dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Wink Plan instalacji DGP - prośba o uwagi i spostrzeżenia

    Dobry wieczór!

    Forumowiczki, Forumowicze, zwracam się do Was z gorącą prośbą o pomoc i zaopiniowanie założeń do instalacji DGP (przedstawiłem je w formie wizualnej). Poniżej wylistowałem główne informacje, pomysł na instalacje oraz pytania z mojej strony. Będę dozgonnie wdzięczny za wszelkie uwagi, spostrzeżenia i pomysły pozwalające rozwiązać mój problem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pokój_kominek.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	12,4 KB
ID:	458320
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pokój_widok_boczny.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	19,2 KB
ID:	458321

    Informacje:
    a) Instalacja dotyczy domku letniskowego - całorocznego
    b) Domek posiada już instalacje DGP, aktualnie skupiam się na jej modernizacji i rozwiązaniu problemu (opis poniżej)
    c) Aktualna instalacja DGP tylko grawitacyjna
    d) Ogrzewanie DGP jest jedynym dostępnym i tego muszę się na ten moment trzymać (kominek na paliwo stałe opalanie głównie drewnem, różnej jakości)
    e) Brak dedykowanych pomieszczeń w budynku takich jak kotłownia lub inne służące do instalacji elementów grzewczych (brak poddasza np. na turbinę)
    f) aktualny wkład kominkowy jakość marketowa oraz jest użytkowany już prawie 15 lat

    Problem:
    Aktualna instalacja DGP nie sprawdza się. Pokoje w najwyższych kondygnacjach (2gie piętro) mają ukrop, pozostałe słabo, lekko lub wcale nie są dogrzewane (parter i pierwsze piętro). Największy problem jest z łazienką i pokojem na parterze (obieg poziomy)

    Założenia/Plan instalacji DGP
    a) Wymiana wkładu kominkowego (14 kW)
    b) Demontaż i budowa na nowo obudowy kominka oraz kanałów do doprowadzenia ciepła do pomieszczeń na parterze (łazienka, pokój)
    c) Budowa kanału doprowadzającego powietrze do kominka z zewnątrz (wcześniej z pokoju)
    d) Na piętro 1 oraz piętro 2 instalacja grawitacyjna
    e) Na parterze, bo pomieszczeń poziomych instalacja na wylotach wiatraków wyciągających powietrze

    Pytania:
    a) Czy wymiana nowego wkładu kominkowego, nowa obudowa wkładu w tym izolacja, nowe kanały (w tym izolacja) ma realny wpływ na stopień dogrzania pomieszczeń, a co najważniejsze może wpłynąć na efektywność doprowadzenia ciepła do pokojów w układzie poziomym?
    b) Czy przedstawione założenia/plan instalacji ma szanse na bycie efektywnym cieplnie?
    c) Czy instalacja "mieszana", w pionie grawitacja, w poziomie wymuszony obieg wiatrakami ma szansę zadziałać równolegle? Czy może jedna z drugą nie będą działać?
    d) Czy można zainstalować turbinę w obudowie kominka?

    Z góry bardzo dziękuje za pomoc! jeżeli potrzebne są inne informacje, to proszę dawajcie znać!

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Nie prościej zrobić ogrzewanie elektryczne? używałem DGP ponad 2 lata i przy włączonej turbinie wszystkie pomieszczenia były dogrzane, ale niestety byłem palaczem CO
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Nie prościej zrobić ogrzewanie elektryczne? używałem DGP ponad 2 lata i przy włączonej turbinie wszystkie pomieszczenia były dogrzane, ale niestety byłem palaczem CO
    Dzięki za odpowiedź! pytanie tylko mam, czy turbina sterowała centralnie całym obiegiem? Czy tak jak w moim przykładzie tylko częścią? Nie jestem przekonany do instalacji elektrycznej z uwagi na koszty

  4. #4

    Domyślnie

    u mnie turbina ogrzewa całe poddasze użytkowe, steruje całym obiegiem, po prostu wszędzie jest ciepło i jest jednakowa temperatura. Jest jeszcze mocno oddalona siłownia i tam jest słabiej, trzeba by chyba dodać dodatkowy wentylator ale nie jest to mi potrzebne bo w tej chwili od 2 lat chodzi głownie podłogówka.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony