dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakakolwiek musi być w pomieszczeniu mieszkalnym. W kotłowni - grawitacyjna.
    Sprawa rozbija się o definicję pomieszczenia mieszkalnego. I nie wystarczy kotłowni nazwać salonem czy inaczej, żeby to obejść.
    Dokładnie, mi też nie chodzi tu żeby właśnie nazywać pomieszczenie w którym będzie piec gazowy w sposób by dopasować przepisy. Tylko żeby to normalnie funkcjonowało.
    Obok pomieszczenia w którym będzie piec gazowy mam garaż, tam w projekcie pisze aby była wentylacja grawitacyjna.
    Także tak i tak musi być kanał wentylacji grawitacyjnej.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterg1 Zobacz post
    Mogę wiedzieć dlaczego się czepiasz zamiast odpowiedzieć?
    Jak mogę Ci odpowiedzieć skoro każde słowo weźmiesz w cudzysłów I zadasz pytanie...
    Pochłaniać oznacza to że jeśli gaz by się ulatniał ( uchodził/ wydobywał się z rur / z instalacji gazowej/ w skutek awarii, nieszczelności układu) .
    Jeśli była by wentylacja grafitacyjna uciekał by sobie na zewnątrz nie napotykając po drodze wentylatory które napędzane są prądem elektrycznym. Co jest w wentylacji mechanicznej.
    Co oznacza żeby się to źle skończyło.
    Oznacza to że jeśli ulatniający się gaz miałby kontakt z wytworzoną iskrą mogło by dojść do wybuchu.
    Wiem że możesz mi zadać pytanie co to jest wytworzona iskra ?
    Co to są wentylatory...?
    Ale to tylko zależy od Cb ...
    Nie, nie masz musi wytworzyć się mieszanina eksplodująca, przy ciągłej wymianie powietrza to możliwe jedynie przy siłowym przerwaniu rury gazowej. Żadna nieszczelność tego nie zrobi.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterg1 Zobacz post
    Dokładnie, mi też nie chodzi tu żeby właśnie nazywać pomieszczenie w którym będzie piec gazowy w sposób by dopasować przepisy. Tylko żeby to normalnie funkcjonowało.
    .
    Masz pomieszczenie techniczne. Możesz powiesić tam kocioł i zrobić wyciąg WM, jak w pralni, łazience, kuchni.
    Możesz zrobić tam WG i szczelne drzwi pomiędzy tym pomieszczeniem i resztą domu.
    WM działa zawsze z określoną wydajnością (chyba, że nie ma prądu), WG działa z różnie (im chłodniej na zewnątrz tym lepiej), latem działa słabo, w ekstremalnym przypadku wstecz.

    Masz dwa rozwiązania, które dopuszczają przepisy i które są sprawdzone w praktyce.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #24

    Domyślnie

    Co to znaczy szczelne drzwi? Maja być bez podcięcia czy jeszcze coś musi być spełnione? Np guma na dole drzwi? Ja mam tylko bez podcięcia do kotłowni i nie wiem czy to jest dobrze.
    W całym domu WM, w kotłowni WG.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli nie masz pod drzwiami wyraźnego ruchu powietrza, to powinno być ok

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakakolwiek musi być w pomieszczeniu mieszkalnym. W kotłowni - grawitacyjna.
    Sprawa rozbija się o definicję pomieszczenia mieszkalnego. I nie wystarczy kotłowni nazwać salonem czy inaczej, żeby to obejść.
    Z czego wywodzisz taki wniosek?

    ---------------------
    Normę powinno interpretować się jako całość, a w tym wypadku łącznie z treścią ust. 1 i 2.
    1.ogólne warunki techniczne dla pomieszczeń z kotłem
    2. zakaz montowania kotłów z otwartą komora spalania w pomieszczeniach mieszkalnych
    3. dopuszczenie montowania kotłów z zamkniętą komorą spalania w pomieszczeniach mieszkalnych, o ile spełnione są warunki X

    a maiore ad minus - skoro jakakolwiek może być w pom. mieszkalnym (pobyt ludzi), to tym bardziej w pom. technicznym
    Wniosek - zakaz montowania kotłów z otwartą komora spalania w pomieszczeniach mieszkalnych; "mogą" być instalowane piece z zamkniętą komorą spalania - o ile (jakakolwiek) wentylacja jest + koncentryczne przewody spalinowo-powietrzne.

    pomieszczenie mieszkalne:
    należy przez to rozumieć pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego; (par. 3 rozp. o WT)
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post

    a maiore ad minus - skoro jakakolwiek może być w pom. mieszkalnym (pobyt ludzi), to tym bardziej w pom. technicznym
    Wniosek - zakaz montowania kotłów z otwartą komora spalania w pomieszczeniach mieszkalnych; "mogą" być instalowane piece z zamkniętą komorą spalania - o ile (jakakolwiek) wentylacja jest + koncentryczne przewody spalinowo-powietrzne.
    )
    Gdybyś miał w swoim rejonie "kominiarza Kaizena", to kocioł musiałbyś mieć w salonie, albo sypialni.
    Nie powiem, jednostajny szum wentylatora działa dość usypiająco, więc ta sypialnia, to jest jakiś pomysł...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Z czego wywodzisz taki wniosek?
    Rozporządzenie w sprawie WT:

    § 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.
    2.) Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93 ust. 2, 4 i 5.
    3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
    [...]
    § 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia, a także odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.


    I zaglądamy do załącznika nr 1 do Rozporządzenia w sprawie WT i tam mamy w pozycji 40 przywołaną konkretną normę PN-B-02431-1 wymagającą:

    W pomieszczeniu, w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej, umieszczony nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi

    Niektórzy chcą zapalić Bogu świeczkę a diabłu ogarek i dołożyć w pomieszczeniu z WM kratkę WG (mi to proponował kierbud). A to zabronione:
    § 148.
    [...]
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


    Owszem, niedouczeni kominiarze potrafią też zalecać takie połączenie jak i "puścić" kotłownię z WM. Tyle, że przy kotle należy robić przeglądy kominiarskie co roku, więc wcześniej czy później ktoś się przyczepi (wystarczy jakaś tragedia przy takim rozwiązaniu, i zaczną egzekwować).

    Jak ktoś chce prześledzić różne wątki o tym, to trzeba w szukajkę wpisać PN-B-02431-1.

    Edyta 2023-03-15
    Prawo Budowlane:

    Art. 62a
    [...]
    5. Protokół, o którym mowa w ust. 1, w zakresie kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przeprowadzanej na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c, jest sporządzany w formie dokumentu elektronicznego, z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2020 r. poz. 22, 284, 412 i 2127).

    Dodane ust. 5 i 6 w art. 62a wejdą w życie z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających sporządzanie protokołu kontroli z wykorzystaniem systemu teleinformatyczn

    Nie wiem, czy sobie już poradzili. Jak to wejdzie to kominiarze będą się bali wpisywać do systemu głupoty, bo będzie wiadomo, kto i kiedy to przepuścił. Jak któryś w końcu wpisze w CEEB, że wadliwa wentylacja kotłowni i zaleci kuć dziury, to ci, co wcześniej przepuścili mogą mieć kłopot.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-03-2023 o 09:15

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dzięki. Zagłębię się w temat. Dam znać czy odmienne argumenty znajdę .

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak, wszyscy kominiarze, którzy przyjmują to rozwiązanie są niedouczeni, wszystkie oddziały PINB są niedouczone, że pozwalają eksploatować takie budynki, a kocioł w sypialni to rozwiązanie bezpieczniejsze, niż kocioł w pralni/łazience/pomieszczeniu gospodarczym.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dodaję argument:

    To z dzisiejszego numeru Murator
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dodaję argument:

    To z dzisiejszego numeru Murator
    To podkreślenie? Nie zwalnia z obowiązku kanału nawiewnego. A wentylacja mechaniczna WYWIEWNA to tylko jego uzupełnienie i nie myl z wentylacją nawiewno-wywiewną (z odzyskiem ciepła czy bez).

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Owszem, niedouczeni kominiarze potrafią też zalecać takie połączenie jak i "puścić" kotłownię z WM. Tyle, że przy kotle należy robić przeglądy kominiarskie co roku, więc wcześniej czy później ktoś się przyczepi (wystarczy jakaś tragedia przy takim rozwiązaniu, i zaczną egzekwować).
    ...........Kto jest niedouczony? Chyba osoba, która uważa kotłownię za pomieszczenie mieszkalne.
    Ja mam piec w przedpokoju w szafie, w całym domu wentylacja mechaniczna, a kominiarz odebrał kotłownie i kuchnię bo tam mam gaz. W czym problem? Nazewnictwo pomieszczeń wynika strikte z projektu domu, kotłownia w której u mnie jest centrala wentylacyjna, odkurzacz centralny i duża deska do prasowania z pralką i suszarką jest pomieszczeniem za które nie muszę płacić podatku.
    I uważasz, że u mnie kominiarz popełnił przestępstwo? czytał ze zrozumieniem przepis i dopuścił piec z zamkniętą komorą spalania z kominem przez ścianę zewnętrzną - jakby go w ogóle nie było dokonał pomiaru wyciągu wentylacji mechanicznej znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie pieca. Spojrzał i ocenił również czujnik gazu ziemnego zamontowany w szafie w której jest piec i wydał opinie pozytywną.
    Uważam natomiast , że wszyscy Ci co byle by spełnić "oczekiwania" kominiarza przeprowadzającego kontrolę wentylacji do odbioru domu; wykonują na siłę wentylację grawitacyjną w kotłowni gdzie w całym domu jest WM godzą się na układ z "nieukiem" Ten nieuk wie co ma wymagać, ale jasno i precyzyjnie nie jest w stanie wytłumaczyć, że musi być i już, ustawodawca wymaga, aby była wentylacja pomieszczenia w którym znajduje się jakikolwiek piec na gaz niezależnie czy jest on z otwartą czy zamkniętą komorą spalania i nie obchodzi go jak jest zrealizowane doprowadzenie powietrza do komory spalania tego pieca.

  14. #34

    Domyślnie

    Lepiej zastąpić w projekcie Kotłownie na Pomieszczenie Gospodarcze albo Pokój i mamy po problemie. Żaden kominiarz nie dostanie zawału, że jakaś Kotłownia nie ma otworu 15x15cm nad posadzką.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szkwar Zobacz post
    Ja mam piec w przedpokoju w szafie, w całym domu wentylacja mechaniczna, a kominiarz odebrał kotłownie i kuchnię bo tam mam gaz. W czym problem? Nazewnictwo pomieszczeń wynika strikte z projektu domu, kotłownia w której u mnie jest centrala wentylacyjna, odkurzacz centralny i duża deska do prasowania z pralką i suszarką jest pomieszczeniem za które nie muszę płacić podatku.
    I uważasz, że u mnie kominiarz popełnił przestępstwo? czytał ze zrozumieniem przepis i dopuścił piec z zamkniętą komorą spalania .
    Jakbyś trafił na kominiarza pokroju Kaizena, to kazałby przenieść ten kocioł to Twojej sypialni, ewentualnie salonu

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Lepiej zastąpić w projekcie Kotłownie na Pomieszczenie Gospodarcze albo Pokój i mamy po problemie. Żaden kominiarz nie dostanie zawału, że jakaś Kotłownia nie ma otworu 15x15cm nad posadzką.
    Tylko, że Pomieszczenie Gospodarcze nie jest pomieszczeniem mieszkalnym, więc wg teorii Kaizena nie można montować tam kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 09-03-2023 o 15:15
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    U mnie nikt nie wydziwiał nad kotłem (z zamknięta komorą) w pom. gospodarczym.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szkwar Zobacz post
    Ja mam piec w przedpokoju w szafie, w całym domu wentylacja mechaniczna, a kominiarz odebrał kotłownie i kuchnię bo tam mam gaz
    Masz kotłownię? Jaki w niej kocioł?
    Nie wystarczy psa nazwać kotem, żeby przestał być psem. Czy się zwie "kotłownia" czy "pomieszczenie techniczne" w projekcie - nie ma znaczenia. Ważne, czy jest tam kocioł i jakie funkcje pełni. Jak nie ma kotła - nie jest kotłownią.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz kotłownię? Jaki w niej kocioł?
    Nie wystarczy psa nazwać kotem, żeby przestał być psem. Czy się zwie "kotłownia" czy "pomieszczenie techniczne" w projekcie - nie ma znaczenia. Ważne, czy jest tam kocioł i jakie funkcje pełni. Jak nie ma kotła - nie jest kotłownią.
    Człowieku, daj sobie na wstrzymanie, napisałem gdzie mam kocioł i co cały dom jest kotłownią wg ciebie? co mam nazwać u siebie kotłownią skoro nie ma drzwi prócz tych od szafy? aaaaaaaaaaaa już wiem wg ciebie szafa jest kotłownią - ty się lecz bo jak w domu wariatów otworzą drzwi to będziesz należał do tej społeczności bo wtedy obejmie Ciebie zasięgiem.

    To tak jak z Tobą nie wystarczy nazwać Kaizen-a "Najlepszym doradcą na tym forum" ........żeby przestał pisać głupoty

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szkwar Zobacz post
    Człowieku, daj sobie na wstrzymanie, napisałem gdzie mam kocioł i co cały dom jest kotłownią wg ciebie?
    To Ty twierdzisz, że masz kotłownię i mieszasz w głowach, że przeszła z WM.
    Nie masz kotłowni, bo nie masz w niej kotła więc nic dziwnego, ze przeszła.
    Zrozum wreszcie, że Rozporządzenie w sprawie WT pozwala na montaż kotła z zamkniętą komorą w POMIESZCZENIU MIESZKALNYM niezależnie od rodzaju wentylacji. Kotłowni (czy pomieszczenia technicznego, kantorka, kanciapy, składziku - nie ważne jak sobie nazwiesz jakieś pomieszczenie niemieszkalne) ten przepis nie dotyczy. Ale "kotłownia" bez kotła kotłownią nie jest - i możesz ją wentylować jak chcesz.

    Owszem, są kominiarze-nieucy co przepuszczają kotłownie z WM. Ale jak widać po tym wątku jest ich coraz mniej. A trzeba pamiętać, że trzeba robić regularne przeglądy więc nie ma się co cieszyć, jak któryś odbierze. Bo może się przyczepić przy każdym przeglądzie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2023 o 13:55

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dajcie mu spokój... Chłop ma swoją teorię, niech z nią pozostanie.
    Z praktyką nie ma to nic wspólnego
    Warto tylko prostować, jak zacznie "oświecać" kogoś kto wpadnie tu po poradę.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony