dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dariusz Sawicki

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    gdańsk
    Kod pocztowy
    80-288
    Posty
    7

    Domyślnie Agregat do awaryjnego zasilenia domu

    Drodzy forumowicze,

    Jestem laikiem w tych sprawach, także proszę o wyrozumiałość. Zamówiłem ostatnio agregat marki Kruzer TH 3900 (jeszcze nie dotarł). Kupiłem go z myślą o awaryjnym zasilaniu domu, podczas przerw w dostawie prądu (u nas zdarza się to kilka razy w roku). Oczywiście nie chodzi mi o zasilenie całego budynku z przełączaniem zasilania, itd. Chodzi mi tylko o zasilenie pieca na ekogroszek 20 kW, małej lodówki, 3 żarówek energooszczędnych, laptopa i telewizora. Myślę, że w/w agregat o mocy nominalne 2.8 kW i maksymalnej 3.2 kW powinien sobie z tym spokojnie poradzić. Proszę mnie tylko uświadomić czy dobrze myślę. Otóż agregat ma 2 gniazda. Pierwsze podłączę do pieca za pomocą 15m przedłużacza, natomiast drugie podłączę do przedłużacza bębnowego, z kablem o długości 50m, który przez piwnice pociągnę do domu i tam za pomocą mniejszych przedłużaczy (3m) podłączę lodówkę, żarówki czy telewizor. Czy długość kabla (50m) może powodować jakieś komplikacje ze stratami mocy czy napięcia, czy to co przedstawiłem powinno raczej zdać egzamin? Dodam jeszcze, że agregat jest wyposażony w system automatycznej regulacji napięcia, a kabel od przedłużacza bębnowego jest dość gruby (znajomy twierdzi, że uciągnąłby spawarkę). Z góry dziękuję za jakieś opinię czy sugestię.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    TV sprzętem pierwszej potrzeby , szok.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Sawicki Zobacz post
    Drodzy forumowicze,

    Jestem laikiem w tych sprawach, także proszę o wyrozumiałość. Zamówiłem ostatnio agregat marki Kruzer TH 3900 (jeszcze nie dotarł). Kupiłem go z myślą o awaryjnym zasilaniu domu, podczas przerw w dostawie prądu (u nas zdarza się to kilka razy w roku). Oczywiście nie chodzi mi o zasilenie całego budynku z przełączaniem zasilania, itd. Chodzi mi tylko o zasilenie pieca na ekogroszek 20 kW, małej lodówki, 3 żarówek energooszczędnych, laptopa i telewizora. Myślę, że w/w agregat o mocy nominalne 2.8 kW i maksymalnej 3.2 kW powinien sobie z tym spokojnie poradzić. Proszę mnie tylko uświadomić czy dobrze myślę. Otóż agregat ma 2 gniazda. Pierwsze podłączę do pieca za pomocą 15m przedłużacza, natomiast drugie podłączę do przedłużacza bębnowego, z kablem o długości 50m, który przez piwnice pociągnę do domu i tam za pomocą mniejszych przedłużaczy (3m) podłączę lodówkę, żarówki czy telewizor. Czy długość kabla (50m) może powodować jakieś komplikacje ze stratami mocy czy napięcia, czy to co przedstawiłem powinno raczej zdać egzamin? Dodam jeszcze, że agregat jest wyposażony w system automatycznej regulacji napięcia, a kabel od przedłużacza bębnowego jest dość gruby (znajomy twierdzi, że uciągnąłby spawarkę). Z góry dziękuję za jakieś opinię czy sugestię.

    Pozdrawiam
    Musisz policzyć moc odbiorników zasilanych przedłużaczem. W google znajdziesz kalkulator spadku napięcia dla danego przewodu. Jak ja szukałem przedłużacza to elektryk zastrzegł, że 2,5mm2 to absolutne minimum ale i tak zastrzegł, że dla 50 metrów zabezpieczenie może nie zadziałać poprawnie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.773

    Domyślnie

    Ale czy ten agregat ma pełny sinus ? bo mogą ci delikatniejsze sprzęty padnąć .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ale czy ten agregat ma pełny sinus ? bo mogą ci delikatniejsze sprzęty padnąć .
    A gdzie to sprawdzić?
    Ja kupiłem taki agregat ze względu, że zakład mają w moim mieście Fogo FH 6001 TR , ale nie wiem gdzie o tym sinusie można informacje wyczytać?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Generalnie "to co się obraca" powinno wytwarzać napięcie sinusoidalne. Przetwornice mogą wytwarzać napięcie podobne do sinusoidalnego. W agregatach ze stabilizacją napięcia regulator może "siekać" trochę po obwiedni sinusoidy i ją zniekształcać. Generalnie nie powinno być problemu z zasilaniem "czułych" urządzeń. W agregatach bez stabilizacji napięcia dobrze jest włączyć wstępne obciążenie np. 200W, aby poskromić zbyt wysokie napięcia mogące występować bez obciążenia.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Pamiętaj tylko że w rozdzielni powinieneś mieć przełącznik sieć/agregat odcinający ją od sieci kiedy agregat pracuje.Chroni to przed porażeniem prądem z Twojego agregatu osoby pracujące na wyłączonej sieci np. w przypadku jej uszkodzenia czy modernizacji.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ja również zrobiłem pełna instalację zasilania całego domu z agregatu prądotwórczego z układem AVR ! - Pramac PX 4000. Z chwilą braku zasilania do instalacji jest dołączany agregat jednofazowy(brak w domu odbiorników trójfazowych) i wszystkie trzy fazy zasilane są z awaryjnego jednofazowego źródła zasilania. Wykorzystałem do tego instalację (trójfazowe gniazdo 32A ) do którego dołączony jest agregat do wszystkich trzech faz. poprzez Przełącznik SFT 440 (czteropolowy)zgodnie z podłączeniem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4114015400_1474235541.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	6,0 KB
ID:	458286
    (Schemat trochę nie kpl - układ jest podłączony za zabezpieczenie główne za licznikowe)
    Oczywiście należy przestrzegać max dopuszczalnego obciążenia agregatu przez domowe odbiorniki - wiedzieć co jeszcze można włączyć - ale ogólnie piec CO, lodówka i zamrażalka, TV i komputer i kilka led -owych punktów światła oraz pompa głębinowa i WM działa bez zastrzeżeń.
    Testowane już dwukrotnie z powodów prac na sieci....działa bez zastrzeżeń - wszystkie sterowniki i elektronika działa bez uszkodzeń. Uwaga na zasilanie instalacji FV!!!!
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 05-12-2021 o 09:22
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    Pamiętaj tylko że w rozdzielni powinieneś mieć przełącznik sieć/agregat odcinający ją od sieci kiedy agregat pracuje. Chroni to przed porażeniem prądem z Twojego agregatu osoby pracujące na wyłączonej sieci np. w przypadku jej uszkodzenia czy modernizacji.
    Nie tylko zapobiega uszkodzeniu agregatu z chwilą pojawienia się napięcia w sieci. Ogólnie taki układ nie zgłasza się do RE o ustalenie warunków pracy/współpracy z siecią energetyczną, gdyż nie ma automatycznego załączenia rezerwowego zasilania, nie jest też urządzeniem na stałe podłączonym do instalacji elektrycznej, a przede wszystkim sterowany jest ręcznie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zabiorę głos w tej sprawie bo mogę
    JA również zrobiłem pełna instalację zasilania całego domu z agregatu prądotwórczego z układem AVR ! - Pramac PX 4000. Z chwilą braku zasilania do instalacji jest dołączany agregat jednofazowy(brak w domu odbiorników trójfazowych) i wszystkie trzy fazy zasilane są z awaryjnego jednofazowego źródła zasilania. Wykorzystałem do tego instalację (trójfazowe gniazdo 32A ) do którego dołączony jest agregat do wszystkich trzech faz. poprzez Przełącznik SFT 440 zgodnie z podłączeniem:
    Załącznik 458275
    (Schemat trochę nie kpl - układ jest podłączony za zabezpieczenie główne za licznikowe)
    Oczywiście należy przestrzegać max dopuszczalnego obciążenia agregatu przez domowe odbiorniki - wiedzieć co jeszcze można włączyć - ale ogólnie piec CO, lodówka i zamrażalka, TV i komputer i kilka led -owych punktów światła oraz pompa głębinowa i WM działa bez zastrzeżeń.
    Testowane już dwukrotnie z powodów prac na sieci....działa bez zastrzeżeń - wszystkie sterowniki i elektronika działa bez uszkodzeń. Uwaga na zasilanie instalacji FV!!!!
    A czy przy pracy z agregatu zadziałają Ci RCD w przypadku upływu czy doziemienia w instalacji. Wyłączniki nadprądowe nie zawsze zabezpieczą przed porażeniem prądem bo agregat ma małą moc zwarciową jest "miękki".

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    A czy przy pracy z agregatu zadziałają Ci RCD w przypadku upływu czy doziemienia w instalacji. Wyłączniki nadprądowe nie zawsze zabezpieczą przed porażeniem prądem bo agregat ma małą moc zwarciową jest "miękki".
    Witam, nie wiem co oznacza "miękki" ale agregat który zakupiłem jest przystosowany do sieci - ma N, (czyli w obu gniazdkach wyjściowych posiad trzy zaciski na jednym biegunie posiada 230V na drugim 0 oraz bolec uziemiający). Agregat posiada również zacisk na obudowie do podłączenia do uziemienia instalacji elektrycznej w domu.
    Jedynie co zauważyłem to UPS nie zawsze widzi zasilanie, dopiero po zmianie obciążenia agregatu potwierdza pracę z siecią.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Witam, nie wiem co oznacza "miękki" ale agregat który zakupiłem jest przystosowany do sieci - ma N, (czyli w obu gniazdkach wyjściowych posiad trzy zaciski na jednym biegunie posiada 230V na drugim 0 oraz bolec uziemiający). Agregat posiada również zacisk na obudowie do podłączenia do uziemienia instalacji elektrycznej w domu.
    Jedynie co zauważyłem to UPS nie zawsze widzi zasilanie, dopiero po zmianie obciążenia agregatu potwierdza pracę z siecią.
    Miękki to znaczy, że nie posiada odpowiednio dużego prądu zwarciowego aby zadziałały człony zwarciowe w zabezpieczeniach, które odpowiadają za szybkie wyłączenie w przypadku uszkodzenia, zwarcia w instalacji. Dlatego pytałem czy działają Ci RCD czyli różnicówki jak zasilasz dom z agregatu.
    Aby działały RCD to N agregatu musi być uziemione. Może i masz jak przełącznik sieć agregat masz 3 polowy, jak masz 4 polowy i przerywasz N to zapewne tak nie jest. Małe agregaty zwykle pracują w układzie IT czyli N nie jest połączone z PE. Zacisk PE na agregacie połączony jest tylko z obudową agregatu.
    Jak masz sieć pracującą w układzie TT to podłączenie agregatu bez odłączonego N z sieci może, doprowadzić do pojawienia się napięcia na przewodzie N sieci gdy zostanie on przerwany np podczas pracy na sieci, co może spowodować porażenie pracowników.
    Oczywiście są to przypadki mało prawdopodobne, ale możliwe do wystąpienia. Dlatego przyłączając agregat do sieci domowej trzeba wiedzieć jak to zrobić bezpiecznie dla siebie i innych.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Masz rację, zgadzam się z Tobą. Dlatego zmieszczony przeze mnie schemat jest niekompletny( tel i pisanie na forum to porażka), nie uwzględnia odłączenia przewodu N co jest błędem. W opisie podałem przełącznik 4 polowy on z chwilą przejścia na zasilanie z agregatu odłącza również i ten przewód N będący połączeniem z instalacją zasilającą z sieci.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	28d5782444569172b0f6e45104c0.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	61,8 KB
ID:	458285
    aparatura całkowicie odcina się od instalacji zasilającej. Dodatkowo w układzie zainstalowałem TH35 który sygnalizuje powrót sieci.
    ps. przerysuje ten pseudo schemat, aby nie wprowadzał w błąd kogokolwiek bo ktoś mógłby się nim posłużyć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Sugeruję, aby przy agregacie przewód N połączyć z PE i stworzyć PEN bo inaczej RCD nie będą działać. Myślę, że masz je w instalacji domowej zastosowane.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Odgrzewam temat.
    W celu zabezpieczenia się przed ewentualnym blackoutem szukam agregatu który pozwoli zasilić:
    - kocioł gazowy i pompkę do podłogówki
    - lodówkę
    - router wifi i laptopa (praca zdalna)
    - pompę do studni
    - ze 2/3 żarówki
    Czy możecie polecić/zarekomendować jakieś urządzenie w rozsądnym budżecie ?
    Pozdrawiam.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    GrazynaGaudy

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-098
    Posty
    1

    Domyślnie

    super temat

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Temat rzeka.
    Generalnie należy rozpocząć od najważniejszych parametrów,
    czyli :
    1-fazowy (zdecydowanie rekomendowany), 3 - fazowy tylko w przypadku konieczności zasilania awaryjnego odbiorników 3-fazowych
    Moc agregatu, tutaj należy sugerować się wartościami prądów a nie mocami .

    Generalnie olewamy wszelkie moce i patrzymy tylko na wartości prądów rozruchowych naszych odbiorników i prądy maksymalne prądnic agregatów.

    Tak szacunkowo można przyjąć że agregat da sobie radę prz jednorazowym obciążeniu na poziomie 50%(dla bardzo przyzwoitego agregatu) Co to oznacza przykładowo:
    Mamy największy odbiornik elektryczny w postaci pompy 1-fazowej 1,5 kW powiedzmy o prądzie rozruchu 12A czyli te 12 A stanowi 50% prądu agregatu więc aby agregat dał radę pociągnąć taką pompę musi mieć prąd maksymalny na poziomie 24A . Zasada jest taka aby nie było rozczarowań i niespodzianek obciążamy agregat stopniowo do jego parametrów znamionowych, jednorazowo nie przekraczamy 40-50% maksymalnych parametrów.
    Podkreślam patrzymy na prądy a nie na moce.
    Powyższa zasada jest słuszna przy współczynniku mocy nie mniej niż 0,8ind. W razie pytań pytamy dostawcę agregatu.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Ja również zrobiłem pełna instalację zasilania całego domu z agregatu prądotwórczego z układem AVR ! - Pramac PX 4000. Z chwilą braku zasilania do instalacji jest dołączany agregat jednofazowy(brak w domu odbiorników trójfazowych) i wszystkie trzy fazy zasilane są z awaryjnego jednofazowego źródła zasilania. Wykorzystałem do tego instalację (trójfazowe gniazdo 32A ) do którego dołączony jest agregat do wszystkich trzech faz. poprzez Przełącznik SFT 440 (czteropolowy)zgodnie z podłączeniem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4114015400_1474235541.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	6,0 KB
ID:	458286
    (Schemat trochę nie kpl - układ jest podłączony za zabezpieczenie główne za licznikowe)
    Oczywiście należy przestrzegać max dopuszczalnego obciążenia agregatu przez domowe odbiorniki - wiedzieć co jeszcze można włączyć - ale ogólnie piec CO, lodówka i zamrażalka, TV i komputer i kilka led -owych punktów światła oraz pompa głębinowa i WM działa bez zastrzeżeń.
    Testowane już dwukrotnie z powodów prac na sieci....działa bez zastrzeżeń - wszystkie sterowniki i elektronika działa bez uszkodzeń. Uwaga na zasilanie instalacji FV!!!!
    Z doświadczenia czysto praktycznego - warto przed przełącznikiem od strony sieci podłączyć dzwonek za pomocą zwykłego wyłącznika (nie dzwonkowego). Po włączeniu będzie on powiadamiał o powrocie napięcia z sieci.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Temat rzeka dlatego zapytałem, może ktoś ma, używa i się podzieli wrażeniami. Moje wykorzystanie agregatu będzie raczej standardowe. Może cos takiego?
    https://sklephonda.pl/?47,ea3000-agr...ilnikiem-honda
    Albo coś budżetowego:
    https://www.narzedzia.pl/agregat-pra...saAqgOEALw_wcB
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 13-08-2022 o 12:56

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    O Boszsze...
    Agregatem sobie elektrownię domową robią....
    I pewnie liczą na to, ze im NORMALNE zabezpieczenia zadziałają...

    To jest temat dla bardzo zaawansowanych!

    "Jestem laikiem w tych sprawach, także proszę o wyrozumiałość."
    Ja jestem wyrozumiały...
    Ja rozumiem, że CHCESZ!!!
    Zrobisz... zadziala w 100 przypadkach... ale....
    W 101 razie skrzywdzisz kogoś!

    Są pewne nienaruszalne zasady!!!
    Dobrze poznane... Prawo Ohma, Kikchofa...
    Będziesz się z tym kłucił, bo CHCESZ?

    ZBUDUJ I URUCHOM KILKA ELEKTROWNI to się zorientujesz co tu jest nie tak.

    Co za ludzie... ja pierdziu...

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 13-08-2022 o 13:22
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony