dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Question Nibe F2040-12kW mono - Optymalizacja - Dom 135mkw.

    Witam,
    Krótko i na temat:
    PC NIBE F2040-12kW + SHK 200M + bufor UKV100. Dom z 2020 ponad130mkw ceramika + podłogówka.
    Rachunki za zeszłe półrocze w sumie dały nową prognozę na ponad 900złotych.(trochę klima latem, rekuperacja i bieżące uzytkowanie 2-3osób)
    Po wg nas sporych rachunkach ustawiłem tylko krzywą grzewczą, czyli przy tym wyłączyłem korzystanie z czujnika pokojowego.
    Liczba uruchomień na dobę ok. 15-20razy pracując ok. 10-12h przy obecnych najczęściej 0-7stopni na zewnątrz.
    Dramat jesli chodzi o uruchomienie. instalator tylko powiedział :"jak bedzie za zimno to tu na sterowniku się zwiększa temp.".
    Rachunki raczej niezadowalające + 900zł za energię z czego uwazam, ze PC bierze ok. 700zł na podstawie ile wczesniej zużywalismy na mieszkaniu.

    PYTANIE: w zasadzie proszę o pomoc lub kontakt jakiegoś ogarniętego znachora w tym temacie (ew. wizyta PW):
    1. Czy podgrzewacz pomocniczy warto zmienić z 2 stopni na np. -5 albo mniej?
    2. I czy taka zmiana będzie wzięta pod uwagę, gdy pompa pracuje w trybie AUTO??
    3. Czy liczba uruchomień i godzin pracy jest w normie?
    4. Jak w ogóle zarządzać buforem, czy jest sens podejmowania próby korzystania z niego w podziale na Taryfy prądu?\
    5. Czy ustawienie samej krzywej zamiast czujnika pokoju już wpłynie na cenę za rachunki, jesli nie, to co najbardziej wspomoże?

    Ostatnie zmiany:
    • Krzywa = 4.
    • Ustawienie pracy tryb: AUTO
    • Podgrzewacz pomocniczy= -3 a było +2stopnie.
    • Stopniominuty DM = -120 a było -60
    • menu Serwis: 5.11.1.1 włączenie funkcji : Ograniczenie prądu i tryb cichy dozwolony.
    Ostatnio edytowane przez artklu ; 03-12-2021 o 10:22

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nadal zbyt mało danych.
    Jaka izolacja domu, jaki system ogrzewania, wentylacja, jaka temperatura w domu.

    Estymowanie zużycia na podstawie mieszkania to mocne nieporozumienie. W domu z zużywamy 3x więcej prądu na cele bytowe niż w mieszkaniu - a wciaz tyle samo osób.

    Zainstaluj podlicznik do pompy, a dopiero potem próbuj cokolwiek grzebać przy pompie.
    Jakie masz zużycie energii w kWh za półrocze? Ile za ostatni miesiąc?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3

    Domyślnie

    Izolacja: Pustak ceramiczny Porotherm na dry fix, ogrzewanie podłogowe 100%, Wentylacja rekuperacja NIBE (ustawione na 24% wydajnosci w dzień, 15% w nocy), temp w domu jest odpowiednia dla nas, na piętrze ok. 21,5, na parterze ok. 22,5.

    Nie chciałbym omawiać całej charakterystyki energetycznej, jak jedynie przyjrzeć się samej Pompie ciepła i dowiedzieć się czy dane, które z niej zczytuję są zbliżone do optymalnych lub nimi są, czyli czy PC pracuje bardzo wydajnie i rachunki również mogą się dzięki temu zmniejszyć? Czy ilość godzin pracy i/lub załączeń sprężarki bardzo przekłada się na zużycie, czy raczej to w jakim zakresie sprężarka pracuje? Dlatego ilosc godzin mi wzrosła, bo obniżyłem jej zakres Herców pracy(dodatkowo przestała tak głośno wyć pod oknem od sypialni)
    Wiem, że tam jest jeszcze mnóstwo opcji do ustawień. Ale moze jakis spec okolice Krakowa by się znalazł.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    O ustawieniach nibe było już trochę pisane na tej grupie. Swoją drogą po co bufor kiedy masz 100% podlogówkę?

    Ustawienia nie będą miały aż takiego wpływu na zużycie energii - ale wiadomo, można optymalizować pod COP. Najlepsza optymalizacj amoim zdaniem to wywalenie bufora. Każdy stopień wyżej na wyjściu z pompy to COP w dół... Reszta ustawień to już kosmetyka - aczkolwiek możliwe, że potrzebna, bo pompa mocno przewymairowana. Z rachunkami wiele nie zejdziesz, choć prawdę mówiąc nie wiesz nawet ile zużywa pompa
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał artklu Zobacz post
    Liczba uruchomień na dobę ok. 15-20 razy pracując ok. 10-12 h przy obecnych najczęściej 0-7 stopni na zewnątrz.
    Czy ilość godzin pracy i/lub załączeń sprężarki bardzo przekłada się na zużycie, czy raczej to w jakim zakresie sprężarka pracuje?
    PC z modulacją mocy powinna załączać się możliwie jak najmniej,
    Każde uruchamianie ( analogicznie jak silnika spalinowego ) - nie jest korzystne dla PC;
    - należy podwyższyć temperaturę zasilania PC,
    - aby ograniczyć ilość załączeń
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    PC z modulacją mocy powinna załączać się możliwie jak najmniej,
    Każde uruchamianie ( analogicznie jak silnika spalinowego ) - nie jest korzystne dla PC;
    - należy podwyższyć temperaturę zasilania PC,
    - aby ograniczyć ilość załączeń

    Jeśli PC powinna się uruchamiać jak najmniej razy, to po to mam zainstalowany bufor zeby akumulował energię?
    Do jakiej temperatury zasilania powinno się zwiększyć ustawienie? Mam 38stopni. Kiedyś korzystając z czujnika pokojowego bylo domyślnie ustawione 45stopni. Samo Nibe podaje, ze W systemach ogrzewania podlogowego maks. temperatura zasilania ustawia się zwykle między 35 i 45stopni celsjusza, a więc mieszczę się w zakresie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał artklu Zobacz post
    PC NIBE F2040-12kW + SHK 200M + bufor UKV100. Dom z 2020 ponad130mkw ceramika + podłogówka.
    Bufor UKV100 - to ma pojemność 100 litrów;
    - to służy raczej jako sprzęgło,
    - wpięty równolegle do instalacji
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał artklu Zobacz post
    Jeśli PC powinna się uruchamiać jak najmniej razy, to po to mam zainstalowany bufor zeby akumulował energię?
    Do jakiej temperatury zasilania powinno się zwiększyć ustawienie? Mam 38stopni.
    Do takiej aby PC nie taktowała
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #9

    Domyślnie

    Masz ten bezsensowny bufor i przez niego zapewne grzejesz do wyższej temp nie potrzeba.

    U mnie przy obecnych temperaturach w podłogę szło około 29-30 stopni , z delta 2-3.

    W domu około 22,5.

    Tyle że kazdy dom jest inny.

    Masz może termostaty na tej podłogówce ?

    Pytam bo przy takiej temp zasilania to bym się chyba u siebie zagotował , a i tak wysoka temp podłogi raczej do zdrowyych i komfortowych nie należy ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Normalnie zaczyna się od OZC - liczy się straty dla każdego pomieszczenia.

    Potem robi się projekt podłogówki - ustalamy temp zasilania, a potem rozkład rurek.
    Potem projektant na podstawie parametrów pompy oblicza przepływy dla każdej sekcji. Ustawia sie przepływy, krzywą i powinno działać.

    Ale jeśli nie poszło się tą drogą, to sprawa się komplikuje. W układzie z buforem pracują 2 pompy - każda z nich pobiera energię, muszą pracować tak żeby zapewnić rozbiór ciepła bez taktowania.

    Ale teraz rozważmy sytuację, że likwidujesz bufor i puszczasz zasilanei na podłogówkę. Przy temperaturze 0 w nowym domu temperatura zasilania nie powinna przekraczać 30 stopni przy 0 stopni. Ustawia się przepływy i krzywą tak by zachować minimalną temparaturę dającą komfort i nie powodującą taktowania. Ale nie jest to coś, co ktoś może zdalnie Ci powiedzieć. Trzeba zobaczyć jak wygląda instalacja, rozdzielacze, pompki, przekroje rur, podłogówka... To zadania dla instalatora.

    W sumie Kaszpir potwierdził to co napisałem - teraz 30 stopni to max. Przy -20 myślę, że 35. Ja przy ściennym mam nieco wyższe temp ale i powierzchnia grzania mniejsza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał artklu Zobacz post
    (...) Do jakiej temperatury zasilania powinno się zwiększyć ustawienie? Mam 38stopni. Kiedyś korzystając z czujnika pokojowego bylo domyślnie ustawione 45stopni. Samo Nibe podaje, ze W systemach ogrzewania podlogowego maks. temperatura zasilania ustawia się zwykle między 35 i 45stopni celsjusza, a więc mieszczę się w zakresie.
    Po to obciąża się PC podłogówką (ze stosunkowo dużym przepływem) by uzyskać długie cykle i niskie temperatury pracy.
    Konstrukcja i ustawienie takiego układu wymuszające temperatury i sprawność jak przy grzejnikach jest jakimś nieporozumieniem.
    Być może masz zbyt mały przepływ za sprzęgłem lub po obydwu jego stronach.
    Podaj temperatury zasilanie/powrót (różnica powinna wynosić kilka stopni) przed i za sprzęgłem.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Po to obciąża się PC podłogówką (ze stosunkowo dużym przepływem) by uzyskać długie cykle i niskie temperatury pracy.
    Konstrukcja i ustawienie takiego układu wymuszające temperatury i sprawność jak przy grzejnikach jest jakimś nieporozumieniem.
    Być może masz zbyt mały przepływ za sprzęgłem lub po obydwu jego stronach.
    Podaj temperatury zasilanie/powrót (różnica powinna wynosić kilka stopni) przed i za sprzęgłem.
    1. Temperatura zasilania VS powrotu rózni się najczęsciej w zakresie 2 - 3,5stopnia.

    2. Po podniesieniu temp. zasilania z 38 na 44stopni , sprężarka uruchamia się ok. 18-22razy na dobę. Myslę, ze mniej uruchomień miala przy 38stopniach[C].

    3. Jak dwa/trzy posty temu napisał Kaszpir i Owczar o temp. zasilania, aby winna byc ok. 30stopni dla nowego domku, zastanawia mnie fakt czy mógłbym wypróbować zakręcić zawory dla bufora, czy pompa nie zgłupieje, oraz CZY trzeba o tym dac znac(wyłączyć bufor) w sterowniku pompy SHK200 czy bez konsekwencji mogę zakręcać i zmienic temp .zasilania np. od 35stopni i leciec w dół z biegiem czasu?

  13. #13

    Domyślnie

    z tych 18 - 20 uruchomień to ile odszranianie? każde odszranianie to jeden start sprężarki
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pozbycie się bufora przez zakręcenie zaworu nie będzie tak trywialne. Musisz zastanowić się jak opędzić problem pomp obiegowych. Bez sprzęgła nie da rady. Musi zostać jedna zapewniająca odpowiedni przepływ.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał TINEK Zobacz post
    z tych 18 - 20 uruchomień to ile odszranianie? każde odszranianie to jeden start sprężarki
    1. Na aplikacji internetowej myupway.com nie widzę ilości odszronień a więc nie znam liczby uruchomień z tego powodu.
    Niestety zdjęć tutaj nie idzie załączyć (próbowałem na dwa sposoby przez okno odpowiedzi i zaawansowanej edycji, ktoś wie?

    2. Zauwazylem, ze stopniominuty czasami są mniejsze niz moje zadeklarowane, pewnie automat to wylicza im zimniej na zewnątrz. Mialem -120 a widziałem ze byly ponad -140.. .Dalem teraz -160 tylko nie wiem po co skoro automat w razie potrzeby zrobi swoje?

    3. Czy podgrzewacz pomocniczy dobrze jest ustawic na wyłączony już przy -5 w takiej pompie z modulacją mocy? Skoro PC jest przewymiarowana to powinna dawac radę? Ps. Ten punkt wraca do meritum postu ,czyli jak zoptymalizować koszty i działanie PC

    4. Myślę, czy warto zakładać termostaty per piętro, ponieważ parter jest mocno ciepły tak już piętro za chłodne zwłaszcza dwa pokoje...

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Odpowiem tylko do 4 - termostaty na podłogówce to niezbyt dobry pomysł. Zmien przeplywy na rotametrach - po 24h zobacz czy jest zmiana, zmien znowu itd.

    Ale prawde mówiąc, na Twoim miejscu wezwałbym kumatego instalatora, który zrobi audyt i poprawi instalację, bo bardzo możliwe, że to nie tylko kwestia ustawień.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja używam innej aplikacji, bo mam inną pompę i starszą, ale w apce na telefonie też takich info nie ma, dużo więcej info masz jak zalogujesz się przez kompa

    nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem (ad pkt2) czy chodzi Ci o załączenie PC, przy jakiej wartości stopniminut ma się włączyć.
    Im niższa wartość, tym będzie się rzadziej wyłączać i dłużej pracować, jak mam ustawione -160

    Przy temp zewn około 0, u mnie odszrania się średnio co niecałą godzinę, także potrafi dużo startów zliczyć, ale większość to start sprężarki przy defroście
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  18. #18

    Domyślnie

    Mam tą samą jednostkę tylko Split. Potwierdzam słowa kolegi Tinka. Odszrania się co godzinę, a w okolicy 0 nawet co 40 minut. Ustawienia załączenia grzałek nie mają znaczenia ja mam +2, ale dziś w nocy było nawet - 11 i sprężarka bez problemu dawała sobie radę. Co do parametru o którym piszecie mam ustawione 60 , ale chyba przy tych temperaturach przestawię wyżej bo pompa wkręca się nawet w 115 Hz i szybko osiąga temperaturę docelową i stopniominuty schodzą do 0.

  19. #19

    Domyślnie

    Mam co prawda gruntową, ale zeszła z taktowaniem z 18-20 do 9-10 razy na dobę dopiero, kiedy zjechałem ze stopniominutami do -300 (obecnie testuję -400), zwiększyłem prędkość pompki GZ do 100% (przy cwu mam 45%), zwiększyłem różnicę temperatury obliczeniowej i powrotu GZ do 12°C (spadek, przy którym włącza się pompa) i rozpędziłem pompkę DZ do 100% (ale tego nie ma w powietrznej). Przypuszczam, że gdybym miał jeszcze ze 2x większy bufor i ze 2x mniejsze straty oraz 3x większe grzejniki, to dopiero byłoby nieźle . Automatyka NIBE jest na tyle mądra, że łączy cykle c.o. z c.w.u., dzięki czemu pojedynczy cykl on/off trwa ponad 60 minut.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał artklu Zobacz post
    1. Na aplikacji internetowej myupway.com nie widzę ilości odszronień a więc nie znam liczby uruchomień z tego powodu.
    Niestety zdjęć tutaj nie idzie załączyć (próbowałem na dwa sposoby przez okno odpowiedzi i zaawansowanej edycji, ktoś wie?

    2. Zauwazylem, ze stopniominuty czasami są mniejsze niz moje zadeklarowane, pewnie automat to wylicza im zimniej na zewnątrz. Mialem -120 a widziałem ze byly ponad -140.. .Dalem teraz -160 tylko nie wiem po co skoro automat w razie potrzeby zrobi swoje?

    3. Czy podgrzewacz pomocniczy dobrze jest ustawic na wyłączony już przy -5 w takiej pompie z modulacją mocy? Skoro PC jest przewymiarowana to powinna dawac radę? Ps. Ten punkt wraca do meritum postu ,czyli jak zoptymalizować koszty i działanie PC

    4. Myślę, czy warto zakładać termostaty per piętro, ponieważ parter jest mocno ciepły tak już piętro za chłodne zwłaszcza dwa pokoje...
    1. Odszranianie możesz odczytać z myupway > Historia > Komunikaty informacyjne.

    2. To normalne. Pompa się załączy przy zadanych stopniominutach, ale z tego co obserwuję u siebie, oprogramowanie po uruchomieniu pompy na początku zadaje najniższą częstotliwość sprężarki i powoli zwiększa. Dlatego SM potrafią spaść grubo poniżej zadanej i myślę, że nie ma w tym nic niepokojącego. Inna przyczyna spadku SM to załączenie grzania CWU, podczas którego temperatura CO spada, ale zawór trójdrożny kieruje ciepło na zasobnik CWU.

    3. Ten parametr to jest graniczna temperatura poniżej której MOŻE załączyć się grzałka, ale nie załącza się dopóki oprogramowanie pompy nie stwierdzi, że jest to potrzebne. W trybie Auto grzałka jest włączona, a w zasadzie jest włączona jej gotowość. To, czy grzałka jest włączona w danej chwili, możesz zobaczyć w myupway > Stan > Informacje serwisowe > podgrz. pom. Mam wrażenie, że gdzieś też w menu pompy widziałem wartość określającą sumaryczny czas pracy podgrzewacza, ale nie mogę na szybko znaleźć. Bardzo mało prawdopodobne, żeby do tej pory grzałka w ogóle się włączyła.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony