dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w usytuowaniu domu na działce

    Cześć wszystkim,

    mamy z żoną dylemat odnośnie usytuowania domu na naszej działce. Za wielkiego wyboru nie mamy, głównie rozchodzi się o to do której strony bardziej przesunąć dom i tym samym z której zostawić sobie miejsce na ogród/taras. W grę wchodzi strona wschodnia od lasu lub zachodnia od strony osiedla.

    Załączam screena z geoportalu jak to wygląda, zakreślone to nasza działka. Wjazd będzie od północy. Od południa zaraz za płotem mamy sąsiada który ma piętrowy dość wysoki dom.

    Z uwagi na MPZP od strony lasu musimy zachować większy odstęp jeśli chodzi o dom, tym samym jeśli zdecydujemy się na taras od strony zachodu to ogród będzie mniejszy, niż zdecydujemy się na ogród od strony wschodu.

    Ja jestem bardziej za wschodem, widokiem na las, większą prywatnością i przestrzenią na wypoczynek. Żona znowu obawia się, że będzie tam mało słońca. Dodatkowo las i wysoki dom sąsiadów który dodatkowo może zacieniać nasz ogród.

    Wiadomo, ze najlepszą opcją byłoby jechać na działkę w słonecznie dni i sprawdzić jak to wygląda, gdzie jest słońce, czy ten obszar jest zacieniony. Niestety działkę kupiliśmy niedawno a na początku roku zaczynamy już adaptację projektu z architektem. Zimą na pewno w słoneczne dni pojedziemy to sprawdzić, ale jak to wypada latem już nie damy rady.

    Tu pytanie do osób już mieszkających, którzy posiadają taras/ogród od strony wschodu. Czy brakuje Wam słońca? Czy decydując się na stronę zachód/południe nie będzie tam aż za gorąco?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	78,5 KB
ID:	458325


    Z góry wszystkim dziękuje za swoje opinie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Pamietaj, że las bedzie z roku na rok coraz wyższy. Czyli cień + ppoż, więc ja bym się odsuną maksymalnie od lasu. Ale jestem strachliwy, gdyż widziałem pożary lasu i torfowiska z bliska.
    Zima jest dobrą porą na obejrzenie zacienienia, gdyż słońce chodzi niżej czyli zobaczysz to co będzie za kilka, kilkanaście lat latem. Parter zasymulujesz stając na paletach (circa 30cm nad gruntem), piętro masz szanse zasymulować drabiną - na paletach!!! Aby pewnie stała, bo głupio byłoby zacząć inwestycję od złamania nogi..

  3. #3

    Domyślnie

    Jak chcesz budować piętrowy to może coś z dwóch klocków? Na parterze salon z kuchnią, bliżej wschodniej strony, wysunięty na południe, z dużym przeszkleniem na wschód i zachód. Nad tym w poprzek część sypialna jako wydłużony prostokąt ze wschodu na zachód. Pod tym wiata na samochody, taras, do tego wyjscie z master sypialni na taras nad częścią dzienną...

    Można budować

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jak chcesz budować piętrowy to może coś z dwóch klocków? Na parterze salon z kuchnią, bliżej wschodniej strony, wysunięty na południe, z dużym przeszkleniem na wschód i zachód. Nad tym w poprzek część sypialna jako wydłużony prostokąt ze wschodu na zachód. Pod tym wiata na samochody, taras, do tego wyjscie z master sypialni na taras nad częścią dzienną...

    Można budować
    Właśnie dom będzie parterowy, prostokąt, prosta bryła, z jednej strony garaż więc odpada możliwość zrobienia sobie 2 tarasów..

  5. #5

    Domyślnie

    Garaż tu nie pasuje w takim wypadku. Zablokuje kierunek zachodni lub wschodni na las. Od wschodu i południa salon, dalej od południa sypialnie z waszą na koncu od południa i zachodu. Od połnocy wszystkie technikalia. Garaż doklejony od północy, lub po prostu wiata od samego wjazdu na działkę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Garaż tu nie pasuje w takim wypadku. Zablokuje kierunek zachodni lub wschodni na las. Od wschodu i południa salon, dalej od południa sypialnie z waszą na koncu od południa i zachodu. Od połnocy wszystkie technikalia. Garaż doklejony od północy, lub po prostu wiata od samego wjazdu na działkę.
    Właśnie z garażu nie chcemy rezygnować, za bardzo nie będzie później miejsca żeby wkleić go na działce jako wolnostojący, a druga sprawa, że zawsze marzyłem o garażu w bryle.
    Przy założeniu, że ogród taras byłby od wschodu (od lasu) to właśnie tak to by się układało : salon z dużymi przeszkleniami od wschodu/południa, pokój dziecka i nasza sypialnia od południa (tutaj pytanie czy ten dom sąsiadów nie będzie zacieniał tych pokoi..), cała strona zachodnia garaż. Od północy kuchnia, spiżarnia, łazienka i biuro.

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli pokoje będą także od pólnocy,to nie bedzie to wąski domek i za bardzo zbliżysz sie do tej landary od południa. Stąd moj pomysł z piętrowym domem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jeśli pokoje będą także od pólnocy,to nie bedzie to wąski domek i za bardzo zbliżysz sie do tej landary od południa. Stąd moj pomysł z piętrowym domem.
    To prawda od południa będzie zachowane minimum 4m, może 5 ale wtedy od wjazdu zostanie również tylko 5-6m. Projekt domu już wybrany i za bardzo nie mam tu możliwości modyfikacji. Budować będę z prefabrykatów.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Tu mozesz postawić klocka na miejscu sąsiadów i sprawdzić padanie cienia.

    http://shadowcalculator.eu/#

    Jesli chodzi o dobro przestrzeni architektonicznej ja jestem za nawiązaniem wielkoscią, wyglądem do domu sąsiadów. Ale zyjemy w Polsce, a tu mamy architekoniczny chaos, jak narazie.
    To powinno się udać.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    4 m od południa, czyli pół roku cień

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    4 m od południa, czyli pół roku cień
    mógłbyś jaśniej ? Działka jest wąska, jak przesunę 2m bardziej na północ to od wjazdu będzie zaledwie 4m.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    W takiej lokalizacji ( w pobliżu lasu ) garaż zamknięty musi być. Kuny to miłośniczki miękkich plastików np. kabli wys.nap.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrzydowicz Zobacz post
    mógłbyś jaśniej ? Działka jest wąska, jak przesunę 2m bardziej na północ to od wjazdu będzie zaledwie 4m.
    Między mną a domem sąsiadów od południa jest ponad 15 m a zimą cień dochodzi do okien na parterze.
    u ciebie będzie 7-8m między budynkami

    W przypadku domu indywidualnego można pokombinować z okiennymi wnękami w elewacji, aby dom stal bliżej granicy.

    Najlepszy do doświetlenia byłby dom na bazie L-ki
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-12-2021 o 20:26

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrzydowicz Zobacz post
    Cześć wszystkim,

    mamy z żoną dylemat odnośnie usytuowania domu na naszej działce. Za wielkiego wyboru nie mamy, głównie rozchodzi się o to do której strony bardziej przesunąć dom i tym samym z której zostawić sobie miejsce na ogród/taras. W grę wchodzi strona wschodnia od lasu lub zachodnia od strony osiedla.

    Załączam screena z geoportalu jak to wygląda, zakreślone to nasza działka. Wjazd będzie od północy. Od południa zaraz za płotem mamy sąsiada który ma piętrowy dość wysoki dom.

    Z uwagi na MPZP od strony lasu musimy zachować większy odstęp jeśli chodzi o dom, tym samym jeśli zdecydujemy się na taras od strony zachodu to ogród będzie mniejszy, niż zdecydujemy się na ogród od strony wschodu.

    Ja jestem bardziej za wschodem, widokiem na las, większą prywatnością i przestrzenią na wypoczynek. Żona znowu obawia się, że będzie tam mało słońca. Dodatkowo las i wysoki dom sąsiadów który dodatkowo może zacieniać nasz ogród.

    Wiadomo, ze najlepszą opcją byłoby jechać na działkę w słonecznie dni i sprawdzić jak to wygląda, gdzie jest słońce, czy ten obszar jest zacieniony. Niestety działkę kupiliśmy niedawno a na początku roku zaczynamy już adaptację projektu z architektem. Zimą na pewno w słoneczne dni pojedziemy to sprawdzić, ale jak to wypada latem już nie damy rady.

    Tu pytanie do osób już mieszkających, którzy posiadają taras/ogród od strony wschodu. Czy brakuje Wam słońca? Czy decydując się na stronę zachód/południe nie będzie tam aż za gorąco?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	78,5 KB
ID:	458325


    Z góry wszystkim dziękuje za swoje opinie.
    W zależności od przewidzianych w projekcie przeszkleń, przesunął bym bryłę budynku maksymalnie na zachód i północ. Pozostawiając więcej przestrzeni na rekreację z widokiem na las.
    Wschodnia ściana budynku zaopatrzona w duże przeszklenia - by czerpać przyjemność z pobliskiej natury (i powietrza).

    Mieszkałem w domu z tarasem wyeksponowanym na południe/zachód. Patelnia (i brak komfortu za dnia) w korzystaniu z tej przestrzeni. Poza tym w domu pojawiam się po g. 17-18 i raczej komfort odnajduję w delikatnym zacienieniu. Jeśli chcę więcej ciepła/słońca leżak lub krzesło przesuwam w bardziej nasłonecznione miejsce na działce. Ogólnie nie podzielam trendu rekomendującego eksponowanie domu z dużą ilości przeszkleń od południa. Często kończy się to zasuwaniem rolet zewnętrznych (na co wtedy z dużych przeszkleń? ) i włączaniem klimatyzacji na maxa przez 6h. Niezależnie od strony domu uważam, że warto mieć dużo przeszkleń. Dobrze działa na samopoczucie. W domu powinniśmy się cieszyć komfortem, a ew. straty ciepła - przy dzisiejszym budowaniu termosów) to sprawa absolutnie pomijalna.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja mieszkam w domu wyeksponowanym na południe. Zyski słoneczne są spore, zimą nie jest depresyjnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony