dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 121
  1. #1

    Post Montaż fotowoltaiki w kontekście nowego prawa 2022

    O ile zdaję sobie sprawę, że sama fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna to w zasadzie mam wątpliwość jak ma przebiegać sama inwestycja? Tzn czy osoby które teraz jeszcze zdecydują się na fotowoltaikę to będą już rozliczane wg nowego prawa czy też wg starego? Liczy się data zgłoszenia czy też data zakończenia inwestycji? Wiecie może jak się ma nowa ustawa w praktyce?

  2. #2

    Domyślnie

    Liczy się data pierwszego wprowadzenia energii do sieci ostatnim dniem jest 31-03-2022 .Czyli przed ta datą musisz mieć ogarniętą całą papierologię i wymieniony licznik (czasami mozliwe jest przeprogramowanie istniejącego) .Ponieważ już są problemy z dostępnością liczników ,może się okazać ,że termin 30 dniowy może się znacząco wydłużyć.
    Podpowiem -niektórzy zgłaszają przed montażem.
    Ostatnio edytowane przez tom.pk ; 04-12-2021 o 13:12
    PV Panele 6.2kWp inwerter Growatt 5000tl3-s

  3. #3

    Domyślnie

    Ustawa mówi ze wystarczy wysłać wniosek przed 31.03.2022 nawet jeśli trzeba bedzie go później poprawić:

    2. Z rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1, korzysta prosument energii odnawialnej, którego mikroinstalacja została przyłączona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej:

    1) po 31 marca 2022 r. na podstawie kompletnego i poprawnego zgłoszenia, o którym mowa w art. 7 ust. 8d4 ustawy – Prawo energetyczne, złożonego przez tego prosumenta energii odnawialnej w terminie do 31 marca 2022 r., z zastrzeżeniem ust. 3;

    2) do 31 marca 2022 r., ale wprowadzenie energii elektrycznej do tej sieci nastąpiło po raz pierwszy po 31 marca 2022 r.

    3. W przypadku gdy zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, złożone przez prosumenta energii odnawialnej do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego w terminie do 31 marca 2022 r. jest niekompletne lub niepoprawne, to operator ten wzywa tego prosumenta do uzupełnienia lub poprawienia zgłoszenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania z pouczeniem, że nie wykonanie wezwania w wyznaczonym terminie spowoduje brak możliwości skorzystania przez prosumenta energii odnawialnej z rozliczeń na podstawie art. 4 ust. 1.

  4. #4

    Domyślnie

    A jak wygląda sytuacja osób posiadających już FV od kilku lat, czy mogę rozbudować instalację w dowolnym czasie bez obawy, że przejdę na ten nowy system rozliczeń prosumentów. Chciałbym dodać około 1,5 kWp do aktualnie działającej instalacji o mocy 4,9 kWp. Aktualnie z tej instalacji udało się wyprodukować max. 4100 kWh, rozbudowa przez dołożenie tylko paneli FV mam nadzieję, że zbliży mi produkcję do 5 kWh.
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Ustawa mówi ze wystarczy wysłać wniosek przed 31.03.2022 nawet jeśli trzeba bedzie go później poprawić:
    Wrzuć proszę link do tej nowej ustawy gdzie jest taki zapis

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    A jak wygląda sytuacja osób posiadających już FV od kilku lat, czy mogę rozbudować instalację w dowolnym czasie bez obawy, że przejdę na ten nowy system rozliczeń prosumentów. Chciałbym dodać około 1,5 kWp do aktualnie działającej instalacji o mocy 4,9 kWp. Aktualnie z tej instalacji udało się wyprodukować max. 4100 kWh, rozbudowa przez dołożenie tylko paneli FV mam nadzieję, że zbliży mi produkcję do 5 kWh.
    Z Ustawy w teorii wynika, że "stary" prosument dopóki nie wyrazi takiej woli pisemnie, nie zostanie przerzucony na nowy system. Ale... byliśmy już świadkami dość swobodnych interpretacji zapisów Ustawy przez ZE, więc raczej nikt sobie nic nie da uciąć, że komuś nie zrobią psikusa.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Wrzuć proszę link do tej nowej ustawy gdzie jest taki zapis
    30 sekund w google łącznie z odpaleniem nowej strony w przeglądarce (bo jak zwykle orka wolno płynie)
    http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/1704_u/$file/1704_u.pdf
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #8

    Domyślnie

    Zmieniły się także techniczne warunki przyłączenia do sieci (nowy formularz) i to już od Stycznia a właściwie wcześniej bo będą obowiązywać również wstecz jeżeli wniosek jeszcze nie zaakceptowany:

    https://www.gramwzielone.pl/energia-...znych-z-siecia

    https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000234301.pdf
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 22-12-2021 o 16:57

  9. #9

    Domyślnie

    A czy w nowej ustawie zaszła jakaś zmiana w sprawie bilansowania międzyfazowego?

    Od kilku lat mówi się o konieczności zmiany a efektów nie widać.

  10. #10

    Domyślnie

    Jest już tekst jednolity nowej ustawy. Lektura do poduszki.

  11. #11

    Domyślnie

    Pamiętajcie że marzec to nadal zima i musicie zadbać aby zarejestrować prąd wychodzący z licznika. Aby chałupa nie wciągnęła wszystkiego w locie, choć kilka kWh a w zimie często to nie jest łatwe.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #12

    Domyślnie

    Btw, dom jeszcze nie jest nawet zaczęty ale zastanawiałem się czy jest możliwe postawienie na szybko mikro instalacji na działce na starych zasadach a potem przeniesienie jej na dach i zwiększenie liczby paneli?

  13. #13

    Domyślnie

    Aha czyli do prądu budowlanego podłączysz PV no nie takie rzeczy się nie zdarzają. Odbiór chałupy, zmiana taryfy na G, i umowa kompleksowa.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #14

    Domyślnie

    A kto powiedział, że mam prąd budowlany? Taryfa G11.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Pamiętajcie że marzec to nadal zima i musicie zadbać aby zarejestrować prąd wychodzący z licznika. Aby chałupa nie wciągnęła wszystkiego w locie, choć kilka kWh a w zimie często to nie jest łatwe.
    To nie jest prawda.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.726

    Domyślnie

    Wg mnie chyba warto poczekać do maja i dopiero jak ceny znacząco spadną a teoretycznie spadnąć powinny to wtedy można załadować więcej niż potrzeba np 15 czy 20 kw i wyjdzie na to samo .

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_P Zobacz post
    Btw, dom jeszcze nie jest nawet zaczęty ale zastanawiałem się czy jest możliwe postawienie na szybko mikro instalacji na działce na starych zasadach a potem przeniesienie jej na dach i zwiększenie liczby paneli?
    Tak, możesz to zrobić (*). Ważne, żebyś miał instalację zgłoszoną.
    *) Co do rozbudowy instalacji, to tak jak wcześniej wspominałem, widzieliśmy już niezłe fikołki w wykonaniu ZE. Teoretycznie możesz dostawić kolejną instalację, ważne żeby była dołączona do tego samego licznika i zgodna z NC RfG, ale tonący brzydko się chwyta, więc pożyjemy, zobaczymy.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    To nie jest prawda.
    Już w innym wątku udowodniłem że to prawda.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Już w innym wątku udowodniłem że to prawda.
    Nie, powtórzę się, to nie jest prawda. Jedyne co widziałem od Ciebie, to wklejony link z YT z rozmową z pracownikiem infolinii, który choć faktycznie wyglądał na dość dobrze zorientowanego, to akurat w tej kwestii palnął głupotę i zresztą sam się przyznał w rozmowie, że nie czytał dokładnie ustawy. A w ustawie jest bardzo wyraźnie napisane, że wystarczy zgłoszenie do 31 marca 2022. Nie trzeba mieć ani wymienionego licznika ani tym bardziej wprowadzonej energii. Nie powielaj proszę błędnych informacji.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_P Zobacz post
    A kto powiedział, że mam prąd budowlany? Taryfa G11.
    Jak masz taryfę "G" to możesz docelowy rozmiar instalacji PV rozłożyć na ziemi i zgłosić. (na profilach przymocowanych do ziemi żeby Ci wiatr instalacji nie zabrał)
    Wymienią Ci licznik a jak dom zbudujesz przeniesiesz na dach albo postawisz konstrukcję na gruncie co jest lepszym rozwiązaniem jak się ma teren.
    Taką instalację na ziemi możesz nawet zrobić sam a do zgłoszenia zatrudnić elektryka z uprawnieniami.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony