dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Lokalizacja domu na działce

    Witam,

    Planuję za kilka lat budowę domu na działce, jednak już teraz chcę powoli gospodarować działkę.
    Chciałbym się dowiedzieć czy mogę postawić dom na działce w miejscu którym chciałbym dom postawić. Co powinienem zrobić, aby się dowiedzieć czy byłaby zgoda w tym miejscu budować?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    pierwsza rzecz, to ustalenie czy dla działki jest uchwalony MPZP. Internet lub Gmina - można zadzwonić.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Tak jak kolega wyżej napisał. Sprawdź czy jest MPZP, jeśli nie ma to wystąp o Warunki Zabudowy. W tych dwóch dokumentach będziesz miał opisane jaka szerokość elewacji frontowej, jaki dach, jaka powierzchnia zabudowy. Może tez być określona linia zabudowy.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie ma MPZP dla mojej działki.
    A te wystąpienie o te warunki zabudowy do czegoś mnie obliguje? Nie ma problemu, że złoże teraz a budować będę może za 5 lat? Ile to jest ważne?

  5. #5

    Domyślnie

    Musisz się trochę podszkolić w temacie bo zadajesz pytania jak 3 letnie dziecko. Najłatwiej i najprościej przejśc się do wydziału budownictwa w swojej gminie. Pracownicy zwykle nie gryzą i wyjaśnią co możesz na danej działce zbudować. Możesz oczywiście wystąpić o WZ ale to już na wybrany dom.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Są jakieś domy w okolicy? Bo WZ będzie nawiązywało do nich. Wiec jeśli sąsiedni dom stoi 5 m od drogi, to twój te będzie musiał tak stać.
    Jeśli dom sąsiada ma skośny dach, to twój też taki pewnie będzie musiał mieć. To samo jeśli chodzi o obszar zabudowy - będzie musiał być podobny.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Elfir dobrze gada. Najlepiej będzie zasięgnąć języka w gminie i ustalenie jakie są opcje, gdyż przeforsowanie swojej koncepcji (niezgodnej z "wizją" urzędu) może kosztować Cię czasem
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #8

    Domyślnie

    Zależy mi na tym aby dom stał w połowie działki czyli z 50 metrów od drogi. 5 działek dalej jeden tak stoi właśnie, zaś pozostałe stoją 5 metrów od drogi.
    A poza tym, te domy co teraz będą czyli d0 70m2 bez zezwolenia, to je też obowiązują takie linie zabudowy itp.? Czy taki domek można stawiać w dowolnym miejscu na działce byle pare metrów od granicy?

    Nie wyobrażam sobie stawiania domu 5 metrów od drogi jak inne bo raz że mam duzą górkę, która jest przez około 40 metrów a inne domy mają płaskie działki, plus tam rośnie już dużo starych drzew i miałbym usuwać 50 letnie drzewa mimo, że 40 metrów dalej jest równiutki i czysty teren ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Przy WZ, to (prawie) wszystko zależy od widzi "misię" urzędu. Piękna pożywka dla korupcji. Wiadomo ile osób dostało preferencyjne warunki po odpowiedniej kopercie

    Powinna zostać wyznaczona obowiązująca lub nieprzekraczalna linia zabudowy, tj. miejsce w którym MUSI się znajdować ściana frontowa budynku lub nie może przekroczyć.

    Elfir dobrze napisała, częstą praktyką jest wydawanie WZ spójnych z poprzednimi. Dlatego wystarczy zrobić rekonesans po okolicy, pogadać z sąsiadami.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 06-12-2021 o 22:53
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #10

    Domyślnie

    Jeszcze jedno mam pytanie i już nie będę więcej o to męczyć.

    Czy te domki na zgłoszenie do 70m2 również obowiązuje ta maksymalna linia zabudowy? Bo tam jednak się nie składa wniosku o warunki zabudowy z tego co wiem, tylko zgłasza, że buduje się domek.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z artykułu o Nowym Ładzie w Muratorze:
    "Budowa takiego domu na zgłoszenia dotyczy terenów, dla których są opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
    Tam, gdzie nie ma MPZP, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy."

    Nie czytałam ustawy, więc nie zweryfikuję tego.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Przeczytać ustawę.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony