dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 121
  1. #21

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:53

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie, powtórzę się, to nie jest prawda. Jedyne co widziałem od Ciebie, to wklejony link z YT z rozmową z pracownikiem infolinii, który choć faktycznie wyglądał na dość dobrze zorientowanego, to akurat w tej kwestii palnął głupotę i zresztą sam się przyznał w rozmowie, że nie czytał dokładnie ustawy. A w ustawie jest bardzo wyraźnie napisane, że wystarczy zgłoszenie do 31 marca 2022. Nie trzeba mieć ani wymienionego licznika ani tym bardziej wprowadzonej energii. Nie powielaj proszę błędnych informacji.
    No to cieszę się że Ty jesteś prawnikiem i odpowiedziałeś nam na pytanie dlaczego nie, znaczy nie. Dziękujemy bardzo za Twój wkład, jesteśmy Ci dozgonnie wdzięczni.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jak masz taryfę "G" to możesz docelowy rozmiar instalacji PV rozłożyć na ziemi i zgłosić. (na profilach przymocowanych do ziemi żeby Ci wiatr instalacji nie zabrał)
    Wymienią Ci licznik a jak dom zbudujesz przeniesiesz na dach albo postawisz konstrukcję na gruncie co jest lepszym rozwiązaniem jak się ma teren.
    Taką instalację na ziemi możesz nawet zrobić sam a do zgłoszenia zatrudnić elektryka z uprawnieniami.
    Tylko, że nie stać mnie teraz na wydanie 20-30kPLN na PV bo mam inne wydatki związane z budową. Raczej myślałem o postawieniu mikroinstalacji (np. 2 panele) i używany falownik a potem już zwiększyć moc mając gotowy budynek.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_P Zobacz post
    Tylko, że nie stać mnie teraz na wydanie 20-30kPLN na PV bo mam inne wydatki związane z budową. Raczej myślałem o postawieniu mikroinstalacji (np. 2 panele) i używany falownik a potem już zwiększyć moc mając gotowy budynek.
    Spokojnie przerabiałem to skończyłem rozbudowę w maju ubiegłego roku, chyba w krytycznym momencie. Po tym czasie już wszystko poszło w górę Styropian Knauf Etix 1m3 płaciłem 193zł, 3 miesiące później 343zł/m3. Okna z roletami + dodatkowe uszczelki i ciepły montaż 14000 zł, pół roku później z ciekawości pytałem 21k zł. Drzwi zewnętrzne Wikęd max thermo prestige 5k rok później 7k zł. Bierz co możesz teraz bo tanio już było.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No to cieszę się że Ty jesteś prawnikiem i odpowiedziałeś nam na pytanie dlaczego nie, znaczy nie. Dziękujemy bardzo za Twój wkład, jesteśmy Ci dozgonnie wdzięczni.
    No ileż można, serio? Akurat jeśli chodzi o tę kwestię, prawnikiem nie trzeba być, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem kawałek ustawy:

    2. Z rozliczeń, o których mowa w art. 4 ust. 1, korzysta prosument energii odnawialnej, którego mikroinstalacja została przyłączona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej:

    1) po 31 marca 2022 r. na podstawie kompletnego i poprawnego zgłoszenia, o którym mowa w art. 7 ust. 8d4 ustawy – Prawo energetyczne, złożonego przez tego prosumenta energii odnawialnej w terminie do 31 marca 2022 r., z zastrzeżeniem ust. 3;

    2) do 31 marca 2022 r., ale wprowadzenie energii elektrycznej do tej sieci nastąpiło po raz pierwszy po 31 marca 2022 r.

    3. W przypadku gdy zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, złożone przez prosumenta energii odnawialnej do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego w terminie do 31 marca 2022 r. jest niekompletne lub niepoprawne, to operator ten wzywa tego prosumenta do uzupełnienia lub poprawienia zgłoszenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania z pouczeniem, że nie wykonanie wezwania w wyznaczonym terminie spowoduje brak możliwości skorzystania przez prosumenta energii odnawialnej z rozliczeń na podstawie art. 4 ust. 1.

    Mam nadzieję, że daty są wystarczająco widoczne. Ten cytat jest już n-ty raz na forum zamieszczany, a ciągle są powielane bzdury na temat tego, że trzeba będzie wprowadzić energię do sieci do końca marca.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #26

    Domyślnie

    Czyli jeśli kogoś ZE źle zakwalifikuje to mają się powoływać na Ciebie że Ty tak powiedziałeś i Ty będziesz w sądzie tych prosumentów reprezentował?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Czyli jeśli kogoś ZE źle zakwalifikuje to mają się powoływać na Ciebie że Ty tak powiedziałeś i Ty będziesz w sądzie tych prosumentów reprezentował?
    Nie, nie na mnie. Ja nie jestem ani ustawą ani prawnikiem. Mają się powołać na ustawę. Czy takie same wątpliwości masz w stosunku do ulgi termomodernizacyjnej? Też byś powiedział, że mają się na mnie powoływać, czy raczej na właściwe akty prawne?

    Zrozum - ja nic nie powiedziałem/interpretowałem. Ja jedynie przekopiowałem zapisy z ustawy, które jasno i wyraźnie mówią o tym, że 31 marca 2022 to jedynie data graniczna złożenia zgłoszenia. Nie rozumiesz zapisów - trudno, poproś znajomego prawnika o wytłumaczenie. Tylko przestań pisać bzdury, że trzeba do 31 marca 2022 wprowadzić energię do sieci żeby być prosumentem na starych zasadach, bo tak nie jest. Całe swoje przekonanie opierasz na jednym gościu z infolinii, który sam przyznał, że nie czytał dokładnie ustawy. No proszę Cię, rozmawiajmy poważnie, a nie na zasadzie jedna baba, drugiej babie w maglu...
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #28

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:53

  9. #29

    Domyślnie

    Panowie a jak wygląda kwestia w nowym prawie jeśli chodzi o pozostanie prosumentów na "starych zasadach" Dzwoniła do mnie firma która instalowała panele i powiadomiła że przepisy nie są jasne i dla bezpieczeństwa lepiej złożyc oświadcznie że chce się pozostać na starych zasadach bo może być tak że z automatu wrzucą nas w "nowe zasady" . Czytałem o tym też na innym forum. MOże i piszę głupoty . Nie czytałem jeszcze dokładnie nowego prawa i trudno mi powiedzieć czy to prawda. Jest coś jednak na rzeczy. Ja tam dla bezpieczeństwa takie oświadczenie złożę. MOże za chwilę rozpęta się w prasie dyskusja na ten temat i wydadzą jakąś interpretację korzystną tzn że oświadzenia skłądać nie trzeba.

  10. #30

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:53

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Prawo prawem a ZE i tak je po swojemu interpretują.
    Przykładem mogą tu być praktyki wszystkich, poza PGE, nieprawidłowego rozliczania bilansowania międzyfazowego albo już całkowicie niezgodne z prawem rozliczanie energii wprowadzonej do sieci przez PGE.
    Dlatego lepiej nie opierać się na niejasnych zapisach tego prawa i nie dawać ZE pretekstu do zrobienia nas w jajo.
    To nie tak. Ustawodawca dał dupy i możliwość swobodnej interpretacji zapisów ustawy. Bilansowanie było właśnie bardzo enigmatycznie wspomniane w ustawie, stąd interpretacje ZE niekorzystne dla Prosumentów. Dopiero w obecnej ustawie jest wyraźnie napisane, że ma być bilansowanie metodą wektorową. Teraz zapisy są jasne, zarówno jeśli chodzi o bilansowanie jak i dat i czynności wymaganych do przystąpienia na starych zasadach. Bardziej bałbym się tego, że wniosek złożony na ostatnią chwilę zostanie z powodu błędów odrzucony (to się zdarza często). I wtedy wystarczy nie wyrobić się w terminie 2 tyg i kaplica. Oczywiście zgadzam się, że najlepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ale tu problemem może być "przepustowość" instalatorów.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #32

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:53

  13. #33

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:54

  14. #34

    Domyślnie

    A'propos dyskusji, czy zgłoszenie do 31/03/2022 wystarczy do załapania się na stare zasady rozliczania i czy jestem prawnikiem jest artykuł do przeczytania, potwierdzający jedynie to, że nie należy słuchać operatorów infolinii, którzy sami mówią, że nie czytali ustawy do końca, a wystarczy oprzeć się na źródle, czyli tekście ustawy.

    Cytat:

    Dotychczasowi prosumenci jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów, z którego będą korzystać przez 15 lat (podstawa prawna – art. 4d ust. 2 ustawy o oze) - potwierdzili eksperci z Wydziału Komunikacji Medialnej Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

    Oznacza to, że warunkiem uzyskania prawa do rozliczenia w systemie opustu jest dokonanie kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej w terminie do 31 marca br.


    Bez znaczenia dla nabycia tego prawa jest wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci. Są to czynności techniczne, które wpłyną na moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, jednak pozostają bez wpływu na nabycie prawa do rozliczania się w systemie opustu


    https://www.farmer.pl/energia/czy-wy...ch,114671.html
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #35

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:54

  16. #36

    Domyślnie

    Panowie i tak starych prosumentów uwalą do końca roku a Wy przejmujecie się deadlinem 31.03.2022!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No to idźmy dalej,
    Czy do zgłoszenia konieczne jest aby instalacja była wykonana i gotowa do podłączenia do sieci?
    Teoretycznie i oficjalnie tak. W praktyce możesz swobodnie zgłoszenie wykonać przed wejściem ekipy.
    Poza tym problem był nie w instalacji, a w liczniku i wprowadzeniu energii do sieci. Licznik masz dopiero po wykonaniu zgłoszenia, przeważnie w ciągu 2-4 tygodni. Natomiast żeby wprowadzić energię, musisz mieć licznik, mało tego, oficjalnie musisz poczekać aż podpiszesz aneks lub inne papiery stwierdzające, żeś teraz prosument (np. w przypadku Energi). Czyli to daje kolejne 1 do 3 tygodni, czyli na legalu po zgłoszeniu 31/03 może się okazać, że pierwsze wprowadzenie energii będzie dopiero w kwietniu.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Panowie i tak starych prosumentów uwalą do końca roku a Wy przejmujecie się deadlinem 31.03.2022!
    W czterech literach mam deadline Ja tylko tłumaczę zawiłości języka pisanego
    A Ty się tak nie mędrkuj, zadowolony instalację zrobił se 5 lat temu i teraz się śmieje z innych
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    W czterech literach mam deadline Ja tylko tłumaczę zawiłości języka pisanego
    A Ty się tak nie mędrkuj, zadowolony instalację zrobił se 5 lat temu i teraz się śmieje z innych
    Masz rację ponad 6 lat minęło... Mnie się już zwróciło, czy Tobie się zwróci? A co mnie to obchodzi Ja tłumaczyłem jakieś 600 stron temu co jak gdzie i dlaczego teraz to leży na dachu i bardziej wygląda niż robi. Pomyśl od 6 lat coś widzisz - to jakąś rewolucje robisz?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #40

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:54

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony