dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Problem z ogrzewaniem podłogowym

    Cześć, potrzebuje pomocy, ponieważ skończyły mi się już pomysły na rozwiązanie mojego problemu. Otóż korzystam z kotła na pellet z ogrzewaniem podłogowym w 100 procentach, jakieś 8 na 13 pętli nie uzyskuje maksymalnego przepływu, max co pokazują rotametry to 2l/min. Większość pokoi w związku z jest niedogrzana względem innych pomieszczeń. Przy zamknięciu większości pętli, przepływ jest maksymalny. Obecnie mam pompę Kellera 25-60/180, próbowałem też pompy 25-80/180 bez żadnej poprawy. Cała instalacja jest odpowietrzona, zmieniłem zawór z termostatycznego na 4 drogowy z siłownikiem o większym przepływie. Sprawdzałem również czy rotametry się nie zawiesiły i tu też jest wszystko ok. Rury z kotła do pompy są o przekroju 1 cala dalej do rozdzielaczy 32mm. Wydaje się więc że są w porządku. Skończyły mi się już pomysły, mój hydraulik też już ich nie ma. Pytam zatem Was, co jeszcze powinienem sprawdzić/zmienić aby instalacja działała jak należy. Z góry dzięki za porady.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli przepływ rzędu 2l/min nie wystarcza to coś jest nie tak z domem i/lub instalacją.
    Jaka temp. czynnika idzie w OP? Spróbuj ją podnieść a przegrzane pomieszczenia zdław.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3

    Domyślnie

    Obecnie mam ustawione 35 stopni. W pomieszczeniach gdzie przepływ mam 3.5l jest temperatura około 23.2 tam gdzie mam 2l około 21.5 przy tym samym czasie grzania. Próbowałem już ustawić wszędzie 2l ale spalanie dobowe mam wtedy około 30kg przy obecnych ustawieniach 15kg

  4. #4

    Domyślnie

    No to nic nie zrobisz. Widocznie pętle mają zbyt duże różnice w długości.
    Ewentualnie duzo mocniejsza pompa i ustawienie wszędzie po 3,5l/min.
    Choć coś mi nie pasuje z odbiorem energii - zdławienie pętli które mają 3,5 do 2 nie powinno powodować zwiększenia spalania....Fakt, że zawory 4d bywają problematyczne. Idealnie byłoby ładować wysokim parametrem bufor a z niego poprzez mieszacz zasilać OP - wtedy dławiąc zbyt wydajne pętle nie będzie to miało wpływu na spalanie.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Ten 1 cal to nie za mały przekrój ? przy piecach na węgiel z reguły daje się rury 1.5 cala , dla pomp ciepła zaleca się minimum 28 mm miedź lub PP 40 żeby przepływu nie tłumić.
    Podobnie z przepływami ustawia się od 1 - 2,5 l/min ale zależy od długości pętli i rozstawu rurek. te 2l/min powinny wystarczyć do ogrzania pokoi
    im większe odstępy rurek tym większe zapotrzebowanie na temperaturę lub prędkość przepływu wody bo podłoga potrzebuje ileś tam energii cieplnej .
    Chyba że dom potrzebuje dużo mocy do ogrzania to wtedy tylko termomodernizacja domu.
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  6. #6

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o rury zasilające. Przepływy są wystarczające.
    Ale kiedy autor wyreguluje wszystkie pętle tak, żeby dom równomiernie się nagrzewał (zdławi te pętle które mają 3,5l/min fo 3l/min tak jak mają pozostałe) to kocioł zaczyna spalać dużo opału - podejrzewam, że coś jest z zaworem 4d (problem odbioru energii z kotła).
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony