozumiem umowę, gdzie wręczasz projekt, a resztą zajmuje się firma.

    Archon bierze ceny z raportu sekocenbudu. To dobry miernik kosztów budowy, powszechnie stosowany w kontraktowaniu i szacowaniu projektów w obrocie profesjonalnym (między firmami). Średnie ceny oznaczają, że możliwe jest wybudowanie się taniej, ale doświadczenia wielu użytkowników forum wskazuje że
    # projekty były niedoszacowane i ostatecznie koszt wyszedł 10-20-30-50% więcej niż planowali
    # zakładanie że postawi się dom taniej od innych (szczególnie przy pierwszym projekcie / przy braku doświadczenia i wsparcia) jest wysoce ryzykowne

    Podsumowując, da się "trafić" lub przy dużym własnym wysiłku wybudować taniej, ale nie świadczy o tym, że jest to przeciętny koszt budowy. Dodaj do tego jeszcze, że autor chce zlecić budowę deweloperowi. Rozumiem przez to, że nie ma wiedzy/doświadczenia w zakresie budownictwa lub nie jest tym zainteresowany. Osoby zlecające budowę (jeśli nie wybiorą tańszych opcji) muszą liczyć się z wyższą ceną i ew. spadkiem jakości. To tylko moje przemyślenia. Macie prawo się nie zgadzać Chętnie poczytam merytoryczne wpisy.

    Z drugiej strony istnieje kontrowersyjny raport dot. kosztów budowy prowadzony przez kb.pl:
    https://kb.pl/porady/koszt-budowy-do...ne-wyliczenia/
    zgodnie z którym koszt budowy domu o pow. 100 m2, do stanu deweloperskiego, wynosi 300k netto.
    Co sądzicie o ich wycenie?
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 02-12-2021 o 21:33
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #13

    Domyślnie

    Cześć.
    Podepnę się pod temat, bo jestem na bieżąco z podobnymi wycenami.
    W przyszłym roku chciałem rozpocząć budowę prostej parterówki z dwuspadowym dachem (94m2)+przyległy garaż 30m2 z płaskim dachem.
    W ostatnich 2 miesiącach wysłałem 30 ofert budowy takiego domu do przeróżnych firm (Katowice) z metodą budowy prefabrykacji keramzyt, drewno jak i standardową murowaną.
    Zakres wycen do stanu deweloperskiego z instalacjami (+pompa, rekuperacja) wbił mnie w fotel.
    Prefabrykacja drewniana 620tys-890tys!
    Prefabrykacja keramzytowa 530tys-820tys
    Murowany 510tys-700tys (oferta najniższa wątpliwej jakości)
    Oczywiście w przesłanych wycenach wszyscy stosowali standardowe okna, drzwi, dachówkę itd. Jeśli chciałbym coś innego to jeszcze więcej.

    Wniosek wyciągnąłem jeden, wstrzymuję się z budową a jeśli ruszę temat w 2022 to tylko i wyłącznie metodą gospodarczą i murowaną.
    Chociaż oczywiście kilka firm zaznaczyło swoje "Proszę pana, taniej już nigdy w życiu nie będzie a od stycznia podnosimy wyceny średnio o 9%".

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pio_FCI Zobacz post
    Cześć.
    W ostatnich 2 miesiącach wysłałem 30 ofert budowy takiego domu [...]
    Zakres wycen do stanu deweloperskiego z instalacjami (+pompa, rekuperacja) wbił mnie w fotel.
    Prefabrykacja drewniana 620tys-890tys!
    Prefabrykacja keramzytowa 530tys-820tys
    Murowany 510tys-700tys (oferta najniższa wątpliwej jakości)
    Oczywiście w przesłanych wycenach wszyscy stosowali standardowe okna, drzwi, dachówkę itd. Jeśli chciałbym coś innego to jeszcze więcej.
    .
    Na tym etapie często się właśnie kończą marzenia o tanim wybudowaniu domu. Tym etapem jest zbieranie ofert.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pio_FCI Zobacz post
    Cześć.
    Podepnę się pod temat, bo jestem na bieżąco z podobnymi wycenami.
    W przyszłym roku chciałem rozpocząć budowę prostej parterówki z dwuspadowym dachem (94m2)+przyległy garaż 30m2 z płaskim dachem.
    W ostatnich 2 miesiącach wysłałem 30 ofert budowy takiego domu do przeróżnych firm (Katowice) z metodą budowy prefabrykacji keramzyt, drewno jak i standardową murowaną.
    Zakres wycen do stanu deweloperskiego z instalacjami (+pompa, rekuperacja) wbił mnie w fotel.
    Prefabrykacja drewniana 620tys-890tys!
    Prefabrykacja keramzytowa 530tys-820tys
    Murowany 510tys-700tys (oferta najniższa wątpliwej jakości)
    Oczywiście w przesłanych wycenach wszyscy stosowali standardowe okna, drzwi, dachówkę itd. Jeśli chciałbym coś innego to jeszcze więcej.

    Wniosek wyciągnąłem jeden, wstrzymuję się z budową a jeśli ruszę temat w 2022 to tylko i wyłącznie metodą gospodarczą i murowaną.
    Chociaż oczywiście kilka firm zaznaczyło swoje "Proszę pana, taniej już nigdy w życiu nie będzie a od stycznia podnosimy wyceny średnio o 9%".
    1. I tak sukces, ze otrzymales odpowiedzi z wycenami. Moze dlatego, ze sezon zimowy. Ja kilka miesięcy temu z wielkim trudem znalazłem elektryka i hydraulika, bo na x wysłanych ofert był brak odzewu

    2. Jeśli bierzesz jednego wykonawcę do stanu deweloperskiego, to nie dziw się, że są takie ceny. Podziel budowę na etapy, sam ogarniaj temat organizacji budowy i materiałów, to będzie taniej

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Bo dają zupełnie inny poziom oświetlenia światłem dziennym pokoju. Okna z parapetem na 1m wysokości to półmrok przez cały dzień. Suwanki faktycznie w tym projekcie do zmiany jeśli szukamy oszczędności..
    Przy klasycznym ustawieniu domu z wjazdem od północy i tak będzie w sypialniach ciemno pół roku.
    A okno i tak prawdopodobnie będzie zasłonięte większość czasu żeby ludzie z ulicy nie zaglądali i tyle będzie z tego naturalnego światła.

    Do tego dochodzi subiektywne poczucie bezpieczeństwa dzieci przy takim oknie od ulicy.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 06-12-2021 o 20:27

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pio_FCI Zobacz post
    Chociaż oczywiście kilka firm zaznaczyło swoje "Proszę pana, taniej już nigdy w życiu nie będzie a od stycznia podnosimy wyceny średnio o 9%".
    Ciężko aby obniżali ceny, skoro od nowego roku drastycznie rosną podatki dla samozatrudnionych. Do tego galopująca inflacja.
    Te 9% to bardzo optymistyczne założenie.

  18. #18
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ciężko aby obniżali ceny, skoro od nowego roku drastycznie rosną podatki dla samozatrudnionych. Do tego galopująca inflacja.
    Te 9% to bardzo optymistyczne założenie.
    Ale "dajo 500zl za łba"
    Coś za coś...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    ...
    2. Jeśli bierzesz jednego wykonawcę do stanu deweloperskiego, to nie dziw się, że są takie ceny. Podziel budowę na etapy, sam ogarniaj temat organizacji budowy i materiałów, to będzie taniej
    Dzięki za upewnienie. Trafiłeś w sedno "problemu". Właśnie po czasie do tego doszedłem, że jak ruszę to wolę sam dobierać podwykonawców per etap i słuchać "co za fuszerka, kto to tak spier.....", ale oszczędzić pewnie do 20%.

  20. #20
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pio_FCI Zobacz post
    Dzięki za upewnienie. Trafiłeś w sedno "problemu". Właśnie po czasie do tego doszedłem, że jak ruszę to wolę sam dobierać podwykonawców per etap i słuchać "co za fuszerka, kto to tak spier.....", ale oszczędzić pewnie do 20%.
    To też nie jest słuszna droga
    Bo każdy wykonawca będzie chciał zarobić swoje na każdym etapie i wyjdziesz na tym jak Zabłocki na mydle
    Znajdź jedną ekipę do wszystkiego, ustal z nią płatność za poszczególne etapy, ale za samą robociznę.
    Materiały ogarniaj dla niej we własnym zakresie w zależności do etapów budowy.
    Będzie znacznie taniej niż wszystko w/w.

    Ja miałem dogadana ekipę do całego SSO ,36tys.zl ale podzielone na 3 etapy:
    1.plyta-10tys.zl
    2.murowanie, strop-12tys.zl
    3.dach,rynny-14tys.zl.
    Materiały ogarniałem sam,zamawiając po całej Polsce, z dostawą na budowę.
    Po całej Polsce czyli tam gdzie było najtaniej
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 06-12-2021 o 22:51

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony