dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    adam_mk, czytaj wątki - to kemot_p "odgrzał" temat i nie należy od razu do niego stosować określenia "laik".

    Masz konkretne uwagi/wskazówki/ostrzeżenia/etc., to je napisz... bardzo się przydadzą.
    Sam mam taki chinol 2kW jako awaryjkę na przypadek braku prądu w sieci i już kilkukrotnie "podtrzymała mi standard życia" nie powodując żadnych zagrożeń. Chciałbym jednak wiedzieć, czy nie czyha na mnie i moją rodzinę jakieś niebezpieczeństwo, o którym nie pomyślałem???

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Pewnie jestem laikiem w temacie agregatów, dlatego piszę na forum z prośbą o poradę, a nie jej udzielam Dlatego wolę zapytać zanim wydam kilka tysięcy na urządzenie, które później nie spełni oczekiwań.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Pewnie jestem laikiem w temacie agregatów, dlatego piszę na forum z prośbą o poradę, a nie jej udzielam Dlatego wolę zapytać zanim wydam kilka tysięcy na urządzenie, które później nie spełni oczekiwań.
    Z prądem zawsze ostrożnie. Jesli to ma byc niestresowe/budzetowe i tylko awaryjne rozwiazanie, to nie kombinuj z łączeniem zasilania agregatorowego z instalacją elektryczną w budynku.

    Na rynku jest wysyp agregatow co to maja wszystko i do wszystkiego. Taki marketing.

    Moj sposob na brak zasilania sieciowego :
    zasilanie tylko dla niezbednych urzadzen( niezbednych dla funkcjonowania, nie dla zapewnienia komfortu)
    UPS o mocy nominalnej wiekszej o ok. 20% niż szacowane obciążenie urzadzeniami
    agregat prądotworczy dobrany na analogicznej zasadzie.

    zasilanie urządzeń odbywa sie z UPSa za pomocą przedłuzaczy.
    Sam UPS zasilany jest z agregatu za pomoca przedluzacza.

    Dlaczego tak?
    1. UPS zasadniczo ma naladowana baterie wiec podłaczenie urzadzen awaryjnie w stresie wywolanym przerwa w zasilaniu jest nieklopotliwe. Wiekszosc UPS na rynku filtruje i stabilizuje napiecie, i dedykowanych jest do zasilania sprzetu komputerowego i medycznego. W razie przeciazenia UPS sie rozłacza chroniac uklad generatora agregatu. W razie awarii UPSa zawsze mozna go wypiac z obwodu i przejsc na bezposrednie zasilanie z gniazda agregatu. w nocy gdy zasilamy tylko niezbedne urzadzenia odpowiednio dobrany UPS pozwala zrezygnowac na kilka godzin z pracy agregatu. nie mowiac juz o tym ze nie jest ekonomicznym rozwiazaniem praca agregatu ktory bedzie zasilal kilka lampek LED lub ladowarke telefonu.
    2. na rynku mamy wiele typow agregatow, ktorych silniki posiagaja regulacje obrotow mechaniczna lub elektroniczna. to sie przeklada na cene takich agregatow. Wykorzystujac UPSa niwelujemy mankamenty tych sprzetow. Analogicznie z typem generatora. niewielkie ma to wowczas znaczenie czy sinusoida pradu wytwarzanefo przez generator jest rzeczywista czy cyfrowa.
    3. w razie awarii agregatu UPSa mozna doladowac przetwornicą, fotowoltaika etc.
    4. w razie awarii agregatu mozemy go zastapic innym agregatem bez potrzeby doktoryzowania sie z jego specyfikacji.

    Minusy
    z mojej obserwacji wynika ze wiekszosc agregatow napedzanych silnikami dwusuwowymi nie radzi sobie ze współpracą z UPS ( głównie z powodu falowania obrotów silnika pod obciązeniem generatora pradu.

    z prądem żartow nie ma.
    agregat musi byc uziemiony w trakcie pracy. od tego nie ma wyjatkow.
    agregat powinien byc pod zadaszeniem, zabezpieczony przed wodą opadowa.
    do jakichkolwiek połączeń uzyte przewody i gniazdka musza byc najlepiej fabrycznie przygotowane

    PS. jak masz osobe wymagajacą tlenoterapi lub ciagleg wentylacji to pamietas ze tzw.ssaki medyczne, koncentratory tlenu maja chwilowy wysoki prad rozruchowy i nalezy to uwzglednic przy doborze agregatu i UPSa

    PS2. dobra praktyka jets przecwiczenie czy wszystko dziala zanim wystapi awaria.
    Ostatnio edytowane przez Tompas ; 15-08-2022 o 07:55

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    adam_mk, czytaj wątki - to kemot_p "odgrzał" temat i nie należy od razu do niego stosować określenia "laik".

    Masz konkretne uwagi/wskazówki/ostrzeżenia/etc., to je napisz... bardzo się przydadzą.
    Sam mam taki chinol 2kW jako awaryjkę na przypadek braku prądu w sieci i już kilkukrotnie "podtrzymała mi standard życia" nie powodując żadnych zagrożeń. Chciałbym jednak wiedzieć, czy nie czyha na mnie i moją rodzinę jakieś niebezpieczeństwo, o którym nie pomyślałem???
    W przypadku stosowania do ochrony przed porażeniem samych bezpieczników topikowych lub wyłączników instalacyjnych w czasie zasilania z agregatu 2kW nie będzie ochrony od porażeń.
    Jeśli są stosowane wyłączniki RCD muszą być prawidłowo podłączone przewody PE i odpowiednio uziemione.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tompas Zobacz post
    Z prądem zawsze ostrożnie. Jesli to ma byc niestresowe/budzetowe i tylko awaryjne rozwiazanie, to nie kombinuj z łączeniem zasilania agregatorowego z instalacją elektryczną w budynku.

    Na rynku jest wysyp agregatow co to maja wszystko i do wszystkiego. Taki marketing.
    No coś ty. Żadnego łączenia agregatu z instalacją elektryczną nie planuję. Chodzi mi tylko o awaryjne zasilenie kilku urządzeń z agregatu za pomocą przedłużaczy na wypadek jakiejś wyjątkowej sytuacji.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    No coś ty. Żadnego łączenia agregatu z instalacją elektryczną nie planuję. Chodzi mi tylko o awaryjne zasilenie kilku urządzeń z agregatu za pomocą przedłużaczy na wypadek jakiejś wyjątkowej sytuacji.
    spoko.
    Ta przestroga to tak dla uspokojenia mojego sumienia. Co prawda kazdy robi na wlasne ryzyko ale.... jakiś cień odpowiedzialności pozostaje

    pozdr.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Pewnie. A Ty jakiego agregatu używasz?

  8. #28

    Domyślnie

    nie chce tu nikogo reklamowac chociaz eksploatowalem kilka modeli w ciagu ostatnich 15 lat. zawodowo i prywatnie.

    wczesniej mialem Kipora a obecnie Konner/Sohnen 1,8 kW na uzytek prywatny. w wersji walizkowej.

    a zawodowo kontenerowa wersje Diesel Mielec 60kW 3 fazowe bydle zasilajace serwerownie i kilka kluczowych sekcji budynku.

    zawodowo doswiadczenie skromne ale na tyle bogate zeby wiedziec, ze bez dobrze zaprojektowanej instalacji w oparciu o SZR nawet najbardziej markowy agregat bedzie źrodlem problemów.
    prywatnie doswiadczenia na tyle istotne by wiedziec, ze nietrafnie dobrany do potrzeb agregat jest źrodlem stresu kiedy trzeba wybierac pomiedzy zasilaniem respiratora i ssaka czy respiratora i koncentratora tlenu.

    jakby tak podsumowac kwestie naszych potrzeb na wypadek sytuacji kryzysowych to naprawde niewiele potrzebujemy do szczęscia.

    pozdrawiam

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Na coś takiego chyba się zdecyduję.
    https://allegro.pl/oferta/agregat-pr...km-12652762560
    Rozumiem, że dzięki stabilizatorowi napięcia AVR można bez obaw podłączać go niego urządzenia elektroniczne.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Jeden ze sprzedawców z którym rozmawiałem w weekend twierdzi, że do urządzeń elektronicznych wybierać spośród agregatów inwertorowych, a AVR czy i-AVR odpuścić. Rzeczywiście na moje potrzeby tylko w technologii inwertorowej?

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Jeden ze sprzedawców z którym rozmawiałem w weekend twierdzi, że do urządzeń elektronicznych wybierać spośród agregatów inwertorowych, a AVR czy i-AVR odpuścić. Rzeczywiście na moje potrzeby tylko w technologii inwertorowej?
    Wymagające to są np. silniki (w tym pomp obiegowych w wodnej podłogówce). Współczesna elektronika jest zasilana zazwyczaj zasilaczem impulsowym który ma ogromną tolerancję napięcia. Weź dowolny zasilacz, jaki masz pod ręką - nie ma coś w okolicach 100-240V a w praktyce to 253V też nie jest żadnym problemem.
    Co więcej - wrzuć w google "budowa zasilacza impulsowego" i popatrz na schemat... Ten prąd na dzień dobry jest prostowany. Czyli możesz zasilić prądem stałym, sinusoidalnym czy "kwadratową" sinusoidą.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1447012.html

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    No to skoro chcę zasilać awaryjnie właśnie pompę do podłogówki czy pompę do studni to jednak technologia inwertorowa?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    No to skoro chcę zasilać awaryjnie właśnie pompę do podłogówki czy pompę do studni to jednak technologia inwertorowa?
    Do pomp tak. Albo byle jaki agregat + UPS online do takich urządzeń. To drugie rozwiązanie będzie lepsze, jak tak czy inaczej planujesz UPSa dla zabezpieczenia krytycznych rzeczy w domu na krótsze przerwy czy na nieprawidłowe parametry zasilania.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Nie planowałam UPSa tylko dobry agregat.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Raz - te pompki "elektroniczne" mają na wejściu przetwornicę, przez co akceptują kształt napięcia różny od sinusoidalnego.
    Dwa - zwykły agregat "nieinwerterowy" (a takich jest 99% profesjonalnych agregatów) jako maszyna pradu zmiennego i tak daje "sinus" na wyjściu. Problem rozdmuchany przez takich dyletantów jak jak Kaizen.
    Temat napięcia siinusoidalnego lub nie dotyczył zasilania urządzeń przez zasilacze UPS lub przetwornice 12-230 które w tańszych wersjach miały na wyjściu przebieg sinusoidaly aproksymowany. Takie użądzenia nie nadawały się do zasilania silników indukcyjnych.

    Przy zasilaniu z agregatu problematyczne mogą być nagłe znaczne wahania napięcia - dlatego warto mieć agregat mocno przewymiarowany z dobrym AVR'em.
    edit:
    Oczywiście nie neguje skutecznosci małych agregatów "inwerterowych". Taki agregat posiada na wyjściu przetwornicę która stabilizuje to co daje prądnica. Dzięki temu że przetwornica jak wyzej napisano nie jest zbyt wybredna jeśli chodzi o napiecie wejściowe, silnik moze byc słabszy/mniej stabilny, może też zmieniac obroty w zależności od obciążenia. W "zwykłych" agregatach częstotliwośc na wyjściu jest wprost proporcjonalna do obrotów silnika, dlatego musi on stabilnie pracować z prędkościami zblizonymi do synchronicznych. W agregatach inwerterowych tego ograniczenia nie ma. Tam napięcie z prądnicy jest najpierw prostowane, a później przekształcane w stabilne napięcie wyjściowe. Niestety w związku ze skomplikowaniem takich użądzeń sa one droższe, a dodatkowo wymaganie od nich niezawodności zmusza do wyboru miedzy agregatami przynajmniej brandowanymi, przez znane marki (np Honda).
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 03-10-2022 o 09:17

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ale mi Panowie mieszacie w głowie, a tu zima idzie i muszę się na coś zdecydować . Więc w zasadzie nie wiem, czy w moim przypadku będzie lepszy inwertorowy czy AVR, czy to bez znaczenia?

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Ale mi Panowie mieszacie w głowie, a tu zima idzie i muszę się na coś zdecydować . Więc w zasadzie nie wiem, czy w moim przypadku będzie lepszy inwertorowy czy AVR, czy to bez znaczenia?
    Stać Cię to pewniak w stylu Honda EU22i. Jak ekonomiczniej to jakiś jednofazowy 4 sów z avr np Fogo F3001R, dobre wrażenie robi też Kärcher - PGG - mimo że to typowy chinczyk to samo brandowanie produktu raczej było poprzedzone kontrolą jakości. Jeszcze ekonomiczniej to noname z avr jakich pełno na aukcjach. Ważne aby był jednofazowy. Sam posiadam takiego chinola chyba z 11lat. Trzeba uważać, żeby nie zostawiać paliwa w gaźniku, bo szybko się syfi i nie odpala/falują obroty. Ale zaletą są tanie części do tych chinoli np nowy gaźnik okolice 40zł. Większość jest robiona na kopi silnika hondy i nie licząc problemów z gaźnikiem jest to sprawdzona konstrukcja. W tym roku do swojego załozyłem starter elektryczny w celu ułatwienia startu dla mojej żony. Jak pisałem części popularne tanie. Dużych różnic pomiedzy poszczególnymi modelami nie ma.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Więc w zasadzie nie wiem, czy w moim przypadku będzie lepszy inwertorowy czy AVR, czy to bez znaczenia?
    Sprawdź najpierw swój sprzęt. Z tego co wymieniłeś pewnie pompa do studni będzie najbardziej wrażliwa na zasilanie. Elektroniką się nie przejmuj.
    Zsumuj też maksymalną moc, jakiej będziesz chwilowo potrzebował. Pamiętaj, że po przerwie w zasilaniu, jak odpalisz agregat, to z dużą mocą wystartuje laptop (wraz z ładowaniem baterii), lodówka, kocioł itd. Zapomniałeś też chyba o zasilaniu rekuperatora. NASa, monitoringu ani alarmu nie masz czy nie zamierzasz zasilać z agregatu? Do NASa i monitoringu i tak bym dał UPSa.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ... jak odpalisz agregat, to z dużą mocą wystartuje laptop (wraz z ładowaniem baterii),... kocioł
    Taa laptop z 200W (jakiś gamingowy, przeważnie to 80-90W) max + kocioł podobnie. Tak jak pisałem -dyletant.
    Jak zdaje sie sprawe z ograniczeń takiego zasilania (raczej nie prać i nie prasować jednocześnie) to nie będzie problemów.
    W sytuacjach awaryjnych taki jednofazowy o mocy nominalnej 2500W (2800-3000W chwilowej) wystarczy, a im większa moc znamionowa tym "sztywniejsze" będzie zasilanie, mniejsze wahania napięć itd

  20. #40

    Domyślnie

    U monie sprawdza się AVR'owy chińczyk obrandowany jakąś niemiecką marką. Jakoś większe zaufanie mam do czystej mechaniki wspomaganej AVR, niż do inwertera, szczególnie jeżeli chodzi o załączanie obciążeń o dużym prądzie rozruchowym, jak chociażby pompa hydroforu.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony