dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question Łazienka - stare budownictwo - wentylacja (?)

    Jest sobie mieszkanie w starym, poniemieckim budynku. Jest tam łazienka. Przy corocznej kontroli kominiarz wpisuje do protokołu - brak kratki wentylacyjnej. Nie ma tam żadnego pieca gazowego. Wygląda na to że tam takiej kratki NIGDY nie było ! Czy to możliwe ? Właściciel mieszkania twierdzi że nie było żadnej przebudowy organizacyjnej mieszkania, a ta łazienka nigdy nie miała żadnej kratki. U sąsiadów jest tak samo. Zarządca w oparciu o protokoły grozi "nasłaniem" Nadzoru Budowlanego. Wymaga usunięcie "usterki".
    Jak do tego problemu podejść ?

  2. #2

    Domyślnie

    Wstawić kratkę plus kanał wentylacyjny.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Zignorować i niech sobie co roku wpisuje to samo do protokołu. Zarządcę odesłać na drzewo, nic nie może Ci zrobić.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Cytat Napisał OldDiver Zobacz post
    Jest sobie mieszkanie w starym, poniemieckim budynku. Jest tam łazienka. Przy corocznej kontroli kominiarz wpisuje do protokołu - brak kratki wentylacyjnej. Nie ma tam żadnego pieca gazowego. Wygląda na to że tam takiej kratki NIGDY nie było ! Czy to możliwe ? Właściciel mieszkania twierdzi że nie było żadnej przebudowy organizacyjnej mieszkania, a ta łazienka nigdy nie miała żadnej kratki. U sąsiadów jest tak samo. Zarządca w oparciu o protokoły grozi "nasłaniem" Nadzoru Budowlanego. Wymaga usunięcie "usterki".
    Jak do tego problemu podejść ?
    Jak z sąsiadem spełniacie normy dotyczące wymiany powietrza w łazienkach ?
    w łazience ( z WC lub bez) - 50 m3/h
    w wydzielonym WC - 30 m3/h
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #5

    Domyślnie

    W starych kamienicach nie było kanałów wentylacyjnych, a jedynie kominowe, bo w każdym pomieszczeniu (albo co najmniej w co drugim) był piec który wspólnie z nieszczelnymi oknami robił za wentylację.

  6. #6

    Domyślnie

    No dobra !
    Tylko tak się pytam:
    - czy ten wymóg limitu wymiany powietrza obowiązuje także do budynków 100 letnich
    - jeśli tak, to kto jest zobowiązany do budowy / przebudowy instalacji wentylacyjnej. Jak wiadomo to instalacje wentylacyjne, kominowe należę do tzw. części wspólnej będącej własnością wspólnoty pod zarządem Zarządu. Czy aby kominiarz nie powinien "donieść" na Zarząd ?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Według kominiarzy, którzy do mnie przychodzili, wentylacja być musi zgodna z prawem budowlanym. Ja mam trzy mieszkania w starych kamienicach i wszędzie musiałem przerabiać. Przy pierwszym, u siebie, miałem na korytarz z łazienki i mimo że powyżej był nieocieplony, poniemiecki strych, kominiarz się uparł i musiałem robić przez ścianę zewnętrzną.Skończyło się na kanałach pod sufitem i podwieszanych sufitach, bo łazienki wszędzie miałem w miejscach, gdzie nie było ścian zewnętrznych. I to było już lata temu a teraz jest jeszcze gorzej, bo kominiarzom już nie wystarcza dziura przez ścianę i kratka, tylko musi być komin, min 2.5m z ocynku lub kwasówki.
    Wszędzie też, gdzie robiłem, to inwestor robił na koszt swój a nie wspólnoty. Inwestor wołał kominiarza, ten sprawdzał czy i gdzie można zrobić kanały,kominy wentylacyjne, robił projekt, którego się trzymał wykonawca.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 05-12-2021 o 20:02
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pewnie nie ma wentylacji, bo pierwotnie łazienek w starych kamienicach nie było. Latryny były na podwórzu, myto się w misce.
    Ktoś zrobił łazienkę w pokoju.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Wszędzie też, gdzie robiłem, to inwestor robił na koszt swój a nie wspólnoty. Inwestor wołał kominiarza, ten sprawdzał czy i gdzie można zrobić kanały,kominy wentylacyjne, robił projekt, którego się trzymał wykonawca.
    Kominiarz z uprawnieniami to ciekawostka
    Zrób dziurę przez ścianę i wstaw wentylator, wtedy pozbędziesz się kominiarza - bo ten wentylacji mechanicznej sprawdzać nie może.
    Chyba, że studia w międzyczasie zrobił.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony