dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Temp zasilania / temp w pomieszczeniu

    Witam walcze z ustawieniem PC i zastanawiam sie nad „jakoscią” wykonania podłogówki. Przy obecnych temp. na zewnatrz wg. krzywej w podloge idzie 29* w domu utrzymuję sie 22*. Ocieplenie elewacja styro 18cm, strop 30 wełna, podłoga 10 styro. Wiem że dochodzą jeszcze straty grawitacyjne, okna itp. Ale tak ogólnie czy ta temp. wewnetrzna przy takim zasilaniu jest w mormie, czy powinno być cieplej?

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Jest ok.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie dzisiaj w sumie 6 godzin grzania z zasilaniem 26 stopni.
    Pompa pewnie ponownie włączy się dopiero jutro rano.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.660

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Witam walcze z ustawieniem PC i zastanawiam sie nad „jakoscią” wykonania podłogówki. Przy obecnych temp. na zewnatrz wg. krzywej w podloge idzie 29* w domu utrzymuję sie 22*. Ocieplenie elewacja styro 18cm, strop 30 wełna, podłoga 10 styro. Wiem że dochodzą jeszcze straty grawitacyjne, okna itp. Ale tak ogólnie czy ta temp. wewnetrzna przy takim zasilaniu jest w mormie, czy powinno być cieplej?
    Ja mam poniemiecki dom zasilanie 26 stopni w domu 24 stopnie .

  5. #5

    Domyślnie

    No cuda , widać 2 osoby grzeją pompą PW temp 26 stopni , z deltą 5 to będzie powrót 21 stopni (czyli temp posadzki około 23-24 stopnie i tyle samo mają w domu.

    Normlanie cuda , bo aby nagrzać pomieszczenie do takiej temepratury temperatura posadzki musi byc kilka stopni wyższa od temp jaką chcemy uzyskać ...

    Ale widać u niektórych fizyka jest inna
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-12-2021 o 22:53
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Witam walcze z ustawieniem PC i zastanawiam sie nad „jakoscią” wykonania podłogówki. Przy obecnych temp. na zewnatrz wg. krzywej w podloge idzie 29* w domu utrzymuję sie 22*. Ocieplenie elewacja styro 18cm, strop 30 wełna, podłoga 10 styro. Wiem że dochodzą jeszcze straty grawitacyjne, okna itp. Ale tak ogólnie czy ta temp. wewnetrzna przy takim zasilaniu jest w mormie, czy powinno być cieplej?
    Jeśli jest to dom świeżo po budowie - to resztki wilgoci jeszcze odparowują z podłóg i ścian.
    Każdy świeży dom w pierwszym roku grzania pobiera więcej energii (ciepła).
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    No cuda , widać 2 osoby grzeją pompą PW temp 26 stopni , z deltą 5 to będzie powrót 21 stopni (czyli temp posadzki około 23-24 stopnie i tyle samo mają w domu.

    Normlanie cuda , bo aby nagrzać pomieszczenie do takiej temepratury temperatura posadzki musi byc kilka stopni wyższa od temp jaką chcemy uzyskać ...

    Ale widać u niektórych fizyka jest inna
    A kto powiedział , że delta musi być 5 stopni... Ogromny przepływ i delta może być i 1 stopien. Tyle ,że faktycznie rurki musiałyby być ułożone jedna przy drugiej , a i to mogłoby nie wystarczyć , i oprócz ogrzewania podłogowego jeszcze ogrzewanie ścienne ....
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    A kto powiedział , że delta musi być 5 stopni... Ogromny przepływ i delta może być i 1 stopien. Tyle ,że faktycznie rurki musiałyby być ułożone jedna przy drugiej , a i to mogłoby nie wystarczyć , i oprócz ogrzewania podłogowego jeszcze ogrzewanie ścienne ....
    Przy pompie ciepła delta 1st.C ?
    Nie mogę nawet sobie tego wyobrazić.
    Przecież przy delcie <5st.C pompa się wyłącza,może nie pompa a sama sprężarka.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Przy pompie ciepła delta 1st.C ?
    Nie mogę nawet sobie tego wyobrazić.
    Przecież przy delcie <5st.C pompa się wyłącza,może nie pompa a sama sprężarka.
    A dlaczego ci sie wyłącza?????? czyż aby ta zachwalana wylewka nie zdołała tyle energii przyjąć?
    Znów inne wpisy robisz? Bo przecież te z ubiegłego roku byly takie świetne tak wszystko było -Cud Malina. A tu proszę sprężarka sie wyłącza.
    Czyli PC ci taktuje???? A w zeszłym roku było dobrze
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Przy pompie ciepła delta 1st.C ?
    Nie mogę nawet sobie tego wyobrazić.
    Przecież przy delcie <5st.C pompa się wyłącza,może nie pompa a sama sprężarka.
    W wersji H ustawiasz deltę z zakresu 1-15stopni. W serii J jest tez opcja czy pompa ma grzać wg delty czy z max przepływem.
    Teoretycznie wiec jest to możliwe, w praktyce trzeba ten przeplyw jednak zapew ic.

  11. #11
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    W wersji H ustawiasz deltę z zakresu 1-15stopni. W serii J jest tez opcja czy pompa ma grzać wg delty czy z max przepływem.
    Teoretycznie wiec jest to możliwe, w praktyce trzeba ten przeplyw jednak zapew ic.
    Czyli z tego wynika, że Panas w nowszych wersjach wziął poprawkę na spaprana instalację czyli na konieczność grzania ciągłego.
    Dlatego też przy okazji pojawiły się nowe wytyczne ,żeby dobierać pompę ciepła biorąc pod uwagę również moc grzałki.
    Dla mnie jest to chore podejście do sprawy.

  12. #12
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    A dlaczego ci sie wyłącza?????? czyż aby ta zachwalana wylewka nie zdołała tyle energii przyjąć?
    Znów inne wpisy robisz? Bo przecież te z ubiegłego roku byly takie świetne tak wszystko było -Cud Malina. A tu proszę sprężarka sie wyłącza.
    Czyli PC ci taktuje???? A w zeszłym roku było dobrze
    Z Tobą nie będę dyskutował bo zielonego pojęcia nie masz o temacie.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Z Tobą nie będę dyskutował bo zielonego pojęcia nie masz o temacie.
    Zapewne MAM i to dość sporo wiedzy- bo na każdym kroku widzę twe manipulacje które już tu nie raz Ci przedstawiałem .
    Nie jest moją misją aby zawsze grać przeciw tobie lecz w balona robić się nie dam.
    Za dobrze siedzę w temacie ( CO ) Instalacji.
    PS. A najlepiej to napisać -----Zielonego pojęcia nie masz I po sprawie.
    Nie na ten Adres Kolego.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 05-12-2021 o 01:42
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #14
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Zapewne MAM i to dość sporo wiedzy- bo na każdym kroku widzę twe manipulacje które już tu nie raz Ci przedstawiałem .
    Nie jest moją misją aby zawsze grać przeciw tobie lecz w balona robić się nie dam.
    Za dobrze siedzę w temacie ( CO ) Instalacji.
    PS. A najlepiej to napisać -----Zielonego pojęcia nie masz I po sprawie.
    Nie na ten Adres Kolego.
    Ciebie można porównać do plaskoziemcow,którym ktoś wbił do pustego łba, że Ziemia jest płaska i oni nawet jak będą rozrywani na torturach to będą mówili, że Ziemia jest płaska...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    No cuda , widać 2 osoby grzeją pompą PW temp 26 stopni , z deltą 5 to będzie powrót 21 stopni (czyli temp posadzki około 23-24 stopnie i tyle samo mają w domu.

    Normlanie cuda ,
    Nie każdy grzeje w domu do 24 stopni jak Ty.
    U mnie około 22 i wystarcza.
    A dwa. Wczoraj i w piątek było dużo słońca i niska wilgotność.
    Te cuda się zdarzają
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Czyli z tego wynika, że Panas w nowszych wersjach wziął poprawkę na spaprana instalację czyli na konieczność grzania ciągłego.
    Dlatego też przy okazji pojawiły się nowe wytyczne ,żeby dobierać pompę ciepła biorąc pod uwagę również moc grzałki.
    Dla mnie jest to chore podejście do sprawy.
    Z tego co pamiętam z forum ( bo sam nie mam ) w serii F ,a więc tym bardziej i w D , obiegówce ustala się tylko bieg manualnie ( gdzieś w opcjach), i ona ze stałą prędkością , a więc i ze stałym przepływem działa cały czas. A jeśli tak ,to ze wzoru na moc , to po pierwsze nie da się ustawić idealnie takiego przepływu ( jak to voymar twierdzi , świętego) , żeby delta była 5 stopni ( za mało biegów). Oczywiście Panasonic zaokrągla sobie temperatury do wartości całkowitych , więc jemu ,czy to delta będzie z przedziału 4,5 -5,5 może będzie ciągle 5.
    No a dwa , jeśli pompa zacznie modulować , to skoro przepływ ma ustawiony na stałe , to czym Twoja pompa ma regulować moc ? Tylko deltą i ta delta musi maleć. Masz niezależne osobne pomiary wejścia i wyjścia z większą rozdzielczością niż co 1 stopień , żeby to potwierdzić ?
    Poza tym w H nie ma takiej reguły , pompa wyłącza się , jesli temperatura wyjściowa przekroczy temperaturę docelową ( i w zależności o ile przekroczy wyłącza się albo od razu , albo zaczyna modulować i jak już się zmoduluje na maxa do to się wyłącza). I o ile delta przy pełnej mocy jest utrzymywana , o tyle przy modulacji to juz jest w cały świat , czasami obiegówka zwalnia , czasami kręci się tak samo przez co delta robi się mniejsza.

    Natomiast masz całkowitą rację co do voymara, chłop się na niczym nie zna.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Z tego co pamiętam z forum ( bo sam nie mam ) w serii F ,a więc tym bardziej i w D , obiegówce ustala się tylko bieg manualnie ( gdzieś w opcjach), i ona ze stałą prędkością , a więc i ze stałym przepływem działa cały czas. A jeśli tak ,to ze wzoru na moc , to po pierwsze nie da się ustawić idealnie takiego przepływu ( jak to voymar twierdzi , świętego) , żeby delta była 5 stopni ( za mało biegów). Oczywiście Panasonic zaokrągla sobie temperatury do wartości całkowitych , więc jemu ,czy to delta będzie z przedziału 4,5 -5,5 może będzie ciągle 5.
    No a dwa , jeśli pompa zacznie modulować , to skoro przepływ ma ustawiony na stałe , to czym Twoja pompa ma regulować moc ? Tylko deltą i ta delta musi maleć. Masz niezależne osobne pomiary wejścia i wyjścia z większą rozdzielczością niż co 1 stopień , żeby to potwierdzić ?
    Poza tym w H nie ma takiej reguły , pompa wyłącza się , jesli temperatura wyjściowa przekroczy temperaturę docelową ( i w zależności o ile przekroczy wyłącza się albo od razu , albo zaczyna modulować i jak już się zmoduluje na maxa do to się wyłącza). I o ile delta przy pełnej mocy jest utrzymywana , o tyle przy modulacji to juz jest w cały świat , czasami obiegówka zwalnia , czasami kręci się tak samo przez co delta robi się mniejsza.

    Natomiast masz całkowitą rację co do voymara, chłop się na niczym nie zna.
    Witam

    Wersja D, którą bezproblemowo użytkuję od ok.8 lat, była fabrycznie wyposażona w obiegówkę Grundfosa - 3 biegi 120/130/180 W. Bez żadnej regulacji z PC. Wymieniłem to od razu, w trakcie instalacji na obiegówkę z płynną regulacją wydajności. Grundoss leży sobie nowy na półce, ani razu nie użyta - jako ew. backup.
    Od 7 lat mam ustawiony przepływ na poziomie 1550 l/h. PC sama sobie ustawia deltę; jako użytkownik nie mama na to wpływu, chyba że ręcznie zmienię wartość przepływu na obiegówce.
    Przy takiej pracy PC sprężarka po osiągnięciu temperatury docelowej (+2) zatrzymuje się, a po spadku temperatury wody obiegowej poniżej 24* wznawia pracę.
    Obiegówka w trakcie pracy PC pracuje ze stałą wydajnością pobierając przy zadanym przepływie 64 W. Od wielu lat PC pracuje wyłącznie na krzywej grzewczej, wyłącznie na programatorze tygodniowym PC.
    Tak sobie taktuje od 2014 roku i nie przeszkadza mi to. Kilka lat temu dzieliłem się moimi doświadczeniami co do taktowania. Uznałem wówczas, że większość użytkowników popadła w swoistą fobię, dotycząca wymogu ciągłej pracy sprężarki.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Więc skąd to stwierdzenie u Arturo , że jak tylko delta spadnie poniżej 5 to się sprężaka wyłączy ....
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Więc skąd to stwierdzenie u Arturo , że jak tylko delta spadnie poniżej 5 to się sprężaka wyłączy ....
    Z braku ciepłomierza i obserwacji.
    Grzejąc CW przy temp zasilania rzedu 55* delta spada u mnie nawet do 2,5 i dopiero poniżej tej wartości sprężarka się zatrzymuje.

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony