dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 121
  1. #41

    Domyślnie

    Praktyka jest różna i niektórzy zgłaszają instalację jeszcze przed wykonaniem.
    Ja również tak zrobiłem, tzn byłem w trakcie zakładania

    Niemniej jest to poświadczenie nieprawdy przez Inwestora i elektryka/instalatora.
    Oświadczasz przecież, że instalacja jest gotowa, podajesz producentów i typy urządzeń.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No to idźmy jeszcze dalej.
    Czy do bycia prosumentem (zgodnie z tą ustawą) potrzebna jest, fizycznie istniejąca, instalacja PV.
    Czy wystarczy tylko zgłoszenie i wymiana licznika.
    No i podpisanie umowy oczywiście.
    Tak jak pisałem wcześniej. Nic się nie zmieniło od wczoraj ani od 5 stycznia. Do czego zmierzasz? Przecież kwestia nowych prosumentów jest jasna (przynajmniej dla mnie) od co najmniej 2 miesięcy. Ktoś zaczął panikować, że do 31/03 musi wysłać energię. Sprostowałem to.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #43

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:03

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja tylko zwracam uwagę, że w zależności który paragraf tej Ustawy czytamy, możemy wyciągną sprzeczne wnioski. Także odnośnie tego czy energię musimy wprowadzić do sieci przed 31.04 czy nie.
    31 kwietnia? Wiem, pomyłka.
    Nie, nie można wyciągnąć sprzecznych wniosków. Nie da się. Nawet jakby bardzo chciał, to się nie da.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    2) wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej od 1 lipca 2022 r. przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię elektryczną w instalacji odnawialnego źródła energii, której przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i wprowadzenie z niej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej po raz pierwszy nastąpiło po 31 marca

    2) do 31 marca 2022 r., ale wprowadzenie energii elektrycznej do tej sieci nastąpiło po raz pierwszy po 31 marca 2022 r.


    Dlaczego jeśli wprowadzenie energi do sieci jest nieistotne, co chwila w tej Ustawie piszą od wprowadzeniu energii do sieci?
    Przeczytaj te punkty jeszcze raz. Zwróć uwagę, że te dwa punkty mówią o dwóch zupełnie różnych sytuacjach.
    Pierwsza:
    wysłałeś zgłoszenie do 31/03, ale przyłączenie nastąpiło po 31/03
    Druga:
    wysłałeś zgłoszenie do 31/03, przyłączyłeś do 31/03, energię wprowadziłeś po 31/03.

    Innymi słowy w punkcie 1 jedyne co zrobiłeś, to wypełniłeś papier do 31/03 i nic więcej nie masz. W punkcie drugim masz wszystko dopięte na ostatni guzik, ale stwierdziłeś, że zaoszczędzisz na gazie i jedziesz na pół roku na zasłużony urlop na Hawaje.

    Poza tym Art 4 to jedno, a Art 40 to drugie. Nie możesz sobie interpretować jednego udając, że drugie nie istnieje. Przeczytaj całą ustawę, albo choć te ustępy, które dotyczą rozliczeń, a nie wyrywkowo, bo inaczej właśnie dlatego może Ci się wydawać, że masz jakieś sprzeczne wnioski.

    Akurat jeśli chodzi o ten wycinek, ustawa jest jednoznaczna i bez możliwości interpretacji. No ale to jest tylko moje zdanie - randoma z internetu
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #45

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:03

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Te dwa cytaty podałem tylko po to by zwrócić uwagę że w tej Ustawie funkcjonuje coś takiego jak "moment przyłączenia i wprowadzenia energii do sieci".
    W ustawie funkcjonuje cała masa rzeczy, łącznie z generatorami biomasy i całą masą tekstu, który nie dotyczy prosumenta. I co z tego? Zwróciłeś uwagę, ok. A jakie to ma znaczenie w kontekście dyskusji, że 31/03/2022 jest datą graniczną dla nowych prosumentów? Bo ustawa mówi, że nie ma żadnego znaczenia. Znaczenie ma wyłącznie to, czy nowy prosument zdąży złożyć poprawny wniosek do 31/03/3022 (oczywiście z zastrzeżeniem dot. poprawienia błędnego wniosku).
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Sprytny pracownik ZE to wykorzysta a pokrzywdzony będzie się skarżył do Pana Boga przez następne lata.
    Nic nie wykorzysta, chyba, że będzie rżnął głupa, co się skończy (tj. rżnięcie) przy pierwszej reklamacji, ponieważ ustawa w tej kwestii jest precyzyjna.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tak właśnie było, i prawdopodobnie nadal jest, z bilansowaniem międzyfazowym u wszystkich poza PGE.
    Nie, nie było i nie jest. Dopiero w aktualnej wersji ustawy Ustawodawca po raz pierwszy umieścił słowo "wektorową". Wcześniej tego nie było, co za tym idzie, ZE mogły sobie to interpretować dowolnie.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #47

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:03

  8. #48

  9. #49

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:04

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ustawa jest od dawna precyzyjna w kwestii prawa do przechowywania energii w sieci, przez prosumenta, do 12 miesięcy.
    Jednak PGE ma to w nosie.
    I co im zrobisz?
    Nic
    I te prawo każde z OSD respektowało. Nie masz racji, bo każdy z ZE był zgodny z Art. 4 ust. 5. Dziwny sposób rozliczania energii przez PGE nie był niezgodny z tymi zapisami. Dopiero w najnowszej odsłonie ustawy ustawodawca dał oręż do walki z PGE i poniekąd z Energą, która to nie stosuje się do ust. 5a (a konkretnie rozlicza najpierw energię z bieżącego okresu, a dopiero potem przechodzi do najstarszego). Teraz będzie można dopiero pisać reklamacje dotyczące niezgodności rozliczeń z ustawą. Wcześniej rozliczenia były zgodne z ustawą.


    Cytat Napisał stos Zobacz post

    No tak, tylko PGE wiedziało jaka jest intencja ustawodawcy, wyraźnie wytłumaczona w pismach Ministerstwa.
    Pozostali zdecydowali to zignorować
    I co im można było zrobić?
    Nic
    Zignorowali, bo mieli do tego prawo. Ciężko, żeby ktoś mógł im coś zrobić, za działania zgodne z prawem. Pisma z Ministerstwa, a nawet od Premiera i Prezydenta nie stanowią prawa. Jak Premier powie w TV, żebyś obniżył o 5 zł cenę swojego produktu, to zgodnie z prawem możesz mu się zaśmiać w twarz. Ale jeśli zmieni załącznik do ustawy o VAT, że VAT na żywność ma być 0%, to już masz obowiązek się zastosować. Czy przy tym pokombinujesz przy marży, to insza inszość oczywiście.
    I tu miałeś taką sytuację, Minister coś se ogłosił, a:
    1) PGE powiedziało: spoko, i tak mamy tak ustawione systemy, damy radę
    2) Reszta ZE powiedziały: spadaj na drzewo banany prostować, nie ma takiej opcji, nie chce nam się systemów zmieniać.
    Wtedy Prezydent podpisał (hehe) ustawę, w której jest zapis, że mają tak zrobić. I teraz dopiero zobaczymy, co zrobią pozostali operatorzy. Jak się Energa nie zastosuje, to wtedy mogę Ci obiecać, że będę pisał reklamacje.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No i prezes URE podpisujący wszystkim OSD instrukcje IRiESD, w których łamane są zapisy Ustawy Prawo Energetyczne, ignoruje prawo.

    Twoja wiara w to że wszyscy będą przestrzegać prawa jest godna podziwu.
    Tak, wiem. Kraj wspaniały, tylko ludzie k...y, tak? Masz rację, już dawno straciłem wiarę w ludzi, że będą się zachowywać przyzwoicie. Ale instytucje to co innego, jak będą łamać zapisy ustawy, to można ich pognębić. Co do IRiESD, to się nie wypowiadam, mam za małą wiedzę o tym. Wiem, tylko tyle, że mój falownik spełnia te zapisy.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Kilka lat temu, to samo Ministerstwo, napisało że te OSD które nie bilansują wektorowo łamią prawo.
    No i co z tego że napisało?
    Dobre pytanie. Co z tego, że napisało? Skoro nie miało to poparcia w zapisach w ustawie, to czego oczekiwałeś? Wyjaśnienie wyżej.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  11. #51

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:04

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Niestety był niezgodny z przepisem który dawał prawo prosumentowi do przechowywania swojej energii w sieci przez 365 dni.
    Nie 30 dni, 60 dni tylko 365 dni.

    Art. 4 ust. 5
    Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danym okresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawie którego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresie rozliczeniowym.


    Na podstawie tego zapisu twierdzisz że ZE może sobie dowolnie rozliczać wprowadzoną energię?


    ZE nie musiały żadnych systemów zmieniać, bo rozliczanie Prosumentów było nowym systemem.

    Tu nie chodzi o rodzaj falownika tylko jego moc.
    W IRiESD jest zapis że klient podłączony do sieci jednofazowo może mieć falownik o mocy tylko 3.68kW.
    W Ustawie Prawo Energetyczne jest zapis zobowiązujący OSD do przyłączenia instalacji nie większej niż moc zamówiona.
    Jak ktoś ma podłączenie jednofazowe o mocy zamówionej 5kW to ma prawo do podłączenia instalacji o mocy do 5kW.
    Podpisane przez prezesa URE wszystkie IRiESD ograniczają tą moc do 3.68kW a więc łamią prawo.
    Przy instalacji 1-fazowej, nie falownik do 3,68 a generator czyli moduły

  13. #53

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:04

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Niestety był niezgodny z przepisem który dawał prawo prosumentowi do przechowywania swojej energii w sieci przez 365 dni.
    Nie 30 dni, 60 dni tylko 365 dni.

    Art. 4 ust. 5
    Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danym okresie rozliczeniowym przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawie którego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresie rozliczeniowym.


    Na podstawie tego zapisu twierdzisz że ZE może sobie dowolnie rozliczać wprowadzoną energię?
    Oczywiście, że tak. Te zdanie jest bardzo - jak to amerykańce mówią - tricky. Tu nie ma nic o tym, że należy rozliczać od najstarszej energii. Gdybyś tylko spojrzał na aktualny ust. 5 (cały, z literkami włącznie), to będzie prościej zrozumieć. To jest właśnie ta możliwość dowolnej interpretacji. Jeden rabin powie tak, drugi powie nie. I każdy będzie miał rację. Dlatego właśnie ustawodawca doprecyzował ustęp 5.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    ZE nie musiały żadnych systemów zmieniać, bo rozliczanie Prosumentów było nowym systemem.
    Ale te systemy trzeba było napisać, następnie przetestować. No i poszedł request z danymi brzegowymi, programista zaproponował takie sposób rozliczenia, jaki mu pasował (jaki umiał, jaki był szybszy, whatever), klient (ZE, a konkretnie prawnik) klepnął (bo każdy sposób był zgodny z ustawą) i tadam.wav. Każdy ma swoje rozwiązanie, każde jest dobre.

    O co Ci chodzi? Jakie to ma znaczenie, czy system trzeba było zmieniać czy nie, czy był stary czy nie? Ważne jest jedno - każdy sposób był zgodny ze starą ustawą. Teraz dopiero to się zmienia i dopiero teraz będzie można wymagać od ZE, żeby trzymały się nowej litery prawa.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tu nie chodzi o rodzaj falownika tylko jego moc.
    W IRiESD jest zapis że klient podłączony do sieci jednofazowo może mieć falownik o mocy tylko 3.68kW.
    W Ustawie Prawo Energetyczne jest zapis zobowiązujący OSD do przyłączenia instalacji nie większej niż moc zamówiona.
    Jak ktoś ma podłączenie jednofazowe o mocy zamówionej 5kW to ma prawo do podłączenia instalacji o mocy do 5kW.
    Podpisane przez prezesa URE wszystkie IRiESD ograniczają tą moc do 3.68kW a więc łamią prawo.
    Tak jak pisałem - nie wgłębiałem się w zawiłości dotyczące IRiESD i nie będę się wypowiadał. Wiem tyle, że urządzenia podłączane do sieci muszą spełniać określone wymagania. Nie znam jednak szczegółów, więc nie pozostaje mi nic innego jak rozłożyć ręce. Nie zamierzam się w to wgłębiać, bo mnie sytuacja nie dotyczy - mam falownik 3 fazowy spełniający wymagania IRiESD.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #55

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:04

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Piszę to wszystko nie dlatego żeby się z Tobą sprzeczać tylko aby zwrócić uwagę, że ZE zawsze znajdą w zapisie Ustawy jakąś furtkę aby się z jej "duchem" nie zgodzić i zrobić tak żeby okraść prosumenta.
    Rozumiem Cię. Jednak w tej kwestii akurat już nie bardzo nie mogą się już "nie zgadzać". Jedyne co mogą, to odwlekać nieuniknione (np. zmienimy na wektorowe przy najbliższej okazji jak tylko będziemy wymieniać liczniki) albo lobbować zmianę przepisów w przyszłości. Tylko to już będzie działanie wprost niezgodne z ustawą i jako takie kwalifikuje się do reklamacji, interwencji w URE, etc.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie zgadzam się że wykładnia interpretacyjna Ministerstwa jest prawnie nieważna.
    Każda Ustawa wymaga aktów wykonawczych które są właśnie takim doprecyzowanie tego co ustawodawca "miał na myśli".
    Nawet Konstytucja.
    Możesz się nie zgadzać, ale zarówno teoria jak i praktyka świadczy o tym, że interpretacje/pisma Ministerstw nie są prawnie wiążące. Co zresztą wielokrotnie udowodniały urzędy skarbowe na terenie całej Polski. Dlatego powstało coś takiego jak "indywidualna interpretacja podatkowa". Zwykłe pismo od Ministerstwa nie jest aktem wykonawczym i nie ma żadnej mocy prawnej. To jest tylko takie "wicie panowie, po mojemu ja to tak widzę". Natomiast obecna ustawa doprecyzowała, że rozliczanie ma być wektorowe i ma postępować od najstarszej wprowadzonej energii. I tego się trzymajmy.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Przykład IRiESD jest wymowny.
    Nawet oczywiste zapisy Ustawy PE są łamane.
    Na moje pytanie o łamanie PE przez te IRiESD odpowiedziano mi że każdy może sobie zmienić zasilanie z jedno-fazowego na trzy-fazowe i będzie mógł założyć większy 3F inwerter. SIC!
    Na pytanie dlaczego PGE rozlicza niezgodnie z prawem poradzono mi wytoczyć im sprawę w sądzie powszechnym.
    ZE zrobią co im się będzie podobało nawet jeśli prawo im tego zabrania.
    Poszkodowanym nie będzie się chciało iść do sądu za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych starty.
    I zasada że łatwiej jest ukraść 1 złotówkę tysiącu ludziom niż tysiąc jednemu będzie się nadal sprawdzać.
    Z ostatnim zdaniem się zgadzam. Reszty nie komentuję, bo nie mam wiedzy.

    Reasumując: teraz mamy podstawę prawną do walki z ZE o poprawne rozliczanie energii. Trzeba to wykorzystać i cisnąć.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #57

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:04

  18. #58

    Domyślnie

    Hej,

    A więc takie pytanie, bo dopiero udało mi się zakupić działkę pod budowę domu. Czy myślicie, że jest jakaś szansa aby załapać się na stare przepisy?
    Budowy na 100% nie rozpocznę do połowy roku. Lecz czy da się to jakoś obejść, aby założyć foto jakiś panel czy coś aby tylko się podpiąć pod stare regulacje, a potem rozbudować jak już dom stanie?

    Może ktoś ma jakiś pomysł w tej sprawie, czy już jestem może na spalonej pozycji?

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Postaw od razu 9,9kWp na gruncie i będziesz wtedy miał dodatkową motywację, by jak najszybciej dom skończyć, by energia zebrana nie przepadła
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    @luske
    Musiałbyś mieć przyłącze docelowe a nie tymczasowe.
    Przeczytaj
    https://globenergia.pl/fotowoltaika-...o-niej-myslec/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony