dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Poprawne podłączenie podłogówki

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar matmateusz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Poprawne podłączenie podłogówki

    Witam,
    Mieszkam w domu już ładnych parę lat i od zawsze w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką, nie było czuć "ciepłej" podłogi. Łazienki, które z założenia miały wyliczoną podłogówkę, tak aby były trochę cieplejsze, wcale takie nie są. Ostatnio sobie oglądałem jak podłączona jest podłogówka do instalacji, porównałem z innymi instalacjami, znalezionymi w necie i mam wrażenie, że to nie jest dobrze zrobione. Wydaje mi się, że w takim podłączeniu, pompa mieszająca, nie pomaga w pompowaniu wody do rur od podłogówki. Czy mógłbym prosić aby, ktoś kto się na tym zna, zerknął i potwierdził (lub zaprzeczył - mam nadzieję ) moje przypuszczenia?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Akurat twój rozdzielacz jest tak zbudowany iż pompa podaje wodę już zmieszaną w trójniku ma górnym poziomie. Poziom zmieszania i tym samym temperatura zasilania jest ustalana za pomocą zaworu termostatycznego z czujnikiem temperatury. Poziom można regulować kręcąc białą gałką na rurze zasilania.
    Temperatura podłogi jednak jest uzależniona od izolacji domu. Priorytetem każdego grzejnika jest utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu natomiast dobrze izolowanych domach dla jej utrzymania temperatura podłogi jest niska i coraz mniej odczuwalna nawet gołą stopą. Poza tym temperatury na zasilaniu w obecnym etapie zimy są jeszcze niskie więc stopa która posiada temperaturę ok 32 - 35*C wyczuje ciepło dopiero gdy temperatura podłogi będzie w tych okolicach.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar matmateusz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    82
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź!

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz! Porównaj swój rozdzielacz z moim obrazkiem. U Ciebie pompa gania wodę w obiegu i przez równoległy do pompy bypas z pominięciem zaworu termostatycznego. Nawet, gdy zawór się całkowicie otworzy, to i tak ilość podebranej ciepłej wody zależy od oporów przepływu w obiegu zasilającym i bypasie. Na moje oko, zdecydowanie nie tak.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielacz-ogrzewania-podlogowego.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	44,0 KB
ID:	458336


    Edycja: odszczekuję powyższe. Widziałem na zdjęciach w necie podobne układy. Mimo to, intryguje mnie sens bypasu równolegle do pompy. Chyba że to nie bypas i rurka pełni jakąś specfunkcję.

    Edycja 2: Zazwyczaj rozdzielacz do podłogówki jest zamontowany powyżej rurek, które rozdzielacz zasila. Czy w tak skonstruowanym układzie, gdy rurki są powyżej rozdzielacza, nie ma problemów z zapowietrzaniem podłogówki? Czy na rotametrach widać równomierne przepływy?
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 09-12-2021 o 15:55
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    ..........Widziałem na zdjęciach w necie podobne układy. Mimo to, intryguje mnie sens bypasu równolegle do pompy. Chyba że to nie bypas i rurka pełni jakąś specfunkcję.
    To bypass.......w środku rozdzielacza jest zawór dławiący który przepuści wodę przez rurkę gdy nastąpi nadmierny wzrost ciśnienia.
    Szczególnie jest to przydatne w ogrzewaniu podłogowym sterowanym elektrozaworami uruchamianymi w każdym pokoju. Pomyśl.....w skrajnych przypadkach albo są wszystkie otwarte lub wszystkie zamknięte oprócz jednego.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    A te belki nie są czasami zamienione. Na dole powinna być belka zasilająca a oznaczona jest jako powrotna. Jakie masz przepływy

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co do temperatury idącej w podłogę, to ustawiasz na zaworze RTL - niestety, ręcznie. Chcesz cieplejszą wodę w podłodze (większy mróz za oknem) - odkręć go. Sprawdź, jaki to dokładnie model i jaki ma zakres regulacji temperatury,


    Cała grupa mieszająca jest "do góry nogami" - ale poza odpowietrzaniem nie powinno mieć to znaczenia. Pompa pompuje prawidłowo. Problemem może być przepływ przez bypass. Ale jak działa prawidłowo, to chociaż zbędny nie powinien przeszkadzać - sprawdź temperaturę rurki. Jak nie ma przez niego przepływu, to powinna być przy łączeniu z powrotem bliska temperaturze powrotu nawet, gdy w podłogę idzie znacznie cieplejsza woda.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony